Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

VW Passat 1.4 TSI 160 CP

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,700
  • Înscris: 27.06.2007

 codesmm, on 05 martie 2017 - 13:20, said:

@ TLGTLC, ai putea da niste informatii despre motorul 1.0 ecoboost?. O colega de munca vrea sa cumpere un Ford Focus cu motorul 1.0 ecoboost 125CP, dar este in dilema cu potenta motorului la deal cu masina incarcata si cu fiabilitatea acestui motor mic pe benzina. Care este parerea ta personala din moment ce stii cum se comporta pe dubita Transit Connect?. Sunt riscuri cu acest motor pus pe Ford Focus ?.
Îți spun doar prin prisma a mașinii pe care o cunosc, nu am mers cu Focus. Motorul este cel de 100 cp. Trage, urcă frumos în ture, cutia este bine etajata, nu dai în nas la plecarea de pe loc chiar cu mașina încărcată. Trebuie doar un pic turat dar cred că este programat din ECU să îi dea gaz la plecarea de pe loc. Consumul? Neașteptat de bun în oraș... dar la drum intins dacă te dai la ea cam mănâncă. Scoți lejer consum mai mare la drum intins decât în oraș. Eu am condus doar în oraș și pe șoseaua de centură, mi-a plăcut, însă la drum intins am fost doar pasager. Dacă trebuie să urci un deal sau să depășești treapta a treia este soluția. Un opt litri trebuie luat în calcul dacă nu ai timp de pierdut. Dacă ai timp de pierdut în a cincea la 2000 de ture da consum de patru și.
Concluzia este că chiar e fain de condus doar să nu ții cont de consum.
Ca fapt divers, cureaua de distribuție este băgată în baia de ulei și îți cam prinzi urechile... nu-i nimic, pentru o suma corespunzătoare la reprezentanta ar trebui să știe să o facă :)

#20
Cristyan7000

Cristyan7000

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 15.03.2017
Bună! As dori sa achiziționez un Passat b7 și nu știu care este mai bun 1.6 sau 2.0 tdi?

#21
codesmm

codesmm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,022
  • Înscris: 17.11.2015

 Cristyan7000, on 15 martie 2017 - 21:04, said:

Bună! As dori sa achiziționez un Passat b7 și nu știu care este mai bun 1.6 sau 2.0 tdi?
Passat este din clasa medie si este destul de grea (aproape 1500 kg), in consecinta 2.0 TDI as recomanda, iar motorul de 2 litri are mai putine probleme ca 1.6 TDI (spun cei ce lucreaza la service VW) daca este exploatat si intretinut corect. Cu 2.0 TDI vei avea o dinamica mai buna a masinii, dar pretul este mai ridicat comparativ cu 1.6 TDI. Unii ar spune ca Passat cu motor de 1.6 TDI este submotorizat.

#22
Cristyan7000

Cristyan7000

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 15.03.2017
Mulțumesc pt răspuns. Dar cati km ar trebuie sa aibe un Passat 2.0 tdi ca sa fiubi sigur ca este ok.

#23
dasca

dasca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 986
  • Înscris: 17.08.2010
0 km...

#24
Cristyan7000

Cristyan7000

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 15.03.2017
Dar eu caut unul SH

#25
cepy

cepy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 977
  • Înscris: 03.12.2010

 Cristyan7000, on 16 martie 2017 - 09:49, said:

Dar eu caut unul SH

Pai tocmai.la sh e loterie,nu exista un nr de km la care sa zici ca e buna.poate sa aiba si 40000km si sa aiba defecte de fabricatie, sau sa fii fost lovita si sa ai o gramada de probleme.poate sa aiba 200000km si sa nu aiba probleme.depinde si de noroc la sh si sa te mai si pricepi un pic.la cum vad, cred ca nu te pricepi prea bine, asa ca daca nu ai un prieten care se pricepe sau un mecanic cu care sa mergi la vizionarea unei masini exista un mare risc sa iti iei teapa.

#26
Cristyan7000

Cristyan7000

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 15.03.2017
Așai nu prea ma pricep de aceea încerc sa afluit mai multe informații. Dar îmi poți spune te rog care sunt avantajele și dezavantajele intre 1.6 și 2.0

#27
rupart

rupart

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 17.06.2013
1.6 e un motor prea mic pentru greutatea pe care o are un Passat. Si diferențe mari de consum între 1.6 si 2.0 nu vor fi, deci mergi pe 2.0 Turbo Diesel

#28
Cristyan7000

Cristyan7000

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 15.03.2017
Știu ca e asa dar una nou e foarte scumpa

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate