Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 

Pestele grecesc.

- - - - -
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#37
flotam

flotam

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 17.10.2012
Am mancat o dorada salbatica acum 2 ani. 35 euro, comparativ cu 8 euro cea de acvacultura.

#38
johnysibiu

johnysibiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 718
  • Înscris: 07.04.2013
Vorba aceea : da stii ce conteaza !

#39
Nemo2017

Nemo2017

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 323
  • Înscris: 16.04.2017

 flotam, on 21 martie 2017 - 12:46, said:

Am mancat o dorada salbatica acum 2 ani. 35 euro, comparativ cu 8 euro cea de acvacultura.

Si era diferenta mare ca gust?

#40
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,574
  • Înscris: 17.08.2007
Probabil e ca diferența dintre un pui crescut la ferma in 45zile și unul crescut la tara mai multe luni de zile

#41
Nemo2017

Nemo2017

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 323
  • Înscris: 16.04.2017

 atupi, on 17 aprilie 2017 - 10:38, said:

Probabil e ca diferența dintre un pui crescut la ferma in 45zile și unul crescut la tara mai multe luni de zile

La fel ma gandeam dar voiam sa stiu de la cineva care a putut face diferenta.

#42
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,574
  • Înscris: 17.08.2007
Eu doar in Spania am putut găsi dorada pescuita. Din punct de vedere al ofertei piscicole Spania mi s-a părut mult deasupra Greciei

#43
johnysibiu

johnysibiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 718
  • Înscris: 07.04.2013
Mai ziceti cate ceva ca acum incing gratarul...

#44
johnysibiu

johnysibiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 718
  • Înscris: 07.04.2013
...si s-a intampat ! Tocmai m-am intors. Am degustat noua specii diferite : chefal, levrek, xifias, barbun, bacaliar, sardelles, diaphoras gatite de mine la bbq si crevete, calamar si brate de caracatitala taverna. Cel mai mult m-au impresionat barbuni.

#45
carnitza

carnitza

    relaxat.... uneori !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,894
  • Înscris: 08.02.2007
Nu ma omor cu caracatita si calamar (pt ca nu-mi plac zgarciurile Posted Image ) dar peste, scoici, creveti ....moammm

cel mai mult mi-a placut Scorpia de mare (https://ro.wikipedia...Scorpie_de_mare) la gratar
Am mancat in Samotraki, super bun

Iar cea mai mare dezamagire a fost in Andros cand am gasit magazinul de peste din Gavrio chiar in ziua in care am plecat....Posted Image  si era bine bine garnisit...

O remarca - am constatat ca alti colegi de forum ca si in insule pestele mare (cel din categoria A asa cum il clasifica grecii) e din ce in ce mai rar... si mai scump...

Edited by carnitza, 15 June 2018 - 15:56.


#46
carnitza

carnitza

    relaxat.... uneori !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,894
  • Înscris: 08.02.2007
uite, am gasit si o poza cu scorpia la gratar Posted Image

Attached Files



#47
lumea_e_un_sat_mic

lumea_e_un_sat_mic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 04.12.2017

 mdt, on 05 martie 2017 - 17:43, said:

Gavros sunt romanescul hamsie si frantuzescul anchois.

Ms de lamurire. :-)

Edited by lumea_e_un_sat_mic, 15 June 2018 - 21:28.


#48
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,574
  • Înscris: 17.08.2007

 carnitza, on 15 iunie 2018 - 15:56, said:

O remarca - am constatat ca alti colegi de forum ca si in insule pestele mare (cel din categoria A asa cum il clasifica grecii) e din ce in ce mai rar... si mai scump...
Anul asta, in Creta cel putin, am observat ca grecii au devenit mai practici in sensul ca la putine terase/restaurante mai vedeai peste pescuit in vitrina cu gheata, era plin de dorade si lup de mare de la supermarket si mai rar (mult mai rar si mai scump ca in alti ani) peste salbatic. Era 60-80euro/kg un peste salbatic bun. In alta ordine de idei am mancat peste pescuit, ceva micut dar cu o carne alba f aromata pe la niste mici terase din zone mai rurale si neturistice. Zicea grecul ca nu stie sa-i zica numele decat in greceste si ca e pescuit de el.
Pana la urma cati oameni fac diferenta intre o dorada sau lup de mare de supermarket si una salbatica dupa ce o faci la grata si ii mai dai si cu niste ierburi aromate?

Edited by atupi, 07 August 2019 - 13:33.


#49
crevetul

crevetul

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 28.12.2017
Salut
As avea si eu o intrebare,legat de peste.
Anul  asta  vreau sa-mi cumpar un mini  congelator  de masina,pe care  sa-l umplu cu peste grecesc.la intoarcerea in tara.
Nu cred ca reusesc s-al umplu doar cu ce prind eu,caz in care o sa cumpar din Pireu din piata de peste restul.
O sa pastries chitantele  ,dar ptr cel prins de mine ,daca o sa  prind nu o sa am.
Intrebare mea este daca o sa am probleme?!
Daca  a mai facut cineva ceva asemanator

#50
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,622
  • Înscris: 12.12.2006
Pestele congelat si apoi decongelat nu este la fel de bun. Cel mai bine se preteaza la congelat-decongelat pestele gras gen somon. Altfel pestele isi pierde textura pufoasa pentru ca moleculele de apa din el se unesc intre ele in procesul de congelare si apoi se scurg la decongelare iar carnea ramane cu o textura mai uscata, batucita. In plus se schimba si gustul.

#51
Lizicat

Lizicat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,619
  • Înscris: 05.05.2007
Ovidiu, numara-i pe astia! Posted Image

Attached Files



#52
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010
Eeeee, nu sunt sardele, sunt gavros. Şi evident că sunt prăjiţi, că sunt prea mici ca să poată fi puşi pe grătar. Eu mă feresc de prăjeli, nu sunt sănătoase. Pe topicul cu mâncarea chiar am rugat să nu se mai pună poze cu prăjeli, nu-mi fac nicio plăcere, dimpotrivă. E o chestie personală, mi-am impus eu să nu-mi placă.
Revenind la sardele, pentru mine până acum cele mai multe sardele fripte au fost la Bicicleta Roşie, în spatele catedralei din Hania (24 de bucăţi - e drept, cam micuţe). Şi pe locul 2 vine Siarbas (Paralia Vrachos), cu 20, cu menţiunea că la Siarbas au fost cele mai gustoase ever.


Sănătate şi tcb !

Edited by OvidiuNS, 11 March 2020 - 00:32.


#53
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010

 crevetul, on 07 martie 2020 - 11:45, said:

Salut
As avea si eu o intrebare,legat de peste.
Anul  asta  vreau sa-mi cumpar un mini  congelator  de masina,pe care  sa-l umplu cu peste grecesc.la intoarcerea in tara.
Nu cred ca reusesc s-al umplu doar cu ce prind eu,caz in care o sa cumpar din Pireu din piata de peste restul.
O sa pastries chitantele  ,dar ptr cel prins de mine ,daca o sa  prind nu o sa am.
Intrebare mea este daca o sa am probleme?!
Daca  a mai facut cineva ceva asemanator
Pestele din hypermarketuri provine din Grecia, adica lavracul(biban de mare), dorada, sardinele, nu vad de ce ai transporta ceva atat de perisabil la temperaturi de vara pe un drum atat de lung?

#54
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010
Nu provine numai din Grecia, am mai văzut şi de prin alte colţuri de lume, dar aşa e, ar fi cam aiurea să transporţi peşte congelat, mai ales că e vară.

@crevetul: în ce priveşte problemele la vamă, nu ştiu ce să zic, dar e posibil să existe, nu e mult timp de când era problemă dacă aveai cu tine carne de porc (e adevărat, nu congelată).
E destul de ciudat, mă duce cu gândul la zicala aia cu legatul la cap când nu te doare.
Dar, mă, rog, dacă ţii neapărat ...


Sănătate şi tcb !

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate