Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...
 AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital

Ce valoare stabiliti la RSSI la u...
 

Pestele grecesc.

- - - - -
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#1
johnysibiu

johnysibiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 718
  • Înscris: 07.04.2013
Mergand intr-o tara maritima  ca Grecia este inevitabil sa mananci peste. As dori sa unificam discutiile despre acest subiect. Ce specii de pesti se mananca ? In ce fel se gatesc? De unde se pot procura ? Se pot pescui la nivel de ammator? Ce mancaruri traditionale sunt  din peste? etc.

#2
ei8ht

ei8ht

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,056
  • Înscris: 05.12.2016
da-mi te rog linkuri la celelalte discutii asemanatoare de pana acum.

#3
AlinE

AlinE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,634
  • Înscris: 31.07.2009

View Postjohnysibiu, on 04 martie 2017 - 21:22, said:

Mergand intr-o tara maritima  ca Grecia este inevitabil sa mananci peste. As dori sa unificam discutiile despre acest subiect. Ce specii de pesti se mananca ? In ce fel se gatesc? De unde se pot procura ? Se pot pescui la nivel de ammator? Ce mancaruri traditionale sunt  din peste? etc.

Cei mai des intalniti sunt dorada, bibanul de mare si gavros. Am mancat supa, la gratar si prajiti. Ca fructe de mare am mancat caracatita la gratar sau in sos de vin, creveti saganaki, la gratar, calamari umpluti cu feta, pane sau la gratar, scoici in sos de rosii, pane.
Sunt pescarii la tot pasul sau cautat pescari prin porturi. Pescarii amatori am vazut ca au pescuit cel mai mare peste de marimea unui gavros.

Edited by AlinE, 04 March 2017 - 21:56.


#4
johnysibiu

johnysibiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 718
  • Înscris: 07.04.2013
Cel mai mult ma tem ca o sa cumpar un fel de peste care nu stiu cum sa-l gatesc sau poate nu poate fi gatit intr-un mod facil

#5
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postjohnysibiu, on 04 martie 2017 - 21:22, said:

Mergand intr-o tara maritima  ca Grecia este inevitabil sa mananci peste.
Serios?Posted Image

#6
johnysibiu

johnysibiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 718
  • Înscris: 07.04.2013
Am uitat sa va spun ca sunt cam pestivor.

#7
AlinE

AlinE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,634
  • Înscris: 31.07.2009

View Postjohnysibiu, on 04 martie 2017 - 21:59, said:

Cel mai mult ma tem ca o sa cumpar un fel de peste care nu stiu cum sa-l gatesc sau poate nu poate fi gatit intr-un mod facil

Vrei sa gatesti sau sa mananci de la taverne ?

Attached Files



#8
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postjohnysibiu, on 04 martie 2017 - 22:19, said:

Am uitat sa va spun ca sunt cam pestivor.
Las-o asa.

#9
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,661
  • Înscris: 21.06.2016
Pestii aia si "fructele" inotatoare sint sigur din marea mediterana sau sint importate inghetate din china?
Care e garantia?

#10
Iocan

Iocan

    Tefelist, fan Kövesi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,784
  • Înscris: 02.06.2006

View Postvrajitoruldinoz, on 04 martie 2017 - 23:01, said:

Care e garantia?
Gustul.  Incomparabilul gust de pește proaspăt + ceva pricepere la gătit.

#11
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,700
  • Înscris: 27.06.2007
Am mâncat tot felul de peste în Grecia dar ca în Deltă nu se prepară nicăieri. O fi el de apa dulce, nu avem condimentele grecilor însă îl bate fără drept de apel!

#12
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Daca mergi in Grecia, uita-te dupa barbuni. Cand sunt proaspeti, sunt o minunatie. Eu am luat in urma cu niste luni de la supermarket si nu se compara cu cel proaspat pescuit.

#13
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010

View PostAlinE, on 04 martie 2017 - 21:55, said:

Cei mai des intalniti sunt dorada, bibanul de mare si gavros ...

În completare aş spune că şi sardinele se pot mânca la orice tavernă. Grecii le spun "sardeles". Au avantajul că pot fi făcute la grătar, spre deosebire de gavros, care sunt prea mici şi atunci grecii îi prăjesc (eu evit prăjelile, nu sunt benefice pentru sănătate).

Eu sunt fan caracatiţă friptă şi calamar fript, dar în ultimii 2 ani în Grecia m-am cam reorientat către sardine fripte. O porţie la tavernă e cam 6 euro, iar cantitatea depinde de ... tavernă şi zonă. De exemplu, în Thassos la O Platanos în Panagia am numărat 12 peşti, ca şi la Stelakis, lângă Limenaria (pe plajă, lângă Iris gold). În schimb, pe coasta vestică a Greciei au fost mai darnici - de exemplu la Siarbas (în Paralia Loutsa/Vrachos) am numărat şi 20 de peşti - şi nu erau mai mici, şi porţia a fost anul trecut în iunie tot 6 euro.
Şi cred că se găsesc sardine de cumpărat de la pescari (sau de la tarabele cu peşte din unele porturi) - asta pentru iniţiator, care a spus că va beneficia de grătar în curte.
Ar mai fi de spus că în zonele Thassos, Halkidiki, Riviera Olimpului preţul la mâncare a crescut din 2016 (comparativ cu restul Greciei), din cauza invaziei de ex-jugoslavi.


Sănătate şi toate cele bune !

Edited by OvidiuNS, 05 March 2017 - 01:22.


#14
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,661
  • Înscris: 21.06.2016

View PostTLGTLC, on 04 martie 2017 - 23:47, said:

Am mâncat tot felul de peste în Grecia dar ca în Deltă nu se prepară nicăieri. O fi el de apa dulce, nu avem condimentele grecilor însă îl bate fără drept de apel!

Cel mai bun peste nu se "prepara", se maninca ori crud, ori crud cu niste lamiie, ori cel mult pe gratar.

#15
johnysibiu

johnysibiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 718
  • Înscris: 07.04.2013
Te referi probabil la sardine.

#16
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,581
  • Înscris: 17.08.2007
Mie grecii mi-au spus că tot ce e peste mic sau calamar mic are șanse să fie fresh iar ce e mare și frumos cel mai probabil e de la supermarket. Mai sunt peștii aceia mari și scumpi pe care-o expun în vitrinele restaurantelor, aceia sunt cel mai probabil pescuiți. Dorada e garantat de crescătorie.

#17
johnysibiu

johnysibiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 718
  • Înscris: 07.04.2013
Bine de stiut !

#18
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,623
  • Înscris: 12.12.2006
Gavros sunt romanescul hamsie si frantuzescul anchois.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate