Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Inspectia in scoala romaneasca

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
39 replies to this topic

#37
Cornel

Cornel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 02.04.2003

 Villefort, on 04 martie 2017 - 21:38, said:

Pe vremea mea, la inspectii, toti elevii ridicau mana: cei care stiau raspunsul ridicau mana dreapta, cei care nu-l stiau, pe cea stanga! Posted Image

La mine cei care stiau ridicau mana cu 2 degete "cracanate" in forma de V, iar cei care nu stiau ridicau mana cu 2 degete lipite.

#38
Arianna-D

Arianna-D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,477
  • Înscris: 16.09.2014

 VladBtz, on 04 martie 2017 - 21:09, said:


Eu am prins inspectii fara a fi adusi elevi din alte clase iar toti colegii au raspuns. Si nu doar profesorii de clasa pun intrebari, ci si evaluatorii.  Probabil depinde si la ce clasa (materie si/sau colectiv) se face inspectia, ce scoala? Care este baremul avut in vedere, ce se cere de la profesori etc? Poate unii profesori nu tin cont de acel(e) barem/obiective incercand sa adapteze orele in functie de elevi, si cu totii stim ca nu putem avea o clasa absolut perfecta la fiecare materie.
Elevii/studentii nu se pregatesc inainte de examene? Nu li se dau modele de raspunsuri, ce se cere de la ei, nu fac exercitii inainte?
Legat de frica de esec/goana dupa rezultate, sunt de acord cu tine, oarecum. O metoda obiectiva de evaluare trebuie sa existe. Comparatia cu profesorii nu e chiar fericita, respectivii au trecut prin examene, o anumita educatie iar cumva de altii (elevii) depinde reusita lor. Elevii sunt cum sunt, poti avea o clasa cu elevi exceptionali, majoritatea, ori poti avea una ok sau sub medie. Profesorii adapteaza astfel incat la final sa ajunga la obiectivul propus, insa la momentul inspectiei sa nu fie chiar acolo.

'Omul la inspectie urmareste sa isi scoata gradul, si prin el sa castige respect si bani, trisand deseori din frica sau necesitate, la fel ca elevul cand vrea sa triseze ca sa obtina o nota mare prin copiat, deci laude din partea familiei si bani de buzunar. '
Respectul se va vedea in rezultatele elevilor, poate pentru unii mai important decat rezultatul unei inspectii. Elevul care triseaza o poate face pentru a-si asigura nota maxima , ori nu ii pasa de nota si vrea doar ceva acolo (pentru laude & bani de buzunar).

Cand vine vorba de educatie ar trebui luate in considerare si alte aspecte, cum ar fi ce face elevul dupa ce pleaca de la scoala, ce materiale la dispozitie are pentru a invata singur si altele. O varianta ar fi implicare mai mare din partea inspectoratelor, controale mai multe, implicare mai multa si in viata de familie, impunerea unor regulamente mai stricte. Sau nu. Cred ca mereu cand e vorba de educatie nu se pot limita discutiile doar la nivelul  'scoala'.

 VladBtz, on 04 martie 2017 - 22:08, said:

Nu e chiar asa. Uite, la olimpiade sunt foarte multi elevi care invata singuri, mai ales la informatica, si cand iau un premiu apare si numele "profesorului coordonator" care am inteles ca daca e vorba de oli nationala primeste si spor de salariu si laude si o sa dea buzna toti parintii sa isi mediteze copilul la el...

Elevii invata singuri ce e in plus, dar baza si cum este ea inteleasa nu trebuie sa fie meritul predarii si implicarii profesorului? Si eu am fost la olimpiade, am stat si cu profesorul in timpul liber al lui si al meu pentru aprofundari. Daca veneam cu informatii in plus era cu atat mai bine.

Edited by Arianna-D, 05 March 2017 - 05:20.


#39
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,509
  • Înscris: 02.09.2006

 MarianG, on 04 martie 2017 - 21:33, said:

Mi-au povestit colegii de la munca cum ca in epoca de aur se vopseau copacii cu verde
Transmite-le ca maninca cu tiripliciul!

#40
tzopinel

tzopinel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 405
  • Înscris: 02.03.2017
Fiecare inspector este un mic Ceaușescu, cu implicațiile de rigoare, pregătirea terenului pentru pupici 'dosnici'.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate