Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 

Inspectia in scoala romaneasca

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
39 replies to this topic

#19
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010

View PostVladBtz, on 04 martie 2017 - 21:46, said:

Nu a inteles nimic. ne limitam la un sistem, absolut de rahat.
Totul in tara se face cu traista, toate joburile se obtin cu pile, nu exista femeie de servici angajata fara sa "cunoasca pe cienva". Repet, nu ma doare de invatamant. Nu-i doare pe cei carora ar trebui sa le pese, mie, cu atat mai putin. Doar ca astazi a venit randul invatamantului sa fie hulit, cand totul merge prost in tara. Imaginati-va Romania ca un corp omenesc. Toate organele sunt bolnave. Daca ii faci transplant cu unul sanatos, corpul tot nu supravietuieste.
Invatamantul merge prost pentru ca asa a fost mereu. Haideti sa lasam vremurile de demult cand scolile avea de 5 ori mai multi elevi, de ci de cinci ori mai multi pe podiumuri. Cei buni au fost si vor fi mereu buni. Cei slabi, la fel. Scoala nu face elevi destepti. Acestia se nasc asa. Dar deh, lumea nu stie sa se iscaleasca, dar daca nu-si trimit copilul la o facultate pe care acesta o uraste, nu se racoresc. Si de spus sunt multe.

Dupa cum spuneam, tuturor li se rupe-n 14 de invatamant, fie ei parinti, profesori, politicieni. Daca elevul invata, e destept, sa-i traiasca ma-sa, daca nu invata, proful e de vina. In acest context, ce avem de asteptat?

#20
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010
Concluzia?
(mă refer la postul inițial).

Edited by ASCENDED, 04 March 2017 - 21:55.


#21
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010

View PostDigynykraf, on 04 martie 2017 - 21:48, said:

Nu a fost nicio zeflemea. Ma dezgusta loazele. Respect oamenii care merg pe drumul lor, privind numai inainte. Psihologia din postul unu, este de privitor in laturi, gen gunoiul din ochiul altuia sau capra vecinului.
Si din postul de mai sus sau oricare altul, daca a reiesit ca ma scuz, a fost un pamflet.

Edited by YOUR_GOD, 04 March 2017 - 22:00.


#22
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,441
  • Înscris: 10.08.2005

View Postsailor62, on 04 martie 2017 - 21:41, said:

Intrebarea care se degaja e -Inspectorii sunt cretini sau co-interesati?
partasi

#23
VladBtz

VladBtz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,702
  • Înscris: 24.09.2014

View PostASCENDED, on 04 martie 2017 - 21:54, said:

Concluzia?
(mă refer la postul inițial).

Inceputul si miezul sunt ale mele, concluzia e a cititorului.

Concluzia mea personala e ca e o ipocrizie maxima in invatamant. Profesorul are pretentia de la tine sa te prefaci ca e o lectie noua la inspectie si ca esti interesat da ea. Elevul cand copiaza un eseu cuvant cu cuvant de pe primul link de pe google si il da profesorului are pretentia sa fie felicitat pentru originalitate si inspiratie si sa ia 10, dar uite ca nu se intampla asta. De ce ?

View PostYOUR_GOD, on 04 martie 2017 - 21:54, said:

Dupa cum spuneam, tuturor li se rupe-n 14 de invatamant, fie ei parinti, profesori, politicieni. Daca elevul invata, e destept, sa-i traiasca ma-sa, daca nu invata, proful e de vina. In acest context, ce avem de asteptat?

Nu e chiar asa. Uite, la olimpiade sunt foarte multi elevi care invata singuri, mai ales la informatica, si cand iau un premiu apare si numele "profesorului coordonator" care am inteles ca daca e vorba de oli nationala primeste si spor de salariu si laude si o sa dea buzna toti parintii sa isi mediteze copilul la el...

#24
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010

View PostVladBtz, on 04 martie 2017 - 22:08, said:

Nu e chiar asa. Uite, la olimpiade sunt foarte multi elevi care invata singuri, mai ales la informatica, si cand iau un premiu apare si numele "profesorului coordonator" care am inteles ca daca e vorba de oli nationala primeste si spor de salariu si laude si o sa dea buzna toti parintii sa isi mediteze copilul la el...
Bineinteles. Am gresit generalizand, dar...si e cu dar. Daca vrei sa inveti pentru orice doresti in viata, de multe ori, o poti face singur. Pentru Olimpiada, fara exceptie, ai nevoie de indrumare. Este obligatoriu ca elevul sa fie inzestrat si decis, fara ghidaj insa, nu poate atinge obiectivele pe care numai un cadru didactic le cunoaste. Parerea mea.

#25
VladBtz

VladBtz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,702
  • Înscris: 24.09.2014

View PostYOUR_GOD, on 04 martie 2017 - 22:12, said:

Pentru Olimpiada, fara exceptie, ai nevoie de indrumare. Este obligatoriu ca elevul sa fie inzestrat si decis, fara ghidaj insa, nu poate atinge obiectivele pe care numai un cadru didactic le cunoaste. Parerea mea.

Sunt si exceptii. Generalizezi din nou.

#26
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,441
  • Înscris: 10.08.2005

View PostDigynykraf, on 04 martie 2017 - 21:48, said:

Nu vad cum scuza asta zeflemeaua de la inceput.
pai nu o scuza,
dar practica in sistemul public asa a fost,
sau voi aveti impresia ca inspectorii nu stiu de ipocriza descrisa
caz in care ei ce scuza au sa inchida un ochi ?

#27
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010

View PostVladBtz, on 04 martie 2017 - 22:08, said:

Concluzia mea personala e ca e o ipocrizie maxima in invatamant. Profesorul are pretentia de la tine sa te prefaci ca e o lectie noua la inspectie si ca esti interesat da ea. Elevul cand copiaza un eseu cuvant cu cuvant de pe primul link de pe google si il da profesorului are pretentia sa fie felicitat pentru originalitate si inspiratie si sa ia 10, dar uite ca nu se intampla asta. De ce ?
Nu stiu cati ani ai. Sper ca mai multi. Viata este plina de ipocrizii. Uite, tu compari o nota pentru care inveti o ora si de care vei uita probabil in o saptamana, cu rezultatul unor inspectii, trei sau patru pe an, pe parcursul a tot atator ani, cu kilometri de hartie in spate, planuri de lectii, nervi si alte alea, suplimentar, pentru ca le creezi in timpul liber cand practic ai de facut altele pentru orele in curs.
Eu cunosc multe domenii de activitate, dar nu stiu altul in care omul are tema pentru acasa (profesorul). De regula, dupa orele de munca, lumea se odihneste sau desfasoara activitati caznice).
Veti spune ca sunt partinitor. Poate ca sunt cumva, aproape de acest domeniu de activitate. Stiu, cine a ales sa devina cadru didactic, a cunoscut ce inseamna de inainte si daca nu le poate duce, se poate...reorienta catre altul.

Totusi, as zice eu, este o meserie nobila, munca cu omul, copil, adolescent etc. Nu trebuie sa ridicam statui, dar ceva respect, nu strica niciodata. Elevii care isi respecta dascalii (respect ce poate fi insuflat), invata mai mult, sunt mai determinati.

#28
Digynykraf

Digynykraf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 28.02.2016

View PostYOUR_GOD, on 04 martie 2017 - 22:12, said:

Bineinteles. Am gresit generalizand, dar...si e cu dar. Daca vrei sa inveti pentru orice doresti in viata, de multe ori, o poti face singur. Pentru Olimpiada, fara exceptie, ai nevoie de indrumare. Este obligatoriu ca elevul sa fie inzestrat si decis, fara ghidaj insa, nu poate atinge obiectivele pe care numai un cadru didactic le cunoaste. Parerea mea.

Generalizarea aceasta cu toti sunt corupti e oribila.

Profesorii trebuie sa faca inspectiile astea regizate. Ok.
Dar dupa au o alegere.
Transfera costurile spre elevi sau nu.


Am un respect enorm pentru profesorii care nu s-au pus de-a curmezisul educatiei mele,(ca asa fac toti) doar pentru a-si umple buzunarele.


View PostMarianG, on 04 martie 2017 - 22:17, said:

pai nu o scuza,
dar practica in sistemul public asa a fost,
sau voi aveti impresia ca inspectorii nu stiu de ipocriza descrisa
caz in care ei ce scuza au sa inchida un ochi ?

Ma refeream la mesajul lui YOUR_GOD.

E tarziu. Eu ma trag la depou.

Edited by Digynykraf, 04 March 2017 - 22:22.


#29
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010

View PostVladBtz, on 04 martie 2017 - 22:15, said:

Sunt si exceptii. Generalizezi din nou.
Aici avem puncte de vedere diferite. Atat ideologic, cat si semantic.

View PostDigynykraf, on 04 martie 2017 - 22:20, said:

Ma cocosez de ras!
Scuze, imi arati si mie niste profi in bulan? Ca toti care au bani, stau in invatamant din placere, sau pentru statut (da, unii inca mai cred ca este cool sa fii prof), dar invart alte treburi care le aduc bani.
Nu, te rog, vorbesti in lipsa de informatii. Nu ai sa gasesti vile ridicate din meditatii, parol!

View PostDigynykraf, on 04 martie 2017 - 22:20, said:

Tu ai vazut cum se toarna asfalt? Ai vazut cum mor oamenii pentru ca medicii le incurca diagnosticele? Ai facut ministri inculti, politisti corupti, preoti mincinosi, portari cu BMW? My friend, Romania este o tara ciudata in care toata lumea o ia pe scurtatura. Chiar si tu, dar nici nu-ti mai dai seama. Avem chiulul, lamentarea si autocompatimiea, imprimate in ADN.

#30
Digynykraf

Digynykraf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 28.02.2016

View PostYOUR_GOD, on 04 martie 2017 - 22:24, said:

Chiar si tu, dar nici nu-ti mai dai seama. Avem chiulul, lamentarea si autocompatimiea, imprimate in ADN.

Nu fii asa sigur.
Am rugat pe cineva sa imi recomande un doctor. Trecand prin mai multi interlocutori, s-a inteles aiurea. Sau asa considerau normal.
Cumva am ajuns sa fiu bagat in fata multor oameni care erau la coada.
M-am simtit ca ultimul om.

Tu nu pari genul care ar avea asa problema.

Edited by Digynykraf, 04 March 2017 - 22:34.


#31
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010

View PostDigynykraf, on 04 martie 2017 - 22:34, said:

Nu fii asa sigur.
Am rugat pe cineva sa imi recomande un doctor. Trecand prin mai multi interlocutori, s-a inteles aiurea. Sau asa considerau normal.
Cumva am ajuns sa fiu bagat in fata multor oameni care erau la coada.
M-am simtit ca ultimul om.

Tu nu pari genul care ar avea asa problema.
Iti respect opinia si te respect pe tine, din oficiu, pentru ca asa am invatat sa procedez. Ma consider jignit de presupunerea total nefondata pe care ai lansat-o mai sus, motiv pentru care consider discutia aceasta incheiata.

Iti doresc sa reusesti sa schimbi lumea in bine...pentru toti.

#32
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,568
  • Înscris: 13.06.2004
Eu am nimerit în clasă la liceu cu cei mai mari nebuni (dar nici eu nu am depus efort să mă mut). La ora de Română, crimă, însă când a venit inspecţia să vezi ce cuminţi erau colegii mei!   :notangel:

#33
Digynykraf

Digynykraf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 28.02.2016

View PostYOUR_GOD, on 04 martie 2017 - 22:36, said:

Iti respect opinia si te respect pe tine, din oficiu, pentru ca asa am invatat sa procedez. Ma consider jignit de presupunerea total nefondata pe care ai lansat-o mai sus, motiv pentru care consider discutia aceasta incheiata.

Iti doresc sa reusesti sa schimbi lumea in bine...pentru toti.
Ce presupunere total nefondata dragule. Tu cu tastatura ta, ai scris ca nu te intereseaza invatamantul. Dupa ce ai aruncat cu laturi si in sistemul de sanatate, era o concluzie liniara.

View PostYOUR_GOD, on 04 martie 2017 - 21:54, said:

Repet, nu ma doare de invatamant.




Am mers totusi pe o presupunere.
Tu insa, cu tot cu Bunul simt te-ai apucat sa emiti concluzii despre useri.


View PostYOUR_GOD, on 04 martie 2017 - 21:54, said:

Nu a inteles nimic.

Dupa cum spuneam, tuturor li se rupe-n 14 de invatamant, fie ei parinti, profesori, politicieni.

View PostYOUR_GOD, on 04 martie 2017 - 21:57, said:

Psihologia din postul unu, este de privitor in laturi, gen gunoiul din ochiul altuia sau capra vecinului.

View PostYOUR_GOD, on 04 martie 2017 - 22:24, said:

Ma cocosez de ras!

My friend, Romania este o tara ciudata in care toata lumea o ia pe scurtatura. Chiar si tu, dar nici nu-ti mai dai seama. Avem chiulul, lamentarea si autocompatimiea, imprimate in ADN.

Greseala mea, trebuia sa ma ascund si eu in spatele, pamfletului.
Sau in spatele multimii de corupti.
Sau amandoua.

Edited by Digynykraf, 04 March 2017 - 23:02.


#34
bullterrorist

bullterrorist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,942
  • Înscris: 18.10.2007

View PostVladBtz, on 04 martie 2017 - 21:09, said:

Rolul meu in regia inspectiilor scolare incepe undeva prin clasa a V-a, cand ne-a luat la inspectie un profesor care...nu ne era noua profesor! Pentru ca eram o clasa, vezi Doamne, mai inteligenta si cuminte decat alea pe care le avea el. in clasa noastra aveam doi colegi cu media scazuta la purtare, care au trebuit sta stea singuri degeaba intr-o clasa goala pentru ca profesrul a preferat sa ii stie absenti "sa nu strice inspectia". Elevul daca vrea sa dea la control caietul cel frumos de teme al colegului ca fiind al lui, dupa ce a si avut pretentii de la colegul sa ii puna si coperta, nu poatw . De ce ?

Asta putem sa spunem ca e un caz ce nu se compara cu "regia clasica" pe care profesorii in general o fac cu o saptamana inainte de inspectie, cand fac exercitii cu elevii in clasa ca apoi sa spuna ca "le-au avut la tema" si ca " au stiut ei sa le faca asa bine". Nu lipseste indemnul sa ridici mana "ca sa se vada interesul" chiar daca nu stii, ca oricum o sa fie alesi sa raspunda aia 2-3 care sunt in stare sa si dea un raspuns. Daca ai chiulit la niste lectii ar trebui, totusi, sa le ai la inspectie in caiet, inspectie la care stii oricum despre ce-i vorba cu o saptamana inainte si trebuie sa te abtii sa zambesti cand intra profesorul cu inspectorul in clasa si spune " copii, astazi va voi preda o lectie noua" . Nu zau! Lectie noua...pentru inspector, nu ?

Stiti momentul ala cand esti prins copiind si incerci sa minti ca nu o faci iar profesorul spune "ei, haide, si eu am fost elev si stiu " . Are dreptate, a fost si el elev si a ramas cu aceleasi deprinderi pe care le creaza scoala romaneasca in om, anume frica de esec si dorinta pentru roade. Omul la inspectie urmareste sa isi scoata gradul, si prin el sa castige respect si bani, trisand deseori din frica sau necesitate, la fel ca elevul cand vrea sa triseze ca sa obtina o nota mare prin copiat, deci laude din partea familiei si bani de buzunar.

Intotdeauna le-am urat in gand profesorilor care dau teste surpriza sa aiba si ei parte de inspectii surpriza, sa isi aduca aminte cum e sa fii prins la stramtoare, fara lectia invatata sau...predata incat sa surescite interesul...
Mai tineti minte cum miroase un tramvai in luna iulie pe la amiaza?

Eu aplic cu succes metoda:
-daca apare ceva metodist pe neanuntate, intra cu mine la clase (rromi in mediul rural) care se spala cand ii prinde ploaia pe ultia.
dupa maxim 15 minute "are un telefon de dat" si pe cand termin ora toate hartiile sunt facute, totul e perfect iar metodistul e plecat de mult din scoala.

#35
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,697
  • Înscris: 21.06.2016

View PostVladBtz, on 04 martie 2017 - 21:09, said:


Intotdeauna le-am urat in gand profesorilor care dau teste surpriza sa aiba si ei parte de inspectii surpriza, sa isi aduca aminte cum e sa fii prins la stramtoare, fara lectia invatata sau...predata incat sa surescite interesul...

Diferenta iuntre elevi si profesori e ca elevul invata pentru el, nu pentru profesor, inspector, salariu. Daca nu invata pentru el, e prost.

#36
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010

View PostVladBtz, on 04 martie 2017 - 22:08, said:

Concluzia mea personala e ca e o ipocrizie maxima in invatamant. Profesorul are pretentia de la tine sa te prefaci ca e o lectie noua la inspectie si ca esti interesat da ea. Elevul cand copiaza un eseu cuvant cu cuvant de pe primul link de pe google si il da profesorului are pretentia sa fie felicitat pentru originalitate si inspiratie si sa ia 10, dar uite ca nu se intampla asta. De ce ?
Păi și cum ai vrea să fie inspecția,pe bune?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate