Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Inspectia in scoala romaneasca

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
39 replies to this topic

#1
VladBtz

VladBtz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,702
  • Înscris: 24.09.2014
Rolul meu in regia inspectiilor scolare incepe undeva prin clasa a V-a, cand ne-a luat la inspectie un profesor care...nu ne era noua profesor! Pentru ca eram o clasa, vezi Doamne, mai inteligenta si cuminte decat alea pe care le avea el. in clasa noastra aveam doi colegi cu media scazuta la purtare, care au trebuit sta stea singuri degeaba intr-o clasa goala pentru ca profesrul a preferat sa ii stie absenti "sa nu strice inspectia". Elevul daca vrea sa dea la control caietul cel frumos de teme al colegului ca fiind al lui, dupa ce a si avut pretentii de la colegul sa ii puna si coperta, nu poatw . De ce ?

Asta putem sa spunem ca e un caz ce nu se compara cu "regia clasica" pe care profesorii in general o fac cu o saptamana inainte de inspectie, cand fac exercitii cu elevii in clasa ca apoi sa spuna ca "le-au avut la tema" si ca " au stiut ei sa le faca asa bine". Nu lipseste indemnul sa ridici mana "ca sa se vada interesul" chiar daca nu stii, ca oricum o sa fie alesi sa raspunda aia 2-3 care sunt in stare sa si dea un raspuns. Daca ai chiulit la niste lectii ar trebui, totusi, sa le ai la inspectie in caiet, inspectie la care stii oricum despre ce-i vorba cu o saptamana inainte si trebuie sa te abtii sa zambesti cand intra profesorul cu inspectorul in clasa si spune " copii, astazi va voi preda o lectie noua" . Nu zau! Lectie noua...pentru inspector, nu ?

Stiti momentul ala cand esti prins copiind si incerci sa minti ca nu o faci iar profesorul spune "ei, haide, si eu am fost elev si stiu " . Are dreptate, a fost si el elev si a ramas cu aceleasi deprinderi pe care le creaza scoala romaneasca in om, anume frica de esec si dorinta pentru roade. Omul la inspectie urmareste sa isi scoata gradul, si prin el sa castige respect si bani, trisand deseori din frica sau necesitate, la fel ca elevul cand vrea sa triseze ca sa obtina o nota mare prin copiat, deci laude din partea familiei si bani de buzunar.

Intotdeauna le-am urat in gand profesorilor care dau teste surpriza sa aiba si ei parte de inspectii surpriza, sa isi aduca aminte cum e sa fii prins la stramtoare, fara lectia invatata sau...predata incat sa surescite interesul...

Edited by VladBtz, 04 March 2017 - 21:11.


#2
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010
Te oftici ca nu se regizeaza si testele, hm?

#3
VladBtz

VladBtz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,702
  • Înscris: 24.09.2014

 YOUR_GOD, on 04 martie 2017 - 21:15, said:

Te oftici ca nu se regizeaza si testele, hm?

Daca asta ai inteles ....

#4
onisoru

onisoru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 551
  • Înscris: 28.03.2012
Nu se mai  face scoala ca altadata! Punct!,

#5
Digynykraf

Digynykraf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 28.02.2016

 YOUR_GOD, on 04 martie 2017 - 21:15, said:

Te oftici ca nu se regizeaza si testele, hm?
Frumos era sa ne(le) spui ca lucrezi in domeniu.



Initiator ai dreptate. Inspectiile ar trebui facute pe loc. Inspectia anuntata e precum un test la care vii cu servita.

#6
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005

 VladBtz, on 04 martie 2017 - 21:09, said:

[...]
Intotdeauna le-am urat in gand profesorilor care dau teste surpriza sa aiba si ei parte de inspectii surpriza, sa isi aduca aminte cum e sa fii prins la stramtoare, fara lectia invatata sau...predata incat sa surescite interesul...
Mi-au povestit colegii de la munca cum ca in epoca de aur se vopseau copacii cu verde

Edited by MarianG, 04 March 2017 - 21:34.


#7
Ionel1974

Ionel1974

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 26.08.2015
Urmeaza perioada inspectiilor, intradevar. Se iau ''candidati'' foarte buni din fiecare clasa si sunt bagati la un loc...

Sa nu mai spun de falsitatea profesorilor, care in fata inspectorului vin cu hartiute si hartii de concursuri interactive, foarte bine-dispusi, table de scris, elevi silitori...doamne, in restul anului sunt dracii in persoana.

Edited by Ionel1974, 04 March 2017 - 21:35.


#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
De unde ati citit astea, baeti?

#9
VladBtz

VladBtz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,702
  • Înscris: 24.09.2014

 MarianG, on 04 martie 2017 - 21:33, said:

Mi-au povestit colegii de la munca cum ca in epoca de aur se vopseau copacii cu verde

Mai stii Ferma Animalelor ? Butoaie care abundau de hrana dar 90% din butoi era doar nisip si hrana la suprafata ?

#10
Villefort

Villefort

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 22.04.2016
Pe vremea mea, la inspectii, toti elevii ridicau mana: cei care stiau raspunsul ridicau mana dreapta, cei care nu-l stiau, pe cea stanga! :lol:

#11
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Mai, nu stiu ce ati fumat dar vreau si eu... :D

#12
sailor62

sailor62

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 28.07.2008
Intrebarea care se degaja e -Inspectorii sunt cretini sau co-interesati?

#13
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

 Villefort, on 04 martie 2017 - 21:38, said:

Pe vremea mea, la inspectii, toti elevii ridicau mana: cei care stiau raspunsul ridicau mana dreapta, cei care nu-l stiau, pe cea stanga! Posted Image


De-a cui esti tu ?
Te propun ministru al invatamantului in guvernul Grindeanu Posted Image

#14
Digynykraf

Digynykraf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 28.02.2016

 sailor62, on 04 martie 2017 - 21:41, said:

Intrebarea care se degaja e -Inspectorii sunt cretini sau co-interesati?
Inspectorii vin pentru plocon, masa, chestii. Stiu foarte bine cum stau lucrurile de fapt.


Am trait lucrurile astea ca elev. Mult mai tarziu le-am inteles.

#15
VladBtz

VladBtz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,702
  • Înscris: 24.09.2014

 sailor62, on 04 martie 2017 - 21:41, said:

Intrebarea care se degaja e -Inspectorii sunt cretini sau co-interesati?

Inspectorul a fost profesor inainte si o sa fie profesor si dupa, ce rost are sa isi arda colegii degeaba ?

 Digynykraf, on 04 martie 2017 - 21:44, said:

Inspectorii vin pentru plocon, masa, chestii. Stiu foarte bine cum stau lucrurile de fapt. Am trait lucrurile astea ca elev. Mult mai tarziu le-am inteles.

Ce ai inteles mai exact ?

#16
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010

 Digynykraf, on 04 martie 2017 - 21:32, said:

Frumos era sa ne(le) spui ca lucrezi in domeniu.
Era frumos sa o spun, dar al naibii de aiurea pentru mine, sa si fie asa. Este unul dintre cele mai lipsite de satisfactii domenii de activitate din Romania, cu nenumarate raspudneri, atat in scoala, cat si in afara ei, hartii peste hartii etc. Nu trebuie sa lucrezi in invatamant ca sa stii ce inseamna.
In ceea ce priveste calitatea cadrelor didactice, eu cred ca sunt exact ce se cere, scuzati!

 onisoru, on 04 martie 2017 - 21:27, said:

Nu se mai  face scoala ca altadata! Punct!,
Nu stiu daca tot ce era altadata era de bine. Dar pe aceeasi linie, ce mai e ca altadata?

#17
Digynykraf

Digynykraf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 28.02.2016

 YOUR_GOD, on 04 martie 2017 - 21:47, said:

Era frumos sa o spun, dar al naibii de aiurea pentru mine, sa si fie asa. Este unul dintre cele mai lipsite de satisfactii domenii de activitate din Romania, cu nenumarate raspudneri, atat in scoala, cat si in afara ei, hartii peste hartii etc. Nu trebuie sa lucrezi in invatamant ca sa stii ce inseamna.
In ceea ce priveste calitatea cadrelor didactice, eu cred ca sunt exact ce se cere, scuzati!

Nu vad cum scuza asta zeflemeaua de la inceput.

Edited by Digynykraf, 04 March 2017 - 21:48.


#18
VladBtz

VladBtz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,702
  • Înscris: 24.09.2014

 Digynykraf, on 04 martie 2017 - 21:48, said:

Nu vad cum scuza asta zeflemeaua de la inceput.

He is YOUR_GOD, he HAS_THE_RIGHT.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate