Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 

Pietre la fiere

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
mihaiduban

mihaiduban

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 24.04.2010
Asta are maica-mea de aproximativ 1 an (de cand le-a descoperit) ...
Din ce am inteles de la ea nu e bine sa te operezi din diferite motive , dar nici cu ele am vazut ca nu prea ii este bine ! A incercat o renumita  metoda cu ulei de masline si suc de mere , de fapt chiar eu i-am cumparat cartea aceia ...
De fapt pana sa aflu de problema ei eu nici nu stiam ca fiere si ficat nu este chiar acelasi lucru ...
Ce sfaturi pot sa-i dau ?
Acum tot face analize si tine un tratament  dar nu prea ii e bine ...
Un timp cat a incercat metoda aceia mai neconventionala cu uleiul si sucul de mere parca era mai bine ... Posibil sa fi fost ai placebo....
Nici nu stiu daca am postat unde trebuie

#2
Lipsum

Lipsum

    Moderator extrem de rău

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,722
  • Înscris: 29.01.2008
Singurul sfat e sa mearga la medic.

#3
mihaiduban

mihaiduban

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 24.04.2010
Merge la medic !

De fapt voiam sa discut cu cineva care da confruntat personal cu asa ceva !


#4
Ionel1974

Ionel1974

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 26.08.2015
Exista anumite medicamente si ceaiuri menite sa dizolve acele pietre. Sincer, nu le mai stiu numele.

#5
dan2626

dan2626

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 14.02.2009
poate amana putin operatia medicamentos si cu regim . nu exista medicamente de dizolvare si nici ceaiuri (e minciuna).Se recomanda urgent :
operatie colecist laparoscopic . este ceva des intalnit mai ales la femei dar si barbati. nu costa mult (gratis prin casa de asigurari)nu sta mult in spital si nici nu e dureroasa fiindca e cu laser .

Edited by dan2626, 04 March 2017 - 15:57.


#6
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,864
  • Înscris: 06.01.2008
Recomand ce a spus colegul dan2626. Lasa-i pe mincinosii care incearca doar sa-si vanda produsele (carti, ceaiuri minune, pastile placebo) si trimite-o la operatie.
Cele cateva minute cat dureaza operatia nu merita zile intregi de chin daca o apuca vreo criza de colecist (si pe masura ce piatra/pietrele cresc in diametru e tot mai posibil sa pateasca asa ceva).

Un coleg de munca a amanat catva timp o astfel de operatie, pana nu a mai rezistat. Deja cand il apuca cate-o criza de colecist credea ca moare de durere, nu altceva.

#7
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,841
  • Înscris: 26.02.2010
Incearca ceai de limba cerbului si tinctura de ghintura, pana la urma nu te costa nimic sa incerci. Daca esti din Bucuresti, ai putea sa o duci pe mama ta si la o cura de acupunctura. Sanatate multa si sa treaca usor peste dureri.

#8
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 01.10.2004
OPERATIE, singura cale. Daca este facuta din timp, se face laparoscopic, iar daca este facuta in criza (blocare canale fiere) atunci se face cu zeama de bisturiu. Numai sa nu sufere un blocaj departe de civilizatie, si sa ajunga in situatia de a se sparge bila. Niciodata nu stii cand o sa inceapa sa migreze una dintre stanci. De fapt, nici nu prea sunt pietre in adevaratul sens al cuvantului, precum cele de la rinichi. In cazul blocajului exista mari sanse de a trece dincolo, fierea fiind foarte nociva pentru splina aflata in zona. Posted Image

Asa ca recomand operatia laparoscopica, eu asa am facut. Nu doare, se face sub anestezie generala, lasa vreo 3 cicatrici mici, de a doua zi dupa operatie poate circula, iar in a treia zi (chiar, nici nu mai retin daca a fost a treia sau a patra, dar n-are importanta) poate fi lasata acasa. Sotia ma stia la spital, iar cand m-a vazut la usa era sa lesine, se pregatea sa vina cu sufertasul la vizita de dupa-masa. Dupa externare am plecat per pedes, am luat un autobuz si un tramvai si am ajuns acasa. La cateva zile se merge la scoaterea firelor si asta este tot. Posted Image

Ca si costuri... acum vreo 2 ani, cand am facut-o eu, desi operatie era suportata de casa de sanatate, sume simbolice catre personalul medical auxiliar si ceva mai mult catre medici+anestezist. Bineinteles ca poti merge si pe varianta ca nu dai nimic. Cel mai tare m-a deranjat persoana trimisa pentru toaletarea locului operatiei, care m-a ras in zona fara nici-un strop de empatie. Mi se pare ca nici macar nu a umezit locul...

Edited by claudiu1, 04 March 2017 - 17:05.


#9
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,687
  • Înscris: 23.01.2010
Bine explicat ,se cunoaste ca ai trait-o pe pielea ta.Posted Image
Sanatate multa!Posted Image

#10
mihaiduban

mihaiduban

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 24.04.2010
Va multumesc pentru raspunsuri si seriozitate ...

Sa discut cu ea , de fapt sa-i trimit linkul cu topicul asta si sa se convinga singura ! Ea nu prea vrea sa se opereze ...


Din ce mi-a povestit cica ar fi mai rau dava te operezi , dar , vad ca cei operati de pe aici sunt inca vii 😀

#11
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006

 mihaiduban, on 04 martie 2017 - 15:48, said:

Merge la medic !

De fapt voiam sa discut cu cineva care da confruntat personal cu asa ceva !

Atentie marita la piatra la bila.Complicatiile pot fi mortale.Piatra poate obtura pancreasul.
Laparoscopul si gata,se rezolva problemele.
Cum s-a spus mai sus,este singura solutie viabila.Ceaiurile lasa-le pentru sanatosii care vor sa devina bolnavi.

Edited by adisz, 04 March 2017 - 18:10.


#12
iuliean50

iuliean50

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,227
  • Înscris: 04.12.2011
Operatie !Si asta cit mai repede sa nu faca o criza cu blocaj ca-i tare nasol. Acum 6 ani  sotia a inceput sa faca crize de colecist si medicul de familie ii prescria Anghirol , Colebil si alte d-astea zicind ca are fierea lenesa ! Dupa un timp vazind ca starile de criza se inmultesc a mers la un alt cabinet medical si in urma unei ecografii (sau ceva de genul) s-a vazut clar ca fierea(bila) era plina de bolovani si-au trimis-o urgent pe masa de operatie ! A trebuit sa fie operata clasic cu bisturiul pentru ca deja afectase si o mica parte a ficatului . Dupa 3 zile la terapie intensiva , alte 12 zile pe salon si 8 luni de regim alimentar acasa a trecut la un regim de viata normal (ba iti ploua in gura cind vezi cum maninca slana cu ceapa) ! Maninca fara interdictii cu precizarea ca nu face abuz cantitativ!

#13
mihaiduban

mihaiduban

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 24.04.2010

Quote

(ba iti ploua in gura cind vezi cum maninca slana cu ceapa)

M-ai omorat de tot !!!
Am mancat doar un pateu azi  .....Posted Image

Da pana la urma a recunoscut ca nu scapa fara operatie !!!

#14
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Sotia a avut. Dupa tot felul de leacuri babesti si vreo 2 ani de chin (pietrele astea mai dau dureri de cap si alte distractii) tot la operatie a ajuns. Dupa aproximativ 1 an de mancare mai la regim, treptat a revenit la normal.  Au trecut vreo 14 ani de atunci si e bine, si a scapat si de durerile de cap dupa ce s-a operat.

  Poate sa manace orice daca nu face abuzuri. Merge si fasole cu ciolan, si slana cu ceapa, dar asa maxim 2 zile consecutive si pe urma o zi doua mai lejer ca altfel dupa 3-4zile consecutive de abuzuri se resimte.
   Medicul decide daca e sau nu cazul de operatie.

Edited by PoeOvidiu, 04 March 2017 - 19:54.


#15
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
In Galati sunt doi medici , sot si sotie , care au luat niste premii serioase pentru un tratament inteligent  care vizeaza "pietrele " depuse in diferite organe. Se luau probe de tartru dentar de la bolnav si se facea un medicament personalizat pentru dizolvarea fix a pietrelor respective. Nu am am tinut legatura cu ei de prin anii '90-00 . Poti incerca sa  cauti pe net .

#16
mihaiduban

mihaiduban

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 24.04.2010
S-a hotarat sa se opereze la vara !
Sper ca nu apar complicatii pana atunci ...

#17
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,927
  • Înscris: 02.02.2007
Colegii ti-a dat sfaturi pertinente, as dori doar sa le sintetizez, ca sa fie mai bine inteles:
1. tratamentul este DOAR chirurgical!  restul sunt povesti, sau prosteala pentru....naivi Posted Image
2. complicatiile GRAVE  ale litiazei biliare:
- icterul mecanic
- pancreatita (cu prognostic foarte sever, decesul in cca 50% din cazuri)

#18
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,278
  • Înscris: 13.03.2015

 mihaiduban, on 05 martie 2017 - 10:33, said:

S-a hotarat sa se opereze la vara !
Sper ca nu apar complicatii pana atunci ...

Dacă apar complicații, să strângi prosoape, bani de colivă, colăcei, etc.

Vorbesc extrem de serios!!!

Operația în sine nu e complicată, e considerată printre cele mai ușoare alături de cea de apendicită. Dar dacă pietrele migrează spre pancreas rezultatul probabil este decesul! Am spus probabil nu posibil... Ca să fie clar: nu că ai putea muri ci ai șanse foarte mari să se întâmple.

Acum 2 ani am fost internat de urgență în noaptea de sâmbătă spre duminică, tratament preoperator cu antibiotice, marți dimineața am fost operat. Marți pe la 4-5 după-amiaza am ieșit pe picioarele mele din salonul de reanimare pentru câteva minute, însoțit de o cunoștință cadru medical. Miercuri am fost mutat în salon, vineri la prânz am fost externat.

Vreo 3 luni am mâncat de regim, introducând gradual câte un aliment. Am luat Bilicol că suport (recomandarea medicului). Am mai simțit disconfort cam un an de zile și atât.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate