Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Achizitie Suzuki Vitara vs SX4

- - - - -
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#1
musicallro

musicallro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,318
  • Înscris: 21.12.2011
Salutare tuturor,
Am nevoie de unul sau mai multe sfaturi in legatura cu achizitia unei masini. M-am documentat destul de intens asupra unor modele crossover care imi plac. Am analizat Dacia Duster, Renault Captur, Suzuki Vitara si SX4, Kia Sportage, Nissan Qashqai. Doresc o masina pe benzina cu un consum bun si performante / dotari la zi... Inclin mult dupa analiza ofertelor spre cele doua modele Vitara si SX4.
Condusul masinii o sa fie in proportie de 75% in oras/luna. Buget in jur de 16000 Euro + / - 1000 Euro...

Ce am remarcat eu la cele doua masini...

SX4 1.4 PASSION 2WD = 17.350 Euro
Putere 140 CP / 5.500 rpm
Cuplu maxim 220 / 1.500 ~ 4.000 (Nm/rpm)
Transmisie Manuală, 6 trepte
Masă proprie 1.150 - 1.175 kg
Acceleraţie 9,5 s (0-100 km/h)
Gardă la sol 180 mm
Volum portbagaj 440 litri
Consum carburant combinat 5,4 l /100 km
Emisie CO2 120 g / km
+ dotari interior bune.


Vitara 1.6 Passion 2WD = 15.000 Euro
Putere 120 CP / 6,000 rpm
Cuplu maxim 156 / 4,400 (Nm/rpm)
Transmisie Manuală, 5 trepte
Masă proprie 1,075 kg
Acceleraţie 11,5 s (0-100 km/h)
Gardă la sol 185 mm
Volum portbagaj 375 l
Consum carburant combinat 5,3 l /100 km
Emisie CO2 123 g / km
+ dotari interior (un pic mai slabute fata de SX4).


Stiu ca cele doua modele au si versiuni de cutie automata, nu am condus pana acum si as prefera manuala.

Idea masinii este una care sa isi faca treaba in oras si sa ma tina departe de service (fiabila).
As dori pareri argumentate de la persoane care detin modelele mentionate, de cei care au fost interesati sa cumpere masiniile, fiind cei mai in masura de a-si spune o parere.

Edited by musicallro, 04 March 2017 - 14:12.


#2
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Interesanta motorizarea de 1.4 de pe SX4.

#3
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,970
  • Înscris: 06.01.2006
SX4 pt. design si pt. motor modern.
VItara pt. pret.

SX4 nu am testat dar am testat Vitara si am fost dezamagit de calitate. Capota portbagajului cu tija in loc de amortizor, fara capitonaj la capota, portierele se inchid cu un sunet neplacut. Compara si aceste aspecte daca sunt la fel sau daca sunt mai bune la SX4.

Edited by Kroghy, 04 March 2017 - 14:18.


#4
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,642
  • Înscris: 23.04.2007

 ericmario, on 04 martie 2017 - 14:15, said:

Interesanta motorizarea de 1.4 de pe SX4.
Exista si pe Vitara ... doar ca e mai scumpa Posted Image

 musicallro, on 04 martie 2017 - 14:07, said:

Vitara 1.6 Passion 2WD = 15.000 Euro
Putere 120 CP / 6,000 rpm
Cuplu maxim 156 / 4,400 (Nm/rpm)
M16A la ora actuala se mai gaseste doar pe Vitara ... si probabil o data cu facelif-u' va deveni istorie Posted Image

Edited by adrian_r5, 04 March 2017 - 16:38.


#5
virtualx

virtualx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,600
  • Înscris: 30.05.2005
conduc Vitara passion 1.6 allgrip , consum in oras 6.7 , extern 6.4

pentru oras e perfecta

varianta passion este echilibrata - dotari/pret

am testat si SX4 si nu mi-a placut , parca era mai greoaie ca vitara

la allgrip ai si modul sport care ii da un boost de putere cand ai nevoie, o simti efectiv mai infipta click AICI

radar brake suport e un plus , mie mi-a pus cateva frane in cei 30.000 km condusi pana acum Posted Image clic AICI

Edited by virtualx, 04 March 2017 - 19:48.


#6
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Motor turbo pt 75% oras nu cred ca merita diferenta consistenta de bani dar SX4 e ceva mai spatios , portbagaj mai mare ; pana la urma o iei care te incanta cel mai mult dupa ce faci TD cu ambele . Daca mai poti astepta pana incepe rabla poate iei versiunile Spirit .

#7
codesmm

codesmm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,022
  • Înscris: 17.11.2015
Ca sa poti face diferenta intre ele, fa test drive una dupa cealalta, pe acelasi traseu si in aceleasi conditii de drum. SX4 este superioara lui Vitara din toate punctele de vedere. Vitara este mai ieftina, dar cat dai atata ai. Am facut test drive mai intai cu SX4 care este mai confortabila si mai spatioasa comparativ cu Vitara. Apoi am facut pe acelasi traseu cu Vitara 1.6 aspirat si cutie automata CVT. Vitara este mai rigida la drum (scutura), mai putin confort, iar cutia CVT in pozitia sport face o galagie imensa dar dinamica masinii nu  era deloc sport. Mult zgomot pentru nimic. I-am multumit consilierului de la Suzuki si i-am spus ca nu doresc sa continui testul, pentru ca nu este o masina pe care sa mi-o doresc.

#8
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Neaparat 4x4, altfel nu are rost sa iei o astfel de masina.

#9
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,642
  • Înscris: 23.04.2007

 virtualx, on 04 martie 2017 - 19:47, said:

conduc Vitara passion 1.6 allgrip , consum in oras 6.7 , extern 6.4
1.6 de care ?

#10
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,698
  • Înscris: 27.06.2007
Vitara este urâtă. Chiar nu știu ce găsește lumea la ea de o tot cumpără. Personal aș lua un Peugeot 2008. Sau Citroen Cactus care dacă are culoarea potrivită și câteva accesorii de design arată intr-un mare fel.

#11
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 TLGTLC, on 04 martie 2017 - 23:41, said:

Vitara este urâtă. Chiar nu știu ce găsește lumea la ea de o tot cumpără. Personal aș lua un Peugeot 2008. Sau Citroen Cactus care dacă are culoarea potrivită și câteva accesorii de design arată intr-un mare fel.
Am observat ca tu postezi cu rautate , adica ai un " Pejos " si vrei sa spui ca e cel mai cel ?! Pai pot sa-ti zic si eu ca-s urate cu spume iar reviziile costa prea mult in comparatie cu prestanta deci nu merita luata in calcul numai daca a reusit dealerul sa te prosteasca s-o cumperi ! Masina e o chesti de gusturi si binenteles de bani . Sarantocii aleg frantuzesti si italiene , restul au in vedere si celelalte .

#12
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,698
  • Înscris: 27.06.2007

 Baxon, on 05 martie 2017 - 00:59, said:

Am observat ca tu postezi cu rautate , adica ai un " Pejos " si vrei sa spui ca e cel mai cel ?! Pai pot sa-ti zic si eu ca-s urate cu spume iar reviziile costa prea mult in comparatie cu prestanta deci nu merita luata in calcul numai daca a reusit dealerul sa te prosteasca s-o cumperi ! Masina e o chesti de gusturi si binenteles de bani . Sarantocii aleg frantuzesti si italiene , restul au in vedere si celelalte .
Unde vezi tu răutatea? Ai mers cu 2008 cu facelift?  Ia să mergi și discutăm...
Cu scuzele de rigoare dar Vitara zici că a fost desenata de designeri chinezi. Putea să aiba foarte bine siglă Geely, Chery, Lifan, Liebao etc.etc. Vitara au fost mașini de mașini până la generația actuală.
Da, am un Peugeot 206 și este mașina mea de suflet. Am și o mașină produsă de Vag și simt că am greșit cumparand-o. Dar nu de asta am recomandat 2008...
Sărăntocii cumpără mașini premium secănd hend la preț de mașină de clasă mică sh. Ca să știi!!!

Edited by TLGTLC, 05 March 2017 - 06:39.


#13
Matache1312

Matache1312

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 29.09.2015
Vitara arata ca Land Roverul saracului, iar SX4 arata ca BMW X3-ul saracului. Pe de alta parte, cifrele de consum mentionate de virtualx sunt exceptionale pt un SUV 4x4 pe benzina. Si cu o masinuta din clasa A e greu sa scoti sub 7 intr-un oras mare. Vitara passion nici macar nu costa (mult) mai mult decat un Polo sau Fiesta echipat asemanator.

#14
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,642
  • Înscris: 23.04.2007

 Matache1312, on 05 martie 2017 - 13:34, said:

cifrele de consum mentionate de virtualx sunt exceptionale pt un SUV 4x4 pe benzina.
Cum ai ajuns la concluzia ca e "pe benzina" ?

#15
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Pai pe benzina consuma asa putin doar daca nu te dai la ea ( mers cum iti indica pe bord sa schimbi treptele , ajungi la 50 km/h  cu a 5 a imediat ) .

 TLGTLC, on 05 martie 2017 - 06:36, said:


Da, am un Peugeot 206 și este mașina mea de suflet. Am și o mașină produsă de Vag și simt că am greșit cumparand-o. Dar nu de asta am recomandat 2008...

Deci tu ai o rasnita si sugerezi sa ia o alta rasnita mai bombata si cu motor turbo de 1,2  deci si mai parlit decat 1,4 de pe SX4 ? Daa, stiu ca e visul tau sa ai un 2008 dar se pare ca nu coincide cu al initiatorului . Cand o sa ai 2008 sa vi sa-ti dai cu parerea .

#16
yetiro

yetiro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,656
  • Înscris: 16.12.2008

 virtualx, on 04 martie 2017 - 19:47, said:

conduc Vitara passion 1.6 allgrip , consum in oras 6.7
In care oras?

Quote

pentru oras e perfecta
In general ma feresc de superlative, dar pot sa fiu destul de apropiat de declaratia ta.

#17
ocoleanuionut

ocoleanuionut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 28.09.2009
Sx 1.4 recomand .Tine cont si de un alt lucru .
Suzuki au 7 ani garantie .

#18
tot_iooo

tot_iooo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 740
  • Înscris: 18.04.2007
Salut, am văzut că ai testat nou SX4, cum ți s-a părut din punct de vedere al caroseriei?
Din ce am văzut în showroom mi-a creat impresia că la orice grindină te poți aștepta să lase urme.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate