Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...
 Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.
 Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...
 O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...
 

Mutarea unei lustre din bucatarie

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
11 replies to this topic

#1
PurpleTree

PurpleTree

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 23.08.2016
Buna ziua, as vrea ca odata cu schimbarea faiantei si mobilei de bucatarie sa schimb locul lustrei: din centrul camerei sa fie deasupra mesei. Distanta nu e mare, maxim 1 metru, intr-o bucatarie de apartament de bloc. Intrebarea mea este daca e ceva greu de facut sau costisitor, avand in vedere ca tavanul e din beton.

#2
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,846
  • Înscris: 25.01.2007
Dar cat de ingusta e bucataria ta??? si doza de unde pleaca firele unde e?

#3
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Chiar simplu nu e . Daca o muti mai inapoi pe traseul cablului , poti face o gaura in beton , extragi firele faci legaturile si o fixezi . Daca o muti mai departe ......trebuie sa sapi in beton pentru a ascunde cablurile . Eu nu as considera nici simplu dar nici chiar complicat daca ai scule si un pic de dexteritate .

#4
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Ar fi util de precizat cat de vechi este apartamentul respectiv. Daca este din anii in care se foloseau conductorii inclusi la turnarea planseului (INTENC), atunci cea mai buna solutie ar fi sa nu umblii la ei. Sunt din aluminiu  acoperit cu o izolatie solida de plastic la care vremea a lucrat si va fi dificil ....
Se pot gasi variante costructive de a masca traseul ce va fi aparent pe tavan pina in locul destinat.

Ca idee se pot folosi benzi LED trase ca sa-ti satisfaca nevoia si sa arate oarecum bine.... sau poti folosi un canal de cablu cat mai fin pe care apoi poti sa-l decorezi cumva....

Edited by keta, 04 March 2017 - 14:20.


#5
PurpleTree

PurpleTree

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 23.08.2016
Bucataria are cam 2m latime. Nu stiu unde e doza de unde pleaca firele, pot sa ma uit cand ajung acasa. Blocul e din '87
Nu stiu daca am mentionat ca nu voi lucra eu personal, ci chem un electrician. Vroiam doar sa stiu daca e complicat si cat ar costa ca sa am o idee.

#6
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 PurpleTree, on 04 martie 2017 - 14:06, said:

.... as vrea ca odata cu schimbarea faiantei si mobilei de bucatarie sa schimb locul lustrei.......
Desi " e" bani de mincat pt un electrician, uita de el , te poti descurca singur , fara sa atingi instalatia electrica . sa distrugi zugraveala
Ti-am pus o poza sa pricepi ideea . Cumperi sau faci o lustra tip pendul , o montezi in locul original , si un cirlig in zona unde vrei lumina ..
Poti lasa si bec in zona originala , facind mai multe brate .
Lustra se poate bricola la pret aberant de mic !

Attached Files



#7
PurpleTree

PurpleTree

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 23.08.2016

 86-APP, on 04 martie 2017 - 14:45, said:

Desi " e" bani de mincat pt un electrician, uita de el , te poti descurca singur , fara sa atingi instalatia electrica . sa distrugi zugraveala
Ti-am pus o poza sa pricepi ideea . Cumperi sau faci o lustra tip pendul , o montezi in locul original , si un cirlig in zona unde vrei lumina ..
Poti lasa si bec in zona originala , facind mai multe brate .
Lustra se poate bricola la pret aberant de mic !

Mersi, e o idee buna! Cred ca s-ar vedea cam ca aici:
http://www.architect...536-630x463.jpg

Si ce se intampla daca bucataria are leduri in dulapurile superioare? Trebuie si aici umblat la fire?

#8
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 PurpleTree, on 04 martie 2017 - 14:28, said:

Bucataria are cam 2m latime. Nu stiu unde e doza de unde pleaca firele, pot sa ma uit cand ajung acasa. Blocul e din '87
Nu stiu daca am mentionat ca nu voi lucra eu personal, ci chem un electrician. Vroiam doar sa stiu daca e complicat si cat ar costa ca sa am o idee.
In ´87, instalatia ta era trasa pe sub dusumeaua vecuinului de sus. Asa incat, uit-o Nu-ti ramane dcat sa faci un canal in beton, ramane totusi problema cu inadirea noului cablu la cel vechi, care ar trebui facuta  cu conectori, nu cu banda izolatoare, intr-o doza.  Si care e greu de mascat.

#9
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Purpletree a dat o solutie eleganta in genul la ce ma gandeam si eu....

#10
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,521
  • Înscris: 05.06.2009
Sau poti monta un corp de iluminat gen bara, cu 4-5 becuri. Si il montezi pe latimea bucatariei, in acest fel va fi iluminata si zona mesei.
Cum ar fi acesta, ca idee, nu neaparat ca model/culoare.
https://www.dedeman....-5564/p/1018730

#11
adrian919

adrian919

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 23.06.2015
subscriu la idea corinei daniela si poate te gandesti si  la o lustra care are mini proiectoare pe care sa le poti orienta dupa cum vrei.

Edited by adrian919, 04 March 2017 - 17:29.


#12
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Nu se compara proiectoarele,cu o lumina dirijata direct deasupra mesei , fara sa lumineze partea de sus inutil .
Este o lumina ca la mesele de joc , la mafioti !Daca lustra respectiva se poate si cobori , efectul si utilitatea este maxim .
In bucatarie trebuie mai multe rinduri de iluminat .
Lumina generala , lumina la blatul de lucru , lumina la masa ... De ! 2017 !

Attached Files



Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate