Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital

Ce valoare stabiliti la RSSI la u...

Sony FH 10W reparatie
 

4 Martie 1977 - 40 de ani

* - - - - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
112 replies to this topic

#91
djl

djl

    Smrt fašizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,534
  • Înscris: 13.06.2004

View PostChayah, on 04 martie 2017 - 20:09, said:

Drumul meu spre și dinspre casă este pe Carol și Ferdinand, adică printre clădirile cu bulină. Îmi doresc foarte mult să nu fie cutremur când trec pe acolo Posted Image

Oborean, Pantelimonist, Băicuştean?

#92
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002
Ce au invatat romanii in acesti 40 de ani ? NIMIC ! Ce fac romanii in acest timp pentru a contracara efectele unui cutremur devastator ? NIMIC ! Sa priviti diseara la ora 18 lectia japoneza, si apoi sa comentam despre lectia romaneasca! Ce fac romanii cu blocurile construite inainte de cutremurul din 77 ( ca al meu ) LE ANVELOPEAZA ! ca sa ne fie cald, dar nu se gandesc ca aceste blocuri au trecut prin foarte multe cutremure, si de atunci standardele in constructii s-au schimbat, este cea mai mare prostie ca sa cheltui banii pe aceste blocuri, aceste blocuri trebuiau daramate/consolidate, si apoi anvelopate, cam asta este lectia romaneasca, de prostie, si macar de-ar fi facut o anvelopare corecta.

#93
Moftangiu

Moftangiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,909
  • Înscris: 16.03.2010

View Postgabicen, on 04 martie 2017 - 22:30, said:

La televiziunea romana nu se transmiteau astfel de informatii si le aflam doar din surse adiacente.  
Restul este istorie.
Radio si televiziunea nu au transmis nimic cateva ore, si cand radioul a inceput sa transmita au dat muzica simfonica pana spre 5 dimineata.
Tovarasul era plecat din tara si nu aveau voie sa dea stirea pana nu primeau aprobare.

Ma tot intrebam ce s-a intamplat de au amutit televiziunea si radio simultan, pentru ca la radio o intrerupere de emisie mai mare de 30 de secunde se penaliza la salariu.
Ma gandeam ca a fost o lovitura de stat, pentru ca nu am simtit nici un cutremur si chiar urmaream filmul bulgaresc.
Nu s-a miscat nimic nici televizorul. A disparut semanlul brusc. Dupa o perioada a aparut mira.

Eu am aflat de la Vocea Americii ca a fost cutremur in Romania, informatie transmisa de un institut din Colorado.
Va dati seama ce control era asupra informatiilor livrate publicului.
Unii asta viseaza si acum, un control total.

Edited by Moftangiu, 05 March 2017 - 12:11.


#94
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,108
  • Înscris: 30.04.2007

View PostPlaton, on 05 martie 2017 - 10:38, said:

aceste blocuri trebuiau daramate/consolidate, si apoi anvelopate,

CU CE BANI? PENTRU CA TARA E SARACA, IAR PENTRU SARACI NU DA BANI NICI UN PARTID ..

#95
Moftangiu

Moftangiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,909
  • Înscris: 16.03.2010
Tara nu-i saraca, dimpotriva are mai multe bogati ca alte tari, dar e condusa de hoti.

Edited by Moftangiu, 05 March 2017 - 12:50.


#96
EscapE13

EscapE13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,353
  • Înscris: 18.01.2016

View PostMoftangiu, on 05 martie 2017 - 12:11, said:


Radio si televiziunea nu au transmis nimic cateva ore, si cand radioul a inceput sa transmita au dat muzica simfonica pana spre 5 dimineata.
Tovarasul era plecat din tara si nu aveau voie sa dea stirea pana nu primeau aprobare.

Ma tot intrebam ce s-a intamplat de au amutit televiziunea si radio simultan, pentru ca la radio o intrerupere de emisie mai mare de 30 de secunde se penaliza la salariu.
Ma gandeam ca a fost o lovitura de stat, pentru ca nu am simtit nici un cutremur si chiar urmaream filmul bulgaresc.
Nu s-a miscat nimic nici televizorul. A disparut semanlul brusc. Dupa o perioada a aparut mira.

Eu am aflat de la Vocea Americii ca a fost cutremur in Romania, informatie transmisa de un institut din Colorado.
Va dati seama ce control era asupra informatiilor livrate publicului.
Unii asta viseaza si acum, un control total.
ar fi bine să spuneți și locația, daca tot vb despre subiect. Daca erai la Tm cred și eu că nu ai simțit nimic..

#97
Moftangiu

Moftangiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,909
  • Înscris: 16.03.2010

View PostEscapE13, on 05 martie 2017 - 14:11, said:

ar fi bine să spuneți și locația, daca tot vb despre subiect. Daca erai la Tm cred și eu că nu ai simțit nimic..
In apropirere de Toplita!

#98
Adrexx

Adrexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,220
  • Înscris: 22.12.2015

View PostPlaton, on 05 martie 2017 - 10:38, said:

Ce au invatat romanii in acesti 40 de ani ? NIMIC ! Ce fac romanii in acest timp pentru a contracara efectele unui cutremur devastator ? NIMIC ! Sa priviti diseara la ora 18 lectia japoneza, si apoi sa comentam despre lectia romaneasca! Ce fac romanii cu blocurile construite inainte de cutremurul din 77 ( ca al meu ) LE ANVELOPEAZA ! ca sa ne fie cald, dar nu se gandesc ca aceste blocuri au trecut prin foarte multe cutremure, si de atunci standardele in constructii s-au schimbat, este cea mai mare prostie ca sa cheltui banii pe aceste blocuri, aceste blocuri trebuiau daramate/consolidate, si apoi anvelopate, cam asta este lectia romaneasca, de prostie, si macar de-ar fi facut o anvelopare corecta.
De ce  nu luam exemplu de la  chilieni ?
Ce  standarde  de  constructii au si ce  fac  in cazul unei  cladiri  avariate  sau total  nesigure ?
Constructorul raspunde  pe  toata perioada de  folosinta  a cladirii.

#99
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

View Postr_murphy, on 05 martie 2017 - 12:14, said:

CU CE BANI? PENTRU CA TARA E SARACA, IAR PENTRU SARACI NU DA BANI NICI UN PARTID ..


Cu banii aruncati pe anvelopare stimate coleg, in loc sa aruncam banii pe geam, facem o treaba buna, are cineva idee cat costa o anvelopare la un bloc cu 2 scari, 10 etaje ?

Edited by Platon, 24 March 2017 - 13:38.


#100
djl

djl

    Smrt fašizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,534
  • Înscris: 13.06.2004
Cât costă? Dacă anveloparea ţine cel puţin 15 ani, ai şanse să faci economii serioase la costurile de încălzire.

#101
EscapE13

EscapE13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,353
  • Înscris: 18.01.2016
Ce treabă are anveloparea cu rezistenta la cutremur?:))

#102
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,108
  • Înscris: 30.04.2007
crezi ca toate gauricile date in pereti pentru diblurile de fixare a polistirenului nu au un cuvint de spus, dupa o anumita vreme? ;)

#103
EscapE13

EscapE13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,353
  • Înscris: 18.01.2016
Chiar nu au legătură cu structura de rezistenta a blocului. Dacă jos la subsol e varza, poți să anvelopezi mult și bine, că blocul tot se duce..In jos :)

Edited by EscapE13, 25 March 2017 - 17:05.


#104
TheStarkestTruthMatters

TheStarkestTruthMatters

    Semper Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,010
  • Înscris: 09.12.2015
Posted Image Să nu uităm niciodată!
''Cutremurul din 1977 (Cutremurul din '77) a fost un puternic cutremur care s-a produs la ora 21:22:22[1] în data de 4 martie 1977, cu efecte devastatoare asupra României. A avut o magnitudine de 7,4 grade pe scara Richter[2] și o durată de circa 56 de secunde (55 conform altor surse[3]), 1.570 (1.578 conform altor surse[3]) de victime, din care 1.391 (1.424 conform altor surse[3]) numai în București.[4] La nivelul întregii țări au fost circa 11.300 de răniți și aproximativ 35.000 de locuințe s-au prăbușit. Majoritatea pagubelor materiale s-au concentrat in București unde peste 33 de clădiri și blocuri mari s-au prăbușit.
Cutremurul a afectat de asemenea și Bulgaria. În orașul Sviștov, trei blocuri de locuințe au fost distruse și peste 100 de oameni au murit.
Epicentrul cutremurului a fost localizat în zona Vrancea, cea mai activă zonă seismică din țară, la o adâncime de circa 100 km. Unda de șoc s-a simțit aproape în toți Balcanii.'' Sursa : ro.wikipedia.org
Posted Image https://ro.wikipedia...77_(România) Posted Image
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/aKoVGzUv3D0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/UYay5G9ko5o?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by TheStarkestTruthMatters, 04 March 2019 - 17:15.


#105
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,029
  • Înscris: 23.09.2005

View PostTheStarkestTruthMatters, on 04 martie 2019 - 17:16, said:

Posted Image Să nu uităm niciodată!

Eh, bine ar fi daca am putea avea luxul sa uitam definitiv... Dar tare mi-e ca Pamantul o sa ne aduca aminte periodic ca nu ne putem culca pe-o ureche.

#106
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,675
  • Înscris: 09.05.2008

View PostKersim, on 04 martie 2017 - 13:51, said:

Voi cum ati petrecut cutremurul?
In scutec.

Autoritatile nu pot face decat sa lipeasca afise.
Si sa faca rost de mancare/hrana/adapost/spatii pentru raniti pentru o perioada determinata.

#107
malmoth

malmoth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,849
  • Înscris: 11.10.2006
Daca la TV stim ce film s-a difuzat, la cinema Patria rula "Explozia". - dupa tipicul schimbarii filmelor, era prima zi de spectacol la Patria. Oricum filmul era vechi, din 1972, dar erau rulate mereu din lipsa de altceva, odata la cativa ani.

#108
ianos777

ianos777

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,738
  • Înscris: 07.02.2019
Sa dam cantitate cat de mult din toate, iar de calitate dam cand nu se poate....

...cauze din care mai cad cladirile.....

https://www.omofon.c...ndatiei-proaste

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate