Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Posta Romana - pachete internationale disparute fara urma

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
olive

olive

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 07.02.2007
Salut

Am observat ca daca iti cumperi un obiect ceva mai scump de genul telefon cei de la posta au grija de el si nu mai ajunge la tine.
Pana acuma am cumparat 2 telefoane si ambele n-au mai ajuns.
Stiu ca a ajuns in RO dupa numarul de urmarire si dupa faptul ca in aceeasi zi au intrat in RO dar din cele doua colete si doar unul a mai ajuns la mine. M-am adresat postei si ministerului care ar trebui sa o vegheze in scris si degeaba. Conform raspunsurilor primite din partea Postei Romane si sustinute tacit de Ministerul Comunicațiilor și Societății Informaționale am inteles tristul fapt ca orice 'scrisoare neinregistrata' poate fi subtilizata, secretul postal poate fi violat si persoanele care savarsesc aceste infractiuni pot sa o faca fara a fi sanctionate, intrucat nu se va declansa nici o ancheta fiind acoperite de faptul ca acel colet nu avea numar de urmarire standard. Mai tarziu am inteles ca nu doar scrisorile neinregistrate pot disparea fara urma ci si cele inregistrate. Degeaba ai un numar de urmarire, atata timp cat nu apare in sistemul de tracking al Postei Romane acesta nu exista; ultimul semn a fost acum mai bine de 2 luni:

2017-01-03 15:05 The item has arrived in the country of destination

dar pe pagina de urmarire a postei romane nu apare.
Alte colete care nu aveau valoare mare si marfa usor valorificabila au ajuns in conditii bune.
Astept cu interes comentariile si istoriile voastre.
Multumesc

#2
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
In 2012 mi-a disparut un pachet cu posta.
Trimis din Germania de un prieten.

continea un iPod Touch.


insa ulterior am primit altul comandat de pe amazon. A venit la posta, intreg.

Edited by Lex404, 04 March 2017 - 12:04.


#3
beavis03

beavis03

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,541
  • Înscris: 10.04.2009
https://forum.softpe...le/page__st__36


https://forum.softpe...a#entry19616228


https://forum.softpe...na/page__st__18


la o cautare rapida, dar cred ca mai sunt :)

#4
Ionel1974

Ionel1974

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 26.08.2015
Posta e o magarie, te lupti cu morile de vant.
Acusi ies puscariasii din inchisori

acusi ''poti sa fi injunghiat si persoanele care savarsesc aceste infractiuni pot sa o faca fara a fi sanctionate, intrucat nu se va declansa nici o ancheta fiind acoperite de faptul ca au platfus''

#5
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017
Asa e in Romania fara catuse propusa de PSD

#6
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,353
  • Înscris: 06.02.2008
Se pare că Poșta Română e o gaură neagră și pentru buget și pentru colete.

#7
beavis03

beavis03

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,541
  • Înscris: 10.04.2009
http://stirileprotv....a-plangeri.html

asta e Posta Romana, o carpa cu care sterg pe jos toti ministrii pt a putea privatiza institutia pe 2 lei... la fel cum au procedat in cazul Petromidia, Petrom, CFR, etc

#8
testing1b

testing1b

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,254
  • Înscris: 13.01.2010
Mi s-a pierdut si mie in colet prin posta romana. Am facut reclamatie dar degeaba. Sunt hoti la posta romana care fura pachetele.

Edited by testing1b, 04 March 2017 - 13:05.


#9
adycoke2

adycoke2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 945
  • Înscris: 03.08.2011
ultimele 2 colete din Germania au venit cu intarziere 25 de zile,dar au venit,se intampla ceva cu PR,oricum lucrurile merg spre rau,pana acum 1 an in 5-7 zile primeam coletul.PArte cea mai proasta este ca atunci cand intra in Romania ajung undeva,in zona crepsuculara ,caci pana o scaneaza BSI,practic ,coletul respectiv,nu exista ,acea entitate care a primit-o in Romania este ceva extraterestru pt ca atunci cand intrebi,nimeni nu stie nimic,strict secret,eh ,in acel loc sunt sanse mari sa dispara (triunghiul bermudelor)

Edited by adycoke2, 04 March 2017 - 13:37.


#10
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,818
  • Înscris: 26.02.2010
Nici mie nu mi-a mai ajuns un colet din Germania :(

Am mai comandat cate ceva din China, in decembrie anul trecut si nu a mai ajuns.

#11
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,231
  • Înscris: 27.10.2007
daca pachetul e sub 500 de grame , e tratat ca scrisoare si prin urmare, daca ti-l lasa la usa ori in cutia postala, asta e. nu ramane nici o urma in sistem. patit recent, colet trimis de 3 sapatamani din anglia (o carte).
daca e peste 500 grame, e colet, poti gasi o urma a lui (sunt obligati sa iti puna aviz, se genereaza o inregistrare).
practic, cand comanzi cu posta, te risti .

 Lex404, on 04 martie 2017 - 12:03, said:


Trimis din Germania de un prieten.
insa ulterior am primit altul comandat de pe amazon. A venit la posta, intreg.
diferenta intre ele este ca cel de pe amazon avea tracking number, si s-au ferit sa-l fure stiind ca poate fi localizat (ultima data a fost scanat in locatia x, deci e un punct de unde incep cercetarile. )

#12
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,496
  • Înscris: 02.09.2006

 caiuscorneliu, on 04 martie 2017 - 12:36, said:

Se pare că Poșta Română e o gaură neagră și pentru buget și pentru colete.
De fapt daca o sa urmariti pe forumurile straine, o sa vedeti ca se "pierd" colete ca la concursul pe meserii, in intreaga lume! Sau bagaje in cazul transportului aerian! In majoritatea cazurilor, daca nu se cumpara de pe site-uri dubioase, se reexpediaza comanda sau se face "refund" la bani! Si pay pal-ul este de partea cumparatorilor de obicei!

#13
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Pe naiba in intreaga lume. E normal oriunde sa se piarda 0.05%, dar la posta romana se "pierd" 5% sau mai mult.
Cand or sa ramana fara job si o sa intre pe piata romana posta ungara sau moldoveana (s'a mai vazut din astea) or sa iasa toti hotii in strada sa urle ca'si pierd joburile.
Am un an de cand astet sa fie livrate niste fotografii medicale. Problema e ca au fost trimise dintr'o tara mai pricopsita, in preajma sarbatorilor. Ce'au crezut, ca sunt bani in plic...


#14
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,496
  • Înscris: 02.09.2006
Eu sint sigur ca nimeni nu scrie aici degeaba, sau ca vrea sa denigreze posta. Dar la fel de sigur sint ca din peste 200 comenzi facute in tari din afara UE, doar doua colete nu au ajuns. Si acolo e cu cintec, deoarece vinzatorii au facut refund imediat ce le-am solicitat. Poate am eu noroc mai mult, desi la mine posta cu asistenta vamala este la distanta mare, in resedinta de judet, deci nu cunosc pe nimeni acolo. Am inteles ca pract numarul coletelor a crescut de multe ori peste orice capacitate posibila de prelucrare la BSI!

 beavis03, on 04 martie 2017 - 12:56, said:

http://stirileprotv....a-plangeri.html

asta e Posta Romana, o carpa cu care sterg pe jos toti ministrii pt a putea privatiza institutia pe 2 lei... la fel cum au procedat in cazul Petromidia, Petrom, CFR, etc
S-a privatizat ci CFR-ul? Ar fi bine, daca ar avea si ei un succes la fel de mare ca Petrom-ul! Sau romtelecom-ul.

#15
bekxy

bekxy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 925
  • Înscris: 21.11.2006
Se pare că de vreo 3 săptămâni toate trimiterile extracomunitare pentru Bucureşti ajung la oficiile poştale cu asistenţă vamală. Până acum cele declarate sub 10 EUR ajungeau, de regulă, la OP de cartier. Acum au trimis totul în vamă şi au sufocat cele câteva oficii cu vamă. Şi pe angajaţi şi pe destinatari. Timpii de livrare de la intrarea în ţară sunt colosali iar aglomeraţia de acolo e de neînchipuit. Nişte tâmpiţi.
Faceţi reclamaţie. Eu asta am făcut, momentan am primit confirmarea primirii reclamaţiei, aştept răspunsul şi ulterior mă voi adresa şi ministerului şi ANPC-ului.

#16
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
În audiență la ministru.

#17
bekxy

bekxy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 925
  • Înscris: 21.11.2006
Da, ăla de finanțe. Decizia este a vămii, nu a poștei. Poșta doar execută și încasează. Înjurăturile.
Deci au găsit cum să crească încasările. M-am liniștit, acum au finanțare pentru toate basmele.

SS
Mândru că sunt român. Ca poșta. Română. Posted Image

#18
ShadowBroker

ShadowBroker

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 884
  • Înscris: 09.03.2017
Exista o problema la posta romana cu coletele externe, inclusiv alea din UE, tind sa aiba intarzieri destul de mari 3-4-5 sapatamani... ceva se intampla la BSI, adica ceva nu functioneaza... de vreo 3-4 ani se intampla asta...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate