Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Fara PFA SAU FIRMA

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
traxtrack

traxtrack

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 04.03.2017
Buna seara ,, sunt incepator si lucrez ca programator freelance . nu am nici pfa nici o firma de nici un fel ..

Intrebarea mea este daca pot sa ii eliberez o factura clientului ? Am avut cazuri in care mi s-a cerut factura si nu am stiut ce sa spun

Multumesc mult ! o seara buna

#2
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Poti........, dar cine te crede (sau te ia in serios), Incearca si vezi ce zice clientul. Eu cred ca zice : "Ne mai vedem noi"....NEVER.

In baza la ce ai prestat acele servicii despre care vorbesti, ai un contract ceva ? sau doar ti-ai facut treaba si ai luat banii la "negru"....?

Edited by keta, 04 March 2017 - 03:06.


#3
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
De ce? Nu mai pot fi falsificate acte sau cum? Initiatorul e liber sa citeasca legea, sa inteleaga in ce forma poate emite facturi. Si, la fel de bine, e liber sa faca "facturi din burta"... el e singurul care da cu "subsemnatu'" in caz de probleme.

#4
tiomarami

tiomarami

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 769
  • Înscris: 24.11.2015
Poti "colabora" cu o firma sau pfa care poate emite facturi.
Exista contracte de munca pe durata determinata , te angajezi pur si simplu pentru realizarea proiectului respectiv.
Clientul primeste si  plateste factura, firma respectiva isi opreste partea leului si tu dai cu sapa .

#5
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,349
  • Înscris: 11.08.2003
Unde ai facut treaba asta?
De regula, siteul care intermediaza asa ceva elibereaza si facturi.

#6
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006

 traxtrack, on 04 martie 2017 - 02:48, said:

.....nu am nici pfa nici o firma de nici un fel ..Intrebarea mea este daca pot sa ii eliberez o factura clientului ?....


da, poti.
problema e ca pe factura trebuie scrise si datele celui ce o emite, si nu-ti va accepta nimeni factura "pe persoana fizica" pentru ca nu are ce face cu ea.
iar daca te apuci si treci date incorecte acolo, poate fi foarte grav, pentru ca firma baga acea factura in contabilitate si (mai devreme sau mai tarziu) ea va fi verificata.

#7
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003

 traxtrack, on 04 martie 2017 - 02:48, said:

Intrebarea mea este daca pot sa ii eliberez o factura clientului ?
Nu, pentru ca n-ai o forma de autorizare a activitatii. Asta daca vrei sa fii in regula cu legea.

#8
traxtrack

traxtrack

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 04.03.2017
Va multumesc pentru Reply .

Mai am o rugaminte , imi poate explica cineva mai exact cum ii foloseste clientului o factura venita din partea unui om care are pfa sau firma ... spre deosebire de o factura care vine din partea lui " individului x " care i-a a dat cu sapa in gradina si nu are nici pfa nici firma  ?

Sau daca ma puteti indruma unde pot sa ma documentez despre acest proces va rog .. eu am folosit google dar nu am gasit exact ceea ce aveam nevoie si nici nu cred ca am cautat corect ..

Ce am inteles eu din reply-urile dvoastra este ca eu pot sa eliberez o factura .. dar daca aceasta nu are o acoperire , clientului nu ii foloseste la nimic, ba chiar poate avea probleme din cauza ei ?
Iar daca eu pe factura trec date false automat am sansa am probleme cu legea .. corect ?


Va multumesc inca o data , o zi buna

Edited by traxtrack, 04 March 2017 - 10:51.


#9
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003
Cei de mai sus ti-au spus ca poti elibera o factura, in sensul ca nu te tine nimeni de mana sa nu o faci dar sensul de ilegalitate era clar: nu poti ca PF (fara dezlegare de la ANAF) sa eliberezi.
Clientul, pe baza documentelor isi deduce cheltuieli ori cu un document fara valoare contabila va intra la evaziune (profit mai mic artificial).
Cel care da cu sapa e ocazional, nici beneficiarul nu vrea acte, n-are firma! Daca ala da cu sapa zi de zi si altu-i face reclamatie, intra la munca fara contract/la negru si iar nu e bine atat pentru "angajator" cat si "angajat".
Regula de baza e ca venitul comercial se impoziteaza, tu incasezi asa ceva.

Edited by neagu_laurentiu, 04 March 2017 - 11:18.


#10
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,717
  • Înscris: 06.10.2012
Tu nu ai nicio calitate in a elibera facturi, in momentul de fata.

Nu, nu poti elibera facturi, deci!
Ii spui frumos clientului ca nu ai capacitatea juridica de a elibera facturi, daca vrea sau nu, treaba lui.

A ta este sa te organizezi juridic daca doresti sa obtii venituri legale, altfel te trezesti cu vreo plangere pe la vreun organ fiscal si e nasol.

#11
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,482
  • Înscris: 19.04.2009
Problema ii in felul urmator:

Ca freelancer amator poti lucra fara PFA/firma pentru ca, cel mai probabil, end user-ul nu va avea nevoie de factura. Datoriile la stat le poti plati si anual, in functie de venituri prin ceva formulare si declaratii la ANAF.

Problema apare atunci cand clientul are nevoie de factura pentru a-si demonstra cheltuielile in firma. Daca pe PF chestiile astea se fac si fara a demonstra ceva, pe firma nu poti.
Intr-o firma fiecare leu este demonstrat (cum a venit, cum a plecat). Nu poate exista ca scoate din firma bani pe care nu ii poate demonstra cu o factura+chitanta.

Si nu poti emite, legal si util, facturi ca PF. Nu ti le va accepta nimeni.

Edited by Lex404, 04 March 2017 - 12:00.


#12
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,717
  • Înscris: 06.10.2012

 Lex404, on 04 martie 2017 - 11:59, said:


Datoriile la stat le poti plati si anual, in functie de venituri prin ceva formulare si declaratii la ANAF.


Formularele si declaratiile le completezi in baza a ce?
Te cred aia pe cuvant ca ai incasat 1 leu in loc de 1.000?
Stiu ca trebuie sa vii cu dovezi, contracte, facturi.
Am avut 2 PFA-uri si nu am declarat ce am vrut, ci ce reiesea din documentele contabile.
Acum sunt inregistrata la ANAF cu un contract de inchiriere pt care platesc taxe, in calitate de persoana fizica, insa am venit la ANAF cu contractul in care se mentioneaza suma pe care o incasez lunar.

Nu am stiinta ca e legal sa te duci la ANAF sa completezi povesti nemuritoare in declaratii, aia cum verifica? Iti asculta declaratiile verbale si te cred pe cuvant?

#13
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,482
  • Înscris: 19.04.2009
Diana, se poate.

D200 la ANAF, DECLARAŢIE
privind veniturile realizate din România
(PERSONAL INCOME TAX RETURN)

Quote

200 Declarație privind veniturile realizate din România (OPANAF 3695/2016) Formular . Declarația se depune de către persoanele fizice care realizează, în mod individual sau într-o formă de asociere, venituri în bani și/sau în natură din România, provenind din: activități independente, cedarea folosinței bunurilor cu excepția veniturilor din arendă, activități agricole pentru care venitul net se stabilește în sistem real, piscicultură, silvicultură, transferul titlurilor de valoare și orice alte operațiuni cu instrumente financiare, inclusiv instrumente financiare derivate, precum și din transferul aurului financiar, jocuri de noroc, alte surse, pentru care contribuabilii au obligația depunerii declarației. Declarația se depune, împreună cu anexele completate, dacă este cazul, în format hîrtie, direct la registratura organului fiscal sau la oficiul poștal, prin scrisoare recomandată cu confirmare de primire ori prin celelalte metode prevăzute de lege. Declarația poate fi depusă și prin mijloace electronice de transmitere la distanță: prin intermediul serviciului Spațiu Privat Virtual sau utilizând serviciul de depunere declarații on-line, existent pe portalul e-guvernare.ro



Si asta ii de cativa ani, in 2014 am lucrat si eu cu ea. Si mai era una prin care mergea, ceva venituri declarate din strainatate. Dar D200 ii mai exacta.
Bagi Individual si aia e. O estimare a venitului si sanatate.

Evident, pentru asta ii bine sa ai un cont separat bancar, nu le combini cu alea de casa. Asa din cont separat, eventual cont paypal daca vor pot verifica foarte usor extrasele.
Si din PP de exemplu poti emite facturi, dar sunt la fel de inutile precum si alea pe PF. Dar daca ai PFA poti specifica.

Edited by Lex404, 04 March 2017 - 12:19.


#14
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016
Poti folosi Winglio.

#15
jepcutza2

jepcutza2

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 16.03.2014
A folosit cineva Winglio si stie cam care-i mersul?

Edited by jepcutza2, 18 November 2017 - 18:10.


#16
milovme

milovme

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 814
  • Înscris: 01.11.2012
Ma gândeam sa pun pe booking.com o garsoniera pt a fi închiriată in regim hotelier și am citit pe site ca dacă un oaspete vine și sta la mine eu trebuie sa-i dau factura. Hm. Cum sa-i dau fct. dacă nu-s pers juridică?
Mai demult am fost la finanțe și am întrebat cum plătesc impozit dacă as închiria in regim hotelier și mi s-a zis ca depun declarația 220 o data pe an și a zis ca pot sa scad facturile la utilitati și alte cheltuieli dar fără a fi pers juridică.
Cum sa dau facturi și sa plătesc impozit fără pfa, II,SRL, microitreprindere? Și sa scad și cheltuielile.

Edited by milovme, 18 December 2017 - 20:07.


#17
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
nu poti.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate