Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

ATV facut acasa

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
92 replies to this topic

#1
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Salutare !! Nu cred sa mai fie alt subiect despre atv-uri , eu nu am gasit , asa ca am hotarat sa deschid eu un topic despre asa ceva .
Eu am inceput constructia unuia , dintr-o motosapa de 10cp , o sa atasez si ceva foto , si sper sa nu ma luati la misto acum , pentru ca nu prea este de vazut nimic , dar in imaginatia mea , o sa iasa destul de aratos , cand va fi gata .
In foto este partea din spate cu motorul , si rezervorul pe care lam executat astazi .
Mai mult nu stiu ce sa va spun , decat ca o sa postez poze , cam in fiecare zi , cand avansez cu constructia .
A , uitam , stiu ca nu va avea viteza unui atv normal , dar mie nu-mi trebuie viteza , ci putere , asa cum ve-ti vedea in poze , are 2 cardane in spate , la care sper eu sa pot lega o freza , sau mai stiu eu ce . Am de gand sa-i fac tiranti hidraulici , sper sa reusesc , cu toate ca sunt bata la asa ceva , dar cu ajutorul vostru ( sper ) , o sa reusesc .

Attached Files



#2
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016
Tu vrei sa faci un tractor, nu un ATV.

LE: Sasiul ala pare cam... subred. :confused:

Edited by baliosss, 03 March 2017 - 19:55.


#3
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Asa se vede acum , dar ve-i vedea la urma , ca ATV va fi . In afara de viteza , nimic nu-l va deosebi de un ATV .

#4
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Eu zic sa inventezi si niste suspensii la rotile alea.

#5
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Pare subred , dar e din rectangulara de 5 mm in carne , oricum , eu sunt optimist si nu ma dau batut . Ce sa fac in timpul liber ??? Sa stau pe Fb ...... nuuu , nu e de mine . Apropo , tractor am , tot facut de mine acasa . :D

 mariovrs, on 03 martie 2017 - 19:57, said:

Eu zic sa inventezi si niste suspensii la rotile alea.
Pentru alea din spate nu am cum , dar pentru fata , da , vor fi cu suspensii ca si la atv . Adica , arcuri , telescoape de motorin , puse oblic .

#6
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014
Aia e motosapa la care nu ii gaseai mersul inapoi?   Pacat de scula aia sa faci ATV. Aia e scula de facut tractor din ea , nu ATV. Si din tractorul care il ai daja facut faci ATV. Daca tot nu stai pe FB macar sa ai ocupatie :D

Edited by PoeOvidiu, 03 March 2017 - 20:05.


#7
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
Interesant. Spui ca folosesti un motor de motosapa. Transmisia tot pe a motosapei o vei folosii? Motosapa are viteza mica, mica de tot. Nu prea depaseste 15 km/h. Si asta turata la maxim .... Unde vei folosi ATV-ul? Ca pe sosea nici sa nu te gandesti ... dosar penal. Iar la RAR ai sanse minime.
Mtosapele nu au suspensii, pentru ca sunt destinate lucrului in gradina, cu viteza foarte mica. Asa ca o sa te cam zguduie bine in mers.

#8
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016

 PoeOvidiu, on 03 martie 2017 - 20:04, said:

Aia e motosapa la care nu ii gaseai mersul inapoi?   Pacat de scula aia sa faci ATV. Aia e scula de facut tractor din ea , nu ATV. Si din tractorul care il ai daja facut faci ATV. Daca tot nu stai pe FB macar sa ai ocupatie Posted Image
Da , Ovidiu , asta e motosapa , dar eu vreau doar sa arate a ATV , ca de lucrat va lucra tot ca un tractor , am eu asa un fix , sa fac un ceva sa fie atv , de mic am acest vis .
O sa-i fac si o freza , pe tiranti si legata la cardan ....am multe in plan , dar incet incet ...... O sa trebuiasca sa si are , semene , praseasca ....

@xl700va , da , este motorul si transmisia de la motosapa , cat o zdruncina ,nu conteaza , totusi eu sper sa pot sa inscriu la primarie aceasta constructie , ca si utilaj agricol , mam informat si se poate . Daca nu ....ete fleosc , casa pe care am cumparato , este in camp ,pamantul aferent tot in camp , deci ..... cine ma intreaba de acte pe camp ??

#9
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011
Ar fi bine sa pui ceva tampoane de cauciuc la prinderea motosapei pe șasiu.
Ce ecartament are?
https://www.google.d...iw=1024&bih=768

Edited by ddaannii, 03 March 2017 - 21:43.


#10
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
super!
să ne ţii la curent!!!!
felicitări!

#11
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016

 ddaannii, on 03 martie 2017 - 21:37, said:

Ar fi bine sa pui ceva tampoane de cauciuc la prinderea motosapei pe șasiu.
Nu stiu la ce ar ajuta , ba dimpotriva , in opinia mea , ar ajuta sa se faca joc la prindere . Repet . Opinia mea .

 sarac.lipit, on 03 martie 2017 - 21:38, said:

super!
să ne ţii la curent!!!!
felicitări!
Multumesc ! Am de gand sa o termin asa cum imi place mie , si atunci sunt sigur ca o sa placa multora . Poze vor fi cred cam in fiecare zi , cu diferite momente ale constructiei .

#12
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011

 gladiatore, on 03 martie 2017 - 21:42, said:

Nu stiu la ce ar ajuta , ba dimpotriva , in opinia mea , ar ajuta sa se faca joc la prindere . Repet . Opinia mea
Mai reduce din șocuri, sa nu-ți rupă bloculmotor.

Edited by ddaannii, 03 March 2017 - 21:48.


#13
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Poate nu ma pricep chiar bine , dar in opinia mea , rotile din spate vor impinge toata constructia , fixarea fiind prin acele 8 suruburi , care se vad , parerea mea este ca nu va fi o mare forta .
Tirantii , plugul , si mai stiu eu ce , vor fi prinsi numai de corpul motosapei , cumva din cupla prezenta acum pe ia . O sa vad eu cum se poate face . Oricum , e posibil sa ai si tu dreptate , si daca ai , se va confirma dupa 2-3 ore de foiala . Daca se slabesc suruburile , ai dreptate . :D Si stai linistit , vin aici si recunosc , pentru ca mie nu mii rusine sa recunosc daca altii au dreptate .

#14
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011
Dacă se slăbesc nu e problema, nu trebuie Numaidecât confirmare....
Ce lățime are?

#15
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
1 mt si 5 cm , intre exterioarele cauciucurilor .
Maine sper sa montez caseta de directie , dar am o problema . Caseta , trebuie sa faca 2 ture si jumatate , ca sa ajunga in stanga - dreapta , maxim .
Eu vreau sa-i pun ghidon ( coarne ) , neaparat , dar cum invart directia , ca nu pot invarti ghidonul ca pe volan ? Asa ca am gandit o dracie , sa-mi spuneti daca ar fi ok .
Pe motul de la caseta pun un pinion de bicicleta , din cel mai mic ce pot gasi , cred ca 14 dinti , iar pe axul de la ghidon pun un pinion ( foaie ) , din al mare , de la pedale , cu legatura intre ele pe lant de bicicleta . Ce spuneti , o sa mi ajunga cursa , ca sa invart ghidonul , cam ca la bicicleta , si sa invarta toata caseta ??

Edited by gladiatore, 03 March 2017 - 22:12.


#16
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011
Eu personal cred ca nu o sa ai forță necesara sa poți vira.
Dacă era invers cred ca reușeai dar nu te ajuta.....
De ce nu faci clasic cum e la ATV?

#17
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Pai nu stiu cum e la atv . Ca am vre-o cateva luni de cand tot caut informatii dar in afara de YT , nu am gasit nimic . Cert e ca nici eu nu prea le am cu net-ul .

#18
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016
http://www.freeinfos...ia/pdf/3549.pdf

Vezi daca te ajuta.

Edited by baliosss, 03 March 2017 - 22:29.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate