Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

Patima pariurilor - AJUTOR !

- - - - -
  • Please log in to reply
80 replies to this topic

#55
mihaiduban

mihaiduban

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 24.04.2010
Arata-i topicul asta !
Poate ca are nevoie sa auda(in cazul de fata sa vada ) de la mai multi oameni CA O SA SE INFUNDE MAI RAU SI MAI RAU DACA CONTINUA ASA!
Avem "jucatori" pe aici ? Sau cazuri asemanatoare ?
Ia sa va auzim ! Care te-ai facut om din pariuri ?

#56
User107

User107

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 990
  • Înscris: 13.01.2017

View PostJaJe, on 03 martie 2017 - 21:48, said:

Uite de asta vreau interzicerea pacanelelor si altor jocuri de noroc impreuna cu celelalte vicii precum tutunul si alcoolul. Ori interzicerea, ori un sistem bine gandit sa nu permita individul sa faca excese de nici un fel.
Las-o balta sau du-te in SUA in 1920 si vezi de Legea Volstead. Un viciu se gaseste oricum: prin contrabanda (vezi alcool, tigari), la coltul strazii etc.
@initiator: ai bani sa-i acoperi datoriile si sa il duci la psiholog? Daca nu, il convingi sa se interneze la psihiatrie si sa vanda casa daca e a lui.
Iubita lui stie deja sau nu ii pasa. Deci, nu poti sa faci nimic in plus spunandu-i. Daca tine la el il va ajuta sa se vindece, daca nu, paguba in ciuperci ca pleaca cand nu mai sunt bani.
Curaj si pune-te pe treaba, nu mai astepta sa faca ceva singur ca nu este in stare si se va afunda si mai mult.
Cam asa arata finalul:
http://www.hotnews.r...u-saj-neaga.htm

Edited by User107, 04 March 2017 - 10:37.


#57
denny34

denny34

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 23.04.2016

View PostUser107, on 04 martie 2017 - 10:16, said:

Las-o balta sau du-te in SUA in 1920 si vezi de Legea Volstead. Un viciu se gaseste oricum: prin contrabanda (vezi alcool, tigari), la coltul strazii etc.
@initiator: ai bani sa-i acoperi datoriile si sa il duci la psiholog? Daca nu, il convingi sa se interneze la psihiatrie si sa vanda casa daca e a lui.
Iubita lui stie deja sau nu ii pasa. Deci, nu poti sa faci nimic in plus spunandu-i. Daca tine la el il va ajuta sa se vindece, daca nu, paguba in ciuperci ca pleaca cand nu mai sunt bani.
Curaj si pune-te pe treaba, nu mai astepta sa faca ceva singur ca nu este in stare si se va afunda si mai mult.
Cam asa arata finalul:
http://www.hotnews.r...u-saj-neaga.htm
    Problema e ca nu mai am cum sa il ajut financiar deloc.I-am dat toate economiile mele ,ba chiar m-am si imprumutat cu 20.000 lei sa il ajut.
    Am vorbit din nou cu el si i-am zis ca trebuie sa merg sa ne vedem de urgenta ,dar refuza acest lucru si repeta la nesfarsit ca e bine si are situatia sub control.A zis ca daca il mai bat mult la cap isi face un nou credit sa imi plateasca datoriile si sa scape de mine.Eu cred ca si-a pierdut mintile complet si nu intelege ca vreau doar sa il ajut si nu ma intereseaza banii pe care i-am dat.Refuza sa ii spuna si iubitei lui situatia.Din cate am inteles  de la el ,aceasta a vazut o singura data niste bilete de la pariuri prin casa ,dar fratemiu i-a zis ca a pierdut niste sume mici si ca s-a lasat de ele.
    Din cate se pare nu mai am cum sa il ajut de unul singur.Trebuie sa merg sa vorbesc urgent cu prietena lui.Cred ca e singura persoana care il mai poate ajuta pana nu e prea tarziu.Sa speram ca va intelege situatia si va ramane alaturi de el,daca nu cred ca totul s-a sfarsit....

#58
denny34

denny34

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 23.04.2016

View PostPhobos, on 04 martie 2017 - 00:15, said:

Are nevoie de ajutor de specialitate.
Intrebarile importante legate de partea financiara sunt: cat e dator? Cat castiga din slujba? In cat timp ar putea plati?
La modul ideal, daca "click-ul" ala s-ar petrece in mintea lui in noaptea asta si de maine ar decide singur ca "GATA!", totul s-ar opri in momentul ala, ar mai ramane doar datoriile, insa cum spuneam, depinde de el, depinde de cat de mari sunt datoriile, depinde de cat de grava vede el situatia, caci cu cat un om se afunda mai mult, cu atat ratiunea incepe sa cedeze in fata emotiilor, iar afundandu-se tot mai tare, nu urmeaza nimic bun.
Daca el nu vede situatia ca foarte grava, inca e greu sa fie intors din drum. Daca o vede ca "prea grava", e posibil sa nu mai ai cu cine discuta rational. Probabil undeva acolo, la mijloc, e punctul ala critic in care mai poate fi oprit pe cale rationala, acolo trebuie sa fie si psihologul de fata, caci pentru tine sau iubita probabil e dificil sa recunosti cand se va afla in faza aia.

Doar din ce am aflat eu, are pe la banci in jur de 50.000-60.000 lei + 50.000 lei la mine(dar astia nu ii mai punem la socoteala)...Dumnezeu stie ce mai are pe la colegi si prieteni !!Dar nu cred ca a fost vreunul care sa-i fii dat sume foarte mari...
Castiga destul de bine (vreo 5.000 lei pe luna).Sa zicem ca excludem datoria de la mine, ar mai ramane cu 60.000 lei datorie. Are un credit mare de vreo 40.000 lei.Ala cred si eu ca e facut pe cativa ani si il poate achita in rate. Situatia cu datoriile poate nu ar fi asa de critica.Daca s-ar opri acuma din ceea ce face are sanse sa isi revina,dar vad ca nu intelege!

Edited by denny34, 04 March 2017 - 12:37.


#59
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,073
  • Înscris: 24.02.2011
Nu are rost sa jucati la pariuri ca nu iese nimic. Mai ales de cand majoritatea agentiilor online (care nu au fost nici astea serioase) au interzis jucatorii din Romania. Daca faceai ceva treaba la astea renumite, nu sa iesi pe plus ci doar sa ai o serie mai lunga de victorii, urma sa-ti reduca suma maxima ce o poti pune pe un bilet ( 1 dolar maxim, la altele chiar si 0,1) si chiar sa-ti inchida contul. A trecut vremea cand puteai sa-ti furi caciula ca poti face bani din pariuri, poker si jocuri de noroc. Ramai o periada cu un gust amar si nervi cat cuprinde dupa sumele pierdute, dar incet incet trece, mai ales daca-ti gasesti alt hobby. La agentii din astea fizice, de cartier nu joaca decat tlganii si fraierii din galeriile de fotbal.

#60
GoldMasters

GoldMasters

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 19.08.2012
Lucrurile astea te distrug nervos . Nu ai idee cum e sa urmaresti un meci si sa astepti sa se termine 1/x/2 , etc . Pentru mine e prea greu , imi da o senzatie creppy .

#61
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,305
  • Înscris: 12.07.2010

View Postdenny34, on 04 martie 2017 - 12:34, said:

Doar din ce am aflat eu, are pe la banci in jur de 50.000-60.000 lei + 50.000 lei la mine(dar astia nu ii mai punem la socoteala)...Dumnezeu stie ce mai are pe la colegi si prieteni !!Dar nu cred ca a fost vreunul care sa-i fii dat sume foarte mari...
Castiga destul de bine (vreo 5.000 lei pe luna).Sa zicem ca excludem datoria de la mine, ar mai ramane cu 60.000 lei datorie. Are un credit mare de vreo 40.000 lei.Ala cred si eu ca e facut pe cativa ani si il poate achita in rate. Situatia cu datoriile poate nu ar fi asa de critica.Daca s-ar opri acuma din ceea ce face are sanse sa isi revina,dar vad ca nu intelege!

https://en.wikipedia...on_(counseling)

Oameni f apropiati, argumente puternice, calm, fara acuzatii, usa inchisa cu cheia, ca sa nu fuga. E umilitor si probabil ca o vreme o sa te urasca, dar e cam singura metoda de a-l face sa asculte si sa se vada prin ochii altora. Altfel, tot ce poti sa faci e sa-i intorci spatele si sa speri ca se trezeste singur, inainte sa faca vreo prostie care sa nu ii mai dea alta iesire decat puscaria sau streangul. Spuneai ca e contabil, nu? Adica are acces la bani multi care nu ii apartin. Misto. Eu zic sa te grabesti.

#62
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,824
  • Înscris: 10.12.2006
E o diferenta intre dependenta de diverse droguri si cea de pariuri. In prima ca sa te lasi poti gasi motivatie in realitatea ca viata iti va deveni mai buna dupa, insa la pariuri e tocmai invers. Cand esti in groapa cu sume mari, dator peste tot, instinctul de a-ti face viata mai buna e sa continui sa joci ca sa recuperezi pierderea.

Am avut un coleg care imi zicea ca in tinerete fusese mare amator de ruleta, il gaseai la orice ora la cazino. Acum s-a lasat, dar ca sa nu mai existe tentatie nu are nimic pe numele lui, apartament, masina, totul e trecut pe nevasta.

Insa asta e greu, sa accepti ca ai pierdut, te opresti si incepi sa muncesti ca sa recuperezi incet pierderea. Sa accepti ca esti un ratat.

#63
heinz

heinz

    Cheers!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,586
  • Înscris: 11.02.2016
Daca esti destept din pariuri poti castiga bani sigur!

Am bagat si eu la pariuri acum 2-3 ani. Am iesit usor pe minus( -100-150 lei) m-am lasat! Nu bagam sume mari, ~5-6 lei/bilet cel mai mult am pus 50 de lei pe un bilet cu un singur meci. Am luat 70 de lei.
O faceam din plictiseala pana m-am plictisit si de pariuri.


Daca chiar nu se poate lasa (deocamdata) pune-l sa joace pe sume mici (5-10 lei), lasa-l sa-si faca damblaua. In timp va observa ca iese in paguba.

#64
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View Postheinz, on 12 iunie 2017 - 12:55, said:

Daca esti destept din pariuri poti castiga bani sigur!

Poti elabora ? Ce legatura are desteptaciunea cu imposibilitatea prevederii unui eveniment viitor ?

#65
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,515
  • Înscris: 30.10.2003
Pot exista paternuri, prin care sa castigi in mod constant. De exemplu, daca te uiti la Real sau Barcelona ai sa vezi ca au foarte multe victorii si putin infrangeri. Daca pariezi constant pe ele ai putea iesi in castig. Am sa incerc din sezonul viitor. Eu pariez cate sume de 1-2 lei. Deocamdata de 3 ani tot testez, insa nu am reusit sa ma tin de pariuri. Sper ca intr-o zi sa gasesc formula in care sa imi castig banii de bere la pariuri :D

#66
heinz

heinz

    Cheers!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,586
  • Înscris: 11.02.2016
Bursule nu prea merge asa cum zici tu sa pariezi mereu pe echipele bune. Cotele sunt foartr mici 1.1,1.05 sau chiar 1.01, adica nul.
Singura metoda sigura de castig e sa gasesti la doua case de pariuri cote diferite pentru acelasi meci.
De exemplueci halep cu sharapova:
La stanley ai cota 2.1 pentru sharapova si 1.6 pentru halep
la superbet ai cota 2.1 pentru simona si 1.6 pentru sharapova.
Daca pui bani multi (10000€) la cota de 2.1 la ambele case vei iesi sigur pe profit. Gasesti meciuri d-aste.

Alta varianta ar mai fi cea cu biletul zilei.
Diferite site-uri dau un bilet al zilei cu o cota de ~4 in fiecare zi.
Incepem cu 10 lei cota 4. pierdem!
punem 20 de lei tot cota 4. pierdem!
Punem 40 de lei cota 4. pierdem
punem 80 de lei si sa zicem ca luam biletul. La o cota de 4 ai 320 de lei castigati cu 150 de lei investiti. Profit 170 de lei.

E simplu! ;)

#67
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Simplu pe naiba. Ca om care pariaza de 10 ani si le-a incercat pe toate, da-mi voie:

1. Ce spui tu la inceput se numeste scalping si e puternic combatut de casele de pariuri, care au soft specializat pentru verificarea lui. Casele chiar colaboreaza intre ele si au o baza comuna pentru depistarea scalping-ului. Cel prins risca contul anulat, ban si banii confiscati. Si cum vorbim de sume mari, doare rau. In al doilea rand, no way sa poti pune 10 mii de euro pe un eveniment ca miza fara un agent la case asiatice. Existe limite si acele limite sint de cateva sute de euro. Cum casele serioase au cote comune, similare si comunica intre ele (asta daca nu sint chiori sa verifice, exista si softuri si site-uri), trebuie gasite case obscure pentru a gasi cote cu evenimentul invers. Casele obscure au prostul obicei de a anula pariuri sau de a nu plati. Si atunci din nou durere mare. A treia problema e la tenis cand nu se joaca tot meciul. Casele sint diferite in privinta asta. Unele iti dau rezultatul dupa un set, altele dupa un ghem, altele dupa un punct si altele dau void. Citeste fiecare conditiile de la fiecare casa ? Al patrulea rand, nu poti pune simultan. Pui o suma si cand sa pui pe invers, nu merge site-ul, cade internetul, cade curentul, sau pur si simplu nu-ti accepta. In al cincilea rand, cate case autorizate in Romania stii ? Riscurile de a pune la case neautorizate sint imense la castiguri mari. Din toate punctele de vedere. Si nu ma refer doar la probleme cu justitia.

Daca tot vrei sa faci scalping, exista un fel de arbitraj autorizat, uneori chiar in cadrul aceleiasi case, un fel de trading. Daca simti ca cotele se vor misca. Pui la deschidere o suma apoi berbecii si masele pun pe favorit, cota scade si atunci pui invers. Cum a fost de ex. ieri la Romania - Chile. Chile a avut 2 la deschidere, apoi a cazut pe la 1.75. Asta e legal. Dar trebuie sa ai feeling bun. Si, din nou, nu poti paria sume imense. Vezi ca unele case au limita de 50 euro pe meci. Si daca te mai si limiteaza ai si mai putin si nu stii pana ce nu pui pariul. Partea buna e ca atunci cand scade cota, scade peste tot si poti sa joci si la alte case, e mult mai relaxat. Si cum timpul stai mai bine, nu esti atat de presat.

2. Ce spui tu e un fel de martingale si nu grozav aplicat. La martingale, miza e corelata prin formula cu cota. Dar nu conteaza. E un procedeu falimentar. Poti prinde serii lungi de pariuri pierzatoare si nu vei mai avea bani sa acoperi urmatoarul pariu. Doar daca incepi cu efectiv maruntis. Sa prinzi cota 4 din a 4-a incercare nu e atat de simplu, crede-ma. Stiu pe cineva care a jucat in urma cu multi ani pe Pandurii Tg. Jiu la egal. 8 meciuri fara egal au jucat Pandurii. Omul a ajuns sa se imprumute de la cunoscuti, parinti, etc. Pana la urma a pierdut tot si a pierdut. Nu mai spun ca in al 9-lea meci Pandurii au facut egal. Eu insumi am pus (dar nu martingale, mize simple identice) pe Ceahlaul Piatra Neamt ca face over 2.5 acum in urma cu vreo 3 sau 4 ani, nu mai retin. 14 meciuri under consecutive au facut.

La pariuri si la case sint oameni foarte priceputi, matematicieni, statisticieni, oameni priceputi in probabilistica, etc. Casa poate fi batuta prin noroc si valoarea pariorului. Dar oricat de bun ar fi pariorul, are nevoie de noroc. S-a demonstrat si matematic. Nu se poate efectiv bate casa doar din formule. Pana si la cea mai simpla formula. 50-50 probabilitate, casa iti da 1.95-1.95, asta in cazul cel mai bun, gen Pinnacle. In realitate, formulele sint mult mai complexe, dar au incercat unii tot felul, formula lui Kelly, etc. Nimic nu e garantat. Si nici nu are cum sa fie.

#68
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,824
  • Înscris: 10.12.2006
Pentru cine n-a insistat cu pariurile, exista multe metode care par promitatoare. Chiar daca nu vezi pe nimeni sa zica ca s-a imbogatit din pariuri.
Eu va pot povesti de culoare la ruleta, iesita de 13 ori consecutiv, pe care s-a jucat martingale. Sau de X in campionatul australiei, unde am prins vreo 16 etape fara egal.

Un prieten de-al meu e mai insistent in domeniu si tot rumega metode, la sfarsitul anului trecut a scos 17000 de lei, iar la inceputul anului curent i-a pierdut.

Casele de pariuri sunt intotdeauna pe profit pe termen lung, altfel nu ar opera.

#69
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Povesti am si eu, stranse in 10 ani. Si de-ale mele si de-ale altora, cunoscuti. Cine tine mortis sa joace martingale, poate incerca la live pe break la tenis fete. Fetele, mai ales pe zgura, rar isi tin serviciul. Ales un meci echilibrat, cota pe break e peste 3 uzual si iese cam din a doua sau a treia incercare. Dar atentie, nu e nimic garantat. Apropo de pierdut mult. Un cunoscut de-al meu a pierdut 15 mii de euro pe un singur meci. A pus ca ia Santoru set. Avea 5-2 si serviciul. Si a pierdut. I-a si scris un mail la Santoro sa-i dea banii pierduti. :D Ar fi comic daca nu ar fi trist. Eu am pierdut pe o cursa de cai, am pus lay pe Betfair pe o martoaga, Talk About Milton, nu pot sa uit numele, desi a trecut vreo 7-8 ani de atunci. Avea cota 180 la 1 la victorie cand am pus eu, apoi pana la inchidere a crescut la 400 la 1 si live a fost 1000 la 1, cota maxima la Betfair. Si a castigat. Nu stiu ce s-a intamplat, cursa nu a fost televizata. Sau cand am pierdut pe Barcelona, acasa cu Hercules Alicante. Am pus 1X pe Barcelona. A pierdut cu 2-0. Nimic nu e sigur.

#70
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,824
  • Înscris: 10.12.2006
Era mai demult agentie de cartier, puteai pune maxim 13 meciuri pe bilet. Mi-am zis sa-l pun si pe Agassi, ca restul meciurilor fiind cu cote in jur de 2, o sa ajute si cota lui de 1.08 parca. Omul avea peste 20 de victorii consecutive si era #1, dar nah, a fost singurul meci de pe bilet pierdut. Asa sunt pariurile.

Mai bine va investiti timpul in munca serioasa.

#71
heinz

heinz

    Cheers!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,586
  • Înscris: 11.02.2016
Cu siguranta pariurile nu sunt surse sigure de venit, asta e clar.
Parerea mea e ca faza cu mai multe bilete consecutive cu cota fixa e cea mai promitatoare.
Doar ca trebuie sa ai nevoie de bani multi sa fii sigur ca-ti iese pana la urma.

Hai ca m-ati facut curios cu topicul asta, poate ma apuc din nou de pariuri. Cu sume mici bineinteles! ;)

#72
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Cu sume mici nu se simte. E ca si cum ai manca firimituri. Trebuie sa simti ceva, e ca si cum ai bea tarie. :D

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate