Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Rezultat interviu la angajare - necunoscut!

- - - - -
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#19
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014

View PostBogdansv1, on 03 martie 2017 - 19:19, said:

Ce vreau sa subliniez si cu asta inchei: daca esti trecut de 35 de ani si schimbi domeniul, vei fi acceptat doar daca "le arde buza".
Nu e chiar asa, referitor la varsta. Jobul actual il am de doi ani. Deci aveam 41 de ani la angajare. Nu le ardea buza, ca m-au lasat sa astept 3 saptamani pana mi-au spus ca sunt angajat. Sunt si unele firme care prefera experienta, adica sa angajeze pe cineva care se descurca "din prima zi" in locul unuia tanar pe care trebuie sa il scoleasca.
Le acum am vazut faza cu schimbi domeniul. Eu niciodata nu am schimbat domeniul.

View Postrosix, on 03 martie 2017 - 19:01, said:

Nu se practica, in Romania, ca nu e nevoie de cultura corporatista, de eticheta. Sunt sclavi pe toate drumurile.
Asta pare cel mai plauzibil raspuns ...

View Postanygel, on 03 martie 2017 - 19:19, said:

Dupa 20 ani de munca iti mai bati capul? Off....
Adica?

Edited by XL700VA, 03 March 2017 - 19:29.


#20
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostTheRipper, on 03 martie 2017 - 19:05, said:

simplu.
nu iti dau reject pentru ca te tin in baza lor de date.
daca cand ai fost tu la interview au gasit pe altul, nu ti-au zis "pa" in speranta ca se vor folosi de tine pe viitor.

Nu e intotdeauna asa... Stiu multe firme la care managerii, intr-un hey-rup inaintea evaluarii, propun proiecte nefezabile si pun HR-ul sa le caute oameni...cik, ca sa le puna in practica.
Apoi managerii pleaca in concedii si isi baga picioarele in ele de proiecte, motiv pentru care HR-ul care a inceput deja interviurile, ia si el o pauza cateva luni bune...asteptand un raspuns de la departamente daca mai fac ceva si daca mai au nevoie de oameni.
In tot acest timp, candidatii chemati initial, la primele interviuri, stau si fluiera a paguba, luni bune, nestiind ce sa creada, precum initiatorul... In final, proiectele mor in fasha, inainte de a fi initiate...

Adevarat va spun - peste 80% din interviurile de HR conduc catre nicaieri, ca nu au nevoie presanta de oameni, doar se agita in piata, cu niste idei de ale lor sau ale altor compartimente, idei care nu sunt puse niciodata in practica.

Idem targurile de joburi... Firmele inchiriaza standuri 3 zile, sa apara in poza. sa adune CV-uri, de la fraieri, hartii care ulterior ajung la cos.

Edited by rosix, 03 March 2017 - 19:50.


#21
anygel

anygel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 762
  • Înscris: 01.02.2017

View PostXL700VA, on 03 martie 2017 - 19:28, said:




Adica?

Adica iti mai bati capul cu angajatorii? Nu stai si astepti raspuns luni de zile, prospectezi in continuare.

#22
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010
Ar mai fi o explicație:
Acele posturi la care ai aplicat(dar de la care nu ai primit nici un răspuns),au fost scoase la concurs doar "de ochii lumii",dar ele fiind deja ocupate(la momentul la care tu ai aplicat).
Iar ceilalți(care au fost de "decor"),pur și simplu au fost uitați,sau s-a mers pe principiul că "își dau ei seama că nu îi vrem dacă nu le-am dat nici un răspuns".

#23
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
uneori procesul de angajare dureaza ceva mai mult. firmele investesc in asta, platesc anunturi sau firme de recrutare, si vor "cel mai bun in limita bugetului". asta inseamna si ca nu-l vor angaja pe primul sosit, chiar daca pare perfect pentru job: exista sanse sa apara unul si mai bine pregatit. si evident ca pana nu se termina toate interviurile, nu vor anunta nimic nimanui (mai ales daca sunt mai multe posturi disponibile)

acestea fiind zise, trebuie amintit si faptul ca exista un termen de bun simt in care sa anunti candidatul. in functie de domeniu, as zice ca in maxim 2-3 saptamani de la interviu ar trebui sa ia legatura cu tine si fie sa te cheme la etapa urmatoare, fie sa-ti spuna ca nu te vor.
termene de ordinul lunilor ma astept sa existe doar la "palmasi" (peste 7-8 luni cand vezi ca nu ti-a venit un necalificat la munca, suni pe urmatorul de pe lista)

#24
zyraxes27

zyraxes27

    connaisseur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,112
  • Înscris: 31.01.2010

View PostXL700VA, on 03 martie 2017 - 18:35, said:

Nu stiu daca am postat chiar unde trebuie. Pana in prezent am 20 de ani vechime in campul muncii si am schimbat 4 job-uri. Toate de studii superioare (inginer). Joburile au fost schimbate din diverse motive (bani, mediu de lucru etc). Insa nu despre asta vreau sa discut aici. Ci despre interviuri. Mai precis de rezultatul lor.
Am participat la numeroase interviuri pentru job-uri. Pe unele le-am respins eu. la altele am fost respins, la altele am fost acceptat. Si mai urmeaza o categorie. Interviuri la care nu cunosc rezultatul. Care, din pacate e cea mai numeroasa.
Deci pe scurt, sunt chemat la interviu. Uneori char de 3-4 ori la aceeasi firma (adica sustii 3-4 interviuri, unul cu cel de la resurse umane, unul cu nu stiu ce inginer, unul cu nu stiu ce sef, unul cu managerul unitatii etc.). Apoi la finalul interviului ti se spune: o sa va contactam noi sa va comunicam rezultatul. Si astepti si astepti .... de iti vine acru. Uneori luni de zile. Cand te plictisesti, le dai un telefon: stiti, eu am participat la dvs. la un interviu pe data x. Nu am primit nici un raspuns referitor la rezultat. Da, stim, insa pana acum nu s-a luat nici o decizie. O sa va contactam noi. Stati linistit, sigur va dam raspunsul, fie ca e pozitiv, fie ca e negativ. Si iar astepti ... iar te plictisesti, dupa vreo luna, si iar ii suni.... Acelasi raspuns.
Recordul, daca pot sa il numesc asa, il detine o fabrica de componente auto, la care am candidat pentru pozitia de inginer automatist in decembrie 2015. Nici pana in ziua de azi nu mi-au comunicat rezultatul. Ultima data i-am sunat in august 2016. La fel, mi-au comunicat ca nu s-a luat nici o decizie. apoi nu i-am mai sunat eu. Si nici ei.
Nu e singura firma la care am candidat, si nu am primit raspuns.
Acum intrebari: De ce nu au "tupeul" unele firme si sa iti spuna in fata direct - stiti nu corespundeti pentru postul nostru. Ce este asa greu in a da acest raspuns? Si de ce prefera sa te tina intr-o asteptare tampita (alt termen nu am gasit, scuze)?
Repet, sunt si firme care la maxim doua-trei saptamani  dupa interviu, iti spun fie esti angajat, iata oferta, sau ne pare rau dar nu corespundeti postului. Acestea mi se par cele mai ok. Insa sunt si firme care te lasa asa intr-o asteptare aiurea. Care e faza?
Astept pareri.

E foarte simplu. Nu te vor pentru resctiva pozitie, dar ramai in continuare interesant pentru ei. In general primesti un refuz doar daca nu mai au de gand sa aiba de-a face cu tine vreodata. Cum ar fi sa te contacteze dupa un an si ru sa le spui "stiti mi-ati dat reject acum un an".

Apropo, eu am primit o oferta de angajare la aproape 6 luni dupa interviu, timp in care nu mi-au dat nici un semn de viata.

#25
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,236
  • Înscris: 24.06.2006

View PostXL700VA, on 03 martie 2017 - 18:35, said:

Interviuri la care nu cunosc rezultatul.
Se practica la greu si peste tot, eu am ajuns in Anglia sa patesc asta, am pierdut numarul, nici nu le mai bagam in seama

#26
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,161
  • Înscris: 28.06.2005

View PostReynolds, on 03 martie 2017 - 18:52, said:

Luni de zile?
Daca in maxim 7 zile lucratoare nu-ti comunica un raspuns, la revedere!

Vreo 6 luni a durat de la primul contact și până la semnarea actelor.
Și primul contact l-au inițiat ei. Telefon direct cu "hai la noi că te vrem".

#27
User107

User107

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 990
  • Înscris: 13.01.2017
Am vrut sa imi fac firma de recrutari pentru ca este loc mult in piata pentru firme serioase si paroliste, mai ales ca nu se mai gasesc candidati.
Am avut interviu cu Adecco prin 2008 pentru Continental. Interviu cu directorul (strain), ceva ingrijorari de overqualified, in rest ok. Si liniste... Niciun raspuns.
De-a lungul timpului am mai adunat 3 exemple la fel de proaste cu firmele de recrutare, de la: am uitat sa te chemam la interviu, dar haideti repede astazi in 4 ore la 300 km distanta (am reusit sa ajung, dar nu s-a mai hotarat directoarea) la discutii clare de asteptari salariale si propuneri sub ce am discutat, dupa 3 interviuri perfecte pe Skype (evident, am refuzat jobul desi a insistat directorul general).
Firmele de recrutare au un mod idiot de a aduna CV-uri fara sa iti spuna clar. Nicio problema, sunt din ce in ce mai putini candidati si vor incepe sa dispara firmele de HR care nu isi fac bine treaba.

#28
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,108
  • Înscris: 29.06.2005
Treaba asta se intampla probabil la posturi mai putin importante pentru firma respectiva - sau pur si simplu isi fac baza de date.
Nu vad cum o firma care are nevoie de un angajat poate sa stea luni de zile fara acesta.

In domeniul meu e criza serioasa de oameni - firmele de profil au in permanenta cerere de personal, angajatii migreaza de la un angajator la altul in functie de beneficii.
Firmele au inceput sa caute oameni la modul direct - iau date de contact din CV-urile online sau chiar de la facebook ; suna oamenii si-i oferteaza chiar inainte de vreun interviu.
Partea buna e ca, timid, ce-i drept - salariile se apropie de cele din afara - la momentul asta sunt undeva la 1/2-3/4 insa suficient cat sa n-ai motive de plecare in strainatate.
Varsta nu are relevanta aici - la 37 ani am intrat eu in noul domeniu, la 40 am schimbat ultima data locul de munca, interviu si oferta instant.

#29
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014

View PostLex404, on 03 martie 2017 - 18:50, said:

In Septembrie ma suna de la eMag ca au nevoie de mine. Raspunsul meu: Posted Image am job bine platit! Posted Image


Nu ti-e tarsala de posturi din astea luand in considerare ca lumea iti stie numele real si au poze cu tine?

#30
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006

View Postflorinel, on 04 martie 2017 - 10:51, said:

Treaba asta se intampla probabil la posturi mai putin importante pentru firma respectiva - sau pur si simplu isi fac baza de date.
Nu vad cum o firma care are nevoie de un angajat poate sa stea luni de zile fara acesta........

e simplu :). au angajat pe altcineva, si dupa ceva timp au mai avut nevoie de un om (sau l-au dat afara pe primul).

#31
sasesase

sasesase

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 04.03.2017
Mai sunt anunturi cu "urgent" in titlu si raspund dupa 3 saptamani dupa ce ai aplicat. Intre timp esti si angajat.

#32
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View PostASCENDED, on 03 martie 2017 - 20:36, said:

Ar mai fi o explicație:
Acele posturi la care ai aplicat(dar de la care nu ai primit nici un răspuns),au fost scoase la concurs doar "de ochii lumii",dar ele fiind deja ocupate(la momentul la care tu ai aplicat).
Iar ceilalți(care au fost de "decor"),pur și simplu au fost uitați,sau s-a mers pe principiul că "ĂŽși dau ei seama că nu ĂŽi vrem dacă nu le-am dat nici un răspuns".

Asta doar la angajatori de 2 lei. O companie serioasa nu face asa ceva.

#33
tonidawa

tonidawa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 09.06.2013
Se pierde foarte mult timp cu interviurile incepand de la vizualizarea cv-ului pana la finalul interviului propriu zis. Nu mai pierd iarasi alt timp sa sune din nou sa-i anunte pe fiecare in parte  daca prezinta interes pentru ei sau nu.... Cv-urile se "arhiveaza" si cand e nevoie de forta de munca scoat de la naftalina foile.

Caz concret eu am fost sunat de o firma dupa un an de zile sa ma intrebe daca mai sunt disponibil pentru jobul.. X.

#34
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View PostXL700VA, on 03 martie 2017 - 18:35, said:

Astept pareri.
Parerea mea e ca trebuie facut un site unde sa publicam numele firmelor care practica astfel de strategii - sunt si alte strategii, mult mai meschine, pentru a pune presiune publica si a proteja viitorii angajati.

Cat despre de ce fac ei asta: pentru ca isi trateaza angajatii ca niste carpe si sunt constienti ca oricare din ei poate oricand demisiona, si trebuie apoi sa te foloseasca pe tine ca inlocuitor, sub egida "tu ai apelat la noi, tu ai nevoie de noi, nu noi de tine", ca sa se afle tot ei intr-o pozitie de putere asupra ta.

#35
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017
Cred ca toate companiile fac asa... organizeaza interviuri pe posturi fictive, in fapt nu exista loc de munca ci fac niste trieri din baza de date pentru CV, pentru ca atunci cand au o nevoie (pleaca angajatul la plata mai mare) sa aiba alternative verificate deja.
Unele se limiteaza doar la a strange baza de date cu potentiali angajati, altii fac periodic si trieri sub pretexte false.
O porcarie, deaceea nici nu e bine sa aplici la joburi pe siteurile de joburi, ca acolo nu se fac decat colectari de date, nu angajari, nici in post din cele de pe astfel de siteuri nu e real... unii au de zece ani aceleasi anunturi.

#36
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

View PostXL700VA, on 03 martie 2017 - 18:35, said:

Astept pareri.
Ar trebui sa nu-ti pese. Daca tu nu-ti dai seama de ce nu te-au acceptat, inseamna ca motivul pe care ti-l vor da e oricum bullshit si nu tine de tine. Oricum n-o sa-ti spuna "am angajat doi mai buni decit tine si mai simpatici" si chiar de ti-ar spune, nu cred ca te-ar si interesa sau ti-ar folosi in mod util la ceva. Daca in schimb stii sigur ca ai fost ca curu la interviu, n-are sens sa mai astepti pareri

Raspunsul "nu s-a luat inca o decizie" poate fi perfect adevarat si practic pentru tine ar trebui sa insemne "vezi-ti de drum".


View Postrumlegok, on 16 aprilie 2017 - 13:16, said:

Cred ca toate companiile fac asa... organizeaza interviuri pe posturi fictive, in fapt nu exista loc de munca ci fac niste trieri din baza de date pentru CV, pentru ca atunci cand au o nevoie (pleaca angajatul la plata mai mare) sa aiba alternative verificate deja.
Unele se limiteaza doar la a strange baza de date cu potentiali angajati, altii fac periodic si trieri sub pretexte false.
O porcarie, deaceea nici nu e bine sa aplici la joburi pe siteurile de joburi, ca acolo nu se fac decat colectari de date, nu angajari, nici in post din cele de pe astfel de siteuri nu e real... unii au de zece ani aceleasi anunturi.
Daca interviurile se fac in prezenta altor persoane decit HR poti sa fii sigur ca nu-s fictive. Cit despre site-urile de joburi, mi-am gasit 2 joburi din 4 pe site-urile de joburi...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate