Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Rezultat interviu la angajare - necunoscut!

- - - - -
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#1
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
Nu stiu daca am postat chiar unde trebuie. Pana in prezent am 20 de ani vechime in campul muncii si am schimbat 4 job-uri. Toate de studii superioare (inginer). Joburile au fost schimbate din diverse motive (bani, mediu de lucru etc). Insa nu despre asta vreau sa discut aici. Ci despre interviuri. Mai precis de rezultatul lor.
Am participat la numeroase interviuri pentru job-uri. Pe unele le-am respins eu. la altele am fost respins, la altele am fost acceptat. Si mai urmeaza o categorie. Interviuri la care nu cunosc rezultatul. Care, din pacate e cea mai numeroasa.
Deci pe scurt, sunt chemat la interviu. Uneori char de 3-4 ori la aceeasi firma (adica sustii 3-4 interviuri, unul cu cel de la resurse umane, unul cu nu stiu ce inginer, unul cu nu stiu ce sef, unul cu managerul unitatii etc.). Apoi la finalul interviului ti se spune: o sa va contactam noi sa va comunicam rezultatul. Si astepti si astepti .... de iti vine acru. Uneori luni de zile. Cand te plictisesti, le dai un telefon: stiti, eu am participat la dvs. la un interviu pe data x. Nu am primit nici un raspuns referitor la rezultat. Da, stim, insa pana acum nu s-a luat nici o decizie. O sa va contactam noi. Stati linistit, sigur va dam raspunsul, fie ca e pozitiv, fie ca e negativ. Si iar astepti ... iar te plictisesti, dupa vreo luna, si iar ii suni.... Acelasi raspuns.
Recordul, daca pot sa il numesc asa, il detine o fabrica de componente auto, la care am candidat pentru pozitia de inginer automatist in decembrie 2015. Nici pana in ziua de azi nu mi-au comunicat rezultatul. Ultima data i-am sunat in august 2016. La fel, mi-au comunicat ca nu s-a luat nici o decizie. apoi nu i-am mai sunat eu. Si nici ei.
Nu e singura firma la care am candidat, si nu am primit raspuns.
Acum intrebari: De ce nu au "tupeul" unele firme si sa iti spuna in fata direct - stiti nu corespundeti pentru postul nostru. Ce este asa greu in a da acest raspuns? Si de ce prefera sa te tina intr-o asteptare tampita (alt termen nu am gasit, scuze)?
Repet, sunt si firme care la maxim doua-trei saptamani  dupa interviu, iti spun fie esti angajat, iata oferta, sau ne pare rau dar nu corespundeti postului. Acestea mi se par cele mai ok. Insa sunt si firme care te lasa asa intr-o asteptare aiurea. Care e faza?
Astept pareri.

Edited by XL700VA, 03 March 2017 - 18:42.


#2
Damascus77

Damascus77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,911
  • Înscris: 11.07.2015
E simplu, nu -i intereseaza de tine.


I-a interesat doar cat timp erai potential angajat, dar dupa ce au ales pe altcineva, tu nu mai reprezinti nimic pentru ei.
Firmele sunt cam ca si femeile

Edited by Damascus77, 03 March 2017 - 18:46.


#3
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Nu au de fapt nevoie de personal la acel moment, doar își fac o bază de date, în eventualitatea că...

Edited by shogun1, 03 March 2017 - 18:47.


#4
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,013
  • Înscris: 06.09.2008
faza e ca-s nesimtiti, ar trebui sa zica in maxim 3 zile imo.

#5
ionut27

ionut27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 30.11.2008
Depinde de politica fiecarei companii. Care se respecta si tine la imaginea sa de angajator, comunica rezultatul.

#6
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009

 shogun1, on 03 martie 2017 - 18:45, said:

Nu au de fapt nevoie de personal la acel moment, doar își fac o bază de date, pentru cazul că...

Cea mai comuna practica.

Stiu ca acum cativa ani eram jobless (inainte sa intru pe piata muncii serioasa) si student si aveam nevoie de un job no.
Aplicasem in tot felul de locuri, inclusiv eMag. Asta se intampla intr-o primavara. Nimic, niciun job n-am prins insa un singur refuz (la EuroGSM, am picat proba de mintit clientii, ceea ce ma enerva la culme)

Apoi vara a cazut ca din cer, ne aplicand, jobul (farma Dona). In Septembrie ma suna de la eMag ca au nevoie de mine. Raspunsul meu: Posted Image am job bine platit! Posted Image

#7
Reynolds

Reynolds

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,998
  • Înscris: 01.03.2006

 XL700VA, on 03 martie 2017 - 18:35, said:

Apoi la finalul interviului ti se spune: o sa va contactam noi sa va comunicam rezultatul. Si astepti si astepti .... de iti vine acru. Uneori luni de zile.

Luni de zile?
Daca in maxim 7 zile lucratoare nu-ti comunica un raspuns, la revedere!

 shogun1, on 03 martie 2017 - 18:45, said:

Nu au de fapt nevoie de personal la acel moment, doar își fac o bază de date, în eventualitatea că...

La un job la care am aplicat m-au sunat sa-mi comunice rezultatul (negativ) si apoi m-au intrebat daca sunt de acord sa-mi pastreze datele de contact pentru o potentiala viitoare colaborare.

Mi s-a parut decent gestul lor.

Edited by Reynolds, 03 March 2017 - 18:55.


#8
kiwy

kiwy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,263
  • Înscris: 11.01.2004
Mai este si situatia cand esti respins pentru un motiv care nu poate fi comunicat din pricina corectitudinii politice.

#9
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
Ok, dar tot nu inteleg. Nu au nevoie de mine. Elegant pot formula un raspuns, de genul: stiti, nu corespundeti postului. Sau a mai fost o firma care mi-a comunicat: stiti, managerul nostru a hotarat ca nu mai avem nevoie de inca un inginer, cei care ii avem sunt destui. Si gata. Dar ei prefera sa nu iti dea nici un raspuns. Nici da, nici nu. Asta nu inteleg eu.

Edited by XL700VA, 03 March 2017 - 18:58.


#10
Reynolds

Reynolds

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,998
  • Înscris: 01.03.2006

 kiwy, on 03 martie 2017 - 18:56, said:

Mai este si situatia cand esti respins pentru un motiv care nu poate fi comunicat din pricina corectitudinii politice.
Cred ca si un "m**e, bah!" e mai plauzibil decat nimic.

#11
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 XL700VA, on 03 martie 2017 - 18:35, said:

Acum intrebari: De ce nu au "tupeul" unele firme si sa iti spuna in fata direct - stiti nu corespundeti pentru postul nostru. Ce este asa greu in a da acest raspuns? Si de ce prefera sa te tina intr-o asteptare tampita (alt termen nu am gasit, scuze)?

Pai nu te tin in nicio asteptare, ca nu stai cu picioarele in apa rece. Daca, dupa o luna nu te-au sunat, e clar ca nu-s interesati. E ca si cu femeile. Care sunt interesate, dau semne vizibile, celelalte se fac ca ploua.
Asa e si cu angajatorii.  Ca sa corespunzi - trebuie sa fii cat mai tanar (nu e cazul tau, inteleg) sa fii dispus de munca la sapa si sa ceri bani cat mai putini.  Spre surprinderea multor candidati - nu intereseaza pe nimeni experienta, pregatirea, etc... ci sa corespunzi unui anumit profil, dorit de angajator... iar 90% din noi, nu corespundem acestui profil.

 XL700VA, on 03 martie 2017 - 18:58, said:

Ok, dar tot nu inteleg. Nu au nevoie de mine. Elegant pot formula un raspuns, de genul: stiti, nu corespundeti postului.

Nu se practica, in Romania, ca nu e nevoie de cultura corporatista, de eticheta. Sunt sclavi pe toate drumurile.

#12
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

 TheRipper, on 03 martie 2017 - 19:05, said:

simplu.
nu iti dau reject pentru ca te tin in baza lor de date.
daca cand ai fost tu la interview au gasit pe altul, nu ti-au zis "pa" in speranta ca se vor folosi de tine pe viitor.
Cel mai probabil e bun dar nu indeajuns de bun,sunt altii mai buni ca el ! eu i-as spune la interviul asta de angajare "roata de rezerva"

Edited by stlk, 03 March 2017 - 19:12.


#13
TheRipper

TheRipper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 657
  • Înscris: 07.12.2014
simplu.
nu iti dau reject pentru ca te tin in baza lor de date.
daca cand ai fost tu la interview au gasit pe altul, nu ti-au zis "pa" in speranta ca se vor folosi de tine pe viitor.

#14
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 20.02.2008
O firma serioasa iti comunica un rezultat dupa interviu. Restul sunt firme cu patroni idioti.

#15
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014

 TheRipper, on 03 martie 2017 - 19:05, said:

simplu.
nu iti dau reject pentru ca te tin in baza lor de date.
daca cand ai fost tu la interview au gasit pe altul, nu ti-au zis "pa" in speranta ca se vor folosi de tine pe viitor.
Am intalnit si eu cazuri, cum a spus un coleg mai sus. Adica m-au sunat sa imi spuna ca nu corespund postului, dar ca ei imi pastreaza CV-ul in baza de date in caz ca apare ceva. Cei drept doar vreo doua ...

Daca ar fi ceea ce spui, de ce nu procedeaza si astia asa? Adica in loc sa te lase sa astepti, sa iti spuna asta?

#16
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,278
  • Înscris: 13.03.2015
O parte din angajatii la HR nu se simt in stare sa transmita vesti proaste. Cei mai multi baga galusca: "V-am bagat in baza de date si va vom contacta imediat ce avem un post care sa se protiveasca". Asta e cea mai frecventa situatie.

Al doilea caz sunt firmele extem de mari (in special multinationalele). La mine a durat vreo 7 luni pana am primit raspuns dar am fost angajat.

Concluzie: daca nu ai primit vreun raspuns in 2-3 saptamani de la interviu, considera ca nu esti acceptat. Este situatia in 99% din cazuri. Cum esti trecut de 40 ani (ca si mine), sansele sa fii acceptat intr-un domeniu nou sau intr-o noua firma sunt sub 10%. Nu ti se spune direct dar asta e realitatea. Eu am testat-o personal cand aplicam de-mi venea acru. Doar la doua firme mi s-a spus direct sau mi s-a sugerat motivul respingerii cu fraze gen: "Sunteti prea calificat pentru ce avem noi nevoie", "Nu avem certitudinea ca nu veti renunta la noi daca se ofera vreo sansa in vechiul domeniu", etc. La o singura firma mi s-a spus in clar ca sunt prea batran, ei preferand unul tanar si cu mai putina experienta si competente dar care putea fi "strunit", eu eram considerat prea "harsait". A riscat mult cel ce mi-a spus asta (putea fi acuzat de discriminare pe criterii de varsta) dar mi-a castigat respectul prin onestitate (nu sunt adeptul "corectitudinii politice", prefer: "daca nu ma ajuti, macar nu ma incurca").

Ce vreau sa subliniez si cu asta inchei: daca esti trecut de 35 de ani si schimbi domeniul, vei fi acceptat doar daca "le arde buza".

Edited by Bogdansv1, 03 March 2017 - 19:19.


#17
anygel

anygel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 762
  • Înscris: 01.02.2017
Dupa 20 ani de munca iti mai bati capul? Off....

#18
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
Btw. La ultimul job am fost angajat dupa 3 zile de la depunerea CV-ului (a doua zi am fost la interviu si a III-a zi eram pe post).

Insa aveam o colega (si de faculta, si de job) si inca care-si depusese CV-ul, o avut interviul si intre interviu si "te contactam noi" au fost 5 luni :lol:

Se fac baze de date. Crezi ca HR-ul nu trebuie sa munceasca ceva? Nu se fac angajari zilnice, dar mno... decat sa angajezi firme de HR sau sa dai HR-ista afara, mai degraba o lasi sa-si faca veacul.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate