Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

valoare despagubire rca

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#19
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

View PostClaudiu998, on 03 martie 2017 - 17:24, said:

Cumpara piese de la dezmembrari. Pe stopurile alea nici eu n-as da 200 de euro, apai asiguratorii:)
Cauta sa bagi cat mai putin, si daca o sufli cu aur tot 1000 de euro face, tot un cotet ramane.

Cotet, dar e cotetul omului si isi face treaba cu ea, ar trebui sa avem mai mult respect pentru altii, de asta suntem o natie jenanta, etichetam repede pe altii, revenind la subiect, si mie mi-e teama ca o sa fie declarata dauna totala, am patit si eu cu un "cotet", cotet impecabil, domnu` de mai sus, RAR luat  pe bune ITP la momentul respectiv pe bune, chiar nu au avut ce sa reproseze cotetului,dar a fost declarat dauna totala,in urma unui accident stupid, reparatia facea foarte multi bani, daca eram cotetar, reparam masina si o vindeam, ca multi mi-au spus ce prost sunt, ca 2000 de cocosei tot as fi luat  pe ea, reparata, dar am zis pas, prea multe elemente de structura erau avariate, si eu vreau sa dorm bine noaptea.

#20
ZooMl3sS

ZooMl3sS

    Apple User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,266
  • Înscris: 16.07.2011
Apreciez ! Posted Image
Si eu am luat ITP-ul aproape pe bune, noxele fiind apropiate de cele potrivite fiindca aveam o finala fara site in ea.
Lasand asta la o parte, daca e cazul sa primesc dauna totala, la ce bani sa ma astept pe langa epava?
Eu chiar vreau sa imi continui treaba cu masina, anul acesta vroiam chiar sa ii fac tablaria de la 0 sa nu mai fie etichetata ca si "cotet". :D

Edited by ZooMl3sS, 03 March 2017 - 18:56.


#21
TheRipper

TheRipper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 657
  • Înscris: 07.12.2014
din ce se observa, vrei sa-ti repari harbu' pe banii aluia.

#22
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002
Sunt foarte multi factori de luat in calcul, dar daca o declara dauna totala, si nu iti convine suma, eu sincer am luat pe "cotet" cam cat am dat pe ea plus reparatiile facute ca sa o aduc la starea de masina, si am fost multumit, dar trist pentru ca era o masina buna, robusta, chiar mi-a parut rau de ea, in fine, daca nu iti convine suma sa le ceri modul de calcul amanuntit, unii au spus ca nu sunt multumiti de suma primita, si au cerut negociere, au primit ceva in plus, dar rezultatul nu o sa fie spectaculos, sa nu te astepti la mai mult de 1000-1200 de euro, bine, este o apreciere nerealista a mea, bazandu-ma pe cazul meu si al unor amici ai mei, in aceeasi situatie.

Edited by Platon, 03 March 2017 - 19:03.


#23
ZooMl3sS

ZooMl3sS

    Apple User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,266
  • Înscris: 16.07.2011
Nu, nu vreau sa imi repar harbul pe banii altuia ci doar sa primesc banii ca si valoare reala a pieselor si reparatiilor care sigur nu sunt 1000 de lei. Posted Image
Astept luni sa vad ce mi se zice la constatare si dupa aceea verdictul lor. Chiar mi-ar parea rau dupa masina si vreau sa o repar.

Edited by ZooMl3sS, 03 March 2017 - 19:07.


#24
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 01.10.2004

View PostZooMl3sS, on 03 martie 2017 - 17:54, said:

... A precizat 4000-4500 lei ca si daune, nu ca si dauna totala. 800-1000 lei pe o carpeala? ...
Vrei piese fara chit, eventual si originale, stopuri anume, vopsit integral...
Afacerea asta crezi ca o sa te coste numai 1.000 lei, cu piese si manopera prin service?
Stai sa treci de constatare si sa ajungi la dosar, dupa aia vorbim.
Si da, suma indicata era apreciata ca dauna totala, mea culpa ca nu am si scris asta. Ulterior am vazut anul fabricatiei, asa incat consider ca am fost optimist.

Chiar daca te superi pe pianist, inclin sa cred ca ti se va propune dauna totala pentru o suma care te va nemultumi...
A nu se intelege ca tin partea societatilor de asigurare, asta este politica lor.

#25
Claudiu998

Claudiu998

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 02.09.2016
Nu trebuie sa te superi pe mine, o zic mai direct, asa sunt eu. Nu am sentimente fata de obiecte. Si fata de masina mea sh, cumparata nu de mult, o loveste vreunu, decat 5 kilograme de chit pe ea, banii ca dauna totala si alta. Si eu m-am confruntat cu asa ceva de 2 ori in 2 ani..Lovituri cand masina era stationata..una reparata, una dauna totala( ca nu merita chiar deloc)
Am vazut tarziu semnu de (!) de pe luneta. Prima masina, ti la ea dar nu merita sa bagi mai mult decat face.
Raman la ce am spus mai sus...Piese din dezmembrari, stopuri normale, fara vopsire integrala( pentru asa ceva si nenea vasile care o vopseste in propriul garaj iti ia 6-700 de lei)

#26
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,361
  • Înscris: 06.02.2008
Dacă se va da daună totala din suma la care va fi evaluată mașina o să ți se scadă epava. Adică 25%. Restul o să ți se vireze în cont și faci ce vrei cu ei.

#27
ZooMl3sS

ZooMl3sS

    Apple User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,266
  • Înscris: 16.07.2011

View PostClaudiu998, on 03 martie 2017 - 19:22, said:

Nu trebuie sa te superi pe mine, o zic mai direct, asa sunt eu. Nu am sentimente fata de obiecte. Si fata de masina mea sh, cumparata nu de mult, o loveste vreunu, decat 5 kilograme de chit pe ea, banii ca dauna totala si alta. Si eu m-am confruntat cu asa ceva de 2 ori in 2 ani..Lovituri cand masina era stationata..una reparata, una dauna totala( ca nu merita chiar deloc)
Am vazut tarziu semnu de (!) de pe luneta. Prima masina, ti la ea dar nu merita sa bagi mai mult decat face.
Raman la ce am spus mai sus...Piese din dezmembrari, stopuri normale, fara vopsire integrala( pentru asa ceva si nenea vasile care o vopseste in propriul garaj iti ia 6-700 de lei)
Nununu, lamaita nu ma reprezinta pe mine ca si sofer, a condus o cunostinta masina inainte cu 2 zile si era incepatoare.. :D
Oricum cam pot sa zic ca mi-e prima masina dar nu asta ma afecteaza mai tare, ci faptul ca nu as vrea sa ma scap de ea ca are intretinerea mica, consum de bricheta, 178.000 km reali, motorul nu mananca gram de ulei.
Ma rog.. acum astept sa vad ce mi se va spune luni..

#28
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014
Oare cand intra si la noi in vigoare legea cu radierea masinilor declarate dauna totala?

#29
Maverickk

Maverickk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 06.02.2012
Anul trecut prin martie am avut un accident cu imprejurari asemanatoare, masina mea...polo 6n din 95, lovit in spate de un Qashqai la o trecere de pietoni
Masina a fost declarata dauna totala cu reparatii in valoare de ~8000 lei, chiar daca mergea foarte bine
Vinovatul avea asigurare la Asirom...pana la urma am primit 3400 lei + epava pe care am luat 1400, masina a costat 4000 cu un an in urma Posted Image deci a fost o afacere buna pana la urma.

La cum arata aripa aia cine stie cum e pe dedesubt...posibil sa iti dea dauna totala.

Attached Files

  • Attached File  alm.jpg   81.01K   39 downloads


#30
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
La câtă rugină e în mașină, puțin probabil să nu fie declarată daună totală. Nici un asigurător nu va accepta să plătească înlocuirea unui astfel de element de caroserie:
[ https://s17.postimg.org/nwuowu973/17036767_1254495324634576_1172460827_o.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#31
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014

View PostMembruAnonim, on 04 martie 2017 - 05:47, said:

La câtă rugină e în mașină, puțin probabil să nu fie declarată daună totală. Nici un asigurător nu va accepta să plătească înlocuirea unui astfel de element de caroserie:


Pai nu e obligatoriu sa il inlocuiasca. Conform legii trebuie doar sa il aduca la starea de dinainte de accident.

#32
ZooMl3sS

ZooMl3sS

    Apple User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,266
  • Înscris: 16.07.2011
ce nu gasesc nicaieri ca si raspuns e daca in caz de dauna totala intra la radiere automata masina sau mai poate fii repara si folosita?

View PostMembruAnonim, on 04 martie 2017 - 05:47, said:

La câtă rugină e în mașină, puțin probabil să nu fie declarată daună totală. Nici un asigurător nu va accepta să plătească înlocuirea unui astfel de element de caroserie:

Acea parte oricum ar venii toata inlocuita si daca are si daca nu are rugina.

Edited by ZooMl3sS, 04 March 2017 - 16:58.


#33
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,860
  • Înscris: 25.01.2007
Poate fi reparata. Nu o radiaza nimeni.
Singurul dezavantaj e ca nu mai poți face casco la o masina care a fost dauna totala, dar nu e cazul la tine

#34
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu se radiază. Fosta mea mașină (dacă îi putem spune așa că e tot pe numele meu) a fost declarată daună totală și merge bine-mersi. Chiar azi m-am întâlnit la o partidă de pescuit cu cumpărătorul și era venit cu ea.
În ce privește reparatul, un element de caroserie ruginit are valoare minimă spre deloc iar asigurătorul tot atât va plăti pentru înlocuirea lui, diferența până la nou fiind în sarcina proprietarului.

#35
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,860
  • Înscris: 25.01.2007
In general plateste jumatate, proprietarul
cealalta jumatate Pana la valoarea de nou

#36
ZooMl3sS

ZooMl3sS

    Apple User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,266
  • Înscris: 16.07.2011
Niste jegosi cei de la city, nu stiu cum baga ei la reparat acea aripa!

Attached Files


Edited by ZooMl3sS, 06 March 2017 - 13:00.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate