Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

valoare despagubire rca

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#1
ZooMl3sS

ZooMl3sS

    Apple User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,266
  • Înscris: 16.07.2011
buna ziua.
ieri am avut un incident din care am iesit cam sifonat, adica masina mai bine zis nu eu.
masina era in fata casei parcata cand un domn a venit cu un Passat cu remorca cu grinzi.. acesta a prins balans si l-a aruncat in masina mea, ma rog.
elemente afectate: segment aripa, bara, armatura bara, haion, stop si doar cred ca stalpul de la portbagaj fiind impins cu tot cu stop inspre interior. la ce suma sa ma astept de la ei avand in vedere ca este un golf 3 din 1996.
aaa sa nu uit, oare imi vor pune in ecuatie si stopurile care au costat 200 euro sau voi primii ce a fost pe original pe masina ?
as prefera sa primesc banii si sa o repar eu, mai ales daca e vorba de o suma mai maricica.. mai pun de la mine si o vopsesc integral.

Attached Files


Edited by ZooMl3sS, 03 March 2017 - 17:12.


#2
TheRipper

TheRipper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 657
  • Înscris: 07.12.2014
salut.
200 n-or sa-ti dea pentru toata reparatia....vreo 200 euro pentru stopuri?..

#3
ZooMl3sS

ZooMl3sS

    Apple User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,266
  • Înscris: 16.07.2011
doar un segment aripa spate nou e 650 lei pe original.. so?!
vreau ca masina sa fie la fel ca si inainte de accident, pana la urma asigurarea aia nu o platesc pe degeaba.

Edited by ZooMl3sS, 03 March 2017 - 17:18.


#4
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
masina aia nu face 1000 eur toata. o declara dauna totala, iti dau 200 eur + epava si te-ai scos

#5
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,328
  • Înscris: 01.12.2001
Ai CASCO? Ce asigurare zici ca nu o platesti degeaba?

#6
Claudiu998

Claudiu998

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 02.09.2016
Cumpara piese de la dezmembrari. Pe stopurile alea nici eu n-as da 200 de euro, apai asiguratorii:)
Cauta sa bagi cat mai putin, si daca o sufli cu aur tot 1000 de euro face, tot un cotet ramane.

Edited by Claudiu998, 03 March 2017 - 17:24.


#7
ZooMl3sS

ZooMl3sS

    Apple User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,266
  • Înscris: 16.07.2011
http://www.ebay.ie/i...bYAAOSwnHZYlNCo
cotet de ce? o fii golf 3 dar ideea e ca masina ma duce si ma aduce si nu am nici cea mai mica problema cu ea, veche cum e. ma rog nu asta e tema subiectului.
mi s-ar parea cam imposibil sa o bage la dauna totala din atata..

#8
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,681
  • Înscris: 22.11.2007
cam vreo 10-15 milioane te costa reparatia . o reparatie ca lumea, cu manopera mare la vopsit si schimbat aripa.
mai gasesti aripa originala spate de golf3?

#9
ZooMl3sS

ZooMl3sS

    Apple User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,266
  • Înscris: 16.07.2011
din ce am inteles de la un amic ce lucreaza la magazin distribuitor de piese auto da se mai gaseste pe original. ideea e ca sunt de schimbat destule elemente, haionul s-ar putea face dar eu nu vreau chit pe masina, aia e sigur.
deaceea sunt curios ce suma de bani primesc si daca e una convenabila mai pun de la mine si o repar + revopsesc integral.

Edited by ZooMl3sS, 03 March 2017 - 17:33.


#10
Claudiu998

Claudiu998

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 02.09.2016

 ZooMl3sS, on 03 martie 2017 - 17:31, said:

mai pun de la mine si o repar + revopsesc integral.
Daca vrei asa ajungi la 2000 de lei. Valoarea masinii 5000.
Cat mai ieftin ca nu-i vreun S Class.

#11
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,328
  • Înscris: 01.12.2001
Crezi ca primesti tu bani cash de pe RCA-ul vinovatului? Cine iti va oferi acesti bani? Emiti tu factura si chitanta? S-a intocmit dosarul de dauna?

#12
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 01.10.2004
Asiguratorii au preturile functie de anul de fabricatie si uzura masinii.
Am patit si eu ceva asemanator (parcata pe dreapta dupa vreo 10 m de trecere pietoni, a venit un berbec, a evitat un pieton aflat in traversare, dar mi-a lovit mie masina, care a impins usor un Logan aflat in fata). La constatare nu au fost probleme (sifonat, nu exagerat, bara spate si un stop si aripa spate stanga sifonata din lovitura, plus usor lovita capota/masca radiator, fara sa ajunga la radiator, far stanga spart si aripa stanga fata usor infundata), ci la aprobarea dosarului. Auto este in 2 usi, productie 2002, adusa acum 2 ani de la mama ei, din Germania. Inspectorul desemnat pentru dosar a zis ca imi da dauna totala, dar am refuzat, asa ca mi-a dat/decontat cu facturi o suma rezultata din calculele lor, parca un 6.000 lei, daca retin bine. Am facut-o intr-un service pe banii lor, plus ce am mai pus eu, ca sa iasa totul OK.

Asa ca nu te astepta sa iei mai mult de 4.000 lei ca daune, conteaza vechimea, nu starea de functionare.
PS - am vazut ca-i productie '96... Se poate sa nu iti dea nici macar atat... Posted Image

Edited by claudiu1, 03 March 2017 - 17:53.


#13
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,361
  • Înscris: 06.02.2008
E posibil să ți-o declare daună totală. Adică reparația ei cu piese noi să depășească valoarea evaluată a mașinii.

#14
ZooMl3sS

ZooMl3sS

    Apple User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,266
  • Înscris: 16.07.2011

 claudiu1, on 03 martie 2017 - 17:42, said:

Asiguratorii au preturile functie de anul de fabricatie si uzura masinii.
Am patit si eu ceva asemanator (parcata pe dreapta dupa vreo 10 m de trecere pietoni, a venit un berbec, a evitat un pieton aflat in traversare, dar mi-a lovit mie masina, care a impins usor un Logan aflat in fata). La constatare nu au fost probleme (sifonat, nu exagerat, bara spate si un stop si aripa spate stanga sifonata din lovitura, plus usor lovita capota/masca radiator, fara sa ajunga la radiator, far stanga spart si aripa stanga fata usor infundata), ci la aprobarea dosarului. Auto este in 2 usi, productie 2002, adusa acum 2 ani de la mama ei, din Germania. Inspectorul desemnat pentru dosar a zis ca imi da dauna totala, dar am refuzat, asa ca mi-a dat o suma rezultata din calculele lor, parca un 6.000 lei, daca retin bine. Am facut-o intr-un service pe banii lor, plus ce am mai pus eu, ca sa iasa totul OK.

Asa ca nu te astepta sa iei mai mult de 4.000-4.500 lei ca daune, conteaza vechimea, nu starea de functionare.
Sunt constient ca nu am cum sa primesc 4000 de lei cand poate valoarea masinii nu e atata pe piata auto in momentul de fata, eu ma astept undeva la 2000-2500 lei din spusele celor patiti cu asigurarile. Daca e sa primesc 2000 sunt multumit, pana la urma vreau sa fac totul ca la carte pe masina si sa fie exact cum a fost inainte.. :)

#15
Claudiu998

Claudiu998

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 02.09.2016

 ZooMl3sS, on 03 martie 2017 - 17:50, said:

Sunt constient ca nu am cum sa primesc 4000 de lei cand poate valoarea masinii nu e atata pe piata auto in momentul de fata, eu ma astept undeva la 2000-2500 lei din spusele celor patiti cu asigurarile. Daca e sa primesc 2000 sunt multumit, pana la urma vreau sa fac totul ca la carte pe masina si sa fie exact cum a fost inainte.. Posted Image
Omule, el spune de 4000-4500 ca dauna totala.
Pentru o carpeala mai mult de 800-1000 nu iei.

#16
ZooMl3sS

ZooMl3sS

    Apple User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,266
  • Înscris: 16.07.2011

 Claudiu998, on 03 martie 2017 - 17:52, said:

Omule, el spune de 4000-4500 ca dauna totala.
Pentru o carpeala mai mult de 800-1000 nu iei.
Scuza-ma, dar eu nu m-am rastit la tine. A precizat 4000-4500 lei ca si daune, nu ca si dauna totala. 800-1000 lei pe o carpeala? Ce nu intelegi ca doar segmentul aripa complet e undeva la 700 lei? Mai pui haion si restul de elemente si hopa cam sare de 1000 lei. Si daca ar fii sa primesc 4000 lei si epava, as fii multumit.. Posted Image
Stiu ca toate firmele de asigurari au in plan sa scape de cazanele mai vechi de 15-20 ani si eu nu accept asta, mai bine cazanul asta din '96 decat un Logan din 2005 care e 0 pe langa Golf.

Edited by ZooMl3sS, 03 March 2017 - 18:00.


#17
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,536
  • Înscris: 30.07.2007
Pai da, ca probabil ai cumparat-o mai ieftin :P

#18
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,361
  • Înscris: 06.02.2008
Discuția asta a mai apărut la mașini vechi. Uneori e mai bine să fie declarată daună totală. Cu banii de la asigurări o repari în regie proprie și poate mai și rămâi cu ceva. Desigur, varianta asta e valabilă atunci când mașina nu e zob și e veche. Poate fi și cazul tău.
Caz concret, Skoda Fabia 2001, avarie bara față, far, grilă față, planșă bord spartă și airbag sărit. Mașina a fost declarată daună totala, fiind evaluată la vreo 6000 de lei iar reparația depășea puțin vreo 7000 (numai airbag-ul nou este vreo 3000 de lei). Așa că omul a luat banii de la asigurare, a pus totul nou pe ea mai puțin airbag-ul și planșa de bord pe care le-a luat de la dezmembrări. După reparație a mai rămas și cu bani cu care și-a schimbat distribuția.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate