Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 

Incalzirea globala si amprenta de dioxid decarbon a activitatii oamenilor

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
cavit

cavit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,089
  • Înscris: 08.05.2016
Incalzirea globala e o realitate de facto o arata statisticile, se datoreaza cresterii concentratiei gazelor cu efect de sera, dar nu este clar cum contribuie activitatile oamenilor la acesta crestere, deoarece emisiile de dioxid de carbon umane sunt mici in comparatie cu turoverul natural anual al carbonului .

https://www.skeptica...ntermediate.htm

Aceasta inaclzire produce seceta si foamete cu determinarea unor migratii din lipsa de mancare.

Procesul de incalzire reduce capatarea si creste eliminarea de dioxid de carbon si metan avand un feedback pozitiv ceea ce duce la instabilitate climatica, se auto intretine.

E posibil ca aceste emisiii prin arderea combustibilor sa fi deranjat echilibre fragile.

Dezideratul celor care detin carbune petrol si gaz este sa le vanda, treaba e sa gaseasca cumparatori care sa le ia nu pentru a le arde.

Totusi ar putea fi o rezolvare a acestei probleme, indiferent de cauza ei, care vine din laboratoare de genetica si biologie, ideea ar merita pastrata ca la un moment dat ar putea face o carca de bani.

In ceace priveste tehnologiile care le folosim acasa, cea fotovoltaica, desi blamata are totusi o amprenta de dioxid de carbon de 10 ori mai mica decat simpla ardere a unui combustibil pentru producerea energiei electrice si mai mica 2 -3 ori decat media enegiei comercializata in retea.

#2
mihaiduban

mihaiduban

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 24.04.2010
Jnebun' tu nu ai auzit ca Leo de la Strehaia divorteaza iar ????
Asta broblema a umanitatii , nu prostiile tale cu "incalzirea globala"
Posted Image

#3
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,710
  • Înscris: 14.10.2008
Global Warming is a chinese hoax, vorba lui Trump.

#4
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
după goanga mondială 'piramidele-morminte' văd că ţine 'încălzirea cu iarna mai lungă şi grea' (de la 300 anul trecut, am ajuns la 500 facturile la gaze... încălzire zici...hăăăhăăhăă) faptele vorbeşte...

Edited by sarac.lipit, 03 March 2017 - 16:51.


#5
mihaiduban

mihaiduban

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 24.04.2010
Avand in vedere ca in Februarie am stat o zi intreaga in tricou si pot sa spun ca mi-era cald si bine......

Edited by mihaiduban, 03 March 2017 - 17:01.


#6
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017
As vrea sa le multumesc tuturor celor care merg cu masina si ne distrug planeta

#7
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,544
  • Înscris: 07.02.2003
Nu masinile mici sunt principala sursa.

#8
Scorpionul_Lenes

Scorpionul_Lenes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 22.05.2015
Unii neaga fenomenul de incalzire globala in ansamblu, parerea mea e ca, daca exista, se datoreaza nu emisiilor de CO2... ce nu aveam in 1900 (totul functiona pe baza de ardere de lemn si benzine) si avem acum? Emisii electromagnetice masive, in toate benzile de frecvente.

Ilustrul Justin Capra spunea ca automobilul si-a ratat scopul, acela de a ne transporta pe noi. Posted Image La o masina de 1000 Kg. uneori sarcina utila e de 100 Kg. Eu as interzice folosirea masinilor care sa depaseasca greutatea de 350 Kg., maximum pentru cilindree de 100 cm3 si viteza maxima 60 Km./h. Poate asa ne mai linistim si noi putin, ne mai oprim din diavolescul "mai puternic, mai mult, mai tare, mai repede..."

Edited by Scorpionul_Lenes, 03 March 2017 - 18:56.


#9
cavit

cavit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,089
  • Înscris: 08.05.2016
Nu se stie din ce cauza dioxidul de carbon si metanul cresc accelerat in ultmii ani, si nici daca oamenii au vreun rol in asta, dar aduc cu ele VREME EXTREMA, seceta si foamete cu migratiile de rigoare.

Frigul in lunile de iarna in Europa centrala este o consecinta acestei incalziri deoarece schimba circulatia aerului si apei ocenului, in nordul Europei este posibil sa se confrunte cu glaciatiuni.

Asta are o explicatie in principiul 2 al temodinamicii, curentii oceanici in speta gulf stram-ul care incalzeste nordul europei, circula datorita diferentei de temperatura intre ecuator si pol, cum polii se incalzesc mai mult acesta diferenta se reduce si curentul incetineste, nu mai duce caldura in Europa in special in zona de nord.

Pe de alta parte in zona de convergenta intertropicala aerul se incarca cu mai multa umiditate si gradientele de temperatura cresc duce la vreme extrema in aceste regiuni.

Orice schimbare de vreme are consecinte nefaste asupra agriculturii deorece plantele nu se pot adapta schimbarilor bruste, in plus vremea extrema erodeaza solul in mod accelerat degradindu-l.

Poate ca Trump are drepate sa nu lege acesta incalzire de comertul cu petrol in USA, nici nu se cunosate cauza acestei acumulari de gaze cu efct de sera, totusi ar putea sa-l foloseasca la altceva decat sa-l arda, cat priveste emisiile de dioxid de carbon China este locul 1.

#10
demin2609

demin2609

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 22.11.2009
Într.un fel sau altul.  Cu ajutorul nostru sau nu, guguloiul ăsta mare o să se scuture de noi. Până atunci... să trăiți bine! ��

#11
mihaiduban

mihaiduban

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 24.04.2010

View Postdemin2609, on 03 martie 2017 - 21:27, said:

Într.un fel sau altul.  Cu ajutorul nostru sau nu, guguloiul ăsta mare o să se scuture de noi. Până atunci... să trăiți bine! ��
Nu auzisi ca mai gasira astia de la NASA inca 7 guguloaie numai bune pentru populat si poluat!?!?!??

#12
logy

logy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 17.09.2005
Nu am citit chiar tot, dar dupa parerea mea, asta cu incalzirea globala, e doar o treaba sa mai bage niste bani in buzunarele lor... Pana la urma nu e nici o dovada ca exista incalzire globala, ca avem temperaturi maxime si minime, hai sa ne uitam inapoi in timp in ultimii 100 de ani, sa vedem ca nu is chiar asa maxime cum sunt acuma.Iar daca e chiar adevarat, cel putin eu nu imi bat capul, ca planeta o sa o mai duca inca cel putin 50 de ani cat pot sa traiesc eu maxim, deci nu ma intereseaza ce se intampla dupaia. :D

#13
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,353
  • Înscris: 06.02.2008
Primul pas spre dezastru este să negi iminența lui. Temperaturile medii anuale au crescut constant în ultimii 50 de ani.

#14
demin2609

demin2609

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 22.11.2009

View Postlogy, on 04 martie 2017 - 08:26, said:

...ca planeta o sa o mai duca inca cel putin 50 de ani cat pot sa traiesc eu maxim, deci nu ma intereseaza ce se intampla dupaia. Posted Image

Tu nu ai copii nu? Restul e can can.

#15
RaulPV

RaulPV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,597
  • Înscris: 26.06.2016
Oameni buni, anul asta a fost zapada in desert iar noi avem temperaturi de 15 grade in februarie?
Cind eram copil zapada rareori era sub un metru si jucam hokey pe halasteu in februarie. Abia la sfirsitul Lui Martie ( buna vestire)era timpul de cizme ca pina atunci totul era inghetat. Chiar unii dintre voi Nu vedeti schimbarea?

#16
cavit

cavit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,089
  • Înscris: 08.05.2016
Mediile cresc si sunt insotite de anomalii ninge in sahara si in nord si sud se topesc gheturille.

Cat desprea alte guguloaie vidul eca un jeleu nu cred ca vti putea face macar un pas in el pana la gaura devierme sau warp luativa gandul.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate