Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...
 Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua
 sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...
 

Upgrade PC

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
Blom

Blom

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 29.06.2009
Salutare, as dori sa fac un upgrade la pc ul meu achizitionat in urma cu ceva timp si am nevoie de sfaturile voastre. Pc-ul il folosesc in special pt gaming dar este folosit si pt filme, seriale, muzica, browsing..in general activitatile pe care le are orice om la un PC de acasa. Eu nu mai sunt conectat de ceva vreme (cel putin 4-5 ani) la "lumea IT" deci nu am habar ce este sau nu compatibil, ce este recomandat asa ca am apelat la voi. Nu doresc sa am o configuratie de varf, asa ca nu va aruncati in tehnologii high-tech. Voi lasa configuratia actuala mai jos.

1. Cand se va face achizitia
In maxim o luna

2. La ce va fi folosit PC-ul
Gaming

3. Bugetul maxim (in cazuri specifice, mentionati daca in acest buget sunt incluse perifericile si monitorul)
1000-1500 lei, doresc sa achizitionez si un monitor nou

4. Rezolutia si diagonala monitorului (existent sau cel de achizitionat)
Nu vreau ceva high-tech, ci doar sa isi faca treaba si sa isi merite banii, sa fie ceva decent

5. Componente care se pastreaza de la vechiul sistem
In functie de sfaturile voastre voi pastra anumite componente



Configuratia actuala:

Placa video Sapphire Radeon HD6870 1GB DDR5 256-bit VGA
http://www.pcgarage....r5-256-bit-vga/

Placa de baza GIGABYTE GA-970A-DS3
http://www.pcgarage....te/ga-970a-ds3/

Procesor AMD Bulldozer, FX-6100 3.3GHz box
http://www.pcgarage....6100-33ghz-box/

Memorie HyperX Blu 4GB DDR3 1600MHz CL9 1.65V
http://www.pcgarage....r3-1600mhz-cl9/

Hard disk WD Blue 500GB SATA-III 7200 RPM 16MB
http://www.pcgarage....caviar-blue-kx/

Detalii despre sursa nu imi amintesc, dar voi reveni cu un edit indata ce voi ajunge acasa. stiu ca are 500 sau 550W.

#2
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Scuze, credeam ca alea vrei sa le cumperi.

In 1500lei nu o sa gasesti nimic pt gaming.

Edited by TruculMagic, 03 March 2017 - 12:07.


#3
Blom

Blom

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 29.06.2009

View PostTruculMagic, on 03 martie 2017 - 11:59, said:

Majoritatea nu mai sunt in oferta lor, iar pt gaming cu tot cu monitor nu o sa gasesti nimic.
Ce jocuri vrei sa joci ?


nu mai sunt in oferta lor dar am lasat linkurile pt mai multe detalii. deci linkurile acelea sunt practic pc-ul meu actual pe care am reusit sa joc chiar si witcher 3 wild hunt la medium.

prin gaming ma refer la casual-gaming. seara dupa serviciu sau in weekend cateva ore de relaxare. in principiu tot ce se poate as vrea sa incerc si nu tin neaparat sa le joc la very high.

monitor am vazut undeva la 400-500 lei, procesorul consider ca este destul de bun, l-as pastra, niste placute de ram nu ar depasi 200 lei deci cred ca as reusi sa fac un mic upgrade. totusi cer parerea celor avizati

#4
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
@Blom, tu chiar crezi ca poti cumpara monitor + placa de baza + procesor +  Ram + sursa + SSD ori Hdd ?
Cu 1.500 Lei, pt. gaming, doar procesorul sau placa de baza poti cumpara :lol:

#5
PantherOne

PantherOne

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 631
  • Înscris: 07.02.2017
Vrei sa iti investesti timpul si banii in niste pixeli? Oricum, ce ai acolo e o petarda de pc, strange minim 3500-4000 lei si dupa vorbim.
Stii vorba aia? Masori de doua ori si tai o data!



#6
Blom

Blom

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 29.06.2009

View Postsuper8, on 03 martie 2017 - 12:12, said:

@Blom, tu chiar crezi ca poti cumpara monitor + placa de baza + procesor +  Ram + sursa + SSD ori Hdd ?
Cu 1.500 Lei, pt. gaming, doar procesorul sau placa de baza poti cumpara Posted Image


Repet, nu vreau un pc de la zero, eu am deja unul, mai exact componentele din linkurile de mai sus. Deci ce linkuri am lasat eu reprezinta configuratia actuala a PC-ului meu caruia vreau sa ii fac un mic upgrade.

Referitor la componente, procesorul, sursa si hardul nu vreau sa le schimb, imi satisfac nevoile. Ma gandeam sa ma sfatuiti la o placa video mai ok daca se poate, ce placute de ram sa adaug (nu stiu care cum sunt compatibile) si daca este nevoie sa schimb placa de baza.

#7
disturbed

disturbed

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 12.01.2007
In banii aia nu ai prea multe posibilitati, dar totusi poti face un upgrade. Eu as merge ca idee pe:
ssd 120 gb - 230 lei
placa video - 650 lei
8 gb ram - 250 lei
monitor 22-24 inch - 500 lei
Vei depasi 1500 lei, dar o parte din diferenta o poti acoperi vanzand ramul si placa video pe care el ai acum.
Peste 1-2 ani poti schimba placa de baza si procesorul.
Problema o vad cu sursa. Daca nu e una de calitate, ar trebui schimbata si aia tot acum.

#8
Blom

Blom

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 29.06.2009

View Postdisturbed, on 03 martie 2017 - 12:39, said:

In banii aia nu ai prea multe posibilitati, dar totusi poti face un upgrade. Eu as merge ca idee pe:
ssd 120 gb - 230 lei
placa video - 650 lei
8 gb ram - 250 lei
monitor 22-24 inch - 500 lei
Vei depasi 1500 lei, dar o parte din diferenta o poti acoperi vanzand ramul si placa video pe care el ai acum.
Peste 1-2 ani poti schimba placa de baza si procesorul.
Problema o vad cu sursa. Daca nu e una de calitate, ar trebui schimbata si aia tot acum.


scurt si la obiect, fara ironii inutile. multumesc frumos Posted Image  
totusi nu stiu spre ce modele sa ma indrept, de aceea intreb. preturile cam asa le-am calculat si eu

#9
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013
intrebarea ar mai fi si ce jocuri vrei sa joci? neaparat cele mai noi jocuri? sau merg si ceva mai vechi? daca mai vechi atunci te incadrezi cu suma asta. daca nu...urmeaza sfaturile de mai sus

#10
disturbed

disturbed

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 12.01.2007
Daca stau si ma gandesc mai bine, nu are rost sa iei 8 gb ddr3. Cand vei face upgrade la placa de baza, posibil sa iei cu ddr4, deci nu il vei mai putea folosi. AStfel, poti cauta de nou sau second inca o placuta de 4 gb identica cu a ta. Economisesti 150 lei la ram.

Edited by disturbed, 03 March 2017 - 12:51.


#11
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,212
  • Înscris: 23.08.2014
Cumperi o placa video pe la 700-800 lei, o placuta de 4 gb ram si un monitor, te poti incadra.Pentru casual gaming , daca nu ai pretentii, merge mult si bine.Daca e pc de gaming, nu inseamna ca tre sa ruleze tot la maxim.ideea e sa ruleze si sa poti juca.

#12
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,864
  • Înscris: 17.02.2016
Poti sa-ti iei 4GB de RAM acum si eventual un SSD. Nu are rost sa schimbi procesor si placa de baza, mai asteapta pana apare R3 si R5 de la AMD, cam pe la jumatatea anului. Ca si placa video, depinde de ce anume joci. Acolo ai gama de la 600 la 4000 de lei, asa ca depinde. Daca joci jocuri mai vechi din cand in cand, e buna si cea pe care o ai.

#13
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,861
  • Înscris: 06.01.2008

View PostPantherOne, on 03 martie 2017 - 12:14, said:

Vrei sa iti investesti timpul si banii in niste pixeli? Oricum, ce ai acolo e o petarda de pc, strange minim 3500-4000 lei si dupa vorbim.
Stii vorba aia? Masori de doua ori si tai o data!
Mai bine du-te si varsa-ti frustrarile in alta parte. "Petarda" asta de PC are nevoie doar de niste surplus de memorie ram si o placa video mai buna, dupa care duce si jocuri din 2016-2017 pe medium-high.
Stiu pentru ca momentan joc astfel de jocuri pe un AMD Phenom II X4 cu GTX 960 si 8GB ram, la detaliile amintite si 1920x1200.

View PostBlom, on 03 martie 2017 - 12:44, said:

scurt si la obiect, fara ironii inutile. multumesc frumos  
totusi nu stiu spre ce modele sa ma indrept, de aceea intreb. preturile cam asa le-am calculat si eu
Daca esti dispus sa iei un monitor SH (poti gasi la 250-300 de lei un NEC destul de bun, chiar si de 24") atunci te-ai incadra cu placa video la o GTX 1050Ti, cu care poti juca majoritatea jocurilor lansate pana acum la medium-high si rezolutia maxima suportata de monitor.

Edited by Hider141, 03 March 2017 - 13:02.


#14
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,022
  • Înscris: 07.11.2006
Ar fi pacat sa cumpere un monitor vechi.
Asa ceva,de 23"
http://www.pcgarage....-freesync-75hz/
sau de 24''
http://www.pcgarage....black-freesync/
s-ar incadra alaturi de GTX 1050Ti in bugetul amintit.

#15
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,861
  • Înscris: 06.01.2008
@adisz: Ziceam de sh in ideea ca asa putea sa ia si SSD plus 8GB ram. Dar e totusi mai bine cum spuneti tu si colegul disturbed.

#16
Alexandru2212

Alexandru2212

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 30.09.2015
Mai cumperi o memorie de 4 GB sh sau noua si cu 1050ti merge inca 3, 4 ani daca nu esti pretentios!

Attached Files

  • Attached File  Blom.PNG   74.81K   11 downloads


#17
mfmig200

mfmig200

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,631
  • Înscris: 07.07.2008
Eu zic ca prioritatea este sa iei de pe acum 8 G DDR 3 si placa video, apoi vezi ce monitor iti iei si mai strangi bani de SSD daca nu iti ajunge bugetul.

1. DDR 3: http://altex.ro/memo...r3-1600mhz-cl11 205 lei

Va functiona in modul hibrid si va avea latenta cea mai mare, daca cumva iti face figuri modului de 4 G DDR il poti vinde ulterior, daca merge asa cum anticipez eu foarte bine.

2. Placa Video: http://altex.ro/plac...-1050-gaming-2g - 578 lei

3. daca mai ai bani dupa monitor iti poti lua si un SSD de 120 GB aproximativ 195 lei : http://altex.ro/soli...sdssda-120g-g26

Procesorul actual ar trebui sa fie ok pentru gaming ocazional: http://www.cpubenchm...re-test.php?cmp[]=257&cmp[]=2708
sunt foarte multi care se joaca cu configuratii de 6098P deci nu ar trebui sa iti faci griji.

Edited by marius_fenchea, 03 March 2017 - 14:46.


#18
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,022
  • Înscris: 07.11.2006
Mai jos decat GTX 1050Ti n-are sens sa mearga.
Decat acel GTX 1050,chiar si la promotie,mai bine un GTX 1060,3Gb:
http://altex.ro/plac...0-armor-3g-ocv1
Iar SSD-ul poate fi ultima componenta pentru upgrade.Sunt mult mai importante monitorul si placa video.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate