Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Cazare munte cu copil

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
mihura

mihura

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 424
  • Înscris: 07.10.2006
Buna ziua,
In iunie/iulie am vrea sa mergem in primul nostru concediu in 3. Bebe o sa aiba atunci 9-10 luni.
Am oscilat intre mare si munte si ne-am decis sa alegem varianta a doua.
Voiam sa va rog, daca se poate, sa ma ajutati cu ceva recomandari pentru cazare in genul acesteia:

Check out Hotel Hillden Lodge&Restaurant on Booking! http://www.booking.com/Share-BmOBOj

Adica are o gradina cu loc de joaca pentru copii.

Nu ma intereseaza sa fie foarte ieftina dar as prefera sa nu dau mai mult de 200 de lei pe noapte.

Vom merge cu masina si vom pleca din Bucuresti deci ar fi important sa nu fie la mai mult de 4 ore pt ca nu stiu cum o sa stea cel mic in masina de linistit.


Multumesc si weekend frumos :)

#2
uhu10uhu

uhu10uhu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,744
  • Înscris: 04.10.2006
E frumos ca e cu loc de joaca. Insa nu stiu cum va descurcati cu mancarea pentru cel mic. Noi am avut probleme oriunde ne-am dus si n-am avut o bucatarie la dispozitie. In caz de urgenta un resou/butelie de voiaj merita pentru facut un biberon cu lapte.

Noi am fost la WOLF in Bran, dar inainte sa se nasca piticul. Au piscina si aia ne-a incantat. Insa e peste 300 lei pe noapte. Sau era.

#3
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005
Realistic vorbind, la 9-10 luni copilului nu o sa ii pese foarte mult de cum arata locul de joaca. Deci cam orice proprietate va place ar trebui sa fie ok.

#4
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012
Asta voiam sa zic si eu, ca la varsta aia nu conteaza cum arata locul de joaca. Vedeti sa fie mega curata camera, baia, sa aveti acces la bucatarie, eventual locatia sa nu fie departe de vreun spital in caz ca Doamne-fere aveti nevoie de vreun doctor de urgenta.

#5
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006
Chiar crezi ca se va juca bebele in topogane si leagane la 9 luni? Eu zic ca e suficient un copac mare si frumos sub care sa parchezi caruciorul la umbra sa poata sa doarma linistit. plus cateva jucarii luate de acasa. Vorbesc din experienta. Si eu am 2 si cu ambii am plecat la munte de cand erau mici. Fata avea 8 luni cand am mers in Ceahlau, iar cu baiatul am fost la 4 luni la Zarnesti si Gura Raului.

Eu iti recomand http://horacubrazi.ro/?page_id=2623 . E relativ aproape de Bucuresti, au o pajiste imensa in spate, loc de joaca afara, un loc de joaca in interior, curatenie si mancare foarte buna. Plus o miniferma unde pot vedea animale. Si cateva trasee usoare care se pot face cu copilul in brate sau chiar cu caruciorul. https://www.google.r...KHU9sARgQsAQIIg

#6
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
ai putea sa-ti faci cont/user pe cunoscutul site romanesc de impresii turistice si sa ceri si acolo recomandari. garantat vei primi raspunsuri, care te vor ajuta sa iei o decizie in privinta destinatiei de vacanta.
la 9-10 luni un copilas nu are nevoie de cine stie ce loc de joaca, un leagan, un mic tobogan si un balansoar sunt suficiente.
ar trebui sa gasiti cazare in apropierea unui oras, in eventualitatea in care aveti nevoie de servicii medicale, aprovizionare cu alimente sau medicamente pentru cel mic.

Edited by corinadaniela, 03 March 2017 - 11:23.


#7
mihura

mihura

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 424
  • Înscris: 07.10.2006
Va multumesc pt raspunsuri. Eu luam in calcul ca-i fac piureuri dar atunci o sa fie mai mare deci nu o sa mai aiba doar masa de piure. Clar un loc cu posibilitati de a prepara ceva.
Nu ma gandeam ca o sa-i pese foarte mult de jucariile respective (deci nu mergem la munte sa distram copilul), ma gandeam ca ar fi utile cand stam sa ne relaxam si sa am cu ce sa-l atrag, un leganut, un balansoar, ceva de genul.
Nu pot placa acum fara el pentru ca estr inca alaptat si o sa mai fie si atunci. E putin dificil, sper sa nu fie nevoie sa-ti explic de ce.
De asta am si ales Romania pt ca e prea mic sa mergem cu el in alta parte iar pt noi nu ar mai fi cine stie ce vacanta.

Dupa cum spuneam, suntem la inceput si chiar ma ajuta sfaturile celor care au trecut prin asta.

#8
uhu10uhu

uhu10uhu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,744
  • Înscris: 04.10.2006
E foarte ok sa mergeti cu el la munte. Aerul de munte o sa-i dezvolte pofta de mancare. Nici la imunitate nu strica.
Plus ca trebuie obisnuit de mic sa calatoreasca.
Sunt curios ce alte locatii mai recomanda ceilalti. Noi cautam ceva pentru saptamana de dupa Paste. Dar la noi e diferit, are aproape 4 ani, deci trebuie activitati.

#9
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005
Nu te complica sa ii explici lui mario, n-ar intelege oricum.

Eu zic sa te relaxezi, faptul ca aveti copil nu inseamna ca nu puteti pleca pe nicaieri (si cu alaptatul e infinit mai usor decat cu carat si sterilizat biberoane). Eu am plecat cu fii-mea la fix 9 luni pentru o luna in Thailanda (si nu era prima excursie cu avionul, dar prima la distanta asa mare), ne-am descurcat perfect fara sa avem posibilitati de a face mancare pe undeva. Gasesti intotdeauna ceva de mancare.

#10
d-ardeleanu

d-ardeleanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,576
  • Înscris: 12.02.2008

 uhu10uhu, on 03 martie 2017 - 11:30, said:

E foarte ok sa mergeti cu el la munte. Aerul de munte o sa-i dezvolte pofta de mancare. Nici la imunitate nu strica.
Plus ca trebuie obisnuit de mic sa calatoreasca.
Sunt curios ce alte locatii mai recomanda ceilalti. Noi cautam ceva pentru saptamana de dupa Paste. Dar la noi e diferit, are aproape 4 ani, deci trebuie activitati.
Noua ni s-a recomandat de catre doctori ca in primii ani de viata sa mergem cu ala micu la mare si la salina, pentru aerosoli si intarirea plamanilor, asa incat am colindat mult pe la Praid: aer curat, in salina ceva mai frig dar exista locuri de joaca, wi-fi, etc., iar vara si un strand cu apa sarata...mancare si cazare foarte bune la pensiuni, plimbare la Corund, Sovata, Sighisoara

#11
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005

 uhu10uhu, on 03 martie 2017 - 11:30, said:

Sunt curios ce alte locatii mai recomanda ceilalti. Noi cautam ceva pentru saptamana de dupa Paste.
Si eu am intrat din acelasi motiv, as trage in august o fuga la munte si speram sa gasesc ceva interesant (pare faina horacubrazi) :lol:.

#12
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006
Cu copilul la munte. Prima la Durau cand avea 8 luni. A doua la Balea cand avea vreo 2 ani.

Attached Files



#13
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,841
  • Înscris: 01.11.2005

 d-ardeleanu, on 03 martie 2017 - 11:33, said:

Noua ni s-a recomandat de catre doctori ca in primii ani de viata sa mergem cu ala micu la mare si la salina, pentru aerosoli si intarirea plamanilor, asa incat am colindat mult pe la Praid: aer curat, in salina ceva mai frig dar exista locuri de joaca, wi-fi, etc., iar vara si un strand cu apa sarata...mancare si cazare foarte bune la pensiuni, plimbare la Corund, Sovata, Sighisoara
Corect. Marea e mai sfanta decat muntele pentru ala mic. O spun din experienta. Unde stau acum suntem aproape de mare. In tara, la fel nasii nostri au casa aproape de mare. Mereu cand i-am dus la mare au dormit foarte bine iar baiatul care are polipi in cateva zile respira de spuneai ca nu are nimic.
Apoi, concediu cu copil de 9 luni fix numai concediu nu va fi. Noi avem noroc ca ne ducem vara la mare si nasilor le plac foarte mult copii asa ca putem sta linistiti sa mergem unde vrem si ii lasam cu nasii.
Am experimentat anul asta si muntele cu un kinder de 2 ani jumate dupa noi. Nu a fost deloc concediu.
Deci vrei concediu atunci fara copil...ca ala nu va mai fi concediu. Noi vara mai facem escapade de week-end cand ii lasam cu bunicii si plecam asa, 2-3 zile sa reincarcam bateriile si merita.

#14
uhu10uhu

uhu10uhu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,744
  • Înscris: 04.10.2006

 Dev, on 03 martie 2017 - 11:34, said:

(pare faina horacubrazi) Posted Image.
Pai hai sa facem o adunare acolo in saptamana cu Pastele.
Al meu exerseaza de ceva vreme calaritul prin casa, cu mine si cu maicasa pe post de caluti.

#15
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
Desi sunt impotriva concediilor de genul, nu inseamna ca-s imposibile.

La 2-3 ani ma carau ai mei pe munte si fara dormit la hotel. Cortul era baza.

Dev merge cu copilul in concedii si nu aproape (daca nu ma insel, si luna trecuta tot cu copilul ati fost)

Cred ca-i greu pana te obisnuiesti cu ideea, ca foarte greu n-are ce fi. E mai scump dar mno...

Oricum, fii sigur ca vii cu frigiderul plin daca zbori cu un copil. Asta este Posted Image Am prins pe zbor de 10 ore 2 copii aproape. Cand se oprea unul din plans incepea celalalt. Si-am facut si-o faza nesimtita o data, dar nu v-o zic :lol:

Decat sa ii lasi aiurea pe undeva, cred ca mai bine nu ii faci. Adica daca il faci, iti asumi toate responsabilitatile, nu doar alea de acasa.

Edited by Lex404, 03 March 2017 - 11:52.


#16
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,841
  • Înscris: 01.11.2005

 Lex404, on 03 martie 2017 - 11:50, said:

Oricum, fii sigur ca vii cu frigiderul plin daca zbori cu un copil. Asta este Posted Image Am prins pe zbor de 10 ore 2 copii aproape. Cand se oprea unul din plans incepea celalalt. Si-am facut si-o faza nesimtita o data, dar nu v-o zic Posted Image
Cunosc, cunosc. Tot cu doi, dar in calitate de parinte.
Ia zi faza aia, nu erai cumva pe langa mine in avion ? .
Culmea e ca tot a trebuit sa fac cumparaturile ca frigiderul era gol :).

#17
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009

 tehnics, on 03 martie 2017 - 11:55, said:

Ia zi faza aia


Acum cativa ani am prins o mamica singura cu un infant 2 randuri mai in fata. O urlat 4 ore in continuu deja nu mai rezistam. M-am dus si i-am zis politicos "Please, can you turn off your children?" Posted Image

Ii obositor sa zbori, dapai sa zbori cu un infant... desi am vazut si unii setati pe Off Posted Image Ciko Ciko somn usor, un ceiut de valeriana Posted Image

Edited by Lex404, 03 March 2017 - 12:02.


#18
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Iti faci prea multe griji. Este un copil , nu un extraterestru . Peste tot exista copii . Cum supravietuesc ei va supravetui si al tau .  Insa se pierde din vedere esentialul. Initatoarea nu este ingrjorata pentru copil ...ci pentru ea si sot . Toate cele solicitate nu sunt pentru copil neaparat ci pentru confortul lor . Vor piureuri la restaurant ...ca sa nu le faca ei , vor loc de joaca , ca sa nu trebuiasca sa gaseasca ei alte solutii . Copilul habar nu are pe ce lume este la varsta aia . Daca ii da o jucarie cantatoare si-l pui pe un brat de paie ( ca sa nu stea direct pe jos ), nici nu sti ca exista cateva ore . Placerea , ineditul constau in gasirea de surogate pentru ceea ce numiti voi zona de confort. Nu merget in CO ca sa aveti conditiile de acasa. Asa nu ma are rost sa mergeti . Nu scoateti coplul din casa ca sa ii oferiti siguranta de acasa. Il luat cu voi ca sa simta ceva deosebit . Lasati ,bre, viata  sa va surprinda. S-ar putea sa o faca placut .

Edited by JurasikMan, 03 March 2017 - 12:02.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate