Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Tweetere arse

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
BG_183

BG_183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,125
  • Înscris: 08.04.2008
Salut.

Am cumparat acum 12 ani o combina Sony de care am fost foarte multumit: https://www.sony.co....duct/MHC-RG475S . Singura chestie e ca se tot ardeau tweeterele. Poate si ca ma jucam eu cu egalizatoarele si bagam spike-uri fix pe inalte. Cat a fost in garantie Sony mi-a schimbat boxele de vreo 3 ori, dar dupa n-am mai avut ce face si am vandut-o. Am aflat mai tarziu ca se puteau schimba foarte usor difuzoarele arse.

Am cautat in ultima vreme sa o cumpar sh si pana la urma am gasit-o la un cunostinta, mi-a dat-o la un pret modic de 200 ron (pe piata cel mai ieftin apare la 600 ron). Eu am testat-o acolo si mi s-a parut ca se aude cam infundat. Dar am zis ca poate auzul meu dupa atatia ani m-a lasat, plus ca vanzatorul avea doar placa audio integrata. Am bagat si un sample audio cu inalte, un sample de 16.000 hz si se auzeau perfect, insa nu stiu ce sa spun, poate difuzoarele de medii au preluat sunetul ?

In fine, chiar si cu ele posibil arse, pretul mi-a convenit, modelul il stiam. Din ce am cautat pe net reparatia m-ar duce spre un ~200 ron, fiind difuzoare mici.


Intrebarea e: unde gasesc in Bucuresti un centru de reparatii de incredere sa inlocuiasca tweeterele ?

Edited by BG_183, 03 March 2017 - 06:35.


#2
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,097
  • Înscris: 30.04.2007
Fa rost de twetere si ti le inlocuiesc eu pentru20 de lei si difurile vechi, scoase din boxe.

Bonus, vei onvata cum sa le schimbi singur, data viitoare

Edited by r_murphy, 03 March 2017 - 07:08.


#3
BG_183

BG_183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,125
  • Înscris: 08.04.2008

View Postr_murphy, on 03 martie 2017 - 07:06, said:

Fa rost de twetere si ti le inlocuiesc eu pentru20 de lei si difurile vechi, scoase din boxe.

Bonus, vei onvata cum sa le schimbi singur, data viitoare

Daca as sti de unde sa cumpar si de care probabil as cumpara. Dar nu ma pricep si nu vreau sa ma complic.

Edited by BG_183, 03 March 2017 - 08:35.


#4
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,007
  • Înscris: 28.10.2006
Bucuresti?
Magazinele de pe strada Maica Domnului sunt pline de ce difuzoare/tweetere vrei tu!
La ce puteri, calitate si pret vrei tu.
Conteaza doar sa se potriveasca fizic, in gaura ramasa de la cel ars!

Parerea mea este ca exista o problema in circuitul amplificator, posibil generala la acest model, daca se tot ard tweeterele!
Si chiar daca le inlocuiesti cu unele cu putere dubla sau tripla, tot s-ar putea sa se arda.
Se poate verifica daca este ceva defect conectand un osciloscop la iesirea amplificatorului si vizualizat "zgomotul" ce depaseste 10 KHz.
Un meserias adevarat poate sa spuna daca problema este la amplificator, la tweetere sau la posesor/utilizator.

#5
bibiaudiofil

bibiaudiofil

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,644
  • Înscris: 06.02.2011

View Postviceroy56, on 03 martie 2017 - 23:42, said:

Parerea mea este ca exista o problema in circuitul amplificator, posibil generala la acest model, daca se tot ard tweeterele!

E posibil sa fie o problema si la utilizator ( distorsiuni, egalizare cu inalte la maxim + volum ), daca se tot ard tweeterele.

#6
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,007
  • Înscris: 28.10.2006
Un echipament de firma este construit cat se poate de "safe", astfel incat costurile cu garantia sa fie cat mai mici. Sa nu se arda nimic daca functioneaza la maxim cu toate reglajele posibile 3-4 ore.
Initiatorul spune ca in garantie i-au schimbat boxele de  3 ori. Sunt convins ca daca nu se cunoaste acest defect "ascuns" nu schimbau aia asa, la rand, 3 randuri de boxe. Eu chemam clientul cu toata combina+ boxe pentru verificari.

#7
BG_183

BG_183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,125
  • Înscris: 08.04.2008
Am gasit pe 'goagal' niste centre de reparatii audio, dar postari de acum multi ani. O thread mai recent am gasit tot aici pe softpedia, de acum 2 ani:

''Tehnicianul1970, on 01 mai 2015 - 16:44, said:
De aceea,recomand sa repare boxa la Senia, Bucuresti.
service[at]senia.ro''

Ati mai reparat careva acolo in ultimii ani ?

View Postbibiaudiofil, on 04 martie 2017 - 08:11, said:

E posibil sa fie o problema si la utilizator ( distorsiuni, egalizare cu inalte la maxim + volum ), daca se tot ard tweeterele.

View Postviceroy56, on 04 martie 2017 - 12:55, said:

Un echipament de firma este construit cat se poate de "safe", astfel incat costurile cu garantia sa fie cat mai mici. Sa nu se arda nimic daca functioneaza la maxim cu toate reglajele posibile 3-4 ore.
Initiatorul spune ca in garantie i-au schimbat boxele de  3 ori. Sunt convins ca daca nu se cunoaste acest defect "ascuns" nu schimbau aia asa, la rand, 3 randuri de boxe. Eu chemam clientul cu toata combina+ boxe pentru verificari.

In legatura cu reglajele agresive, cred ca e si de la mine, dar nici boxele nu sunt pe treaba lor, din cate perechi de boxe am avut in ultimii 20 de ani doar Sony s-au ars de la egalizatoarele mele.

Edited by BG_183, 04 March 2017 - 15:57.


#8
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,177
  • Înscris: 16.10.2008
Senia e magazin de scule profi de sonorizare(PA-uri) si instrumente muzicale. Nu cred sa aiba ai treaba cu combine.

#9
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Tweeterele se ard de la clip.Ai curent continu pe iesire la volum mare si egalizarile tale agresive.
Tu crezi ca,combina aia are headroom de 6-10 db ca sa ridici tu inaltele si basii din egalizator spre maxim?
E un rahat de amp in ea care are THD imens la maxim cu egalizatorul pe flat.Si maximul in functie de semnalul de intrare/gainul melodiilor poate fi undeva mult mai jos raportat la cursa potentiometrului de volum.
-Invata sa folosesti un Eq.Egalizeaza prin diferenta.Daca ai nevoie de inalte mai tai din medii si basi.
-Invata sa asculti sistemul si sa auzi distorsiunile.Trebuie sa stii cand trebuie sa te opresti cu volumul.Sistemele astea in general nu permit sa urci cu volumul mai mult de trei sferturi.
-Daca vrei decibeli iti iei amp stereo dedicat si boxe de podea cu spl mare.
Combinele atata pot.
Nu inteleg de ce mai bagi bani in ele cand cu 400lei iti iei amp sh destul de potent.

Edited by geo123, 05 March 2017 - 08:24.


#10
BG_183

BG_183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,125
  • Înscris: 08.04.2008

View Postedigee, on 04 martie 2017 - 16:19, said:

Senia e magazin de scule profi de sonorizare(PA-uri) si instrumente muzicale. Nu cred sa aiba ai treaba cu combine.

Da, mi-au confirmat ca nu se ocupa de Sony si ca nu pot repara ca nu au piese de schimb.


Alt centru de reparatii de increrede in Buc ?
Mi-a zis cineva in privat de RADIO PROGRES-UNITATEA NR. 64, Sos. Vacaresti nr. 209. Ati auzit de el ?

#11
BG_183

BG_183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,125
  • Înscris: 08.04.2008

View Postgeo123, on 05 martie 2017 - 08:23, said:

Tweeterele se ard de la clip.Ai curent continu pe iesire la volum mare si egalizarile tale agresive.
Tu crezi ca,combina aia are headroom de 6-10 db ca sa ridici tu inaltele si basii din egalizator spre maxim?
E un rahat de amp in ea care are THD imens la maxim cu egalizatorul pe flat.Si maximul in functie de semnalul de intrare/gainul melodiilor poate fi undeva mult mai jos raportat la cursa potentiometrului de volum.
-Invata sa folosesti un Eq.Egalizeaza prin diferenta.Daca ai nevoie de inalte mai tai din medii si basi.
-Invata sa asculti sistemul si sa auzi distorsiunile.Trebuie sa stii cand trebuie sa te opresti cu volumul.Sistemele astea in general nu permit sa urci cu volumul mai mult de trei sferturi.
-Daca vrei decibeli iti iei amp stereo dedicat si boxe de podea cu spl mare.
Combinele atata pot.
Nu inteleg de ce mai bagi bani in ele cand cu 400lei iti iei amp sh destul de potent.

La cat m-ar ajunge amp+boxe de podea, sh, echivalentul combinei mele de acum (~500W) ?

#12
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,177
  • Înscris: 16.10.2008
Combina aia a ta nu are nici macar a zecea parte din aia 500W! Nu te mai lua dupa elucubratiile cu RMS-ul si alte puteri imaginare aruncate de producatori.
Un amp de 2x30W cuplat la doua boxe bune cu sensibilitate mare te face sa fugi din camera de atata zgomot.

Edited by edigee, 09 March 2017 - 20:27.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate