Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Overclock laptop Lenovo...probleme overheating.

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
areal_IT

areal_IT

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 06.12.2011
Salut, am un laptop Lenovo y50-70, recent mi-am facut overclock la laptop pentru a obtine un framerate mai mare in anumite jocuri.
Procesorul, un i7 4710HQ l-am urcat undeva la 3.7Ghz de la frecventa stock de 2.50Ghz (Un avarege de 3.6Ghz cand toate cele 4 core-uri sunt active). Voltajele de offset le-am scazut putin pe negativ -35.1562500 mV, dar le-am pus inapoi pe 0.0000 V, avand dropuri de performanta in anumite aplicatii precum Sony Vegas, acum totul functioneaza bine. Iar placa video am dus-o undeva la 1046Mhz pentru procesorul grafic si 2841Mhz pentru memorie, la voltaje am adaugat doar +12.5 mV.

Toate bune si frumoase, boost-ul de performanta fiind chiar incredibil, in Battlefield 1 maxed out am obtinut un boost de chiar +35 FPS, iar in Call of Duty 4 Remastered maxed out (x2 AA) chiar aproape +50FPS, este un salt de performanta urias mai ales pentru un laptop, nu ma asteptam sincer la asemenea rezultat.

Totul a mers OK pentru aproximativ o saptamana, dupa care au inceput sa apara problemele. In anumite sesiuni lungi de gaming, dupa aproape 1-2 ore incepe sa intre in throttling, FPS-ul scade foarte mult, ramanand pe undeva la 30FPS, jocul freezeaza, iau crash sau (am luat odata un Blue Screen). fps-droop-ul apare spontan, nu conteaza zona in care te aflii in joc sau cat de graphics intensive este. Temperaturile in momentul freez-ului sunt undeva la 75'C pt. CPU si 71'C la GPU, cea ce mi se par in regula, ventilatorul inca ruleaza undeva la 70% deci nu este in full speed. Singura problema este dioda PCH care si in idle are 70'C....si se apropie de 100'C in timpul sesiunii si banuiesc ca asta este problema.

Ce ar trebuii sa fac sa evit overheating-ul? La ce solutii va ganditi? Systemul este stabil dupa overclock in toate benchmark-urile, deci nu cred ca am gresit cu nimic. De la drivere nu cred ca este problema fiindca le-am reinstalat pe toate de pe site-ul NVidia. Sunt convins ca problema apare datorita temperaturilor. Am mai avut probleme cu temperaturile in trecut din cauza diodei PCH care le-am rezolvat prin achizitionarea unui Cooling Pad, dar nu se manifesta prin droop-uri de perferformanta in jocuri.
Cum rezolv problema asta? Este extrem de frustranta... Ar trebuii sa inlocuiesc pasta termica si peticul termic de pe memoria placii video? Daca da, ce pasta sa iau??

Astept raspunsuri, multumesc anticipat.

Attached Files

  • Attached File  GPU.jpg   345.54K   28 downloads
  • Attached File  CPU.jpg   395.48K   28 downloads


#2
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,111
  • Înscris: 29.06.2005
Nici mama pastei termice nu te ajuta - diferentele de temperatura castigate sunt infime. Ar ajuta daca pasta e veche de cativa ani, uscata - dar nu cred ca cazul la tine.

Variantele de racire la modul general sunt simple - se pune cooler mai mare, mai bun, se pun ventilatoare suplimentare, se creaza un curent de aer, sau racire pe apa/azot. Niciuna din metodele astea nu le poti aplica la un laptop.

Cred ca singura posibila varianta  ar putea fi racirea cu un element Peltier, alimentat extern - insa nu stiu daca gasesti suficient de puternic.

#3
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
mai simplu ar fi sa accepti faptul ca laptopul nu este pt gaming si ca il fortezi de il ia mam naibii degeaba. vrei gaming? iei desktop, pui acolo racire cum vrei si sa-l faci ceva de genul  [ https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/736x/5d/83/bb/5d83bb996c81ae0dae2e1b25a4889bc1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

dar stai pe treaba ta cu acel laptop. scoate oc-ul si va respira si el mai bine.

sa cumperi un laptop mediu dar sa ai pretentii de workstation ....

#4
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,531
  • Înscris: 21.12.2006
Temperaturile le-ai monitorizat la fel de constiincios ca performantele? Sau nu te-au interesat? Overclocker-ii de desktop-uri cumpara coolere si ventilatoare cat mai performante. Oare de ce? Crescand temperaturile intr-o incinta cat o cutie de bomboane ce crezi ca se poate intampla?

#5
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,861
  • Înscris: 06.01.2008

 areal_IT, on 03 martie 2017 - 04:26, said:

Salut, am un laptop Lenovo y50-70, recent mi-am facut overclock la laptop pentru a obtine un framerate mai mare in anumite jocuri.
Cum rezolv problema asta? Este extrem de frustranta... Ar trebuii sa inlocuiesc pasta termica si peticul termic de pe memoria placii video? Daca da, ce pasta sa iau??
Astept raspunsuri, multumesc anticipat.
Eu ma intreb cine ti-a spus ca un laptop obisnuit, mai ales unul cu un sistem de racire relativ slab se preteaza la overclock, mai ales unul asa de mare.
De-abia la statiile de lucru gen Dell M6800, modelele Alienware si alte modele custom-made (Xotic, Origin PC, etc.) ai un sistem de racire dual-fan si dimensionat cat de cat ok pentru a face fata overclocking-ului.

Noroc de protectia termica a procesorului si placii video, ca altfel le faceai scrum. Dar nu e niciodata prea tarziu ca de la temperaturi prea mari sa ai probleme cu placa video.

Edited by Hider141, 03 March 2017 - 08:09.


#6
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Cum sa duci laptopul care nu e de gaming de la 2.5 la 3.7 GHZ ? Posted Image  Mai scade macar la 3.0 Posted Image

#7
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,864
  • Înscris: 25.01.2007
Asta e topicul zilei!

#8
areal_IT

areal_IT

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 06.12.2011

 TruculMagic, on 03 martie 2017 - 08:23, said:

Cum sa duci laptopul care nu e de gaming de la 2.5 la 3.7 GHZ ? Posted Image  Mai scade macar la 3.0 Posted Image

Salut.
Bun, in primul rand laptopul, cel putin din punct de vedere al capacitatii hardware de procesare, se clasifica in categoria laptopurilor de Gaming.
some review's links: http://www.notebookc...w.145340.0.html   [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/vjRJde3Im1I?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] http://www.pocket-li...good-for-gamers

Si cel putin in benchmark-uri este egal ca performante cu Alienware (2015) avand acelasi chipset grafic, si un procesor putin mai puternic.
Si plus de asta, daca componentele nu ar fi suportat asemenea frecvente, producatorul ar fi blocat multiplicatorul procesorului si eventual orice posibilitate de overclocking. Si....to be honest, daca in BF1 ai pe rezolutie 1080p totul la Ultra peste 77FPS...cred ca se numeste...ehh...gaming? nu?

 Hider141, on 03 martie 2017 - 08:08, said:

Eu ma intreb cine ti-a spus ca un laptop obisnuit, mai ales unul cu un sistem de racire relativ slab se preteaza la overclock, mai ales unul asa de mare.
De-abia la statiile de lucru gen Dell M6800, modelele Alienware si alte modele custom-made (Xotic, Origin PC, etc.) ai un sistem de racire dual-fan si dimensionat cat de cat ok pentru a face fata overclocking-ului.

Daca te referi la racier "dual fan" asta insemnand doua ventilatoare, da, dispune de doua ventilatoare (atasez poza), in orice caz nu cred ca are vre-o relevanta numarul ventilatoarelor cat fanta de aerisire a radiatorului. Eu sunt convins ca, exista o solutie ca sa mai disipez din caldura, ma gandeam ca poate as putea marii viteza ventilatoarelor cu SpeedFan la 100% constant desi nu cred ca ar ajuta prea mult, ar mai fi o solutie schimbarea pastei termice relativ invechite (nu a fost schimbata de un an) si mi-ar prinde bine niste recomandari de pasta termica aici....  Trebuie sa existe o solutie pentru a mai disipa caldura....

Attached Files


Edited by areal_IT, 03 March 2017 - 09:02.


#9
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,861
  • Înscris: 06.01.2008
Am uitat sa mentionez ca prin "dual-fan" ma refeream la o solutie de racire dimensionata in genul celei de pe Alienware sau Clevo, nu 2 ventilatoare amarate si un singur heatpipe.
Cat despre pasta termica, nici cu ceva scump nu obtii mai mult de 5-10 grade in minus la utilizare medie, iar in full load poate sa nici nu mai fie asa mare diferenta.

#10
meshgheru_andu

meshgheru_andu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,453
  • Înscris: 09.05.2009
Poti incerca gama Artic si o alta solutie ar fi:  daca ai sasiu metalic sa directionezi cumva temperatura pe sasiu.

Edited by meshgheru_andu, 03 March 2017 - 10:27.


#11
areal_IT

areal_IT

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 06.12.2011
Hider141 ce parere ai de Arctic Silver 5? Am vazut cateva review-uri care spun ca este foarte buna.  Crezi ca daca maresc cu SpeedFan viteza cooler-ului la 100% mereu va face vre-o diferenta? Am observat ca, in jocuri ventilatorul nici odata nu ajunge la turatia maxima, ci ramane undeva la maxim 70%. O singura data a ajuns aproape de turatia maxima cand rulam Call of Duty Infinite Warfare la rezolutie 4K, desigur la rezolutia aia FPS-ul nu depasea 50fps, era jucabil dar imediat dupa ce ventilatorul a marit turatia aproape de maxim mi-a dat jocul crash to desktop, si ventilatorul a revenit la 70%....  Cred ca este setata undeva o limita de temperatura cand ventilatorul mareste viteza de rotatie....as putea modifica asta cumva? In BIOS am optiunea blocata......

 meshgheru_andu, on 03 martie 2017 - 10:26, said:

Poti incerca gama Artic si o alta solutie ar fi:  daca ai sasiu metalic sa directionezi cumva temperatura pe sasiu.
Da, intreaga carcasa a laptopului este din aluminiu, cu exceptia zonei de la tastatura care este dintr-un cauciuc.....ma gandeam sa pun un petic termic intre heatpipe si carcasa poate ar ajuta cumva....

#12
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,864
  • Înscris: 17.02.2016

 areal_IT, on 03 martie 2017 - 04:26, said:

Ar trebuii sa inlocuiesc pasta termica si peticul termic de pe memoria placii video? Daca da, ce pasta sa iau??
Astept raspunsuri, multumesc anticipat.

Stai in banca ta. Orice i-ai face nu ai cum sa scazi. Nu e cea mai reusita solutie de racire de la Lenovo, iar daca o dai in continuare cu OC-ul, poti sa-ti iei adio de la el. Am si eu Y50-70 si stiu foarte bine ce poate duce si ce nu.
Daca vrei OC pentru gaming extrem, cumpara-ti desktop.

 areal_IT, on 03 martie 2017 - 10:38, said:

Da, intreaga carcasa a laptopului este din aluminiu, cu exceptia zonei de la tastatura care este dintr-un cauciuc.....ma gandeam sa pun un petic termic intre heatpipe si carcasa poate ar ajuta cumva....

E plastic in spate. E slab sistemul de racire in ansamblul sau. Poti daca vrei sa faci gaming bagandu-l intr-o lada frigorifica sau frigider, dar ai grija la condens.

Edit: https://forum.softpe...eraturi-laptop/ - poza cu temperaturile e in ultimul post.

Edited by StickyFingaz, 03 March 2017 - 10:48.


#13
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,861
  • Înscris: 06.01.2008

 areal_IT, on 03 martie 2017 - 10:38, said:

Hider141 ce parere ai de Arctic Silver 5? Am vazut cateva review-uri care spun ca este foarte buna.  Crezi ca daca maresc cu SpeedFan viteza cooler-ului la 100% mereu va face vre-o diferenta? Am observat ca, in jocuri ventilatorul nici odata nu ajunge la turatia maxima, ci ramane undeva la maxim 70%. O singura data a ajuns aproape de turatia maxima cand rulam Call of Duty Infinite Warfare la rezolutie 4K, desigur la rezolutia aia FPS-ul nu depasea 50fps
Pics or it didn't happen.
Nici macar un SLI de GTX 980 nu duce mai mult de 50-65FPS in 4K, ce sa mai spun de "bestia" GTX 860M.

Edited by Hider141, 03 March 2017 - 12:34.


#14
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,864
  • Înscris: 17.02.2016

 Hider141, on 03 martie 2017 - 12:34, said:

Pics or it didn't happen.
Nici macar un SLI de GTX 980 nu duce mai mult de 50-65FPS in 4K, ce sa mai spun de "bestia" GTX 860M.

Stai linistit, ceea ce a spus el acolo sunt fabulatii:

http://www.guru3d.co...k_review,7.html

#15
areal_IT

areal_IT

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 06.12.2011
Framerate-ul din rezolutia 4K am spus ca NU DEPASEA 50FPS, definitia cuvantului "a depasii" se refera la a strapunge o anumita bariera. Setarile in joc erau Maxed Out,in afara de tessellation si fara AA, AA folosesc doar atunci cand joc la rezolutie 1080p. Si da, average-ul de FPS era intre 38-44-50FPS, 50FPS fiind maximul care l-am atins pe anumite harti. Desi, personal ma simt intr-un fel dezgustat de anumite persoane care imi pun la indoiala credibilitatea si neavand nici un fel de obligatie sa dau explicatii unor persoane care doresc sa comenteze pe langa subiect si sa aduca acuzatii voi reveni totusi cu poze daca tii neaparat sa ma justific, si sa-ti dezmint acuzatiile de "fabulare" de indata ce achizitionez si jocul pentru ca...well...free trial-ul de pe Steam sa cam terminat...din cate stiu softpedia nu incurajeaza pirateria, Posted Image si anyway in campanie, performantele ar fi putin mai slabe datorita folosiri CPU-ului de catre AI, loading level-ul si eventual un crack prost optimizat. Mentionez ca performanta de framerate in 4K era dupa aplicarea overclock-ului, in gameplay real, nu script-uri din benchmark-uri obscure, cu drivere neactualizate de 100 de ani si cu frecvente stock, probabil pe un build de joc si OS invechite si neactualizate.

In orice caz, subiectul discutiei era cu totul altul, si anume temperaturile sistemului meu, am sa incerc cu pasta termoconductoare arctic silver 5, si am sa aplic un petic termic intre heatpipe si carcasa, carcasa fiind ca si compozitie chimica din aluminiu conform producatorului, aluminiul fiind un conductor termic destul de bun. Sper ca asta va scadea temperaturile, tinand cont de faptul ca, Coolingpad-ul va lovi direct capacul din spate.

Attached Files


Edited by areal_IT, 04 March 2017 - 05:14.


#16
oreg

oreg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 17.09.2007
Cauta daca ai posibilitatea CW 7100,
e mai buna decat silverul A5

#17
areal_IT

areal_IT

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 06.12.2011
Da, cred ca am reusit sa rezolv problema. Am schimbat pasta termica cu Arctic Silver 5 care mi-a redus temperaturile cu aproape 5'C desi am auzit ca trebuie sa treaca cateva zile pana atinge maximul conductivitatii termice. Cel mai bun rezultat l-am avut cu plasarea unui petic termic de aproximativ 7cm pe heatpipe facand contact direct cu capacul din spate.  Temperaturile au scazut cam cu 12'C si nu mai intra in throttling, decat atunci cand joc in 4K. Este OK, cel putin pana cand voi gasi o solutie sa maresc viteza cooler-ului la 100% constant.

Hider141....Intradevar, gaming-ul la 4K nu este rentabil pe acest device, datorita minusului considerabil de FPS, si a cresterii temperaturii, laptopul inca intra in throttling dupa 10-15minute de joc la rezolutie 4K. Din pacate nu iti pot lasa din COD IW dar iti las pics din BF1 ca sa vezi diferenta de FPS Posted Image  Bine...jocuri precum CS GO sau L4D 2 se descurca la rezolutie 4K.....dar titluri precum BF1 sau COD IW nu cred ca am vre-o sansa sa le joc la 4K fara thermal throttling....


Nota: In ambele poze am avut DirectX 12 dezactivat.

Attached Files


Edited by areal_IT, 04 March 2017 - 23:51.


#18
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,861
  • Înscris: 06.01.2008
4k cu 50% resolution scaling inseamna ~2k, putin mai mult de FullHD, iar FullHD cu 50% resolution scaling inseamna exact 960x540.
Deci nicidecum nu joci la 4k, respectiv FullHD cu setarile astea. Testeaza si lasa-ne capturi de ecran/secvente video in care se vad clar setarile folosite (si ruleaza atat in FullHD fara scalare, cat si in FullHD cu scalare 200% daca permite jocul). Asa arati date reale despre fps-ul obtinut in FullHD si 4k.

Desigur, daca ai curaj sa ne-arati ce date obtii cu rezolutia pe real, respectiv scalat 200%.

Edited by Hider141, 05 March 2017 - 00:26.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate