Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...
 

Dark (2017 - )

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#19
persona695

persona695

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 17.07.2014
Nu știu dacă este 100% nemțesc, mă întreb dacă scenariul vine de la Hollywood. Eu asemăn serialul asta cu Lost, Stranger Things nu l-am vazut.
Mai am 2 episoade din sezonul 3, dar m-a cam pierdut.

#20
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,919
  • Înscris: 12.03.2010
Stranger Things e bijuterie pe linga ăsta, asta e o productie locala Netflix Germania, daca nu ți-ai dat seama din dublajul (cam de toata jena) in engleza. Asta e si de bine si de rau, de rau e cum zicea un neamt "cum se screm germanii sa para americani in 2019 fata de cum se scremeau germanii sa para americani in 1986" la fel cum a facut Amazon serialul ăla pacalit cu Florin Piersic Jr, sau HBO, alt serial cu Marcel Iures (nici nu le mai stiu numele).

De bine e ca se vede ca au lucrat niste profesionisti la el, care au scos ce se putea scoate mai bine dintr-un scenariu tras de par si niste personaje uitabile (in afara de ala care seamana cu Mads Mikkelsen, misto ca i-au folosit numele, ai probleme să-ți amintesti cine-i unul si cine-i celalalt chiar si dupa citeva episoade)

#21
M0D3

M0D3

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,891
  • Înscris: 22.03.2009
Am incercat si eu sa urmaresc primul sezon. Am rezistat vreo 5 episoade, pe urma a inceput sa ma plictiseasca pentru ca incepe sa se repete. Intoarcerile in timp sunt prezentate intr-un mod cretin. Personajele care ajung in urma cu 33 de ani se poarta mai normal decat in perioada din care vin.

- In ce an suntem?
- 1986.
- Aha, bine. Stiti unde il gasesc pe cutare?

#22
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,919
  • Înscris: 12.03.2010

View PostM0D3, on 26 iulie 2020 - 19:50, said:

Personajele care ajung in urma cu 33 de ani se poarta mai normal decat in perioada din care vin.
Ha, ha, nö. In serialul asta zici ca le da autism calatoria in timp, uita si cum ii cheama, sau raspund dupa 20 de secunde, ori tac misterios. Calatoria in timp e o timpenie, chiar si teoretica, dar asta nu inseamna ca nu se pot scrie povesti sau face face filme interesante pe tema asta,  ca Back to the Future sau Jumanji.

Nu puteau naibii să-l faca pe-ala micu' un soi de Nostradamus, ca si daca prezicea caderea comunismului era mai tare ca el? No, trebuia sa fie un borș cu salata pseudo filosofica (sint acum la sezonul trei, au mai bagat si lumi paralele in el) pfui!

Dar na, e mai bun (zic eu) decit toate NCIS-urile si filmele cu doctori de pe canalele obisnuite.

#23
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,118
  • Înscris: 25.02.2007
:)
Dragut serial, l-am incercat dupa o recomandare automata de pe un site.
Am ajuns la sezonul 2 (ep 4), ma bucur ca e gata incheiat si nu am de asteptat intre sezoane.

Cam imbarligat el asa da' merge. Mi-a adus aminte de Predestination (2014), da' ala mi-a innodat creierii nu alta :D Asta e (inca ?) digerabil.

#24
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,235
  • Înscris: 24.02.2007
Pe cat de spectaculos a fost primul sezon, pe atat de slab/dezamagitor ultimul (cu tot cu final).

#25
Mike05

Mike05

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 30.08.2020

View Postdani.user, on 27 septembrie 2020 - 12:33, said:

Pe cat de spectaculos a fost primul sezon, pe atat de slab/dezamagitor ultimul (cu tot cu final).

Pe bune?Tu chiar n-ai înțeles nimic...cum ai fi vrut să se termine?Eu zic că a avut un final foarte bun,unde totul se leagă și are sens.Părerea mea,a fost o serie de excepție 8,8 nota de pe imdb e meritată,poate merită chiar și mai mult.Nu toată lumea l-a înțeles...mai trebuie să ai ceva noțiuni și de fizică cuantică,teoria lumilor paralele etc.Pentru unii "e grele" cu astea...

#26
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,874
  • Înscris: 15.12.2009

dani.user said:

1601202810[/url]' post='26925959']
Pe cat de spectaculos a fost primul sezon, pe atat de slab/dezamagitor ultimul (cu tot cu final).


Nu am ajuns la sezonul 3, sunt încă la 2.

Dar și mie mi se pare că-i în scădere. Primul sezon mi s-a părut chiar interesant: pe linia "clasic" germană, vezi scrierile fantastice ale lui E.T.A. Hoffmann și chiar povești ale fraților Grimm.

Cernobîl redivivus în 2017 (-2020), iar asta după o serie excepțională (dpdv cinematografic) a evenimentului, ca să nu mai zic de filmele lui Tarkovski, hmmm, parcă nu mai e același impact.

Iar chestia cu God particle, pe bune? Posted Image

Un mambo jumbo pseudo-junk zis 'științific', no way!


https://home.cern/sc...ics/higgs-boson


https://books.google...epage&q&f=false

Edited by Naoto, 16 November 2020 - 01:33.


#27
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Mi-e tot mai greu să mă țin de sezonul 3, tot mă încurajez "Hai încă un pic și se termină!"

#28
Mike05

Mike05

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 30.08.2020

View PostRemicade, on 22 noiembrie 2020 - 16:51, said:

Mi-e tot mai greu să mă țin de sezonul 3, tot mă încurajez "Hai încă un pic și se termină!"

Uită-te că e super, în ultimul sezon totul va avea sens, chiar e bună seria, dar nu pentru oricine...

#29
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,502
  • Înscris: 22.12.2015
E totusi logic fata de Primer 2004.

#30
zircon

zircon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,706
  • Înscris: 05.03.2004
Serialul e mindfuck, tare de tot, seria a-3-a e cea mai buna, parerea mea.

#31
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Cred ca am vazut cinci episoade, apoi mi-am seama ca sunt prost. Serialul asta este peste puterea mea de intelegere. Mi-ar fi trebuit inca o facultate ca sa-l vad. Singurul serial pe care l-am abandonat deoarece ma facuse cu capul. L-as relua de la inceput si vreau neaparat sa-l vizionez cu inca o persoana, doua, sa mi se explice ce nu inteleg, dar n-am cu cine.

[ https://blog.goblinapp.com/content/images/2022/10/MV5BOTY2NDY4OGUtYWE0Ni00NWZiLWI3NDktYmE2YWM3Njc3YmRkXkEyXkFqcGdeQXVyMTIxOTU1MjQ3._V1_.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#32
Giigel01

Giigel01

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 27.03.2021

View PostMizu, on 24 iunie 2019 - 19:26, said:

E un serial greu, nu am terminat primul sezon din cauza ca intervenise ceva si dupa pauza nu am mai avut tragere de inima sa-l continui, desi in opinia mea e bun si bine realizat. Intr-un viitor relativ sper sa ma apuc din nou.
Daca primul sezon e greu al doilea e...gunoi

#33
Giigel01

Giigel01

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 27.03.2021

View Postadryan871, on 25 iunie 2019 - 16:04, said:

Exact,e cam greu serialul. Însă e tare bun. Unul din cele mai bune..
Faptul ca e greu nu-l face bun

#34
NFS01

NFS01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,410
  • Înscris: 16.03.2011
Slab,finalul e un paradox,iar faza cu jonas nemuritor dupa ce in cealalta lumea moare fara probleme e penibila

Edited by NFS01, 09 December 2023 - 13:05.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate