Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Pacii Residence IV-V

- - - - -
  • Please log in to reply
189 replies to this topic

#163
dimonty

dimonty

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 28.01.2008
Cota aceea indiviza nu e suficienta pentru un loc de parcare. Se imparte suprafata totala a terenului la numarul de camere. Astfel, la ap. cu trei camere ai o cota mai mare decat la doua sau la garsoniera. Dar nu ai o anumita bucata de pamant delimitata ca fiind a ta. Majoritatea celor care construiesc nu trimit la cadastru terenul parcelat. Daca ar face asta ar iesi, sa zicem, 50 de parcele - a se citi locuri de parcare. Atunci ai putea solicita o parcela care sa iti apartina. Dar asta ar insemna ca tu vei sti ca nu ai un loc de parcare asigurat, daca nu ai fost in primii 50. Ei fac altceva: dau terenul ca bun comun si ii lasa pe locuitorii blocului sa traseze locurile de parcare asa cum considera. Apoi te trezesti ca nu rezulta 1 loc de parcare / apartament. Dar ei cand vand iti spun ca ai parcare. Ceea ce e corect. Va exista o parcare. Dar nu suficient de mare pentru toata lumea. Asa au procedat si la primele trei blocuri, banuiesc ca aceeasi va fi situatia si la voi. La noi, de exemplu, o doamna spunea ca a fost asigurata ca va beneficia de doua locuri de parcare, fiindca are apartament cu trei camere. Posted Image Asta in conditiile in care noi avem 52 + inca 10 pe care le-am trasat cu japca pe strada de langa bloc, la 69 de apartamente. Da cu virgula, nu? Probabil tot in jur de 50 veti avea si voi.

Edited by dimonty, 29 August 2017 - 07:37.


#164
Gcrs

Gcrs

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 09.05.2017
In contractul nostru specifica o cota indiviza de 13,57 mp ca loc de parcare pentru un apartament de 3 camere.Logica mea spune ca daca este specificat aceasta destinatie in clar a suprafetei nu are cum sa fie in fata scarii sau pe aleea de acces.Oricum apreciem informatiile puse la dispozitie de catre tine - cel mai corect este ca dezvoltatorul sa traseze aceste locuri de parcare (pana la urma este socoteala lui) si noi sa ni le alocam.

#165
dimonty

dimonty

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 28.01.2008
Intre ce e corect si ce se intampla de fapt e diferenta. La primele trei blocuri nu au trasat parcarile, tocmai pentru a nu iesi discutii. Cei 13,57 mp care iti revin din cota indiviza inseamna si acces. Sau iti inchipui ca o sa fie masina langa masina si treceti peste ele cu trambulina? Nu scrie nicaieri ca e loc de parcare. Inteleg ca nu ti se pare corect, nici noua nu ni s-a parut, dar realitatea asta e. Cel mai bine sa sa trasati repede parcarile, sa iti alegi un loc si sa parchezi constant acolo. Dar, daca peste doi ani se muta un vecin nou nimeni nu il poate opri sa parcheze pe locul tau, in afara bunului simt.

#166
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008
Corect.Atata timp cat nu ai un numar cadastral pe acel loc,poti sa trasezi si 10 linii.Oricine poate parca acolo.
Sunt probleme la alte ansmabluri unde ai locul tau si tot il mai gasesti ocupat.
Daca ar fi locuri suficiente si vecinii s-ar intelege intre ei,atunci nu ar trebui sa fie probleme.

#167
mannyx92

mannyx92

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,008
  • Înscris: 15.04.2017
Inițial la pacii residence iv-v nu se întrevedea un al 3-lea bloc...fara acela totul era perfect : parcări+loc de joacă; dar de ce sa fim oameni cinstiți...in autorizația de construire sunt menționate chiar doua locuri de parcare/apartament.

#168
Miorlaita

Miorlaita

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 26.04.2017
Buna,

A mai avut cineva evaluari recent? Au fost situatii de subevaluari? pe ce motiv?

#169
mannyx92

mannyx92

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,008
  • Înscris: 15.04.2017
Ai avut ghinionul să îți fie subevaluat apartamentul?  Eu nu am mai auzit recent situații.

#170
Miorlaita

Miorlaita

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 26.04.2017
Da,mi-a fost subevaluat desi finalizat complet si cu toate utilitatile...comparat cu cutii de carton semi-decomandate din Militari Residence.Un bull-shit total.Voi contesta evaluarea si cere ree-valuare 😡

#171
salal

salal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 22.03.2017

View PostMiorlaita, on 03 septembrie 2017 - 12:53, said:

Da,mi-a fost subevaluat desi finalizat complet si cu toate utilitatile...comparat cu cutii de carton semi-decomandate din Militari Residence.Un bull-shit total.Voi contesta evaluarea si cere ree-valuare ��

Oau, nici măcar un pic de îndoială că apartamentul ăla nu face banii ceruţi. Remember august 2008.

#172
dana_danaf

dana_danaf

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 09.05.2017
Bunaa..
Am vazut k nu s.au ocupat toate apartamentele sa se mute toti din primul bloc..eu astept cu nerabdare sa fie gata finisajele la al doilea bloc si sa ma pot muta cat mai repede..sper sa fie ok cu evaluarea si sa nu mai facem act aditional (actualul e valabil pana pe 30.10.17).cei care v.ati mutat cum e pana acum cu accesul pietonal,cu masina,cu noii vecini?
O zi buna tuturor!

Edited by dana_danaf, 08 September 2017 - 07:49.


#173
Miorlaita

Miorlaita

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 26.04.2017

View Postsalal, on 04 septembrie 2017 - 15:39, said:


Oau, nici măcar un pic de îndoială că apartamentul ăla nu face banii ceruţi. Remember august 2008.

Ii face. Raportul calitate pret e corect. Am vazut intr-adevar multe - pana sa ma opresc la acesta - prost facute si mai scumpe. Dar un nene de la o firma de evaluare s-a trezit prost in dimineata respectiva. Noroc ca banca a facut o contra-expertiza si ne-a dat dreptate si ok-ul.

#174
TRNK

TRNK

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 05.06.2017
stie cineva care este situatia cu intabularea si cadastrul la blocul 2 si cand se poate face demersul pentru un credit ipotecar?

#175
Alecsandra0206

Alecsandra0206

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 28.05.2017
Buna seara! Astazi am discutat cu dl Florin si mi-a spus ca va mai dura 2-3 saptmani pana vor iesi toate actele necesare: intabularea, cadastru, etc. pt corpul B. Si eu astept tot pentru acest lucru. O seara buna!

Edited by Alecsandra0206, 09 October 2017 - 18:57.


#176
LAI28

LAI28

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 12.09.2017

View PostAlecsandra0206, on 09 octombrie 2017 - 18:55, said:

Buna seara! Astazi am discutat cu dl Florin si mi-a spus ca va mai dura 2-3 saptmani pana vor iesi toate actele necesare: intabularea, cadastru, etc. pt corpul B. Si eu astept tot pentru acest lucru. O seara buna!

Ce pot sa va spun este ca eu am primit deja cadastrul, pentru apartamentul meu, in corpul B, dar in urma cu 2 saptamani mi sa spus, ca o sa dureze inca o saptamana cu intabularea, si liniste s-a facut... observ ca primim povesti diferite

#177
TRNK

TRNK

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 05.06.2017
antecontractele expira la sfarsitul lui octombrie. Ce se intampla daca dezvoltatorul nu vrea sa il prelungeasca?

#178
ushba

ushba

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 28.03.2016

View PostTRNK, on 19 octombrie 2017 - 20:33, said:

antecontractele expira la sfarsitul lui octombrie. Ce se intampla daca dezvoltatorul nu vrea sa il prelungeasca?

Depinde.

Daca dezvoltatorul a intarziat cu constructia sau livrarea imobilului atunci, in cazul in care nu mai doreste sa prelungeasca contractul, iti va returna avansul + penalizarile prevazute in antecontract (daca nu sunt prevazute penalizari primesti doar avansul dat si atat). Daca cumparatorul este cel care intazie cu plata, dezvoltatorul este liber sa nu mai prelungeasca contractul si in acest caz nu este obligat sa mai returneze avansul, mai mult poate solicita din partea cumparatorului penalitati daca acestea sunt prevazute in antecontract.

#179
Loredana_1503

Loredana_1503

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 19.04.2017

View PostTRNK, on 19 octombrie 2017 - 20:33, said:

antecontractele expira la sfarsitul lui octombrie. Ce se intampla daca dezvoltatorul nu vrea sa il prelungeasca?


Buna,

Am avut aceeasi situatie in primul bloc, dezvoltatorul nu a avut nicio problema sa prelungeasca, mai ales ca ei au intarziat..

La noi a expirat pe 30.06 si am semnat ctr pe 22.07, insa nu am mai facut alt antecontract pentru aceasta perioada. Indicat ar fi sa prelungiti mai ales ca nu se stie exact data finalizarii lucrarilor.

#180
maxcool

maxcool

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 04.02.2011
Eu nu locuiesc aici dar am o intrebare utila pentru cei care vor locui: unde sunt spatiile verzi? Nu reusesc sa le identific!

Conform PUG Chiajna (https://primariachia...ro/pug-chiajna/), se afla in UTR Lpc, care are obligatia de minim 30% din suprafata spatii verzi. Reglementat prin regulamentul de urbanism (pg. 52 -part 2: https://primariachia...t-pug-2015/  )

Conform calculelor mele suprafata total este de 9000 o suprafata verde minima de 9000x30%=2700 mp.

Daca nu exista, atunci inseamna ca dezvoltatorul nu si-a respectat obligatiile legale, rezultand mai multe consecinte:
- privarea proprietarilor de spatiul verde
- realizarea unor constructii cu incalcarea legii (chiar daca este autorizat si/sau receptionat) , aceasta putand fi motiv de denuntare a antecontractului solicitare avans + penalitati

Interesul meu este sa ma asigur ca cei care cumpara beneficiaza de avantajele prevazute de lege pentru ei!

Daca exista totusi cei aprox. 2700 mp spatiile verzi, spuneti-mi si mie pentru ca m-as bucura.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate