Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Succesiune de acum 11 ani cu erori

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
AdiBadi

AdiBadi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 02.10.2006
Buna  seara,
am o situatie in legatura cu o sucesiune efectuata acum 11 ani.
   In anul 1975 a decedat tatal socrului meu, iar in 2005 a decedat si socrul meu. S-a deschis succesiunea dupa cei 2 in 2006, in buna intelegere cu toti cei cu vocatie la succesiune. In cadrul procesului de succesiune s-a incheiat si o tranzactie in care era mentionat cine ce primeste. Toata lumea multumita, s-a emis sentinta civila, in conformitate cu tranzactia.
   Ulterior, dupa 1 luna s-a descoperit ca in sentinta era o problema cu impartirea a 2 terenuri intre 2 persoane, adica: in loc ca persoana A sa preia terenul 1 si persoana B sa preia terenul 2, ambele persoane au preluat acelasi teren 1. Terenul 2 a ramas ``in aer``.  In urma acestei constatari, s-a facut o cerere de indreptarea erorii materiale care a fost respinsa, mentionandu-se ca asa a fost invoiala partilor in cadrul tranzactiei. Intr-adevar, in cadrul tranzactiei este aceeasi eroare. Mentionez ca nu a fost nici un litigiu la data respectiva intre cele doua persoane. Probabil a fost o greseala de redactare a documentului respectiv, coroborata si cu lipsa de atentie a tuturor celor ce l-au semnat.
   Acum cateva luni, persoana B a decedat, mostenitorii au deschis procesul de succesiune, dar nu l-au finalizat pentru ca s-au lovit de problema mai sus mentionata.
   Dupa atatia ani, se mai poate indrepta cumva situatia si daca da, cum ?

   Imi cer scuze, dar nu sunt familiarizat cu termenii. Sper ca m-am facut cat de cat inteles.


Va multumesc anticipat!

#2
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006
Si ce s-a intamplat cu terenul 2 timp de 11 ani?Care a fost/este regimul juridic al acestuia?Cine a platit impozit pentru el?
Persoana B (care dorea acel teren) ce a facut tot acest timp?

#3
AdiBadi

AdiBadi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 02.10.2006
Terenul 2 este prins in Titlul de proprietate care a stat la baza succesiunii, dar nu a fost prins si in tranzactie. Nu stiu cine si daca s-a platit impozit pe teren. Persoana B  nu locuia in localitate si nu era interesata de acest aspect.

#4
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006

View PostAdiBadi, on 02 martie 2017 - 21:35, said:

   Ulterior, dupa 1 luna s-a descoperit ca in sentinta era o problema cu impartirea a 2 terenuri intre 2 persoane, adica: in loc ca persoana A sa preia terenul 1 si persoana B sa preia terenul 2, ambele persoane au preluat acelasi teren 1. Terenul 2 a ramas ``in aer``.

View PostAdiBadi, on 03 martie 2017 - 14:50, said:

Terenul 2 este prins in Titlul de proprietate care a stat la baza succesiunii, dar nu a fost prins si in tranzactie. Nu stiu cine si daca s-a platit impozit pe teren. Persoana B  nu locuia in localitate si nu era interesata de acest aspect.

Pai cum nu era interesata de acest aspect?Si atunci cum dorea sa preia terenul 2 daca nu era interesata?
Ceva nu-i in ordine in relatarile tale,sau lipsesc detalii importante.

#5
AdiBadi

AdiBadi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 02.10.2006
In Titlul de proprietate sunt trecute toate terenurile cu tarla, parcela, suprafata si in dreptul fiecarui teren este treuta persoana careia ii apartine terenul respectiv. Problema este ca , desi toate terenurile au fost corect prinse in masa succesorala, in tranzactie, lui A si B ia fost trecut acelasi teren, cu aceeasi tarla, parcela si vecini. Persoana A, observand greseala, a facut cererea de indreptare a erorilor materiale, nestiind, la data respectiva ca si tranzactia era eronata. Dupa ce a primit raspunsul negativ, lucrurile au ramas asa pana azi.
Nu stiu cat de mult sau de putin isi dorea persoana B terenul respectiv. Pur si simplu astea au fost faptele asa cum le cunosc eu.

Edited by AdiBadi, 04 March 2017 - 19:54.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate