Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...
 Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 

Asigurare RCA

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#19
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,278
  • Înscris: 13.03.2015
De când e regulă cu bararea cărții verzi? Eu nu am pățit așa ceva în 2015.

#20
sergh27

sergh27

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 07.06.2009
Multumesc tuturor pentru raspuns.

Am rezolvat, dar sa o luam pe rand:
1. Mi-am facut asigurare la Omniasig pe 6 luni (la alti asiguratori nu am fost). I-am explicat persoanei cum stau lucrurile el mi-a zis ca pot sa fac asigurare pe orice perioada vreau, de la 1 luna pana la 12 luni. L-am intrebat daca o sa pot sa folosesc asigurarea la inmatriculare. Mi-a raspuns ca nu voi avea probleme (e mentionat jos cu litere mici, "Tip inmatriculare: Nr. inmatriculare provizoriu"). Nu a insistat sa ii aduc fisa de inmatriculare vizata de fisc, dar i-am zis ca e depusa pentru vizare. A zis ca dupa inmatriculare sa vin cu talonul ca sa poata sa inregistreze si numarul de inmatriculare al masinii.

2. Legat de partea verde de care zicea cineva mai sus. S-a completat si acea parte, nu s-a barat. Sunt barate cu X doar tarile unde asigurarea nu acopera.

#21
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006

 mihaiduban, on 02 martie 2017 - 20:56, said:

Euroinsu' mi-a platit repede de doua ori  ...
Si stiu ca suna urat sa spun asta dar nu prea te intereseaza .... Treaba e sa o scoti ieftina pentru tine Posted Image
Nu e chiar asa .....s-ar putea sa o iei in freza daca faci vreun accident si pagubitul nu e de acord cu constatarea amiabila pentru ca ai o asigurare ieftina gen Euroins,City (cel putin momentan, pana isi mai revin) .La politie primesti amenda + puncte penalizare.

Daca spre exemplu este o neacordare de prioritate (cu pagube materiale) ,la politie ramai fara permis , primesti puncte penalizare si probabil iti iei intre 6-8 puncte amenda ( 870-1160 lei )

In al doilea rand unele asigurari au restrictii la cartea verde .Daca asiguratul are de gand sa plece  in anumite tari , trebuie sa se gandeasca si la acest aspect  ca sa nu fie nevoit sa plateasca mai mult (carte verde + RCA) decat daca ar fi luat de la inceput o asigurare RCA mai scumpa, care nu are restrictii la cartea verde.

In al treilea rand , este posibil , ca in viitor sa se aplice decontarea directa (iti repari vehiculul pe rca-ul tau). Regula este prevazuta in norma 39/2016 insa momentan nu exista o  conventie intre asiguratori.(deci se poate aplica oricand.....cand au ei chef....daca au)

Nu stiu daca mai renteaza cativa zeci de lei scutiti la o asigurare ieftina....

Cand dai sfaturi pune eventual si o steluta * si explica aceste chestii oamenilor......ca sa nu-si ia teapa !

Edited by polizei, 05 March 2017 - 22:18.


#22
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,539
  • Înscris: 07.02.2003

 silviu03, on 04 martie 2017 - 23:42, said:

Destul de sigur in sensul ca saptamana asta am vazut 3 asigurari in vederea inmatricularii,toate 3 erau fara cartea verde!
Asa este, se fapt poti sa ai portiunea verde dar se bifeaza, ca in imag Posted Image

Attached File  asig inmatriculare.jpg   553K   6 downloads

Edited by andreic, 05 March 2017 - 23:14.


#23
mihaiduban

mihaiduban

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 24.04.2010

 polizei, on 05 martie 2017 - 22:07, said:


Nu e chiar asa .....s-ar putea sa o iei in freza daca faci vreun accident si pagubitul nu e de acord cu constatarea amiabila pentru ca ai o asigurare ieftina gen Euroins,City (cel putin momentan, pana isi mai revin) .La politie primesti amenda + puncte penalizare.

Daca spre exemplu este o neacordare de prioritate (cu pagube materiale) ,la politie ramai fara permis , primesti puncte penalizare si probabil iti iei intre 6-8 puncte amenda ( 870-1160 lei )

In al doilea rand unele asigurari au restrictii la cartea verde .Daca asiguratul are de gand sa plece  in anumite tari , trebuie sa se gandeasca si la acest aspect  ca sa nu fie nevoit sa plateasca mai mult (carte verde + RCA) decat daca ar fi luat de la inceput o asigurare RCA mai scumpa, care nu are restrictii la cartea verde.

In al treilea rand , este posibil , ca in viitor sa se aplice decontarea directa (iti repari vehiculul pe rca-ul tau). Regula este prevazuta in norma 39/2016 insa momentan nu exista o  conventie intre asiguratori.(deci se poate aplica oricand.....cand au ei chef....daca au)

Nu stiu daca mai renteaza cativa zeci de lei scutiti la o asigurare ieftina....

Cand dai sfaturi pune eventual si o steluta * si explica aceste chestii oamenilor......ca sa nu-si ia teapa !
1 Daca pagubitul e batut in cap cheama politia orice ar fi (cunosc un caz )
2 Eu nu am vazut diferente la cartea verde dar nu ma intereseaza cartea verde si posibil sa ma insel
3 Ar fi o idee buna...

Diferentele intre asigurari sunt enorme

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate