Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Asigurare RCA

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
sergh27

sergh27

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 07.06.2009
Salut.

De curand am achizitionat un Peugeot 407 inmatriculat in Romania pe vanzator si acum trebuie sa strang actele in vederea inmatricularii pe numele meu. ITP mai are valabil pana la vara, iar asigurarea e expirata.

Nedumerirea mea vine cand trebuie sa fac asigurarea RCA pe numele meu. Din cate am inteles trebuie sa fac o asigurare pentru inmatriculare in care apare doar VIN-ul masinii (dar nu si numraul de inmatriculare). Dupa trebuie sa modific asigurarea ca sa apara si numarul de inmatriculare? Sau pot circula cu ea pana expira?

Mentionez ca intentionez sa pastrez numarul de inmatriculare existent (fostul proprietar nu are intentia de al pastra).

Multumesc pentru raspunsuri.

#2
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 25.01.2007
Poti circula. La asigurarile în vederea inmatricularii, city nu da carte verde, euroins o bareaza. Deci daca iesi din tara, o sa trebuiasca să treci pe la broker sa o modifice.

#3
mihaiduban

mihaiduban

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 24.04.2010
Cand faci asigurare in vederea inmatricularii poti sa faci si pe o luna asigurarea !
Poate te ajuta cu ceva daca nu stiai ...

#4
sergh27

sergh27

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 07.06.2009
Multumesc pentru raspunsuri.

Ideea e ca vreau sa fac asigurarea pe 6 luni ca sa scapt de o grija pentru o perioada. Mai citisem undeva ca dupa inmatriculare iau legatura cu asiguratorul si ii trimit o cipie dupa certificatul de inmatriculare (sau talon) si imi trimit ei un exemplar de asigurare in care apare si numarul de inmatriculare.

City Insurance si Euroins am auzit ca sunt firme problematice si as vrea sa le evit, dar e bine de stiut.

Imi poate confirma cineva asta?

#5
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,551
  • Înscris: 07.02.2003

 sergh27, on 02 martie 2017 - 20:24, said:

Nedumerirea mea vine cand trebuie sa fac asigurarea RCA pe numele meu. Din cate am inteles trebuie sa fac o asigurare pentru inmatriculare in care apare doar VIN-ul masinii (dar nu si numraul de inmatriculare). Dupa trebuie sa modific asigurarea ca sa apara si numarul de inmatriculare? Sau pot circula cu ea pana expira?
Circuli pana expira, se numeste asigurare in vederea inmatricularii. Fa-o si tu pe max 6 luni si dupa aia faci cu numar normal.

Edited by andreic, 02 March 2017 - 20:49.


#6
mihaiduban

mihaiduban

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 24.04.2010
Euroinsu' mi-a platit repede de doua ori  ...
Si stiu ca suna urat sa spun asta dar nu prea te intereseaza .... Treaba e sa o scoti ieftina pentru tine Posted Image

#7
sergh27

sergh27

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 07.06.2009

 mihaiduban, on 02 martie 2017 - 20:56, said:

Euroinsu' mi-a platit repede de doua ori  ...
Si stiu ca suna urat sa spun asta dar nu prea te intereseaza .... Treaba e sa o scoti ieftina pentru tine Posted Image
Sunt cam incepator si implicit risc de accident crescut (sau poate nu), dar vreau fiu linistit ca in caz de accident cel accidentat sa isi recupereze banii fara mari batai de cap. Asta pana mai print experienta.

#8
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,801
  • Înscris: 01.10.2004

 sergh27, on 02 martie 2017 - 21:02, said:

Sunt cam incepator si implicit risc de accident crescut (sau poate nu), dar vreau fiu linistit ca in caz de accident cel accidentat sa isi recupereze banii fara mari batai de cap. Asta pana mai print experienta.
Si care este problema ta? Eu am fost implicat intr-o acrosare usoara (un berbec s-a infipt pe banda mea de pe banda din stanga bazandu-se ca are masina mai puternica), nu am dorit amiabila, am mers la politist care a tras concluzia ca eu trebuia sa ma asigur sa ii fac loc (!?!), am lasat copie dupa RCA si dupa vreo 2 ani am fost chemat in judecata de berbec sa ii platesc diferenta la cat i-a decontat Euroins. Eu m-am aparat in fata judecatorului aratand polita de asigurare, care tocmai pentru asta este - societatea de asigurari preia riscurile, nu am ce diferenta sa ii platesc. Asta a fost si sentinta - nu am platit nimic.

Asa ca iti poti face RCA la orice asigurator, eventualele daune le vei simti la punctele de bonus malus, adica la valoarea viitoarelor asigurari RCA.

#9
alexei

alexei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,073
  • Înscris: 11.06.2005
De ce nu faci asigurarea doar pentru o luna?

#10
sergh27

sergh27

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 07.06.2009

 alexei, on 02 martie 2017 - 21:17, said:

De ce nu faci asigurarea doar pentru o luna?
Daca nu ma lamureste nimeni atunci asta ramane ca varianta de rezerva.

#11
RCmake

RCmake

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,300
  • Înscris: 08.10.2011
Din moment ce intentionezi sa iti pastrezi numerele, unde e problema?

Si chiar daca nu le pastrai nu era nicio problema din punctul meu de vedere. Asigurarea era facuta pe numele tau, corespundea seria de sasiu.

#12
mihaiduban

mihaiduban

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 24.04.2010

 sergh27, on 02 martie 2017 - 21:02, said:

Sunt cam incepator si implicit risc de accident crescut (sau poate nu), dar vreau fiu linistit ca in caz de accident cel accidentat sa isi recupereze banii fara mari batai de cap. Asta pana mai print experienta.
NU MAI GANDI ASA !
Asa vrei sa iti incepi tu viata de sofer ?
Si sa-ti spun un secret ! Ca incepator esti mult mai atent (asta daca nu esti cocalar cu BeMWeu ) .... Sincer parca cu cat prind experienta conduc mai "degajat" si prostiile pe care le fac   sunt din ce in ce mai mari (DA toti facem prostii in trafic si ala care zice ca  el nu face e un mincinos fara raspundere)...
Fa asigurarea cea mai ieftina NU le umple buzunarele borfasilor !
Am fost despagubit de multe firme de asigurari (nu eu am fost implicat in accidente , si nu am facut accident in viata mea) cam toti sunt la fel !
Aia care or sa sara in sus pe aici si o sa zica ca nu e moral sa iei cea mai ieftina asigurare nu prea au habar ce vorbesc (sau au bani asa de multi si nu au ce face cu ei)

#13
silviu03

silviu03

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,468
  • Înscris: 07.01.2011
Ai nevoie sa mergi la asigurator dupa inscriere doar in cazul incare vrei sa iesi din tara,pentru ca asigurarea nu va avea completata si partea verde!
Daca nu iesi din tara poti circula cele 6 luni fara probleme!

#14
gabrieln2016

gabrieln2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,212
  • Înscris: 04.11.2016
Daca ai contract de vanzare-cumparare, te duci la un broker, iti faci asigurare pe numele tau pe cel putin 6 luni (daca o faci pe mai putin, nu beneficiezi de sistemul bonus). Cand o sa-ti inmatriculezi masina pe numele tau, te duci din nou la broker si fara sa mai platesti ceva iti face o noua asigurare. Daca ai mai avut masina, poti transfera sistemul bonus malus pentru a ramane in aceeasi clasa de bonus. In caz contrar trebuie sa o iei de la zero. Daca esti incepator, probabil nu este cazul tau, dar poate mai sunt si altii interesati.

Edited by gabrieln2016, 04 March 2017 - 08:26.


#15
silviu03

silviu03

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,468
  • Înscris: 07.01.2011
De specificat ca bonusul il primesti doar in conditiile in care masina veche o vinzi inainte de a o lua pe cea noua,altfel il pierzi!

#16
RCmake

RCmake

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,300
  • Înscris: 08.10.2011

 silviu03, on 04 martie 2017 - 01:50, said:

Ai nevoie sa mergi la asigurator dupa inscriere doar in cazul incare vrei sa iesi din tara,pentru ca asigurarea nu va avea completata si partea verde!
Daca nu iesi din tara poti circula cele 6 luni fara probleme!
Esti sigur de informatia pe care o oferi?
Eu mi-am facut asigurare pe 12 luni inainte sa imi inmatriculez tigaia si nu am avut probleme cand am iesit din Romania (Republica Moldova, Bulgaria si Ungaria).

#17
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 25.01.2007
sunt asiguratori care bareaza cartea verde la asigurarile in vederea inmatricularii.  daca nu e barata, liber la iesit si in afara.

#18
silviu03

silviu03

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,468
  • Înscris: 07.01.2011

 RCmake, on 04 martie 2017 - 14:14, said:


Esti sigur de informatia pe care o oferi?
Eu mi-am facut asigurare pe 12 luni inainte sa imi inmatriculez tigaia si nu am avut probleme cand am iesit din Romania (Republica Moldova, Bulgaria si Ungaria).

Destul de sigur in sensul ca saptamana asta am vazut 3 asigurari in vederea inmatricularii,toate 3 erau fara cartea verde!


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate