Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Transfer bancar Popescu catre Ionescu

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
nanashu

nanashu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,036
  • Înscris: 18.08.2004
Salut,

istoria sta cam asa:
In familie exista zvonuriu cum ca unchiul meu - I. Popescu - doreste sa transfere o suma de bani ( de ordinul zecilor de mii de dolari) catre un bun prieten, T. Ionescu. Transferul se va face in cadrul aceleiasi banci, din cont de tipul "Fond deschis de investitii" catre alt cont de acelasi tip (Fond deschis de investitii). Prietenul unchiului meu doreste sa cumpere niste terenuri cu ce bani are el plus cei pe care-i vireaza unchiul meu.

Intrebare: Se poate face asa ceva fara a fi nevoie de acte/ declaratii notariale (contracte de imprumut, etc.)??? In ce baza poate transfera o suma atat de mare catre o persoana care nu are absolut niciun grad de rudenie cu el? Mi se pare cel putin dubios sa nu fie nevoie de niciun fel de declaratii...  

Astept raspuns sau pareri avizate.

Multumesc tare mult.

#2
shmecherul

shmecherul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,867
  • Înscris: 22.11.2006
Pe baza faptului ca o persoana este stapana asupra bunurilor si veniturilor sale? Daca asa decide, asta este! Scrie simplu Virament si s-a facut tranzactia.

#3
A-d-r-i-a-n

A-d-r-i-a-n

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 26.09.2014
Nu cred ca trebuie declaratii si mai stiu eu ce, doar un simplu transfer, dar ar face bine sa intrebe la banca.

Edited by A-d-r-i-a-n, 02 March 2017 - 19:17.


#4
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,374
  • Înscris: 01.12.2001
Se poate face orice transfer.
Daca e foarte mare va fi verificat sigur. De.... altii ;)

#5
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 nanashu, on 02 martie 2017 - 19:08, said:

Mi se pare cel putin dubios sa nu fie nevoie de niciun fel de declaratii...  

Dubios este ca tie ti se pare... dubios.

#6
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
Din ce stiu eu, acestasta operatie face parte din cadrul initial al contului deschis.
Daca ti-ai trecut-o ca optiune, poti face transfer dar pana la un anume plafon  
Eu ma refer la transfer pe internet, caci transfer la ghiseu nu e nici-o problema.
mai ales in cadrul aceleiasi banci.
Maxim ceri cec bancar pentru suma in cauza pe  care il dai lui Popescu si el il baga in contul lui

Edited by vio69a, 02 March 2017 - 20:03.


#7
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Daca nu ma inseala memoria, exista un plafon maxim admis pt. orice transfer bancar.
Cand acest plafon e atins, banca e obligata sa notifice autoritatile  -adica ANAF-ul.

Presupun ca dupa ce unchiul tau va transfera zecile de mii de dolari bunului sau prieten, se va trezi cu o vizita de "curtoazie" din partea agentilor ANAF.
Dar daca nu s-au facut afaceri "dubioase" in urma acestor tranzactii, presupun ca nu va fi nimeni pus sub acuzare de ceva.

#8
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Si unchiul tau ce castiga la faza asta?

#9
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016
Tu esti suparat ca unchiul nu iti lasa tie banii? Posted Image

On:

 nanashu, on 02 martie 2017 - 19:08, said:

Intrebare:
1. Se poate face asa ceva fara a fi nevoie de acte/ declaratii notariale (contracte de imprumut, etc.)???
2. In ce baza poate transfera o suma atat de mare catre o persoana care nu are absolut niciun grad de rudenie cu el?
1. Da!
2. Nu e nevoie de nici o baza.

Edited by baliosss, 02 March 2017 - 21:54.


#10
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006

 super8, on 02 martie 2017 - 20:47, said:

Daca nu ma inseala memoria, exista un plafon maxim admis pt. orice transfer bancar.
Cand acest plafon e atins, banca e obligata sa notifice autoritatile  -adica ANAF-ul.

Presupun ca dupa ce unchiul tau va transfera zecile de mii de dolari bunului sau prieten, se va trezi cu o vizita de "curtoazie" din partea agentilor ANAF.
.....

te inseala memoria, si presupui gresit :)

transferurile de peste 15k euro sunt raportate aici: http://www.onpcsb.ro/ . daca nu-i o chestie repetitiva si/sau suspecta, nu exista nici o urmare a acestei raportari. ANAF-ul nu are nici o treaba cu asta.

#11
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 17.05.2010
Asa cum s-a spus, se poate.
Insa ar fi util pentru toate partile sa existe un inscris cu privire la asta.
In cazul meu, daca fac transferuri in familie, scriu in OP "ajutor familial" si nu imi mai bat capul, eventual daca am primit multi bani de la familie intr-o perioada si apoi returnez anumite sume, scriu "rambursare ajutor familial".
Cand e vorba de prieteni, scriu "imprumut" si cand imi dau banii inapoi le cer sa scrie "rambursare imprumut". In paralel le scriu un email sa le spun ca "le-am facut transferul pentru imprumutul de X lei de care am discutat" ultima data cred ca am scris pe whatsapp.
Daca primesc imprumut prin banca rambursez banii tot prin banca, nu cash.
Problemele teoretice care pot aparea sunt de natura diversa: poate ANAFul il controleaza pe el si clasifica banii ca venit care trebuie impozitat, poate ma controleaza pe mine si clasifica rambursarea imprumutului ca venit impozabil. Poate moare omul si rudele nu ma cred pe cuvant, poate mor eu fara sa le spun rudelor mele de banii respectivi. Poate unul din noi trebuie sa scrie o declaratie de avere si sa justifice ce scrie acolo. Poate isi lasa nevasta si fuge cu o tinerica si nu mai vrea sa dea banii...

#12
tchoara

tchoara

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,465
  • Înscris: 05.02.2007
In primul rand, nu stiu daca dintr-un cont de tip fond deschis de investitii poti face plati. Recunosc ca nu ma pricep 100% la acest tip de cont, dar, in linii mari eu stiam ca functioneaza pe principiul adeziune/rascumparare. Adica bagi bani in fond (investesti) sau scoti bani din fond (vinzi). Din cate stiu nu este cont curent, sa poti ordona plati cui vrei tu.

Iar daca Popescu rascumpara suma si ii vireaza catre un cont curent personal, din care poate face plata catre Ionescu, atunci se pune problema de regulile si critieriile bancii, si de rulajul precedent efectuat de Ionescu.

In principiu, din contul curent Popescu poate sa ordone platile cum doreste. Insa cand banii trebuie sa ajunga la Ionescu se poate complica putin problema. In functie de banca (repet, si de operatiunile desfasurate in trecut de Ionescu pe contul lui), banca poate sa blocheze suma pana la indeplinirea unor formalitati (iti poate solicita sa prezinti documente justificative).

Am patit-o, de exemplu, la BRD, sa-mi blocheze o creditare de cont cu suma de 6.000 EUR (plata fusese efectuata dintr-o banca din Luxemburg), deci un mizilic, pentru ca societatea era nou infiintata si contul nou deschis.

#13
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
daca e fond de investitii, popescu trebuie mai intai sa faca o cerere de rascumparare a unitatilor de fond, banii fiind transferati mai apoi in contul lui curent. de acolo, ii poate transfera in contul curent al lui ionescu, insa banca le va cere justificari daca suma depaseste un anumit plafon. oricum tranzactiile peste anumite valori sunt monitorizate....
n-ar fi mai simplu ca popescu sa scoata banii din cont si sa-i dea direct lui ionescu, facand un contract de imprumut sau pe baza unei chitante, in prezenta unui notar sau cu martori ?
ce se intampla insa daca maine-poimaine cei doi se cearta, sau ionescu pateste ceva si nu mai poate da banii inapoi ? aici trebuie sa se gandeasca bine popescu, sa evalueze daca isi poate asuma acest risc.

Edited by corinadaniela, 03 March 2017 - 10:29.


#14
User107

User107

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 990
  • Înscris: 13.01.2017

 tchoara, on 03 martie 2017 - 09:20, said:

Am patit-o, de exemplu, la BRD, sa-mi blocheze o creditare de cont cu suma de 6.000 EUR (plata fusese efectuata dintr-o banca din Luxemburg), deci un mizilic, pentru ca societatea era nou infiintata si contul nou deschis.
Luxemburg suna dubios pentru banci si fiind plata/incasare externa, e nevoie de documente justificative; in plus, fiind cont nou au cautat sa nu apara o eroare de procesare.
La plata interna intre 2 cetateni romani, banca nu are nicio treaba. Iar unchiul poate sa faca viramentul in 2-3 etape. Sunt banii lui, treaba lui.
Cui nu-i convine, n-are decat sa caute sa demonstreze unui judecator ca unchiul nu este in deplinatatea facultatilor mentale...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate