Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 

Chipset B250 vs Z270

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Salut !


As vrea sa stiu avantajele si dezavantajele chipset-urilor B250 vs Z270.
De exemplu, B250 suporta Ram ddr4-2400 ?

#2
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,851
  • Înscris: 06.01.2008
Of, of, of...grele e si treburile astea cu goagăl sărci : https://www.pugetsys...Difference-876/

Edited by Hider141, 02 March 2017 - 14:41.


#3
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,537
  • Înscris: 15.06.2004
Z-urile sunt chipseturile de performanta, cu suport overclocking si altele. Toate celelalte vin sub ele. Q-urile ar if oarecum similare doar ca ele sunt facute ptr stabilitate nu ptr overcloking - se folosesc in mediile business..
H si B sunt versiunile castrate ale celor 2. Deci practic B-ul ar fi cam cel mai slab ca performante.

La fel si cifrele - cele cu 7 sunt seria mai performanta.

#4
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,989
  • Înscris: 06.09.2008

 eiffel, on 02 martie 2017 - 14:48, said:

Deci practic B-ul ar fi cam cel mai slab ca performante.
Nu, e cel mai slab la atributele extra, care pt majoritatea userilor nu conteaza.
La performante sunt identice.

De ex ai 2 masini cu acelasi motor, una e full option si cealalta mai cheala, vor merge la fel doar ca una nu are oglinzi incalzite, interior piele, AC cu 15 zone etc.

Dar mai bine zici ce configuratie ai facut/ vrei, poate te ajuta cineva sa iei mai multa performanta in acei bani.

Edited by sirgoofy, 02 March 2017 - 15:15.


#5
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

Quote

mai bine zici ce configuratie ai facut/ vrei, poate te ajuta cineva sa iei mai multa performanta in acei bani.
Am facut rost de un procesor kaby lake si imi trebuie o placa de baza pt. el.
Vreau ca placa de baza sa suporte nativ Ram ddr4-2400 si sa aiba DisplayPort capabil de 4k.

Din posturile de mai sus inteleg ca chipset-ul B250 e cel mai slab dintre toate si daca vreau un chiposet cat de cat OK sa aleg mobo cu chipset H170 sau H270 ?

#6
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
In realitate diferenta intre cele doua (una majora) e limitarea numarului de lane-uri PCI-E disponibile din chipset.Toate chipseturile kaby lake au suport nativ 2400.Displayport 4k depinde de placa de baza.

#7
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Cu alte cuvinte toate placile de baza cu suport nativ kaby lake suporta Ram ddr4-2400 si sunt capabile de 4k daca au DisplayPort;
nu conteaza ca e chipset b250 sau z270, corect ?

Adica am inteles corect ?

#8
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,537
  • Înscris: 15.06.2004

 sirgoofy, on 02 martie 2017 - 14:59, said:

Nu, e cel mai slab la atributele extra, care pt majoritatea userilor nu conteaza.
La performante sunt identice.

Este mai slab si la performante. Nu cu mult insa. Asa cum am zis conteaza STABILITATEA. Fata de Q, B-ul are aceleasi performante dar mai putine facilitati suplimentare.
Insa atat Q cat si B la capitolul performanta sunt mai jos decat celelalte 2 echivalente.

La Q si B producatorii implementeaza in general valori standard de frecvente ( al memorii de ex ), sau chiar usor sub ele. Componentele alese nu sunt de top ci din cele considerate doar "sigure". Nu au implementate unele facilitati legate de performanta - gen sloturi M2 ptr SSD sau chestii de genul asta.

Z si H sunt mai apropiate ca dotari, sunt orientate catre performanta - doar ca Z vine si cu OC in plus. Insa ambele vin ( iarsai ca exemplu ) cu suport ptr mai multe frecvente de memorie - mai sus decat celelalte 2 chipseturi.

Am o placa cu chipset Q - model mai vechi, dar totusi - condensatorii nu sunt toti solizi - doar cei esentiali, are 3 sloturi PCI - doar un singur PCI-X, chipul de sunet e mai de duzina - se aude ceva, dar cam atat, memoria merge doar la frecventele standardizate international si certificate de intel ptr chip - nimic in plus, ba frecventa de tact e chiar cu 10 Hz mai mica decat standardul. Placa fiind un ASUS.

Si am tot un ASUS model mai nou cu chipset Z - care e alta viata. Nici asta nu are dotari senzationale - e un TUF - facut tot ptr stabilitate dar bazat pe standarde militare.

#9
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,622
  • Înscris: 06.03.2005
B250 suporta doar un M.2 in tandem cu placa grafica PCI-EX 3.0 16x fata de 2 sloturi M.2 la Z270.Z270 este pentru OC daca te intereseaza.
Memoriile suportate sunt identice dar atentie ca depinde de modelul de placa, de producator la compatibilitatea la frecvente mari peste 3000mHz.
Diferentele de performanta sunt neglijabile, deobicei alegi placa dupa ce dotari ai nevoie.

#10
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Ca dotari am nevoie:
porturi DVI, HDMI si neaparat DisplayPort;
4 sloturi Ram;
chipset de "calitate" la placa de sunet;
placa de retea onboard 1GB/sec;
VRM-uri, Mosfeti, Condensatori solide si PWM Controller de calitate !

#11
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,537
  • Înscris: 15.06.2004
Atunci ai nevoei de ceva cu Z.

#12
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 17.02.2016

 xeleron, on 02 martie 2017 - 15:57, said:

Toate chipseturile kaby lake au suport nativ 2400.

Spune-i ca e si din cauza faptului ca virgula controlerul de memorie este pe procesor, pe placa fiind doar slot-urile si partea de trasee electrice/alimentare.

#13
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
OK, nu vreau sa mai deschid topic nou asa ca intreb aici:
care model este mai bun dintre:

Quote

Gigabyte B250M-D3H - 379,88 Lei

si

MSI B250M Mortar Arctic - 471,06 Lei ?!
E justificata diferenta de 90-100 Lei ?
Sa o cumpar p-aia mai ieftina ? sau p-aia mai scumpa ?!


multumesc

#14
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 super8, on 23 martie 2017 - 12:29, said:

OK, nu vreau sa mai deschid topic nou asa ca intreb aici:
care model este mai bun dintre:

E justificata diferenta de 90-100 Lei ?
Sa o cumpar p-aia mai ieftina ? sau p-aia mai scumpa ?!


multumesc
Daca vrei MSI e foarte OK si aceasta MSI B250 PC MATE : http://www.pcgarage....i/b250-pc-mate/

#15
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Mersi pt. info. dar modelul ales de tine are chipset audio "slab" [Realtek® ALC887] pe cand Gigabyte si cealalata MSI au chipset mai bun [Realtek® ALC892].
Si ii lipseste portul video DisplayPort ce poate reda 4k@60Hz nativ.

Asa ca adaug:
strict intre modelele mai sus mentionate !

#16
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,517
  • Înscris: 21.12.2006
Din specificatii, doar Gigabyte reda 4k@Hz prin DP, MSI doar 4k@24Hz.
Condensatori solizi si nuclee de ferita par a avea la fel, deci controlul voltajelor e bun la amandoua. Eu as merge pe Gigabyte, dar sunt subiectiv...

#17
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
De ce zici ca esti subiectiv ?
Elaboreaza, te rog !

#18
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,517
  • Înscris: 21.12.2006
nu pot edita: 4k@60Hz la Gigabyte prin DP

Ca am 2 sisteme cu placi Gigabyte B150M D3H DDR3.
Am facut sisteme Skylake si cu placi Asus Z170 si Asrock H110. Asrock nu imi place deloc, Bios-ul e primitiv. Asus are cel mai intuitiv Bios, insa Gigabyte e mai eficient in implementare. Cu MSI nu am avut de-a face

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate