Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

microSD 64Gb , pe Fat32

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
hspinache

hspinache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,606
  • Înscris: 23.12.2007
salutam,


Am o camera video , care accepta card max 32Gb , ea mergind pe FAT32 . Camera scrie fisiere partajate de 1150 Mb . Daca se umple , sterge primul fisier scris .
Nu imi ajung cei 32Gb . Un cunoscul mi-a recomandat ca sa ii pun un card mai mare ,64gb , formatat FAT32 pe pc. Bun; am studia si am gasit ca s-ar poatea formata . Cam neclar .

Imi pun insa intrebarea :
-sa zicem ca se poate formata cardul pe FAT32
-camera va sti sa folosesca restul ?
-De unde stie ca este plin cardul ? este in acest caz scris in firmwere o comanda generala sau sint mai multe comenzi pentru diverse tipuri de carduri , pina in 32Gb?

Ar putea functiona acesta schema ?

#2
ovidiufgs

ovidiufgs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 689
  • Înscris: 17.04.2007
daca suporta doar 32 gb nu cred ca o sa iti vada cardul de 64 gb chiar daca faci 2 partii.

#3
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,529
  • Înscris: 15.06.2004
Daca la camera scrie clar ca suporta doar maxim 32 Gb, poti sa-i pui cate carduri vrei tu mai mari ca nu va vedea nimic.
Atata stie cititorul. De obicei fara un upgrade la frmware-ul sau nu poate fi facut sa recunoasca alte capacitato/standarde. Iar la camere nu se face upgrade de firmware.

Zi mersi ca iti accepta cardul de 32. In general la capacitate maxima sunt destul de putine carduri compatibile.

Sfatul meu - ia-ti card de schimb - acelasi model cu cel actual si cand se umple unul il schimbi cu celalalt. Eu asa procedez.

#4
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
pana nu probezi nu vei afla
poti sa formatezi fat32 fara probleme, unele device-uri recunosc chiar exfat, dar altele au probleme
am intalnit mai mutle situatii in care cardul de 64gb parea sa mearga perfect, dar pozele/filmele incepeau sa se "evapore" subit la un moment dat
acelasi card mergea perfect in alte aparate..

#5
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,529
  • Înscris: 15.06.2004
Hmm... acum am vazut ca atunci cand se umple sterge primul fisier - nu cumva e din aia de supraveghere ?

#6
Dariusdd

Dariusdd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 507
  • Înscris: 08.12.2008
Limitarea aparatului tau este fizica. Problema consta in formatul acceptat de aceasta. Daca producatorul a specificat ca maximul este de 32GB, inseamna ca are un cititor de carduri SDHC. De la 32GB in sus ai nevoie de carduri SDXC. http://www.ebay.com/...78358640/g.html
Uite o explicatie destul de simpla mai sus la punctul 3.
Din cate vad, exista carduri SDHC de 64GB, dar tu ai zis ca ai nevoie de microSDHC. Tehnologia este depreciata, majoritatea aparatelor moderne oferind suport pentru carduri SDXC.
Intre timp am cautat rapid prin magazinele romanesti, nu gasesc microSDHC de 64GB.
O sa gasesti cu greu (spre improbabil) microSDHC de 64GB, la pret prohibitiv. Dai mai mult decat merita, asta cu riscul ca controllerul de pe aparat sa nu ti-l citeasca.

#7
alyaly

alyaly

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 01.11.2005
Cumparat ce ti se pare ca ar merge, probat, ce nu merge returnat! Si eu sunt de moda veche si nu agreez faza cu returnatul dar am fost sfatuit sa fac asa chiar de cei de la eMag!

#8
giv

giv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 16.07.2007

 Dariusdd, on 02 martie 2017 - 12:37, said:

Limitarea aparatului tau este fizica. Problema consta in formatul acceptat de aceasta. Daca producatorul a specificat ca maximul este de 32GB, inseamna ca are un cititor de carduri SDHC. De la 32GB in sus ai nevoie de carduri SDXC. http://www.ebay.com/...78358640/g.html
Uite o explicatie destul de simpla mai sus la punctul 3.
Din cate vad, exista carduri SDHC de 64GB, dar tu ai zis ca ai nevoie de microSDHC. Tehnologia este depreciata, majoritatea aparatelor moderne oferind suport pentru carduri SDXC.
Intre timp am cautat rapid prin magazinele romanesti, nu gasesc microSDHC de 64GB.
O sa gasesti cu greu (spre improbabil) microSDHC de 64GB, la pret prohibitiv. Dai mai mult decat merita, asta cu riscul ca controllerul de pe aparat sa nu ti-l citeasca.
Eu am o camera de supraveghere care spunea in specificatii maxim 32GB si am pus un card de 64 formatat FAT32 si merge brici.
Poti folosi utilitarul de aici:

Quote



#9
b0by007

b0by007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 27.12.2014
Cum iti e norocul la limita de 32GB.
Asa am patit la telefon/ tablete.
Sper ca nu sunt considerat offtopic, pt e cam tot pe acolo treaba cu telefoanele/ tabletele, adica au camere care inregistreaza pe card.
Dar la o tableta asus fonepad 2013, cu android vechi 4.1.2, o mers fara probleme un card MicroSDXC de 64 gb, formatat exfat.
Doua tablete chinezesti cu windows, rebranduite: allview impara i8 si utok i800, la ambele merge MicroSDXC de 64 gb, formatat exfat.
Dar la un telefon HTC desire 620 nu a mers respectivul card, indiferent cum l-am formatat - fat32 sau exfat.

La toate era specificata limita max microsd 32GB.
Deci sfatul meu e la fel, poti sa ai surpriza placuta sau neplacuta, comanda online si retur daca nu merge.

#10
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,792
  • Înscris: 08.02.2007

 eiffel, on 02 martie 2017 - 12:29, said:

Daca la camera scrie clar ca suporta doar maxim 32. Corect! Rar se intampla sa accepte carduri cu capacitatea peste limita constructiva, indiferent de formatare. Sunt multe device-uri care desi scrie ca accepta nu-stiu-cat, nu se intampla asta.
Iar la camere nu se face upgrade de firmware. Depinde de camere. Producatorii seriosi (in special cei care produc camere DVR), au si upgrade-uri de firmware, care daca nu sunt facute cu atentie, aparatul devine o jucarie nefolositoare.


#11
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,529
  • Înscris: 15.06.2004

 bonygy, on 02 martie 2017 - 14:49, said:

Depinde de camere. Producatorii seriosi ....

Nu a specificat ce are - camerele consumer - de foto sau filmat nu au asa ceva - o cumperi si asta e. Indiferent de marca - nici macar SONY nu face upgrade de firmware la ele - a existat candva o exceptie cu ceva camere foto rechemate ptr upgrade, dar e alta poveste.

Duap ce am postat , faptul ca sterge fisierele vechi m-a pus pe ganduri ca ar putea fi camera de supraveghere si am pus intrebarea. Ramasa fara raspuns deocamdata.
Dar si aici de obicei la camerele de supraveghere cu IP pot exista upgrade-uri de firmware - la cele simple nu prea sau doar in service.

#12
hspinache

hspinache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,606
  • Înscris: 23.12.2007
Este o camera auto . Producatorul este atit de serios , ca pe cutie nu scrie cum il chiama !

Eu am inteles cam asa :
-Cardul MicroSD XC , trebuie reformatat in FAT32 , pe un pc .Am inteles ca se poate .
Dupa ce este formatat , il pun  in camera .
In camera , inauntru , este un mcu care are scris in el programul .
Informatia de card plin , este cumva data . Intrebarea este daca exista  uzual  o instructiune prin care  sa se defiesca cardul plin sau se foloseste ceva definit numeric clar ?

Sa cumpar un miscrSD Xc , sa il desigilez si apoi sa il dau inapoi , nu prea cred ca se poate .

#13
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,792
  • Înscris: 08.02.2007
Pana la urma, nu pricep, ce anume vrei sa faci?
Concluzia este clara... nu vrea mai mult de 32 si gata. Prietenul tau din primul post nu te-a sfatuit bine.

#14
hspinache

hspinache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,606
  • Înscris: 23.12.2007
As vrea sa cumpar un card de 64gb , sa il formatez pe FAT32 pe PC , si sa il folosesc in camera ; in continuare sint 3 variante:
    a.camera nu va recunoaste cardul
    b.camera va scrie pe card doar 32 si apoi va incepe stergerea ciclica
    c.camera va scrie pina se umple cardul si apoi va incepe stergerea ciclica

Teoretic , ce sanse as avea ?

#15
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,529
  • Înscris: 15.06.2004
Cam 99,99999999999999% cazul a.

#16
hspinache

hspinache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,606
  • Înscris: 23.12.2007
ok; am inteles .
Sa iau un card , sa il trimit inapoi , pai costa transportul cit cardul !

Am vrut sa testez "http://tokiwa.qee.jp...at32Formatter/" , pe un stick . L-am blocat !

Edited by hspinache, 03 March 2017 - 12:25.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate