Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Vreau sa invat python !

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#19
cornel001

cornel001

    Scapat de la balamuc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,261
  • Înscris: 30.07.2005
La peste 2 ani distanta, noutati ? Pentru incepator absolut in Python.
Nu sunt incepator in analiza-programare, din contra.
Pentru javascript mi s-a parut ok javascript.info, de exemplu, desi e posibil sa existe ceva si mai bun.
Multumesc

#20
parabellum

parabellum

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,453
  • Înscris: 06.01.2010
Se poate invata in vreo doua ore cat sa poti sa incepi sa scrii cod cu el: https://www.w3schools.com/python/

Daca ai un domeniu pe care vrei sa te orientezi, se poate invata cu specificul acelui domeniu.

De exemplu pentru un domeniu de interes pentru mine, am gasit de-astea pentru python:
http://www.fizika.un...011/02/CPwP.pdf
http://portlandphysi...icspython-2.pdf
http://www-personal....tional-physics/
Partea de fizica computationala e simpla, la fel ca pythonul, dar e un inceput.

Edited by parabellum, 02 October 2019 - 16:32.


#21
ha89

ha89

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 13.04.2020
Ma bag si eu in acest fir de discutie.

Sa va fac un pic de background, am 30 de ani, lucrez in publicitate si vreau sa fac o reconversie profesionala. Imi doresc sa fac xp in Romania, apoi sa ma stabilesc cu familia undeva in Europa. Am terminat 2 cursuri fff basic de pe udemy, am prins in linii mari cam care e treaba, dar simt ca nu merg suficient de targetat in acest proces de invatare, nu am obiective clare.

Nu cunosc foarte bine piata din RO, dar cred ca as prefera sa lucrez intr-o companie de outsourcing (asa cum fac si acum, in publicitate). Acestea fiind zise, ce ar trebui sa invat, pe termen lung, pentru a avea sanse sa prind un post de junior in RO? Cateva surse ar fi de mare folos.

Multumesc

#22
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postha89, on 13 aprilie 2020 - 14:09, said:

Ma bag si eu in acest fir de discutie.

Sa va fac un pic de background, am 30 de ani, lucrez in publicitate si vreau sa fac o reconversie profesionala. Imi doresc sa fac xp in Romania, apoi sa ma stabilesc cu familia undeva in Europa. Am terminat 2 cursuri fff basic de pe udemy, am prins in linii mari cam care e treaba, dar simt ca nu merg suficient de targetat in acest proces de invatare, nu am obiective clare.

Nu cunosc foarte bine piata din RO, dar cred ca as prefera sa lucrez intr-o companie de outsourcing (asa cum fac si acum, in publicitate). Acestea fiind zise, ce ar trebui sa invat, pe termen lung, pentru a avea sanse sa prind un post de junior in RO? Cateva surse ar fi de mare folos.

Multumesc
Iti definesti un proiect si il faci.

Uite, de exemplu pentru mid-level+, cineva s-a pus pe munca 1-2 luni, a facut asta: Baze de date embedded – exercitiu practic (pentru programatori mid-level)

Oamenii vor sa te ajute, important este:

- sa definesti clar ce vrei sa obtii, intr-un document: "ce trebuie sa faca software-ul?" Il poti rafina pe parcurs, dar nu are voie sa treaca peste ce ti-ai pus initial in minte sa faci.
- sa asculti sfaturi din toate partile, dar sa iti alegi pe cineva de pe forum de care asculti pentru directia generala
- invata despre procese, despre setarea mediului de dezvoltare, in cadrul acestui proiect
- stabileste cat poti sa lucrezi la el pe saptamana, defalcat pe zi/pe weekend, si tine-te de ritm - e mai important sa lucrezi putin, dar constant, decat sa-ti propui marea cu sarea, dar sa te delasi dupa 1-2 saptamani

La sfarsit, cu indrumarea corecta, ar trebui sa fii bun de angajat.

Succes!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate