Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Loganu' lu Kokoshmare 0.9 TCE

* * * * - 5 votes
  • Please log in to reply
871 replies to this topic

#361
gabrieln2016

gabrieln2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,209
  • Înscris: 04.11.2016
Numai in Romania au fost produse peste 1.000.000 de motoare 0,9 TCe. Nu au fost semnalate probleme. Pe forumul monomarca am citit de unul sau doua cazuri de schimbare a lantului la aprox. 100.000 km.
Stepway la 9.100 euro este asa-zisul Stepway standard, cu aer manual, fara geamuri electrice spate, cu aeratoare rotunde si cu semnalizare pe aripa. Daca le vrei si pe astea mai pui 300 euro.
Vezi ca Rabla e pe terminate si e greu de crezut ca anul acesta vor mai fi suplimentari.
Daca vrei si alte informatii uitata-te in jurnalul meu si discutam acolo.

Edited by gabrieln2016, 21 June 2017 - 11:10.


#362
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,448
  • Înscris: 15.06.2007

View Postlula_canci, on 18 iunie 2017 - 20:46, said:

Era cam 1 leu parca la Auchan folie dintraia
Folia aia  nu ma pricep.. dar am observat ca taloanele noi sunt mai mari decat erau prin anii 2000..  talonu' meu sta in tipla cu rca-ul.

View Postfotbal5, on 19 iunie 2017 - 13:26, said:

Va trage fara probleme, iar de alergat nu vei alerga sau pleca cu scart de pe loc cu o rulota in spate. :)
Nu, dar se va obisnui cu parfumul de ambreiaj..

#363
fotbal5

fotbal5

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,119
  • Înscris: 04.12.2015

View Posttfmercedez, on 21 iunie 2017 - 11:22, said:

Nu, dar se va obisnui cu parfumul de ambreiaj..
Aici tin sa te contrazic, nu cred ca va forta ambreiajul, va depinde de sofer.

#364
farausername

farausername

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,661
  • Înscris: 04.01.2017

View Postgabrieln2016, on 21 iunie 2017 - 11:00, said:

Numai in Romania au fost produse peste 1.000.000 de motoare 0,9 TCe. Nu au fost semnalate probleme. Pe forumul monomarca am citit de unul sau doua cazuri de schimbare a lantului la aprox. 100.000 km.
Stepway la 9.100 euro este asa-zisul Stepway standard, cu aer manual, fara geamuri electrice spate, cu aeratoare rotunde si cu semnalizare pe aripa. Daca le vrei si pe astea mai pui 300 euro.
Vezi ca Rabla e pe terminate si e greu de crezut ca anul acesta vor mai fi suplimentari.
Daca vrei si alte informatii uitata-te in jurnalul meu si discutam acolo.
Si vandute? Cate au ajuns la 150mii km in Ro,ca aici prestam majoritatea dintre noi. Eu nu prea am gasit info si jurnale cu datele astea, la fel cum nu am gasit nici despre cel de 1.2 tce 130cp care si ala cica e de 3 ani pe piata, care piata numai ei o stiu, o fi vreuna selecta, cine stie! Ce e drept pe forumul Dacia nu am intrat in ultima vreme, tot asa varza este? Sau l-au mai cizelat si ei putin?
Aia cu aeratoarele e tare! :) :)
Pana una alta, bagati voi pedale la turbatele voastre ;)

Edited by farausername, 21 June 2017 - 13:28.


#365
bolovan

bolovan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,125
  • Înscris: 13.02.2004
@farausername...bravo...te-ai bagat in seama si pe forumul asta. A mai ramas un forum unde nu te-ai bagat in seama? Poluezi topicul omului...

#366
farausername

farausername

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,661
  • Înscris: 04.01.2017
Ar mai fi cateva! Dar sa ne intelegem vorbesti de forum (softpedia, Dacia, Ford, Renault, Mitsubishi, computergames, etc) sau topicuri? Ca e mare diferenta intre cele doua notiuni!
Poate vreau sa il bat pe topium la posturi, ai ceva impotriva? Foarte bine!

De poluare sa vorbeasca omul....

#367
bolovan

bolovan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,125
  • Înscris: 13.02.2004
Te rog, daca n-ai ceva inteligent de spus. Nu strica topic-ul omului. Este o chestie de respect.

#368
gabrieln2016

gabrieln2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,209
  • Înscris: 04.11.2016
@farausername

Am crezut ca esti interesat de un Stepway, de aceea te-am invitat in jurnalul meu pentru a-ti oferi informatii. Am crezut ca esti interesat de cei 5 ani fara griji, de aceea am facut efortul de a scana acele documente si de a le posta. Am crezut ca esti un user care cauta informatii, nu motive de polemica si samanta de scandal. Eu nu sunt dispus sa intru in acest joc. Ar trebui sa-mi fie invatatura de minte si alta data sa nu ma mai ofer din proprie initiativa sa ajut pe cineva. Cine doreste informatii sa ceara direct in jurnalul meu.
Cat despre informatiile privind Stepway Prestige, m-am grabit si nu am fost clar in exprimare. Mea culpa, asa ca rectific acum:
In cei 300 euro suplimentari fata de Stepway standard, intra aerul automat, geamuri electrice spate, semnalizare in retrovizoare si da, aeratoare de forma rectangulara (ai dreptul sa razi cat vrei).

Este pentru ultima oara cand fac off topic aici si-mi cer scuze initiatorului.

#369
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,448
  • Înscris: 15.06.2007

View Postfotbal5, on 21 iunie 2017 - 11:41, said:

Aici tin sa te contrazic, nu cred ca va forta ambreiajul, va depinde de sofer.
Eu credeam ca ambreiajul " pute " doar la masinile astea low cost,  cu motoare mici, eventual uzate.. ei aș.. pana a facut unu' cu un Audi A5 campionat de depasiri, avea parca numere rosii pe masina,  abia aparuse modelul. Dupa ce a depasit toata coloana, se simtea un miros de ambreiaj de toata jena. Nu-mi venea sa cred ca si de la o masina de soi poate sa puta asa.

#370
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,059
  • Înscris: 20.12.2007
Vineri ma duc la mare. Am week-end-ul plin si imi trebuie si mie o zi de plaja sa imi reincarc bateriile.
Masina are acum 6100 km. I-am tras una din greseala manerului de plastic de unde se trage pentru inchidere portbagajul si a inceput sa se miste in locas. Nu am luat inca solutii de degresat, am intrebat la o spalatorie si am cam starnit o cafteala intre cei care recomandau degresarea dupa fiecare drum mai lung cand masina se acopera cu insecte moarte si cei care ziceau ca astfel ii strici vopseaua. Mai vedem si pe la altii.
Aparatorile de noroi au fost eficiente cat au fost ploile astea. Spalasem masina si astfel am vazut ca nu mai era noroi aruncat pe aripi. Astept in continuare unele mai bine croite pe Logan 2 dar deocamdata sunt ok astea.
Sefac doua luni de cand am luat husele si nu am avut energie sa le pun si pe spate. In schimb aspiratorul luat din Lidl e bun pentru a mentine masina curata.

Edited by Kokoshmare, 21 June 2017 - 16:36.


#371
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,448
  • Înscris: 15.06.2007

View PostKokoshmare, on 21 iunie 2017 - 16:35, said:

Vineri ma duc la mare. Am week-end-ul plin si imi trebuie si mie o zi de plaja sa imi reincarc bateriile.
Masina are acum 6100 km. I-am tras una din greseala manerului de plastic de unde se trage pentru inchidere portbagajul si a inceput sa se miste in locas. Nu am luat inca solutii de degresat, am intrebat la o spalatorie si am cam starnit o cafteala intre cei care recomandau degresarea dupa fiecare drum mai lung cand masina se acopera cu insecte moarte si cei care ziceau ca astfel ii strici vopseaua. Mai vedem si pe la altii.
Aparatorile de noroi au fost eficiente cat au fost ploile astea. Spalasem masina si astfel am vazut ca nu mai era noroi aruncat pe aripi. Astept in continuare unele mai bine croite pe Logan 2 dar deocamdata sunt ok astea.
Sefac doua luni de cand am luat husele si nu am avut energie sa le pun si pe spate. In schimb aspiratorul luat din Lidl e bun pentru a mentine masina curata.
Pai citisem aiurea ca unii recomandau wd40 spray pentru indepartarea insectelor uscate si prajite la soare pe capota. Eu nu aveam cum sa scap de ele,  avand in vedere ca am adunat o colectie de muste, bondari, etc pe capota pe drumul pana in grecia, unde fix de spalat masina nu mi-a venit chieful, nici nu stiam unde sa o spal, si masina a ramas cu insectele pe ea in soare zile intregi.  Apoi am gasit un selfwash si cu toata insistenta, urmele de la insecte nu se mai duceau.  In timp se duce si luciul lacului si nu se mai observa nici urmele de la insecte.

#372
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,863
  • Înscris: 27.04.2010
Eu spal masinile de la serviciu cu Fairy, inclusiv pe a mea.
Nu ataca nici lacul, si dizolva si musculitele foarte bine ...
Lasate mult timp pe masina, musculitele ataca lacul, asa este.
Eu am dat inclusiv cu Triumf pentru dizolvarea lor ... fara efecte negative asupra lacului.
Bine-nteles, dupa racirea cat de cat a masinii, daca a fost lasata mult timp in soare.

#373
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,059
  • Înscris: 20.12.2007
Si ne-am intors dupa iesirea de vineri. Traseul a fost Bucuresti-A2 pana la Lehliu, am iesit spre bacul de la Ostrov si de acolo DN 3 urcand inapoi spre A4 DN39 cu oprire in Venus. Dar cam mirosea apa si ne-am dus la Eforie Nord. Acolo a fost ok numai ca apa a fost neasteptat de rece. Probabil efectul ploilor prelungite.
In mers mi se aprinde deodata indicatorul de presiune in roti. Am facut pana, mi-a fost primul gand. Am oprit undeva in dreptul Olimpului si am inspectat rotile. Nu era pana. Am mers pana la un Petrom, readus presiunea la 2.2 in toate. Pe dreapta fata era 1.9 si acolo probabil a declansat indicatorul. Am setat pentru prima oara presiunea in roti pe conputer, nu o mai facusem niciodata.
Asa cum era de neasteptat masina e plina de insecte storcosite. Iar tre degresare.

#374
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,059
  • Înscris: 20.12.2007
Tot incerc sa imi fac cont pe MyDacia. Plm, de pe telefon e o problema.


#375
farausername

farausername

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,661
  • Înscris: 04.01.2017
Mie mi-a iesit de pe telefon saptamana trecuta! Inca nu stiu ce sa fac cu el dar e acolo ;)

#376
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,059
  • Înscris: 20.12.2007
cald, dom'le cald

Attached Files



#377
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,982
  • Înscris: 09.05.2009
Baga tare cu AC'u! :D

#378
bolovan

bolovan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,125
  • Înscris: 13.02.2004
Astazi CB-ul mi-a aratat si 41 grade...celsius. Acum s-a mai racorit...36 grade.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate