Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut
 

Casa structura metalica usoara langa Galati

- - - - -
  • Please log in to reply
80 replies to this topic

#73
costelgal

costelgal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 20.01.2007
ok ,
multumesc pentru raspunsuri.
Acum ma incearca 2 sentimente.
Initial am crezut ca e destul de ok sa existe acele "graifuri" apoi l-am citit pe Gushpi si mi-a dat cu caramida in cap.
Daca am grija sa fie complet acoperite de beton e ok?
Oricum vreau sa-i pun sa curete orice urma de pamant de pe betonul turnat cand vor turna elevatia.
in plus , nu ar trebui toate legaturile intre fier beton sa fie legate.
Vad ca ei una o leaga alta o lasa nelegata.

#74
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,089
  • Înscris: 17.01.2012
Io mi-am făcut casă pt că mi-e frică de cutremur! Am băgat fier mai mult și mai mare decât proiectul! Apoi am legat toate intersecțiile ...

#75
costelgal

costelgal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 20.01.2007
Am noutati,
am terminat fundatia cu mare greutate pentru ca dupa ce am cautat o gramada de timp o firma de constructii am aleds una care mi s-a parut mai profi.
Mare greseala. Unn inginer ca vai de capul lui , nu stia sa citeasca un plan (am aflat asta la sfarsit cand de curiozitate am masurat-o eu si surprize mari).
Toate greselile erau aruncate asupra muncitorilor care erau "nepriceputi" eol nestand pe santier sa le arate "meserie".
Dupa 7 saptamani si 60 de metri cubi de beton am reusit sa am fundatia.
Acum 2 zile au venit cu structura metalica si se pare ca in vestul tarii chiar sunt altfel de oameni(im pare rau sa o zic).Foarte muncitori ,ieri au trasat si au descardat toata casa si azi au inceput montajul.
La 7 cand am plecat era deja parterul montat.Planul e maine si poimaine acoperisul si detaliile.
Pentru acoperis m-am gandit la tigla ceramica .
are cineva ceva de spus referitor la izolatia acoperisului?
Cum se poate izola pe exterior un acoperis.
PS maine am sa descarc pozele cu etapele de pana acum sa va faceti o idee.

#76
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Ei, ai vazut cum e? Asa am zis si eu ca e mai ok cu firma si mai rapid. La mine calitatea lucrarii a fost buna, dar lent tare. Deci nu e nici o garantie de seriozitate daca lucrezi cu o firma. Apoi si eu am patit treaba cu masuratorile desi tot forumul e plin de atentionari privind masuratorile. Practic tu, ca beneficiar, nu ai alta treaba decat sa stai sa masori de sapte ori dupa ei ca sa fii sigur. Bine ca ai dat peste o echipa mai buna acum, niste poze ceva nu ne pui si noua?

#77
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,089
  • Înscris: 17.01.2012
Eu am pus acoperiș din panouri sandwich de 5 cm poliuretan, pe scândură de 2,5 cm, iar dedesubt am prins 10 cm polistiren expandat închis cu OSB de 1,2 cm. Și pt  că e mansardă mai am un strat de 60 cm aer închis cu rigips (ăla fiind tavanul) .Îți pot spune că la mine se topește zăpada pe acoperiș la paște...

#78
costelgal

costelgal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 20.01.2007
Salut,
Au terminat de ridicat structura in aproape 3 zile.
Niste tipi super, au facut modificarile pe care le-am cerut fara sa comenteze , una chiar a fost sugerata de unul dintre ei.
Bine inteles au trebuit sa munceasca mai mult si totusi sunt ceva probleme dar nu serioase si totul datorita faptului ca fundatia nu a fost plana .Am avut abateri se de 5 cm la planeitate si au reusit sa faca un lucru bun.Am si o poza cu fundatia
Pozele cu casa sunt facute ieri asa ca priviti-le.
Acum ma chinui sa caut o echipa pentru acoperis (astereala din OSB 3 de 12) apoi tigla ceramica si dupa vidiwall pde 12.5 pentru pereti.
pentru acoperis inca ma gandesc si la o tabla buna dar ma preocupa izolatia termica, cu toate ca podul nu e locuit.
Astept ceva sugestii daca aveti

Attached Files


Edited by costelgal, 06 August 2017 - 13:42.


#79
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,089
  • Înscris: 17.01.2012
se merită panouri sandwich!!! cea mai bună izolație... io am luat de la IFTODE de vis-a-vis de patinoar (in dreptul semaforului) = preț bun și montaj excelent (după 4 ani și enșpe furtuni totul e perfect)

#80
CORDOSM

CORDOSM

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 05.04.2018
Salutare! Și noi (eu și viitoarea sotie) ne gândim să ne facem casa pe structura metalica, citim tot ce se poate citi. Sunt curios ce ai făcut până la sfârșit și cum a ieșit casa la final. Ești mulțumit de rezultat, cu ce firma ai colaborat? Mulțumesc anticipat!

#81
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,426
  • Înscris: 29.04.2008

View PostCORDOSM, on 06 aprilie 2018 - 11:37, said:

Salutare! Și noi (eu și viitoarea sotie) ne gândim să ne facem casa pe structura metalica, citim tot ce se poate citi. Sunt curios ce ai făcut până la sfârșit și cum a ieșit casa la final. Ești mulțumit de rezultat, cu ce firma ai colaborat? Mulțumesc anticipat!

Poți urmări pe jurnalul meu dacă dorești.


De aici începe strict partea de structură metalică. https://forum.softpe...i/page__st__342

Edited by iladi, 06 April 2018 - 11:49.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate