Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Casa structura metalica usoara langa Galati

- - - - -
  • Please log in to reply
80 replies to this topic

#1
costelgal

costelgal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 20.01.2007
Va salut domnilor si doamnelor,
Hotararea de a face o casa am luat-o mai demult ,terenul il am deja cu electricitate si apa deja "la locul faptei", ceva bani s-au strans in cont asa ca am dat drumul la treaba
Dupa verificarile unor lucrari de constructii clasice si discutii referitoare la manopera m-am hotarat sa construiesc o casa pe structura metalica.
Bineinteles dupa ce am citit o tona de literatura pro sau contra inclusiv, cred eu, aproape tot de pe forum.
Urmatorul pas a fost sa fac proiectul.Am avurt noroc de un proiectant ok care mi -a ascultat toate cerintele apoi mi-a dat unele sfaturi de bun gust si de bun amplasament.
Am depasit deja si acest pas deci acum astept eliberarea autorizatiei de constructie.
In acelasi timp am trimis proiectul si contactul proiectantului firmei de constructii metalice care este tocmai in partea cealalta a tarii
Attached File  A3 - PLAN PARTER.png   976.21K   312 downloads
Attached File  A4 - PLAN ETAJ.png   975.17K   297 downloads
Dupa cum vedeti totul e stabilit si va ramane asa mai ales ca e structura metalica.
Dar daca primesc idei super cred ca on site se mai pot face ajustari cu echipa de montaj.
Am sa incerc sa updatez zilnic jurnalul mai ales ca nu am avut un precedesor de la care sa invat mai multe detalii referitoare la structura metalica usoara.
Ne mai auzim

#2
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Costele , daca constructorul face treaba randuita , sigur nu vei avea probleme la cutremure . Personal te rog sa pui si ceva poze ca sa vedem cu ochiul cum se ridica minunea. Eu ma bucur ca exista oameni care nu merg pe calea batatorita . Astept cu nerabdare continuarea proiectului tau si iti doresc sa il poti finaliza cu succes .

#3
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,255
  • Înscris: 17.03.2009
La tipul asta de constructie structura metalica trebuie legata la priza de pamant.

#4
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
Bine ai venit Costele
- la planul parter probabil ca as mai pune o usa (spre living) la acel Vestibul ca sa il transform in windfang - acel spatiu tampon foarte util iarna dar si vara...si muta usa de la intrare mai in stanga sau mai in dreapta astfel incat sa iti incapa un dulap/cuier decent...asa cum e pusa pe mijloc e aiurea iti rezulta 2 spatii inguste stanga/dreapta Posted Image
- centrala termica? de care si unde va fi plasata?
- la etaj cum te-ai gandit dumneata sau proiectantul ca vei face coloana de la baie? prin birou? Eu as muta baia si dresingul in locul dormitorului 3 ca sa iti pice coloana de la baie in bucatarie, muti dormitorul 2 mai sus in locul dresingului si dormitorul 3 iti iese in locul baii plus ce mai castigi din mutarea dormitorului 2... cam asa ceva...
Attached File  etaj-modificat.JPG   107.2K   136 downloads
PS: iti dai seama ca planurile actuale sunt facute pentru casa "traditionala" nu? S-ar putea ca in varianta de metal sa se modifice unele grosimi de pereti si sa se modifice unele suprafete...
Ne dai si noua un detaliu de perete exterior/interior, planseu, acoperis de la firma care se va ocupa de constructia casei? Nu ca nu s-ar gasi o multitudine de detalii pe net dar sa discutam pe caz concret...daca esti interesat bineinteles..daca totul e batut in cuie atunci ne relaxam stam pe spate si urmarim jurnalul :)

#5
Ionel1974

Ionel1974

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 26.08.2015

 anaki, on 02 martie 2017 - 10:07, said:

La tipul asta de constructie structura metalica trebuie legata la priza de pamant.
Fulgerica isi face treaba, dar priza de pamant nu e nevoie ca va face oricum contact cu betonul de fundatie :)

#6
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010
1)Spor la treabă.
O întrebare:
Vei pune și grinzi?(întreb din postura de necunoscător).

2)@brawnie:
Cel din dormitorul 3 cum ajunge în dresing?
Însă idea ta,de a face coloană comună sus cu jos,este bună.

#7
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,255
  • Înscris: 17.03.2009
@Ionel1974 -Poti sa fii mai clar?

Edited by anaki, 02 March 2017 - 10:47.


#8
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 01.10.2004
In varianta initiala as face la dresing un gemulet, ceva. Atat pentru lumina naturala, cat si pentru aerisire.
Asta daca nu mergi pe ideea lui @brawnie - de obicei coloanele de la instalatia sanitara se fac pe verticala.

#9
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008

 ASCENDED, on 02 martie 2017 - 10:46, said:

2)@brawnie:
Cel din dormitorul 3 cum ajunge în dresing?
Însă idea ta,de a face coloană comună sus cu jos,este bună.
cel din dormitorul 3 nu trebbuie sa ajunga la acel dressing ....daca te uti si in varianta initala acel dresing era doar pentru dormitorul 1.

#10
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010
Am înțeles.
Deci,doar dormitorul 1 are acces la dresing,dormitoarele 2 și 3 vor fi dotate cu șifoniere.

#11
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,096
  • Înscris: 17.01.2012
din ce faci acoperisul?
daca tot faci structura metalica gandeste-te la unul din panouri sandwich cu poliuretan!!!

-inchide vestibulul cu o usa: vei izola restul casei de crivatul iernii cand intri/iesi!
-SINCER: cati sunteti in familie de-ti trebe 3 dormitoare??? stii cat vei da pe incalzire???
-sa inteleg ca ai gaze pe strada si ca vei incalzi cu centrala pe gaze; vei pune calorifere sau treci la sistemul IPAT (incalzire in pardoseala)?

 anaki, on 02 martie 2017 - 10:07, said:

La tipul asta de constructie structura metalica trebuie legata la priza de pamant.

nu toata casa trebuie legata la o prize zdravana de pamant? :o

Edited by gushpi, 02 March 2017 - 13:23.


#12
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,255
  • Înscris: 17.03.2009
Normal ca da ,la constructiile metalice chiar trebuie si ma refer la structura, pereti,verificare continuitate,etc,fara sa mai vorbim ca toata instalatia electrica trebuie sa aiba nul de protectie.

Edited by anaki, 02 March 2017 - 13:38.


#13
costelgal

costelgal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 20.01.2007
Salut baieti,
Bag seama ca lumea chiar urmareste acest jurnal, deci:
@anaki  da , structura va fi impamantata , si legata inclusiv la centura fundatiei prin banda zincata
@brawnie ideea este ca cele 2 bai sa aiba coloana comuna si prin fundatie sa fie conectata si bucataria plus ca intr-un dresing lung si ingust nu prea ai ce sa faci sau ce sa pui.
referitor la proiect ai dreptate este proiectul de arhitectura pentru traditional dar acum e " plecat "la Oradea la coafat pe structura metalica si automat spatiile interioare se vor mari (bucuria sotie ).Firma este din Oradea si cred ca nu e locul de discutat despre firma aici.daca vrei totusi am sa-ti spun pe privat
@ascend acoperisul va fi cu atic si va avea o inclinare de 5 grade fiind facut din panou sandwich de 70mm (sper)
@gushpi 2 adulti si 2 copii (fata +baiat), iar biroul de jos se poate transforma in dormitor in caz de "batranete excesiva)
Da sunt si gazele  accesibile
Uite si un selfie de-al ei

Attached Files

  • Attached File  P1.png   2.34MB   201 downloads

Edited by costelgal, 02 March 2017 - 14:32.


#14
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
referitor la dresingul lung si ingust...eu doar am dat o idee...nu este musai sa aibe acea forma dresingul ... in fine tu stii cel mai bine... in varianta cu baia acolo cum e comuna coloana? nu cumva baia de la etaj cade peste birou?
apropo nu intrebam neaparat de ce firma e ci am cerut un detaliu de perete sa vedem care sunt straturi si daca sunt corecte :)
PS: Nu arata rau cubuletzul :)

#15
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,096
  • Înscris: 17.01.2012

 costelgal, on 02 martie 2017 - 14:30, said:

@gushpi 2 adulti si 2 copii...

sa stii ca si io am construit in aproximativ aceeasi amprenta la sol (11x8,5), P+M... si acum utilizez practic doar 111 mp din circa 180...
incalzirea (cu peleti) ma duce intre 450 si 650 lei/ luna de iarna, dar doar la 111 mp!

e FOARTE bine ca faci acoperisul din panouri (asa am si io!!!) oricum nu te opri aici cu izolatia acoperisului: pune si polistiren expandat de 100 sub panouri, intre grinzile/stalpii de sustinere (extrem de multa caldura se pierde prin acoperis)

#16
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,427
  • Înscris: 29.04.2008

 costelgal, on 02 martie 2017 - 14:30, said:

Salut baieti,
Firma este din Oradea

Astept cu nerabdare impresii. Eu sunt pe STOP deocamdata, din cauza de PUZ. In toamna reiau discutiile cu ei.

Spor!

Edit.  poate ma ajuti sa clarific ceva cu Dna General Iladi: ai cumva o calculatie de pret pentru casa ta si in sistem clasic si in sistem structura metalica? Ma intereseaza doar daca e diferenta, oridin de marime, in ce directive. Mersi.

Edited by iladi, 02 March 2017 - 15:08.


#17
costelgal

costelgal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 20.01.2007
@Iladi
calculatia data de proiectant pentru poroterm in cadre de beton era la rosu de 21000 euro!!!
Am zis ca daca gaseste el un asa constructor imi fac 2 Posted Image  .
Vorbind cu un dorel mi-a cerut un pret de 12000 E numai manopera asa ca m-am reorientat catre metal.
Structura ma coste 19000 cu montaj inclus, plus ca trebuie sa fac fundatia separat.
App acum sunt in cautare discreta de constructor pentru fundatie dar ma deranjeaza enorm deja cei care imi arunca preturi fara sa vada macar proiectul fundatiei.

#18
rocaddy

rocaddy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 621
  • Înscris: 11.03.2007

 costelgal, on 02 martie 2017 - 15:31, said:



App acum sunt in cautare discreta de constructor pentru fundatie dar ma deranjeaza enorm deja cei care imi arunca preturi fara sa vada macar proiectul fundatiei.
Nu alege un ''Dorel'' pentru fundatie , la constructiile de tipul asta planeitatea e esentiala , altfel risti sa tai o gramada de profile ( daca tu construiesti cu profile usoare ) ..

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate