Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

Casa din cânepă

* * * * - 18 votes
  • Please log in to reply
2659 replies to this topic

#73
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007
Asa ma gandeam si eu, dar ti-am vazut semnatura si m-am gandit ca o intrebare nu strica Posted Image

Stii vreo sursa pentru geamuri in felul asta, cu tamplarie din lemn stratificat? Stejar? Multam!

#74
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Imi pare rau, insa nu stiu pe nimeni cu stratificat, dar va trebui sa imi "produc" si eu o sursa, ca o sa am nevoie!

#75
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007
@ picomouse

Desi nu am prezentat suficiente detalii, am sperat ca, inainte de a trage concluzii, se pun niste intrebari ... Posted Image
Cel putin, eu asa procedez; deformatie profesioanla, ce sa-i faci ...

Ceea ce prezinti tu are valoare de adevar pe fiecare aspect in parte, punctual. Si este o metoda foarte ... populara de evaluare a unui sistem de incalzire. Sa analizezi  pierderile de caldura in regim liniar (stationar!, ca sa fie mai exact) este ok in cazul in care iti alegi o centrala termica etc. care o sa faca fata - and then some! O fi ok, dar nu este ce-mi doresc eu.

BTW, prin alte locuri din lumea asta mare, utilajul nu se alege ca fiind cel de capacitate imediat mai mare necesarului (de caldura sau de racire) rezultat din calcule, ci se alege cel cu capacitatea imediat mai mica!!
Sunt cateva motive foarte bine intemeiate pentru aceasta abordare.

Deci: imagineaza-ti ca "rezervorul de caldura", cel pe termen lung, incepe sa se incarce de prin iulie sau august. Aici e simplu. Rezervor. Izolat. Pierderi de caldura in regim liniar. ok.
Acum, imagineaza-ti o zi de iarna, cu soare. Dragul de el, soarele, imi incalzeste casa; gratis. Casa este astfel orientata si gandita incat, intr-o zi de iarna, pardoseala acumuleaza caldura in exces fata de necesar. Deci pardoseala se supraincalzeste. E ok. Caldura suplimentara va fi, intr-un final, cedata suprafetelor mai reci; peretilor si plafonului, adica. Si uite-asa se "incarca" si alte elemente de constructii; elemente avand masa termica suficienta cat sa tina niste ore bune. Cand spun masa termica, ma refer la sensul de baza al notiunii. Buuuunnn .. soare afara, frumos. Panourile lucreaza in continuare. Si pompeaza energie in rezervorul cu pe termen scurt. Odata ce s-a atins temperatura de proiectare in acest rezervor, panourile lucreaza in continuare si pompeaza energie in rezervorul pe termen lung.

Cand nu e soare afara sau noaptea, e simplu. Odata ce / daca pardoseala incepe a se raci sub nivelul admis, incepe pomparea apei in sistemul de  incalzire in pardoseala, din rezervorul cu regim de scurta durata. Numai ca treaba asta, cu racirea pardoselii, e de durata . Poate fiindca placa este in contact direct cu materialul rezervorului pe termen lung?! Zic si eu ...

Cam asa, ca idee; o prezentare foarte, foarte simplificata. Oricum, multumesc pentru recomandarea efectuarii unui

View Postpicomouse, on 07 martie 2017 - 21:47, said:

calcul relativ simplu daca stii necesarul energetic pe lunile de iarna  si obtii volumul de apa necesar si la ce temperatura sa fie.
Am preferat sa fac unul mai complicat Posted Image


View Postpicomouse, on 07 martie 2017 - 21:47, said:

[...] Eu nu as considera-o sursa principala de energie ci mai degraba un aport la mixul energetic al casei.

Aici, cu mix-ul, ai nimerit-o! Numai ca mix-ul trebuie sa se refere, in mare masura, si la diversificarea modalitatilor de incorporare a energiei solare. Asa cred eu.

O zi buna!

#76
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
"pardoseala acumuleaza caldura in exces "
Poti mai explicit cu lucrul asta ?cum are loc acest proces ?nu ai acoperis la casa sau ai peretii din sticla ? :D


View PostDIY, on 09 martie 2017 - 21:05, said:

O zi buna!
Sa fie ..dar de pe ce meridian scrii dumneata de e ziua la ora asta ? :)


#77
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007
Paaai ... daca nu aveam acoperis pierdeam toata caldura, asa ca am hotarat sa-i pun, totusi Posted Image chiar daca Pharrelll Williams zice ca-i ok fara:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/y6Sxv-sUYtM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#78
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
Poate ai ..si ii rectractabil cand e soare afara ? :D


#79
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007
Ce fain ar fi!
Acum, serios. Ce am dorit sa spun este ca, intr-o zi cu soare, casa primeste si inmagazineaza in pardoseala mai multa caldura decat necesarul de calcul pentru o zi insorita. E mai clar acum?

#80
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
Pai explica cum ajunge caldura aia in pardoseala ..


#81
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007
Pai am spus, deja,. Bate soarele pe ea.Posted Image Radiatie directa.

#82
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Pai da si incalzesti 1m²..... crezi ca renteaza?

#83
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007

View PostBodCasa, on 10 martie 2017 - 00:11, said:

Pai da si incalzesti 1m²..... crezi ca renteaza?

?!?

Hei! Nu vrei sa-mi furnizezi tu termopanele? Ma avantajeaza felul in care le-ai calculat suprafata Posted Image

#84
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 24.02.2007

View PostDIY, on 09 martie 2017 - 21:05, said:

@ picomouse

Desi nu am prezentat suficiente detalii, am sperat ca, inainte de a trage concluzii, se pun niste intrebari ... Posted Image
Cel putin, eu asa procedez; deformatie profesioanla, ce sa-i faci ...

Ceea ce prezinti tu are valoare de adevar pe fiecare aspect in parte, punctual. Si este o metoda foarte ... populara de evaluare a unui sistem de incalzire. Sa analizezi  pierderile de caldura in regim liniar (stationar!, ca sa fie mai exact) este ok in cazul in care iti alegi o centrala termica etc. care o sa faca fata - and then some! O fi ok, dar nu este ce-mi doresc eu.

BTW, prin alte locuri din lumea asta mare, utilajul nu se alege ca fiind cel de capacitate imediat mai mare necesarului (de caldura sau de racire) rezultat din calcule, ci se alege cel cu capacitatea imediat mai mica!!
Sunt cateva motive foarte bine intemeiate pentru aceasta abordare.

Deci: imagineaza-ti ca "rezervorul de caldura", cel pe termen lung, incepe sa se incarce de prin iulie sau august. Aici e simplu. Rezervor. Izolat. Pierderi de caldura in regim liniar. ok.
Acum, imagineaza-ti o zi de iarna, cu soare. Dragul de el, soarele, imi incalzeste casa; gratis. Casa este astfel orientata si gandita incat, intr-o zi de iarna, pardoseala acumuleaza caldura in exces fata de necesar. Deci pardoseala se supraincalzeste. E ok. Caldura suplimentara va fi, intr-un final, cedata suprafetelor mai reci; peretilor si plafonului, adica. Si uite-asa se "incarca" si alte elemente de constructii; elemente avand masa termica suficienta cat sa tina niste ore bune. Cand spun masa termica, ma refer la sensul de baza al notiunii. Buuuunnn .. soare afara, frumos. Panourile lucreaza in continuare. Si pompeaza energie in rezervorul cu pe termen scurt. Odata ce s-a atins temperatura de proiectare in acest rezervor, panourile lucreaza in continuare si pompeaza energie in rezervorul pe termen lung.

Cand nu e soare afara sau noaptea, e simplu. Odata ce / daca pardoseala incepe a se raci sub nivelul admis, incepe pomparea apei in sistemul de  incalzire in pardoseala, din rezervorul cu regim de scurta durata. Numai ca treaba asta, cu racirea pardoselii, e de durata . Poate fiindca placa este in contact direct cu materialul rezervorului pe termen lung?! Zic si eu ...

Cam asa, ca idee; o prezentare foarte, foarte simplificata. Oricum, multumesc pentru recomandarea efectuarii unui
Am preferat sa fac unul mai complicat Posted Image




Aici, cu mix-ul, ai nimerit-o! Numai ca mix-ul trebuie sa se refere, in mare masura, si la diversificarea modalitatilor de incorporare a energiei solare. Asa cred eu.

O zi buna!

Sa stii ca nu sufar de mania de a contrazice pe cineva dar tot nu iese. Uite cum vad eu socoteala ( tot la un mod simplu)  😊. 1 panou va genera in medie necesarul energetic pentru incalzirea a 3 mp din casa (sau approx 7,5 mcubi incinta) in conditiile din Ro. La cei 180 mp ai casei ai avea nevoie de 60 de panouri.  Sa zicem ca pui 60 de buc. si captezi energia necesara acoperirii incalzirii pe tot anul. Rezervorul de stocare va trebui sa stocheze 1,6 kwh/mpx 60 x nr. de zile ( sa zicem 90 ) cea ce inseamna 9 MW energie termica. Acum e problema pierderilor la 5% pe zi ( si eu zic ca sunt optimist) ajungi rapid sa nu ai ce stoca.
In alta ordine de idei pentru aport direct prin radiatie solara ar trebui suprafete vitrate pe sud ceva mai mari decit ce ai in proiect. Chiar daca ar fi tot peretele de sud de sticla nu toata radiatia solara ramine sau ma rog intra in masa casei sau a podelei. Mai mult presupun ca vrei sa locuiesti si vara in casa asa ca va trebui sa ai o temperatura confortabila nu sa o optimizezi pentru captarea ei.
Daca te supar ma opresc, intentia mea este doar sa indic  ceva aspecte care poate le-ai tratat mai putin. Poate gresesc eu pe undeva dar n-am vazut un studiu de caz care sa acopere energetic 100% necesarul prin stocare in sol. M-as bucura sa reusesti. 👍

Edited by picomouse, 10 March 2017 - 08:19.


#85
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012

View PostDIY, on 10 martie 2017 - 07:13, said:

Hei! Nu vrei sa-mi furnizezi tu termopanele? Ma avantajeaza felul in care le-ai calculat suprafata Posted Image

Pai cat timp o sa stea soarele pe podeaua ta, si ce suprafata are sa incalzeasca....
Astea sunt calculele care trebuie sa le faci....
Si daca tie iti da cu plus.... dà inainte.

#86
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007

View PostBodCasa, on 10 martie 2017 - 19:01, said:

Pai cat timp o sa stea soarele pe podeaua ta, si ce suprafata are sa incalzeasca....
[...]

Pai sta ... cam dupa cum vezi; ca idee. Simularea e numai pentru fatada de S. Pe cea de V nu o mai pun.

Attached Files



#87
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007

View Postpicomouse, on 10 martie 2017 - 08:18, said:

[...]
Daca te supar ma opresc, intentia mea este doar sa indic  ceva aspecte care poate le-ai tratat mai putin. [...]

Nu ma superi, dar imi pare rau Posted Image ca nu suntem pe aceeasi lungime de unda. Eu am prezentat (repet, foarte simplist) pasii care sunt, practic, analizati in modelarea sistemului (aceasta care tine cont de toti factorii, la N momente) si tu pomenesti de calculul necesarului de incalzire pe mp Posted Image Asta rosu la fata de nervi e asa fiindca, una, doua, apar calcule dintr-astea pe forum. Am mai spus-o. E ok cand alegi o centrala, supradimensionata. Dar NU este un panaceu universal.
Ai dreptate, insa, intr-o privinta. Nu am tratat - deloc chiar! - aceste astpecte. Adica, nu asa Posted Image

View Postpicomouse, on 10 martie 2017 - 08:18, said:

[...]
Poate gresesc eu pe undeva dar n-am vazut un studiu de caz care sa acopere energetic 100% necesarul prin stocare in sol. M-as bucura sa reusesti. ��
Unde ai cautat?!? Iata - la repezeala - un articol dintr-un ziar si un studiu DOE.
http://www.newsminer...70890894cb.html
http://www.radiantso...f/DOEREPORT.pdf

P.S. Sa spui ca nu se poate inmagazina energie pentru trei luni este o observatie corecta; numai ca .... nu suntem, in Alaska (unde nu frigul este problema ci ... noaptea, aproape continua, in perioada de iarna). Si, cu toate acestea ... "Passive solar heating is gaining market acceptability. In Alaska, passive solar houses have been built in Anchorage, Homer, Juneau, Delta Junction, Copper Center, Ambler, Fairbanks, and other locations."
https://www.uaf.edu/...h/EEM-01258.pdf

Edited by DIY, 10 March 2017 - 20:24.


#88
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,899
  • Înscris: 27.02.2008
Nu credeam ca soarele poate avea un aport asa serios..si eu am testat asta doar iarna..Am 2 dormitoare pe etaj..Unu are geam pe sud /sud vest...si unu doar pe vest..Din 'cauza' soarelui..in dormitorul de pe sud..aveam un grad in medie in plus fata de cealalta camera..si asta in conditiile in care soarele cadea pe sapa..Cand oi avea gresia pusa..cred ca aportul va fi mai rapid..si mai consistent.

Pe de alta parte..e clar ca la vara..tre sa stau cu ruloul tras pe geamul ala de pe sud..ca sa pot 'supravietui' caniculei..

#89
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007

View Postmanghels, on 10 martie 2017 - 20:22, said:

Nu credeam ca soarele poate avea un aport asa serios..si eu am testat asta doar iarna..Am 2 dormitoare pe etaj..Unu are geam pe sud /sud vest...si unu doar pe vest..Din 'cauza' soarelui..in dormitorul de pe sud..aveam un grad in medie in plus fata de cealalta camera..si asta in conditiile in care soarele cadea pe sapa..Cand oi avea gresia pusa..cred ca aportul va fi mai rapid..si mai consistent.

Pe de alta parte..e clar ca la vara..tre sa stau cu ruloul tras pe geamul ala de pe sud..ca sa pot 'supravietui' caniculei..

In plus (permite-mi sa fac o presupunere), cred ca o casa in constructie are geamuri noi, performante. Ori, daca ai low-e coating, dupa cum clarifica Bod, pierzi o buna parte din aportul solar.
Nu dispera, inca, cu vara. Unghiul de incidenta al soarelui, vara, este diferit de cel de iarna. Am pus o simulare cu gradul de insorire la casa noastra. Daca te uiti acolo vei vedea ca, vara, soarele nu bate deloc pe pardoseala. Am rezolvat asta cu ... banala streasina.

#90
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,899
  • Înscris: 27.02.2008
Stiu ..insa la mine..forma acoperisului..si streasina nu ma ajuta la umbrire in zona aia..acoperisul fiind in 2 ape..Curios e ca am sticla 4S pe sud (reflexiva)..si totusi era mai cald in camera de pe sud..

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate