Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Casa din cânepă

* * * * - 18 votes
  • Please log in to reply
2659 replies to this topic

#1423
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014

View Postcatalijns, on 15 ianuarie 2019 - 08:49, said:

Asta inseamna de fapt ca imbecilii nu evolueaza (ceea ce se observa si in practica inclusiv pe aici). E si o zicere populara cu "prostul care ramane cum a fost".
Si nu cred ca tine doar de "scoala" (educatie in sens larg) cat mai ales de persoana respectiva, de vointa ei de schimbare in sens de a fi mai bun decat ieri. Stim destui imbecili cu 2-3 facultati dar nu astia sunt reprezentativi.
Aiurea e cand imbecilul nu stie ca e imbecil (desi i se spune uneori) si chiar se mandreste cu prostia mostenita "din tata in fiu". Iar daca intr-o societate devin majoritari atunci efectele sunt...cele pe care le vedem astazi in Ro. Iar daca mai sunt si tineri ..veetorul suna bine..
Dintre toti academicienii astia de pe aici  trebuie sa spun ca tu jignesti omul pe fata si in cel mai necioplit mod intelectual.

#1424
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007
Intrebare - alimentare cu gaze

Ultima mea gaselnita este ca nu mai vreau butelia, pentru plita, in bucatarie. As dori s-o pot pune in debara. Debaraua este perete in perete cu bucataria numai ca plita este pe insula, nu la perete. Intrebarea este: pot monta teava de gaze in sapa pe care urmeaza s-o torn? Daca da, sunt permise si ceva racorduri flexibile pe acest traseu (nu ma refer aici la teava care ar fi ingropata)? Daca da, care e lungimea maxima a acestora?
Multumesc.

#1425
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Nu se admite țeava îngropată sau racord flexibil îngropat.
Dacă ai nevoie de un traseu spre o " insula " , faci un canal in care montezi țeava , și grile deasupra. Totul demontabil .
Dacă ai butelie , montezi un senzor de gaz pe pardoseala .

#1426
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
E nasol ca daca butelia e mai goluta , adica pe terminate presiunea gazului nu va fi destula pentru o flacare decenta daca butelia e departe de plita.

#1427
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View PostBenderbut, on 23 ianuarie 2019 - 20:21, said:

E nasol ca daca butelia e mai goluta , adica pe terminate presiunea gazului nu va fi destula pentru o flacare decenta daca butelia e departe de plita.
SE pot monta mai multe butelii , se poate face chiar o statie ! si se foloseste o rampa de conectare . Exista originale , omologate .... https://www.olx.ro/o...ii-IDa7Zbl.html de genul asta .

#1428
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007

View Post86-APP, on 23 ianuarie 2019 - 19:25, said:

Nu se admite țeava îngropată sau racord flexibil îngropat.
Dacă ai nevoie de un traseu spre o " insula " , faci un canal in care montezi țeava , și grile deasupra. Totul demontabil .
Dacă ai butelie , montezi un senzor de gaz pe pardoseala .

Da ... cam asa banuiam si eu Posted Image O sa pun canal cu capac demontabil, cu grile in zonele putin vizibile si senzor de gaz. Doar ca, din cate stiu eu, senzorul de gaz se pune cat mai sus, nu la nivelul pardoselii.
Nu, nu la traseul ingropat m-am referit cand am intrebat despre racordurile flexibile. As pune racord felxibil de la butelie la teava fixa si, eventual, de la teava fixa la plita; da' asa din urma nu e obligatorie.

View PostBenderbut, on 23 ianuarie 2019 - 20:21, said:

E nasol ca daca butelia e mai goluta , adica pe terminate presiunea gazului nu va fi destula pentru o flacare decenta daca butelia e departe de plita.

Acelasi lucru se intampla si cand butelia e si mai goluta, dar mai aproape de plita. Orice-am face, buteliile au prostul obicei sa se goleasca Posted Image

#1429
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Pt gaz de butelie , senzorul jos .

#1430
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014

View PostDIY, on 23 ianuarie 2019 - 20:36, said:

Acelasi lucru se intampla si cand butelia e si mai goluta, dar mai aproape de plita. Orice-am face, buteliile au prostul obicei sa se goleasca Posted Image
Daca zici tu , nici nu ma contrazic cu cineva care are o bibleoteca in spate .

#1431
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007

View Post86-APP, on 23 ianuarie 2019 - 21:04, said:

Pt gaz de butelie , senzorul jos .
De ce?

View PostBenderbut, on 23 ianuarie 2019 - 21:14, said:

Daca zici tu , nici nu ma contrazic cu cineva care are o bibleoteca in spate .
Tine-o tot asa! Posted Image Posted Image

#1432
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,957
  • Înscris: 03.12.2005
Dupa regulator te joci cum vrei, ai 30mbar. Inainte de regulator sub nici o forma nu risca cu racorduri flexibile si alte jucarii. Propanul la 30 grade sare de 10 bari presiune. Daca vrei sa risti, nu te duce mai jos de teava de cupru moale, ca la traseele de a/c.

De mers nu are de ce sa nu mearga mult si bine cu regulatorul pe butelie. Asa au si rulotele, si unele au 5-6 metri de teava pana la plita. Tot de cupru.

#1433
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View PostDIY, on 23 ianuarie 2019 - 21:43, said:

De ce?

Gazul de butelie este mai greu decit aerul si se aduna la partea de jos a spatiului .
Racord flexibil , ca intrebai de el , se monteaza de regula cit mai scurt , strict pt racordul aparatului . Se evita trecerea lui prin pereti , gauri de mobila ...

#1434
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Racordurile flexibile sunt cele speciale petru gaz, nu ?

#1435
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Da , sint racorduri din inox . Speciale le face mantaua galbena , sa fie recunoscute .Deci orice racord din inox poate fi folosit pina la urma .

#1436
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007

View Postsebulbus, on 23 ianuarie 2019 - 21:59, said:

Dupa regulator te joci cum vrei, ai 30mbar. Inainte de regulator sub nici o forma nu risca cu racorduri flexibile si alte jucarii. Propanul la 30 grade sare de 10 bari presiune. Daca vrei sa risti, nu te duce mai jos de teava de cupru moale, ca la traseele de a/c.

De mers nu are de ce sa nu mearga mult si bine cu regulatorul pe butelie. Asa au si rulotele, si unele au 5-6 metri de teava pana la plita. Tot de cupru.

Ideea era sa pun racordul flexibil dupa regulator. Cat sa nu fie instalatia fixa / rigida taman in punctul unde scot si pun (ma rog ... nu eu Posted Image , personal) butelia. Daca merge si cupru ( o sa citesc si normativul desi n-am niciun chef ...) ar fi simplu.

View Post86-APP, on 24 ianuarie 2019 - 10:21, said:

Da , sint racorduri din inox . Speciale le face mantaua galbena , sa fie recunoscute .Deci orice racord din inox poate fi folosit pina la urma .

Pana la urma ... de ce n-as folosi ceea ce e gandit special pentru gaze? De fapt, nu intreb pentru mine ci mai mult in general: de ce ar prefera cineva repere care nu sunt gandite / omologate / agrementate s.a.m.d. pt bucatica - orice bucatica! - de lucrare, din orice domeniu ?!
... zic si eu ...

Oricum, concluzia-i clara. Nu mi-a placut partea de gaze nici in scoala, nu ma atrage nici acum. Intre aceste doua momente, din timp, am reusit sa evit tot ce tine de capitolul asta. Si bine am facut Posted Image

#1437
fastcojo

fastcojo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 12.05.2006

View PostDIY, on 23 ianuarie 2019 - 18:44, said:

plita este pe insula,

Cine te tine sa pui butelia IN insula, intr-un dulap?

Fiind vorba de butelie nimeni nu-ti va face/cere proiect, problemas fiind insa ca regulatorul de presiune se monteaza pe butelie iar de acolo pleci cu un furtun.Daca vei avea de gand ca intr-un viitor sa instalezi gaze "naturale", vei folosi teava atunci.Dar tevile de gaze, indiferent de material, nu se ingroapa in sape/placi/pardoseli, indiferent cati senzori de gaze montezi.Vei trece cu tevile in montaj aparent, si atat.Bineinteles, tevi metalice infiletate (la interiorul casei).

PS. Racordul de la butelie este filet pe stanga!!!!!

Edited by fastcojo, 24 January 2019 - 20:36.


#1438
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007

View Postfastcojo, on 24 ianuarie 2019 - 20:33, said:

Cine te tine sa pui butelia IN insula, intr-un dulap?

Am hotarat ca nu doresc sa pierd un dulap, dintre cele care formeaza insula, in favoarea buteliei Posted Image Bucataria nu e deloc mare si, in plus, nu voi avea nici corpuri de perete.
Am proiectat bucataria, asa cum o vreau eu, chiar de la inceput. Si totul arata exact cum imi doresc. Numai ca-ntre timp ... m-a lovit - tare! - dorinta de a avea plita pe gaz, nu electrica.

View Postfastcojo, on 24 ianuarie 2019 - 20:33, said:

Fiind vorba de butelie nimeni nu-ti va face/cere proiect, problemas fiind insa ca regulatorul de presiune se monteaza pe butelie iar de acolo pleci cu un furtun.Daca vei avea de gand ca intr-un viitor sa instalezi gaze "naturale", vei folosi teava atunci.Dar tevile de gaze, indiferent de material, nu se ingroapa in sape/placi/pardoseli, indiferent cati senzori de gaze montezi.Vei trece cu tevile in montaj aparent, si atat.Bineinteles, tevi metalice infiletate (la interiorul casei).

Da, stiu ca nu-mi trebuie proiect, per se. Doresc, totusi, sa-mi lamuresc niste aspecte, pentru ca totul (proiect, ne-proiect) sa fie in regula.
Daca vin gaze in zona noastra - lucru improbabil, de altfel - e relativ simplu. Trag teava de gaze, pe exterior, pana in dreptul insulei.

#1439
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Nu ai nevoie de proiect , ai nevoie de siguranta .

#1440
kondas

kondas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,012
  • Înscris: 01.10.2014

View PostDIY, on 24 ianuarie 2019 - 20:50, said:

Numai ca-ntre timp ... m-a lovit - tare! - dorinta de a avea plita pe gaz, nu electrica.

... sa nu starnesti vreo polemica. Toti zic ca odata ce au incercat inductia nu se mai intorc la gaz.
Acum depinde ce te-a lovit, poate ca stii ceva ce restul nu stiu?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate