Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Despagubiri sau drept proprietate teren asupra Sondei amplasata in 1968 pe terenul meu

- - - - -
  • Please log in to reply
142 replies to this topic

#37
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 19.11.2010
nu am spus ca sonda este in conservare sau nu...

deasemenea asa cum am aratat mai sus , am vrut sa arat ca: - un teren cu sonda abandonata nu mai este in posesia petromu-lui, ci s-a redat pentru activitati agricole proprietarilor..

2.1. Conservare semnifică ansamblul lucrărilor executate în sondă care au ca scop punerea ei în siguranţă până la realizarea condiţiilor tehnice, tehnologice şi economice
necesare punerii în exploatare a zăcămintelor de petrol sau a depozitelor subterane de gaze naturale.

6.3. 7. "avizul de conservare a sondei, emis conform modelului prevăzut în anexa nr. 3, care face parte integrantă din prezentele instrucţiuni tehnice, valabil 36 de luni de la data
emiteri
i, cu posibilitatea prelungirii duratei acestuia, în condiţiile refacerii documentaţiei tehnice şi reluării procedurii; lucrările de conservare în sondă se execută în termen de 6
luni de la data emiterii avizului"

8.4. Nerealizarea lucrărilor de conservare şi de ridicare a abandonării/conservării sondelor conform cu avizul, în termen de 6 luni de la data emiterii, atrage anularea avizului"

Daca nu se poate dovedi cu acte ca a avut aviz de conservare, automat sonda a fost abandonata...


Sonda a fost abandonata dar au ramas pilonii de beton

 Malus_Dacus, on 03 martie 2017 - 07:59, said:

Daca sonda era in zona mea, puteam afla mai multe....

din ce m-am interesat preturile de chirie sunt in mare cam aceleasi la nivel national....., doar ce s-au zbatut au obtinut preturi de chirie mai bune,,,

Edited by July02, 03 March 2017 - 10:49.


#38
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,353
  • Înscris: 06.02.2008
http://lege5.ro/Grat...lui-nr-238-2004

Citeste si asta. Mai ales articolele 7-8.

Edited by caiuscorneliu, 03 March 2017 - 10:51.


#39
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 19.11.2010

 caiuscorneliu, on 03 martie 2017 - 10:50, said:

http://lege5.ro/Grat...lui-nr-238-2004
Citeste si asta. Mai ales articolele 7-8.
"dreptul de a efectua, pe risc și cheltuială proprii, operațiuni petroliere ce cad sub incidența prezentei legi
și dreptul de a utiliza bunurile aflate în proprietate publică"

eu nu sunt proprietate pubilca, si am titlu de proprietate pe teren inclusv  pe cel cu sonda, Sonda a fost abandonata dar au ramas pilonii de beton

Edited by July02, 03 March 2017 - 11:10.


#40
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,353
  • Înscris: 06.02.2008
De la ce articol ai scos pasajul ăla? Din ce văd ce te priveste pe tine sunt articolele 7-8. Acolo îti spune ca sunt obligati să-ti plătească renta anuală iar daca nu te întelegi la valoarea ei decide instanta.

Edited by caiuscorneliu, 03 March 2017 - 11:14.


#41
Malus_Dacus

Malus_Dacus

    Brasovean

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,917
  • Înscris: 11.07.2016
Ce nu inteleg eu, este cum de terenul este ocupat din 1968...si nu ati primit nici o despagubire pana acum.
Sau tu  ai dobandit acel teren mai recent? (mostenire, cumparare etc)
Petrom s-a privatizat in 2004...
Pana in 2004, despagubirile trebuiau sa vina de la stat. (1990-2004)
Din 2004, despagubirile trebuiau cerute si obtinute de la OMV Petrom.
Cum de nu s-au primit despagubiri, macar din 2004 pana la zi? Au fost cerute vreodata despagubiri?
Pentru ca oricum, si daca ajungi la judecata, nu cred ca vei castiga despagubiri din urma, ci doar de acum inainte.

#42
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 19.11.2010

 caiuscorneliu, on 03 martie 2017 - 11:11, said:

De la ce articol ai scos pasajul ăla? Din ce văd ce te priveste pe tine sunt articolele 7-8. Acolo îti spune ca sunt obligati să-ti plătească renta anuală iar daca nu te întelegi la valoarea ei decide instanta.
asta vrei sa psui:

art7
(3) În cazul în care părțile nu ajung la un acord de voință în termenul prevăzut la alin. (2), stabilirea cuantumului rentei se va face de către instanță, în condițiile legii.

Art. 8.
(1) Accesul la terenurile afectate de servitutea legală prevăzută la art. 7 alin. (1) se stabilește prin negocieri între titularul acordului petrolier și proprietarii de terenuri, cu respectarea principiului egalității de tratament și al echității.
(2) În caz de forță majoră sau avarie, accesul la terenuri este neîngrădit, iar evaluarea efectelor accesului se va face ulterior, cu respectarea dreptului la despăgubire a proprietarului terenului.

Edited by July02, 03 March 2017 - 11:22.


#43
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,353
  • Înscris: 06.02.2008
Da. Cert este ca trebuie sa-ti plătească. Mai bine vorbesti cu ei. Daca iti ofera mai putin decat consideri ca te mulțumește mergi în instanță.

#44
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 19.11.2010

 Malus_Dacus, on 03 martie 2017 - 11:15, said:

Ce nu inteleg eu, este cum de terenul este ocupat din 1968...si nu ati primit nici o despagubire pana acum.
Sau tu  ai dobandit acel teren mai recent? (mostenire, cumparare etc)
Petrom s-a privatizat in 2004...
Pana in 2004, despagubirile trebuiau sa vina de la stat. (1990-2004)
Din 2004, despagubirile trebuiau cerute si obtinute de la OMV Petrom.
Cum de nu s-au primit despagubiri, macar din 2004 pana la zi? Au fost cerute vreodata despagubiri?
Pentru ca oricum, si daca ajungi la judecata, nu cred ca vei castiga despagubiri din urma, ci doar de acum inainte.
Terenul nu a fost dobandit ci mostenit
Sonda a fost abandonata dar au ramas pilonii de beton,
Deasemenea in afara de dezafectarea sondei nu s-au efectuat lucrari pe teren
Nu am fost contactati nici pentru inchiriere nici pentru despagubire ...
Ba da voi castiga despagubiri deoarece sunt proprietarul terenului.. si pot dovedi ca nici nu s-a inchiriat terenul si nici nu s-au dat despagubiri...

Edited by July02, 03 March 2017 - 11:23.


#45
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,353
  • Înscris: 06.02.2008
Ei au facut cadastru de exploatare, au vazut ca nu-i intreaba nimeni de nimic legat de despagubiri sau renta si au lasat asa. Îi inteleg, ce interes aveau sa te intrebe ei daca vrei ceva? Dar acum mergi si discuta.

#46
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 19.11.2010

 caiuscorneliu, on 03 martie 2017 - 11:20, said:

Ei au facut cadastru de exploatare, au vazut ca nu-i intreaba nimeni de nimic legat de despagubiri sau renta si au lasat asa. Îi inteleg, ce interes aveau sa te intrebe ei daca vrei ceva? Dar acum mergi si discuta.
au facut cadastru, si nu au nici un document la baza....
daca se dovedeste ca sonda nici macar nu a avut aviz de conservare.daca nu au documente sa arate ca a fost in conservare.., atunci e clar ca sonda a fost abandonata si terenul imi aparatine cu tot cu sonda

Edited by July02, 03 March 2017 - 11:29.


#47
Malus_Dacus

Malus_Dacus

    Brasovean

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,917
  • Înscris: 11.07.2016
sonda abandonata  inseamna ca nu mai exista nimic pe acel teren (la suprafata).
Sonda se cimenteaza pe coloana, la suprafata se demonteaza tot, se demoleaza tot ce e beton, dale, gard etc, si apoi se reface terenul cum era. Asta inseamna abandonare!
Daca mai exista gard/dale de beton/stalpi de beton/capete de coloana/capete de eruptie etc, sonda NU este inca abandonata.
Stiu ca pare ca ma contrazic cu ceva ce am spus mai devreme...dar sonda abandonata se considera abandonata definitiv (si dispare din inventar) doar atunci cand terenul a fost inapoiat la proprietar in starea de dinainte de aparitia sondei.
Insasi faptul ca se abandoneaza o sonda , presupune ca finalitate ca terenul sa fie inapoiat proprietarului.

Sonda in conservare: este o sonda care mai are potential, dar acum poate fi prea scump /prea greu/prea complicat sa fie exploatata.
Ca urmare: se demonteaza tubingul, apoi se cimenteaza coloana la fund, si se cimenteaza si  la suprafata.(un "dop" de ciment)
Se demonteaza (sau nu) capul de eruptie. Se blocheaza coloana cu flansa oarba, se blocheaza eventualii robineti tot cu flanse oarbe.
NU se demonteaza dale de beton, nu se demoleaza betoane, nu se strica gardul etc.
Asta se face din punct de vedere practic. Apoi sonda poate sa stea in conservare zeci de ani...avem pe aici sonde conservate de mai mult de 10 ani.
Din punct de vedere al actelor si avizelor, nu stiu care sunt acestea.

Sonda abandonata: se scoate tubingul, se cimenteaza coloana in totalitate (de jos pana sus), se demonteaza tot de la suparafata, se demoleaza tot de la suprafata (betoane, garduri, etc) si se preda terenul la proprietar.
Abia atunci este sonda abandonata. Deci daca terenul unei sonde NU este predat la proprietar, atunci sonda respectiva nu este inca abandonata. Procesul de abandonare poate dura multi ani, si terenul nu este predat pana nu este totul in regula: terenul refacut la starea initiala, depoluat daca e cazul etc.

PS: abandonarea unei sonde se face doar cu acordul statului - prin ANRE- si acest acord se obtine foarte greu, doar atunci cand se dovedeste foarte sigur ca acea sonda nu va mai putea produce niciodata.

Edited by Malus_Dacus, 03 March 2017 - 11:59.


#48
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 19.11.2010
conform legii 238/2004, se poate primi chiria unei sonde retroactiv
Tinand cont ca: - nu am primit nici o suma din momentul amplasarii sondei pe terenul meu de la compania petroliera ,  sonda este amplasata din 1968 pe acest teren pe care am titlu de proprietate.

dar macar rectroactiv sa se dea chiria din 1990 pana in ziua de azi , asa ar fi corect si cinstit...

 Malus_Dacus, on 03 martie 2017 - 11:15, said:

Cum de nu s-au primit despagubiri, macar din 2004 pana la zi? Au fost cerute vreodata despagubiri?

nu s-au cerut despagubiri caci sonda fiind demontata si avand titlu de proprietate asupra terenului nici nu s-a pus problema sa fie altcineva acolo proprietar

da asa pot sa intreb si eu de ce din 1990 pana in ziua de azi s-a trezit OMW-ul sa cadastreze ei abia in 2009? pai intre timp imediat dupa revolutie terenul mi-a fost mie retrocedat si nu mai aveau voie sa cadastreze terenul cu sonda ei

Edited by July02, 03 March 2017 - 14:44.


#49
Malus_Dacus

Malus_Dacus

    Brasovean

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,917
  • Înscris: 11.07.2016
probabil in 2009 s-a intamplat ceva de genul: statul a cerut ca toate sondele sa aiba acte in regula....
Despagubirile trebuiau cerute de proprietarul terenului cu sonda in secunda 2 cand ati obtinut titlu de proprietate.
Asta ar fi greseala voastra.
In rest...ce sa zic....de ce nu te duci la Petrom in Pitesti sa vorbesti?
Crezi ca pe forum se va rezolva problema?

#50
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 19.11.2010

 Malus_Dacus, on 03 martie 2017 - 22:04, said:

probabil in 2009 s-a intamplat ceva de genul: statul a cerut ca toate sondele sa aiba acte in regula....
Despagubirile trebuiau cerute de proprietarul terenului cu sonda in secunda 2 cand ati obtinut titlu de proprietate.
Asta ar fi greseala voastra.
Crezi ca pe forum se va rezolva problema?

pe ce anume concret te bazezi in astfel de afirmatii...? nu dai nici un citat de nicaieri........ sa arati ca ceea ce spui are o baza reala undeva....
din tot ce spui de la inceput scrie ceva undeva...... care sa sustina intr-adevar ceea ce spui...?

1)GRESIT asta e dezinformare imi pare rau, daca Petromul nu au avut acte in regula pana in 2009, exproprierea s-a facut legal imediat dupa revolutie... ,
Petromul nu putea dupa ani de zile sa intre in legalitate deoarece Avizele expirasera deja si sonda devenise deja abandonate .....deci  Greseala Petromului si nu a mea, Petromul inainte de privatizare trebuia sa rezolve astea imediat dupa revolutie nu in 2009
Petromul nu a avut acte in regula care sa dovedeasca ca sonda este in consercare dupa revolutie, ca atare a trecut in posesia proprietarului, in 2009 a incercat sa recupereze dar ILEGAL....nu poti sa mai recuperezi ceva ce ai abandonat in trecut care nu mai este in posesia ta...
2)DESPAGUBIRILE cat si chiria se pot acorda si retroactiv conform legii 238/2004, se poate primi chiria unei sonde retroactiv, deci nici de cum vreo greseala
3)E libertatea mea sa dezbat pe forum nu traim in comunism, nu im poate interzice nimeni nici macar Petromul care oricum e  un privat si are interese opuse cu ale proprietarului, ba chiar face anumite abuzuri in dauna proprietarilor si in dezinteresul lor

Nu contest cunostintele tale despre sonde, dar nu inteleg de ce nu sustii afirmatiile astea si prin articole de Lege...., banuiesc ca de acolo ai cunostintele nu...?sau pe ce anume concret te bazezi in astfel de afirmatii...?
,fara suparare: -"Cred ca esti cam singurul care  nu sustine scriptic nimic din afirmatiile aduse - dar care: - susine ca are dreptate in tot ceea ce spune .....

deasemenea pot sa-ti spun ca o sonda consrvata fara avize niste ani devine abandonata, ( nu exista vreo nici o stare intermediara intre conservare si abandonare.)
Petromul la o sonda abandonata are obligatia sa dreneze terenul, dar  sunt extrem de multe sonde din tara si din Prahova pe care Petromul le-a abandonat si nu a efectuat aceste lucrari de drenare, lucru ce se paote sanctona conform legiii
http://www.observato...omic/38117-omv-petrom-nu-si-asuma-pericolul-sondelor-abandonate-in-prahova
O sonda abandonata ramane intotdeauna abandonata, si terenul trece in posesia proprietarului, indiferent ca Petromul isi face datoria sa dreneze terenul sau nu, asta e treaba statului sa sanctioneze Petromul ca nu si-a facut datoria....
si nu exista vreo alta stare intre abandonata si conservata

Edited by July02, 04 March 2017 - 10:51.


#51
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 19.11.2010
http://www.observato...exclusiv/37790-dezastru-ecologic-la-sondele-din-prahova


odată cu dezafectarea utilajelor petroliere, câmpul pe care oamenii își cultivă cereale s-a umplut cu capcane din cauza gurilor de sondă neacoperite
sonde abandonate pe dealurile din satul Pleașa, sonde care și acum mai emană gaze, punând în pericol siguranța populației.

e adeverește că legislația de mediu este respectată cu strictețe doar în țările occidentale.

OMV Petrom nu își asumă responsabilitatea pentru exploatările abandonate, înainte de preluarea Petrom-ului,

nu putem menționa dacă sondele din imaginile prezentate de noi aparțin sau nu în acte companiei OMV Petrom.

Edited by July02, 04 March 2017 - 11:04.


#52
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,278
  • Înscris: 13.03.2015
July02, tu ești în confuzie din cauza unor termeni. Abandonare nu e cu sensul propriu ci este o operație specifică. Ca să te bulversez total, îți spun că una din operații este omorârea sondei. Cum sonda nu e ființă, îți dai seama că înseamnă altceva.

Referitor la 834/1991, nu este lege ci hotărâre de guvern pentru constituirea fondului patrimonial al societăților. Cum înainte de 1989 totul era al statului, pe baza acestei HG s-a făcut "împroprietărirea societăților".

De unde știu? Am lucrat la o firmă de geodezie și am avut lucrări cu HG 834/1991 pentru Electrica. Despre cealaltă chestiune, cu sondele, am lucrat în foraj 10 ani de zile, pentru diferiți beneficiari, atât în țară cât și afară. Să nu confunzi forajul cu beneficiarul. E că la o casă: constructorul nu e același cu proprietarul.

Din câte știu, când pe vechiul teren sunt anumite lucrări sau din alte motive nu se poate retroceda terenul respectiv, primăria trebuie să deie teren în altă parte. Dacă pe aceeași suprafață apar doi proprietari cu acte, doar instanța decide. Procesele sunt lungi și de fac pe bază de acte și legi. Vezi cazul lui Iohannis cu casa pierdută: procesul a durat mai bine de un deceniu.

LE: am citit mai în urmă și văd că Malus_Dracus ți-a spus ce înseamnă abandonare. Eu am fost în 2010 la o sondă abandonată unde s-a decis reînceperea forajului.

Că să intelegi mai bine, gândește-te la cuvântul "garnitură". În restaurant înseamnă ce se pune la felul principal pe lângă carne, în transportul feroviar e ansamblul format de locomotivă și vagoane, în instalații e o piesă ce izolează sau etanșează. În foraj înseamnă sapă, stabilizatori, dricolari, prăjini grele și prăjini de foraj... :P

Edited by Bogdansv1, 04 March 2017 - 12:09.


#53
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
July02,  lasă-le-ncolo de artificii de scriere că ne termini ochii!

Îți convine să citești un text scris așa? Nu cred. Și e doar un rând.
Mulțumesc.

#54
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 19.11.2010

 althea, on 04 martie 2017 - 12:13, said:

pe mine chiar ma ajuta sa vad lucrurile importante direct, si in scoala sublinam ce era important, chiar si absolventii la medicina tot asa fac cand vor sa scoata in evidenta anumite lucruri pentru studiu
imi pare rau daca te-a deranjat scrierea, dar am vrut sa scot inevidenta niste lucruri importante...
nimnei nu s-a mai plans de asa ceva de cand scriu si eu peaici , nici un user.... , am incalcat regulile forumulului cu asta...>? eu nu am vazut pe nicaieri specificat asa ceva imi cer scuze....,
am luat asta ca libera exprimare in care poti sa scoti in evidenta anumite lucruri importante pe care vrei sa le evidentiezi, imi pare rau

 Bogdansv1, on 04 martie 2017 - 11:53, said:

July02, tu ești în confuzie din cauza unor termeni. Abandonare nu e cu sensul propriu ci este o operație specifică. Ca să te bulversez total, îți spun că una din operații este omorârea sondei. Cum sonda nu e ființă, îți dai seama că înseamnă altceva.

Referitor la 834/1991, nu este lege ci hotărâre de guvern pentru constituirea fondului patrimonial al societăților. Cum înainte de 1989 totul era al statului, pe baza acestei HG s-a făcut "împroprietărirea societăților".

Din câte știu, când pe vechiul teren sunt anumite lucrări sau din alte motive nu se poate retroceda terenul respectiv, primăria trebuie să deie teren în altă parte. Dacă pe aceeași suprafață apar doi proprietari cu acte, doar instanța decide. Procesele sunt lungi și de fac pe bază de acte și legi. Vezi cazul lui Iohannis cu casa pierdută: procesul a durat mai bine de un deceniu.

pai si atunci: - care e diferenta in opinia ta dintre sonda abandonata si cea conservata...?
am inteles ca ai lucrat...., dar concert unde scrie...?

2.2. Abandonare semnifică ansamblul lucrărilor executate în sondă pentru protecția tuturor formațiunilor geologice traversate, cât și al lucrărilor de suprafață executate în scopul refacerii și reabilitării mediului.

cu alte cuvinre terenul sondei se reda mediului..
pai daca sunt obligati sa reabiliteze mediul e clar ca se reda proprietarilor terenul......, aaa ca la noi nu se respecta legea mediului si ca defapt  ei nu fac operatiunile de drenare asta paote fi sancionata de catre stat....

Legea fondului funciar, legea nr. 18/1991, republicata 1998
Art. 101
(1) Titularii lucrarilor de investitii sau de productie, care detin terenuri pe care nu le mai folosesc in procesul de productie, cum sunt cele ramase in urma excavarii de materii prime - carbune, caolin, argila, pietris de la sondele abandonate si altele asemenea, sunt obligati sa ia masurile necesare de amenajare si de nivelare, dandu-le o folosinta agricola, iar daca aceasta nu este posibil, o folosinta piscicola sau silvica, in termen de 2 ani de la incheierea procesului de productie.
LEGE nr.18 din 19 februarie 1991
Legea fondului funciar
Art. 101. - (1) Titularii lucrărilor de investiţii sau de producţie, care deţin terenuri pe care nu le mai folosesc în procesul de producţie, cum sunt cele rămase în urma excavării de materii prime - cărbune, caolin, argilă, pietriş de la sondele abandonate şi altele asemenea, sunt obligaţi să ia măsurile necesare de amenajare şi de nivelare, dându-le o folosinţă agricolă, iar dacă aceasta nu este posibil, o folosinţă piscicolă sau silvică, în termen de 2 ani de la încheierea procesului de producţie.


Abandonarea unei sonde poate dura intre 2 luni si 12 luni.
Sonda a fost abandonata dar au ramas pilonii de beton pana azi
Deasemenea: - la privatizarea Petrom, statul roman s-a angajat ca despagubeste tot ce a exploatat si abandonat pana la privatizare.

Edited by July02, 04 March 2017 - 13:01.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate