Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 

Despagubiri sau drept proprietate teren asupra Sondei amplasata in 1968 pe terenul meu

- - - - -
  • Please log in to reply
142 replies to this topic

#19
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016
Consulta un avocat. Unul bun, nu astia de pe forumuri. :)
Cred ca doar instanta te poate ajuta.

#20
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 19.11.2010

View Postbaliosss, on 02 martie 2017 - 11:59, said:

Consulta un avocat. Unul bun, nu astia de pe forumuri. Posted Image
Cred ca doar instanta te poate ajuta.
stai linistit , eu zic ca nici avocatul nu cunoaste toate articolele legate de legile petroliere, noroc ca tot eu le dau de cap...

Edited by July02, 02 March 2017 - 12:29.


#21
Malus_Dacus

Malus_Dacus

    Brasovean

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,918
  • Înscris: 11.07.2016
Petrom are legiuni de avocati si juristi, deci e greu sa castigi ceva.
Deasemenea, Petrom incearca  sa nu incalce legile, ci sa se foloseasca de ele in interesul companiei.
Deasemenea stiu ca proprietarii de pamant pe care erau sondele, au fost despagubiti.
E posibil sa fi luat cineva din familia ta bani de la Petrom ? (ca despagubire)
Poti sa spui in ce zona ai terenul cu probleme?

#22
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 19.11.2010

View PostMalus_Dacus, on 02 martie 2017 - 14:32, said:

Petrom are legiuni de avocati si juristi, deci e greu sa castigi ceva.
Deasemenea, Petrom incearca  sa nu incalce legile, ci sa se foloseasca de ele in interesul companiei.
Poti sa spui in ce zona ai terenul cu probleme?
da nu a luat nimeni din familia mea nici o despagubire, noi nu avem alte rude care sa ia
sonda este in judetul arges, este o sonda neacoperita adica nu e in conservare parerea mea
ei ca sa dovedeasca ca e in conservare le trebuie avizul de conservare,altfel terenul sondei este in proprietatea mea deoarece a fost abandonata

Edited by July02, 02 March 2017 - 15:09.


#23
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 19.11.2010

View PostMalus_Dacus, on 02 martie 2017 - 14:32, said:

Petrom are legiuni de avocati si juristi, deci e greu sa castigi ceva.
Deasemenea, Petrom incearca  sa nu incalce legile, ci sa se foloseasca de ele in interesul companiei.
lucrezi la Petrom asa e...?

Edited by July02, 02 March 2017 - 17:27.


#24
Malus_Dacus

Malus_Dacus

    Brasovean

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,918
  • Înscris: 11.07.2016
Da, lucrez in productie, undeva in Vrancea.
Simplu fapt ca o sonda nu mai e in productie (e inchisa, conservata) nu inseamna ca se renunta la teren....
La acea sonda este nevoie tot timpul de acces ptr. utilaje si oameni.
Corect este sa primesti despagubiri.
Primul pas este sa mergi la sediul Petrom din Pitesti si sa iei legatura cu persoanele care se ocupa de terenuri si despagubiri.
Exista un mic departament care se ocupa cu treaba asta.
Sa mergi blindata cu toate actele terenului si vezi ce afli. Daca esti refuzata,/sau nu se rezolva abia apoi te poti gandi la avocat sau judecata.
Inca ceva...Petromul obtine datele despre terenuri pe cale legala, de la primaria respectiva...
Personal cred ca daca s-a facut vreo smecherie, s-a facut la primarie.
Sa ne tii la curent cu ce se intampla.
Bafta!

Edited by Malus_Dacus, 02 March 2017 - 19:10.


#25
shmecherul

shmecherul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,866
  • Înscris: 22.11.2006
Stai linistit ca Petrom nu are chiar o armata de avocati destepti. Pe baza titlului de proprietate dai in judecata Petrom si comisia de fond funciar deoarece au elaborat 2 titluri de proprietate pe acelasi teren.  Petrom nu putea face cadastru fara tilu. Sub o forma sau alta ai castig de cauza in detrimentul unuia sau altuia dintre parati. Cineva te va despagubi. Ori ti se va da terenul, ori vei fi despagubit de petrom la justa valoare.
Vezi ca Petrom a pierdut mii de procese cu angajatii si fostii angajati. Lor nu le-a fost frica de Petrom.

Edited by shmecherul, 02 March 2017 - 19:11.


#26
Malus_Dacus

Malus_Dacus

    Brasovean

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,918
  • Înscris: 11.07.2016
Mda...Petrom a pierdut initial  mii de procese, pe care apoi le-a castigat si fostii angajati dau acum banii inapoi...(in rate pe multi ani)
Am un caz in famile.
Petrom are armate de juristi, si isi permit sa angajeze case de avocatura bune si scumpe.
Ce pot sa spun este ca terenul nu-l primeste inapoi....(sau nu-l primeste tot)
Sonda (chiar daca este in conservare) trebuie sa aiba acces la ea cu utilaje.
In caz de forta majora (cutremur de exemplu) acea sonda poate erupe liber.
Dar, tot din experienta stiu ca se platesc despagubiri.
Sfatul meu ramane ca mai intai sa mearga la Pitesti la sediul Petrom, si sa ia legatura cu cei de la terenuri si despagubiri...
Cred ca se va rezolva totusi fara avocati si judecata.
Bafta!

Edited by Malus_Dacus, 02 March 2017 - 19:20.


#27
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 19.11.2010
multe sonde au fost abandonate... si nu conservate.... nu este acelasi lucru...
iar asta ca au o armata de juristi , degeaba multi si prost... daca nu ai cu ce dovedi ceva....pot sa fie si 1 milion de juristi....

Edited by July02, 02 March 2017 - 19:51.


#28
Malus_Dacus

Malus_Dacus

    Brasovean

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,918
  • Înscris: 11.07.2016
Exact.. conservarea presupune ca acea sonda mai poate produce in viitor....deci in nici un caz nu se va renunta la terenul cu sonda...
Dar si la acele abandonate nu se renunta la teren, cu atat mai putin la cele conservate.
Asculta sfatul si du-te la Petrom in Pitesti si ia legatura cu cei de la terenuri si despagubiri.
Du-te personal, nu da telefoane...
Bafta.

#29
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 19.11.2010

View PostMalus_Dacus, on 02 martie 2017 - 19:49, said:

Exact.. conservarea presupune ca acea sonda mai poate produce in viitor....deci in nici un caz nu se va renunta la terenul cu sonda...
Dar si la acele abandonate nu se renunta la teren, cu atat mai putin la cele conservate.
Asculta sfatul si du-te la Petrom in Pitesti si ia legatura cu cei de la terenuri si despagubiri.
Du-te personal, nu da telefoane...
Bafta.
gresit, cele abandonate nu mai reprezinta proprietatea petrom....,am citit legea nu poti contrazice cu vorbe, vorbim pe lege nu pe ce sustine o parte sau alta..., petrom nu reprezinta statul roman
atentie doar cele conservate se pot prelua de petrom

plus ca cei de la petrom sunt niste smecheri daca vor sa inchirieze teren iti propun ei cu cat vor ei sa inchirieze.... haha,.... e un banc bun...
pai cel care vinde stabileste pretul.... si daca nu se intelege la pret poate sa ia decizia sa nu inchirieze.... in nici un caz petromul nu poate sa inchirieze la ce pret doreste...

eu stiu ca tu lucrand la petrom esti obligatoriu de partea lor si vrei sa ne descurajezi sa dam in judecata petromul.... dar petromul nu rerpezinta statul roman si se supune legilor
de stiu ca ma judec si 10 ani nu permit ca petromul sa faca regulile dupa bunul plac.... oricum cu legea in mana castig fara probleme....

Edited by July02, 02 March 2017 - 20:07.


#30
Malus_Dacus

Malus_Dacus

    Brasovean

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,918
  • Înscris: 11.07.2016
"atentie doar cele conservate se pot prelua de petrom"

Deci sa ne intelegem: vorbim de sonde care SUNT ale Petrom.
Deci Petrom are sonde.
Faptul ca abandoneaza o sonda...asta nu inseamna ca nu mai e a Petromului.
Faptul ca pune o sonda in conservare, NU inseamna ca nu mai e a Petromului.
Sondele raman ale Petromului, raman pe inventarul companiei ca sonde abandonate sau ca sonde in conservare.
In general aceste sonde se imprejmuiesc cu garduri metalice.
Nu stiu ce lege ai citit tu, dar Petrom nu "poate sa preia" sonde ptr. ca deja le are.
Mai curand , Petrom poate renunta la sonde - le vinde catre alte companii mai mici, cum se intampla de vreo 2 ani.

Dar din punct de vedere al terenului, repet: problema se rezolva prin discutii cu cei de la despagubiri...
Daca nu se rezolva, atunci calea juridica .
Bafta!

#31
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 19.11.2010

View PostMalus_Dacus, on 02 martie 2017 - 20:06, said:

"atentie doar cele conservate se pot prelua de petrom"
Faptul ca abandoneaza o sonda...asta nu inseamna ca nu mai e a Petromului.
cand faci afirmatii deastea ca o sonda abandonata apartine tot petromului te rog vino si cu articolele de lege pentru a sustine ceeea ce spui
daca nu vii cu articole de lege sa sustii , e doar dorinta si interesul petromului , dar asta nu inseamna ca e cum scri aici si in realitate

ceea imi spui nu numai nu e sustinut de nici un articol de lege dar mai mult este si in defavoarea proprietarului , fara a avea nimic la baza in afirmatiile astea

petromul prosteste si el pe cine poate si pe cine se lasa prostit.... dar pe cine are cuostinte nu are nici o sansa....
stai linistit ca si daca  nu iei apararea petromului , nu va da familmet si iti va plati salariul stai linistit

Edited by July02, 02 March 2017 - 20:25.


#32
Malus_Dacus

Malus_Dacus

    Brasovean

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,918
  • Înscris: 11.07.2016
Pai din moment ce stii legile asa de bine, la ce mai ceri ajutor aici?
Tu ai cerut ajutor si sfaturi. Eu ti-am dat niste sfaturi pe care nu numai ca nu le accepti, dar cred ca nici nu le intelegi.
Eu nu zic sa nu dai Petrom in judecata...
Eu zic sa incerci intai sa rezolvi amiabil si abia apoi sa ajungi la judecata.
Asta e mersul normal, si asa va spune si judecatorul.

Despre lege....tu faci niste confuzii intre sonde abandonate si sonde in conservare.
Tu spui ca legea inseamna ca sonda abandonata sau in conservare nu mai e a Petrom.
Pune aceste articole, si gata, s-a terminat discutia.
Eu spun ca sondele abandonate si cele in conservare raman in patrimoniul Petrom cu tot cu o mica/mare  bucata de teren.
Da ..exista cazuri cand sonde abandonate sunt practic desfiintate, si terenul se "reda agriculturii".
Dar exista si cazuri in care sondele abandonate se imprejmuiesc cu un gard metalic si se pastreaza asa pana vine alt manager si hotaraste altceva.
Sondele in conservare raman in proprietatea Petrom pana se abandoneaza, sau se redeschid, sau se vand catre terti.
Sondele in conservare sunt imprejmuite cu gard metalic (automat cu o bucata de teren) si se mentine si drum/cale de acces la ele.

Acum am observat:
"plus ca cei de la petrom sunt niste smecheri daca vor sa inchirieze teren iti propun ei cu cat vor ei sa inchirieze.... haha,.... e un banc bun...
pai cel care vinde stabileste pretul.... si daca nu se intelege la pret poate sa ia decizia sa nu inchirieze.... in nici un caz petromul nu poate sa inchirieze la ce pret doreste..
."

vanzare sau inchiriere? Ai editat postul respectiv dupa ce am raspuns la el, si de aia nu am vazut.
Despagubirile se acorda practic ptr. ca tu nu mai poti folosi acel teren.
Ti se propune o suma  anuala, pe care o sa o primesti x ani (10,20,30)
Vanzare - te platesc o singura data.
Despre pretul la despagubiri...da, exista o grila dupa care se dau despagubirile, dar grila nu e stabiliata doar de Petrom.
Cred ca  e stabilita de Petrom impreuna cu primaria din zona unde este terenul si cu notari din acele zone.
Dar din moment ce stii asa multe, banuiesc ca ai vorbit deja la Petrom si ti s-a propus o despagubire pe care o consideri mica, si astepti sfaturi cum sa obtii o suma mai mare.
In acest caz, nu mai am ce sfat sa-ti dau....

Edited by Malus_Dacus, 02 March 2017 - 20:31.


#33
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 19.11.2010

View PostMalus_Dacus, on 02 martie 2017 - 20:25, said:

Dar exista si cazuri in care sondele abandonate se imprejmuiesc cu un gard metalic si se pastreaza asa pana vine alt manager si hotaraste altceva.
Sondele in conservare raman in proprietatea Petrom pana se abandoneaza, sau se redeschid, sau se vand catre terti.
Sondele in conservare sunt imprejmuite cu gard metalic (automat cu o bucata de teren) si se mentine si drum/cale de acces la ele.

Despre pretul la despagubiri...da, exista o grila dupa care se dau despagubirile, dar grila nu e stabiliata doar de Petrom.
Cred ca  e stabilita de Petrom impreuna cu primaria din zona unde este terenul si cu notari din acele zone.

nu e de ajuns sa spui , ca asa orice poate sa spuna
repet vino cu articole daca zici ca esti in tema cu asta

te-au treinuit petromul sa spui astea...? sau ai citit legea si de acolo sti...?
da-ne sa citim si noi , sau trebuie neaparat sa credem tot ce spui , numai pentru faptul ca lucrezi la petrom....?.

nu am vorbit cu petrom si nu mi-a propus nici o despagubire doar am inteles ca mai vrea teren suplimentar de inchiriat atata tot

View PostMalus_Dacus, on 02 martie 2017 - 20:25, said:

Pai din moment ce stii legile asa de bine, la ce mai ceri ajutor aici?
eu stiu legile din ce m-am documentat
dar daca zici ca lucrezi la petrom inseamna ca si tu sti legile si da-ne sa citim sa vedem unde se sustine ceeea ce ne spui.....
altfel nu ne faci sa credem decat ca tii partea petromului , dar nu te bazezi pe nimic concret....

View PostMalus_Dacus, on 02 martie 2017 - 20:25, said:

Despre pretul la despagubiri...da, exista o grila dupa care se dau despagubirile, dar grila nu e stabiliata doar de Petrom.
Cred ca  e stabilita de Petrom impreuna cu primaria din zona unde este terenul si cu notari din acele zone.

daca proprietarul refuza sa le inchirieze la preturile propuse de ei , are dreptul sa nu inchirieze si sa nu le permita accesul
ce grila crezi ca suntem in fabrica sa vorbim de grile de salarizare....?
daca proprietarul nu accepta preturile de chirie petromul va trebui sa se conformeze si sa abandoneze lucrarile

sa sustii cu atata ardoare niste straini care oricum ne iau petrolul nostru al romanilor pe degeaba e de neinteles, nu mai prin faptul ca esti angajat, dar nu esti in primul rand roman?
nu vezi cat e benzina la pompa desi noi avem zacaminte...?
petromul reprezenta statul roman, pana sa fie vandut la austrieci, dar acum nu mai este statul roman petromul sa impuna el ce si cum..., e doar un investitor

Edited by July02, 02 March 2017 - 20:45.


#34
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 19.11.2010
Legea fondului funciar, legea nr. 18/1991, republicata 1998
Art. 101
(1) Titularii lucrarilor de investitii sau de productie, care detin terenuri pe care nu le mai folosesc in procesul de productie, cum sunt cele ramase in urma excavarii de materii prime - carbune, caolin, argila, pietris de la sondele abandonate si altele asemenea, sunt obligati sa ia masurile necesare de amenajare si de nivelare, dandu-le o folosinta agricola, iar daca aceasta nu este posibil, o folosinta piscicola sau silvica, in termen de 2 ani de la incheierea procesului de productie.

LEGE nr.18 din 19 februarie 1991
Legea fondului funciar
Art. 101. - (1) Titularii lucrărilor de investiţii sau de producţie, care deţin terenuri pe care nu le mai folosesc în procesul de producţie, cum sunt cele rămase în urma excavării de materii prime - cărbune, caolin, argilă, pietriş de la sondele abandonate şi altele asemenea, sunt obligaţi să ia măsurile necesare de amenajare şi de nivelare, dându-le o folosinţă agricolă, iar dacă aceasta nu este posibil, o folosinţă piscicolă sau silvică, în termen de 2 ani de la încheierea procesului de producţie.

Abandonarea unei sonde poate dura intre 2 luni si 12 luni.

Sonda a fost abandonata dar au ramas pilonii de beton pana azi

Deasemenea: - la privatizarea Petrom, statul roman s-a angajat ca despagubeste tot ce a exploatat si abandonat pana la privatizare.

Edited by July02, 02 March 2017 - 21:16.


#35
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 19.11.2010

View PostMalus_Dacus, on 02 martie 2017 - 14:32, said:

Poti sa spui in ce zona ai terenul cu probleme?
de ce m-ai intrebat de zona....? cu ce te ajuta asta...?

merci oricum pentru sfaturi..., eu nu sunt suparat pe oamenii care lucreaza la petrom,  ci pe politicile austricilor..... care sunt total in dezavantajul proprietarilor....

Edited by July02, 02 March 2017 - 23:54.


#36
Malus_Dacus

Malus_Dacus

    Brasovean

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,918
  • Înscris: 11.07.2016
Daca sonda era in zona mea, puteam afla mai multe....
Pe de alta parte tu-mi dai un articol de lege despre sonde abandonate, dar mai inainte spui ca sonda respectiva este in conservare....
Eu ti-am explicat ca "in conservare" inseamna ca se pastreaza terenul, se imprejmuieste(nu e obligatoriu) si se asigura cale de acces la sonda., deci nici o legatura cu articolul postat de tine.

Edited by Malus_Dacus, 03 March 2017 - 08:24.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate