Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 

Despagubiri sau drept proprietate teren asupra Sondei amplasata in 1968 pe terenul meu

- - - - -
  • Please log in to reply
142 replies to this topic

#1
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,666
  • Înscris: 19.11.2010
salutare,

In anul 1968 pe vremea vechiului regim comunist , s-a amplasat o sonda pe terenul detinut de familia mea.

Poate: - Petrom- ul sa isi insuseasca terenul pe care a amplasat Sonda fara sa ma despagubeasca...?
sau poate doar inchiria terenul pe care este sonda de la mine...?

In Actelele de Proprietar de mai jos apare: - si terenul cu Sonda ca facand parte din Proprietatea familiei mele.
- Actul de dota al strabunicii datat din anul 1932
- Titlul de proprietate din 23-09-2002 (recunoscut de Comisia judeteana pentru stabilirea dreptului de proprietate asupra terenurilor si de catre Oficiul de cadastru)
- Certificat de Mostenitor cu partaj succesoral din 20-06-2011

dar in Certificat de Mostenitor cu partaj succesoral din 20-06-2011 apare: - in proprietate si tereul cu Sonda
pe cand: - in Cadastul efectuat ulterior apare: - Proprietatea doar pana la Sonda, Sonda fiind ca granita, ceea ce: - nu este in concordanta cu Actul de Proprietate..

Ulterior mi-a spus cineva de la petrom de curand ca ei au facut cadastru in 2009 si si-au insusit bucata cu sonda conform
- Legea fondului funciar nr. 18/1991
Art. 42. - (3) Nu pot fi atribuite suprafeţele de teren pe care s-au efectuat investiţii, altele decât îmbunătăţiri funciare.
- si 834 din 1991 Documetatii si masuratori cadastrale...nu stiu ce articol mai exact de aici...

Dar eu zic asa: -daca nu pot fi atribuite , atunci trebuie sa fii despagubit... corect....? si nu as vrea sa accept un teren la schimb in apta parte...

Acum au zis ca mai au nevoie sa inchirieze inca 700mp pentru prospectiuni....

Dar eu am mai gasit si articulul Conform legii nr.238/2004:
Art. 6. - Dreptul de folosinta a terenurilor necesare efectuarii operatiunilor petroliere se dobandeste in conditiile legii, prin:
a) vanzarea-cumpararea terenurilor si, dupa caz, a constructiilor situate pe acestea, la pretul convenit intre parti;
Posted Image schimbul de terenuri, insotit de stramutarea proprietarului afectat si de reconstructia cladirilor pe terenul nou acordat, pe cheltuiala titularului care beneficiaza de terenul eliberat, conform conventiei partilor;
c) inchirierea terenului pe durata determinata, pe baza de contracte incheiate intre parti;
d) exproprierea pentru cauza de utilitate publica, in conditiile legii;
e) concesionarea terenurilor;
f) asocierea dintre proprietarul terenului si titularul de acord;
g) alte proceduri prevazute de lege.

Edited by althea, 13 March 2017 - 05:31.
formatare text


#2
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,361
  • Înscris: 06.02.2008
S-au miscat mai repede si au facut cadastrul. Doar in instanta cred ca poti obtine ceva. Poate acolo afli si prin ce metoda din punctele alea ale legii si-au însusit parcela sau dreptul de folosinta. Va fi greu, au porcoi de bani, avocati si juristi pe domeniu iar tu dreptatea se pare si un act de proprietate. Si mie cand am facut cadastrul mi-au mai disparut 100 de m2 din ce aveam pe actul de proprietate de dupa 90. Puteam sa contest dar tind sa cred ca ma bateam cu morile de vant.

Edited by caiuscorneliu, 01 March 2017 - 19:17.


#3
PantherOne

PantherOne

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 631
  • Înscris: 07.02.2017

 caiuscorneliu, on 01 martie 2017 - 19:12, said:

S-au miscat mai repede si au facut cadastrul. Doar in instanta cred ca poti obtine ceva. Poate acolo afli si prin ce metoda din punctele alea ale legii si-au Ăźnsudit parcela sau dreptul de folosinta. Va fi greu, au porcoi de bani, avocati si juristi pe domeniu iar tu dreptatea se pare. Deci ai sanse mari sa pierzi.
Imi este dor de vremurile cand dreptatea se facea pe calea cea grea.
In ziua de azi se pare ca mori cu dreptatea in mana din cauza "vorbei bune"

Edited by PantherOne, 01 March 2017 - 19:16.


#4
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,666
  • Înscris: 19.11.2010

 caiuscorneliu, on 01 martie 2017 - 19:12, said:

S-au miscat mai repede si au facut cadastrul. Doar in instanta cred ca poti obtine ceva. Poate acolo afli si prin ce metoda din punctele alea ale legii si-au însusit parcela sau dreptul de folosinta. Va fi greu, au porcoi de bani, avocati si juristi pe domeniu iar tu dreptatea se pare si un act de proprietate. Si mie cand am facut cadastrul mi-au mai disparut 100 de m2 din ce aveam pe actul de proprietate de dupa 90. Puteam sa contest dar tind sa cred ca ma bateam cu morile de vant.

cei de la petrom mi-au zis ca si-au insusit conform:
- Legea fondului funciar nr. 18/1991
Art. 42. - (3) Nu pot fi atribuite suprafeţele de teren pe care s-au efectuat investiţii, altele decât îmbunătăţiri funciare.
- si 834 din 1991 Documetatii si masuratori cadastrale...nu stiu ce articol mai exact de aici...

A aparut alte LEGE in acest sens intre dupa 1991 pana in 2009...?

si daca si-au insusit si  , asta nu inseamna ca nu am dreptul la despagubiri nu...?

si pentru inchirierea celorlati 700mp ei ofera 3.5 lei per metru patrat nu am dreptul sa cer mai mult...?

Edited by July02, 01 March 2017 - 19:21.


#5
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,361
  • Înscris: 06.02.2008
Cam asa se pare. Instanta nu face dreptate asa cum cred multi ci da sentinte pe legi. Tu ai dreptate dar legea se pare ca-i avantajează. Mai reciteste si tu acolo sau intreaba un avocat ca sa vezi daca merita sa te iei la tranta cu Petrom.

#6
balauru69

balauru69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,869
  • Înscris: 27.08.2005
@initiator - ia-ti un avocat. E un proces greu, si miza e mare. Nu cred ca vei gasi pe forumuri ceva concret, ci doar pareri.

#7
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,666
  • Înscris: 19.11.2010

 caiuscorneliu, on 01 martie 2017 - 19:22, said:

Cam asa se pare. Instanta nu face dreptate asa cum cred multi ci da sentinte pe legi. Tu ai dreptate dar legea se pare ca-i avantajează. Mai reciteste si tu acolo sau intreaba un avocat ca sa vezi daca merita sa te iei la tranta cu Petrom.

eu stiu asa daca nu iti atribuie o suprafata de teren , atunci trebuie sa te despagubeasca....
cine ar trebui sa despagubeasca primaria sau petromul?

 balauru69, on 01 martie 2017 - 19:24, said:

@initiator - ia-ti un avocat. E un proces greu, si miza e mare. Nu cred ca vei gasi pe forumuri ceva concret, ci doar pareri.

da asa este dar sunt si oameni pregatiti unii cunoscatori altii care s-au livit de situatii de genul,
altii care cunosc legile actualizate paote ca dupa 1991 au aparut LEGI noi actualizare in acest sens pana in 2009...?

#8
gump4

gump4

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,787
  • Înscris: 10.01.2017

 caiuscorneliu, on 01 martie 2017 - 19:22, said:

Cam asa se pare. Instanta nu face dreptate asa cum cred multi ci da sentinte pe legi. Tu ai dreptate dar legea se pare ca-i avantajează....
Judecatorul trebuie sa faca dreptate.Din punctul meu de vedere, cred ca in momentul in care judecatorul considera ca litera legii nu este ok, va lua in calcul si spiritul legii(chiar daca este opus acelei legi mai putin bune).Cel putin asa consider ca ar fi normal.

#9
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,666
  • Înscris: 19.11.2010
1) eu am Titlul de proprietate din 23-09-2002 (recunoscut de Comisia judeteana pentru stabilirea dreptului de proprietate asupra terenurilor si de catre Oficiul de cadastru)
cu terenul inclusiv pe care se afla Sonda

2)Petromul a zis ca a facut Cadastru in 2009 ( iau eu astept sa-mi prezinte cadastrul sa vad daca e intabulat....)
Ei sustin ca: - Sonda a fost in CONSERVARE si ca terenul cu Sonda le revine lor conform legii de mai jos: (Dar cum se face ca Titlul de proprietate din 23-09-2002  spune ca e in proprietatea mea...)
- Legea fondului funciar nr. 18/1991
Art. 42. - (3) Nu pot fi atribuite suprafeţele de teren pe care s-au efectuat investiţii, altele decât îmbunătăţiri funciare.
- si 834 din 1991 Documetatii si masuratori cadastrale...nu stiu ce articol mai exact de aici...

3)Eu am vazut ca Sonda a fost dezmebrata si ca doar cimentul a mai ramas si cu o teava in jos restul: - tot ce a fost metal la suprafata a a fost dezmebrat....
Ce inseamna ca e Sonda in CONSERVARE..? si cum pot dovedi ei ca Sonda a fost in conservare? exsita vreun act in sensul acesta la petrom sa dovedeasca ca a fost in CONSERVARE..?

4) Cei 700mp pe care doresc sa-i inchirieze ca sa aibe loc sa efectueze lucrarile pot sa-i inchiriez la ce pretz cadem de comun accord...
eu nu cred ca imi pot impune ei un pretz....,
daca eu nu accept pur si simplu nu le dau voie sa intre pe teren si eu nu pot demara lucrarile de prospectiuni sau mai tarziu de extractie...

Eu nu cred ca: - Petrom-ul nu mai e Societate Romaneasca sa reprezinte STATUL ca sa-mi impuna ceva..., este Societate OMV-Petrom cu capital majoritar STRAIN Austriac...

Edited by July02, 01 March 2017 - 23:57.


#10
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,666
  • Înscris: 19.11.2010
Ordin nr. 8 din 12/01/2011 - Publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 46 din 19/01/2011
pentru aprobarea Instrucţiunilor tehnice privind avizarea operaţiunilor petroliere
de: - conservare, abandonare şi, respectiv, de ridicare a abandonării/conservării
sondelor de petrol

2.1. Conservare semnifică ansamblul lucrărilor executate în sondă care au ca scop
punerea ei în siguranţă până la realizarea condiţiilor tehnice, tehnologice şi economice necesare punerii în exploatare a zăcămintelor de petrol sau a depozitelor subterane de gaze naturale.

Trebiue sa cer Petromului un Document cu: -Avizarea operaţiunilor petroliere de Conservare Sondei....?
deoarece acolo scrie:  - "programul lucrărilor de conservare, cu precizarea perioadei pentru care se solicită conservarea sondei"

pe de alta parte zice:
"Sonda va fi scoasă din evidenţa contabilă numai după obţinerea avizului de abandonare"

eu nu am vazut sa faca nici un fel de lucrari in sensul asta ci doar am vazut ca au dezmembrat tot ce era metal ... pana a ramas doar cimentul unde a fost sonda...

Edited by althea, 13 March 2017 - 05:31.


#11
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,666
  • Înscris: 19.11.2010
6.3. 7. "avizul de conservare a sondei, emis conform modelului prevăzut în anexa nr. 3, care face parte integrantă din prezentele instrucţiuni tehnice, valabil 36 de luni de la data
emiterii, cu posibilitatea prelungirii duratei acestuia, în condiţiile refacerii documentaţiei tehnice şi reluării procedurii; lucrările de conservare în sondă se execută în termen de 6
luni de la data emiterii avizului"
8.4. Nerealizarea lucrărilor de conservare şi de ridicare a abandonării/conservării sondelor conform cu avizul, în termen de 6 luni de la data emiterii, atrage anularea avizului"

deci eu nu cred ca sonda mai era in conervare din 1990 pana in 2009 cand au facut ei cadastrul....

Edited by althea, 13 March 2017 - 05:32.


#12
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016

 July02, on 01 martie 2017 - 23:46, said:

daca eu nu accept pur si simplu nu le dau voie sa intre pe teren si eu nu pot demara lucrarile de prospectiuni sau mai tarziu de extractie...
Aici esti in eroare, trebuie sa le dai dreptul vrand-nevrand. Tot ce e in subsol e al statului.

Edited by baliosss, 02 March 2017 - 02:15.


#13
TDI-beez

TDI-beez

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,567
  • Înscris: 03.12.2007
Legislatia romaneasca nu bate cu legislatia din filme, ;). :D

#14
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,666
  • Înscris: 19.11.2010

 baliosss, on 02 martie 2017 - 02:13, said:

Aici esti in eroare, trebuie sa le dai dreptul vrand-nevrand. Tot ce e in subsol e al statului.
OMW-Petrom vrei sa-mi spui ca mai e companie de stat.....? discut cu niste privati nu cu statul roman
Petrom reprezenta statul roman cand avea actiuni majoritare la PETROM

 TDI-beez, on 02 martie 2017 - 02:24, said:

Legislatia romaneasca nu bate cu legislatia din filme, Posted Image. Posted Image
da stiu ce spui... dar am prezentat cateva articole si cine stie poate sa ma completeze....., dar asta nu inseamna ca nu trebuie incercat.... asa toti oamenii pierdeau...

Edited by July02, 02 March 2017 - 11:38.


#15
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016

 July02, on 02 martie 2017 - 11:38, said:

OMW-Petrom vrei sa-mi spui ca mai e companie de stat.....? discut cu niste privati nu cu statul roman
Petrom reprezenta statul roman cand avea actiuni majoritare la PETROM
Teoretic, OMV-Petrom doar extrage titeiul. Nu e proprietar.

#16
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,666
  • Înscris: 19.11.2010

 baliosss, on 02 martie 2017 - 11:44, said:

Teoretic, OMV-Petrom doar extrage titeiul. Nu e proprietar.
eu stiu asa ca: - statul roman a vandut inclusiv rezervele de petrol austriecilor de la OMW, mai precis le-a concesionat zacamintele de petrol nu mai stiu pe cat pe vreo 100 de ani...
deci in momentul de fata: - titeiul este in proprieteatea austriecilor si nu a statului roman

Edited by July02, 02 March 2017 - 11:48.


#17
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016
Ok, mai vorbim. ;)
Nu vreau sa crezi ca iti doresc ceva rau, insa asta e legea.

#18
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,666
  • Înscris: 19.11.2010

 baliosss, on 02 martie 2017 - 11:54, said:

Ok, mai vorbim. Posted Image
Nu vreau sa crezi ca iti doresc ceva rau, insa asta e legea.
da te inteleg ce zici dar vreau sa vorbim pe articole concrete si nu doar pe afirmatii asa e legea....
mie mi-a luat din teren 884mp Petromul... au facut cadastru pe el... pe mine nu m-au despagubit in nici un fel...
iti pare normal sa pierd 884mp asa ca vrea Petromul? zau asa....., nu zice nimeni sa ia ei terenul dar: - au obligatia sa te despagubeasca...nu sa ia cu japca....

Edited by July02, 02 March 2017 - 11:59.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate