Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Momentul Aprilie 1964

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 

Demisie

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#37
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Stai asa, ca s-ar putea sa ma fi exprimat cam general (si de aici diverse interpretari pe buna dreptate):

Eu sunt angajatul si imi dau demisia si de maine nu mai calc prin firma. Automat, cat as fi stat in preaviz (eventual pana ar fi venit om nou si ar fi invatat) toate atributiile mele sunt luat de colegi, care ar fi trebuit sa stea suplimentar si platiti pentru ore suplimentare, concedii care, teoretic, s-ar fi putut anula, etc (cazuri care nu s-ar fi intamplat daca as fi ramas in preaviz).

Gaura la care ma refer e tocmai la ce m-am referit mai sus (ore suplimentare, cheltuieli cu concediile neefectuate complet sau deloc-anulari de bilete tren /avion /autocar /rezervari hotel, asigurari de calatorie, vignete necesare deplasarii cu masina in afara tarii, etc-), cheltuieli pe care firma e obligata sa le plateasca angajatilor. Stiu, e caz extrem, dar pot fi legal imputate.

Strict la astea ma refeream. Ca ne luam de profitul diminuat, asta e foarte greu de demonstrat, intrucat nu stim exact care ar fi fost profitul cu mine in preaviz si cat e fara (e posibil sa nu fie nicio diferenta, dar e posibil sa fie).

#38
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Ți s-a răspuns în #34 și #36
Mai citește o dată.

Citește și speța asta:

Quote

...depunerea demisiei de catre parat, nu constituie o fapta ilicita, savarsita cu vinovatie, ci o exercitare a dreptului sau la munca, conform principiului libertatii muncii si o astfel de atitudine nu poate fi sanctionata doar in baza actului aditional, daca nu a produs un prejudiciu reclamantei.
http://www.avocat-dr...uncii.php?id=57

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate