Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

Demisie

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#1
dreptatea

dreptatea

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 01.03.2017
Buna ziua,
vreau si eu o parere in legatura cu urmatoarele.
Un coleg de-al meu si-a inaintat demisia, neaccepata, urmand sa stea in preaviz 20 de zile.
Nu a respectat termenul (mai ales ca a foat amenintat ca daca nu se razgandeste si va sta in preaviz va fi penalizat la fiecare miscare);
a fost instiintat in scris ca nu-i accepta demisia la zi si ca o sa trebuiasca sa respecte legea si  verbal ca nu o sa-i desfaca contractul dupa 3 absente nemotivate (asa ca sa-l incurce) pana la sfarsitul lunii.
Intre timp s-a dat avanusul (el nu a primit nimic) si pe data de 1.03 tichetele de masa (el nu a primit - ar fi trebuit sa ia 13).
Am decis sa-l ajut deoarce el nu se prea stie cu netul si legile,asadar :
Am zis sa ceara o explicatie scrisa de ce nu a primit tichete si sa mearga la ITM.
Oare e vreo sansa sa castige ceva; are cineva o idee mai buna.
De mentionat ca de vorba buna nu intelege intrucat se crede(patronul) mult superior lor (baieti de 17-18 pana in 22 de ani adusi din Moldova; ii tine pe bani putin mai mult decat la ei , insuficienti sa se descurce )

#2
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
se potriveste la fix chestia asta: https://www.youtube....cH86JI#t=00m24s
el nu respecta termenul de preaviz, dar se asteapta ca patronul sa respecte tot :)

#3
dreptatea

dreptatea

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 01.03.2017
Apropo, am uitat sa precizez ca a vrut sa plece si anul trecut, dar in timp ce era in preaviz si i-a promis ca ii mareste salariul, lucru care nu prea s-a intamplat.

#4
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
1 la mana:
daca patronul isi bate joc de el si nu i-a marit salariul dupa un an de zile si nici sa plece nu-l lasa, de ce mai sta alea 20 de zile daca nu e platiti pt. ele ?

2 la mana:
Ce se intampla daca si-a dat demisia in scris si nu mai vine la munca ? face puscarie ?


Sa se duca la ITM cu cineva sa povesteasca.

#5
Damascus77

Damascus77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,911
  • Înscris: 11.07.2015

 _Smiley_, on 01 martie 2017 - 18:16, said:

el nu respecta termenul de preaviz

unu la mana, termenul de preaviz este de "pana la 20 de zile lucratoare"

doi la mana, nu inteleg de ce toti angajatorii stabilesc ei cu de la sine putere ca va fi exact de 20 de zile.

Partile trebuie sa se inteleaga, daca nu exista intelegere la angajator, sa fie sanatos. Nimeni nu e sclav, angajatul sa plece la zi.

Edited by Damascus77, 01 March 2017 - 18:27.


#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Angajatul poate sa plece linistit fix cand vrea.
Moral ar trebui sa respecte alea 20 de zile de preaviz, daca a fost respectat cat a fost angajat.
Nu exista represalii. Mai demult exista carte de munca, iar daca erai indisciplinat angajatorul iti trecea un I.

#7
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015

 Damascus77, on 01 martie 2017 - 18:27, said:

unu la mana, termenul de preaviz este de "pana la 20 de zile lucratoare"

doi la mana, nu inteleg de ce toti angajatorii stabilesc ei cu de la sine putere ca va fi exact de 20 de zile.

Partile trebuie sa se inteleaga, daca nu exista intelegere la angajator, sa fie sanatos. Nimeni nu e sclav, angajatul sa plece la zi.


Pentru ca fiecare parte are dreptul sa mearga la maximul prevazut de lege (in speta cele 20 de zile lucratoare). Exceptand situatia de fata, daca ai fi patron si un angajat ti-ar pune sub nas demisia, cum ti s-ar parea daca nu ai acoperire pentru postul respectiv?


 MembruAnonim, on 01 martie 2017 - 18:35, said:

Angajatul poate sa plece linistit fix cand vrea.
Moral ar trebui sa respecte alea 20 de zile de preaviz, daca a fost respectat cat a fost angajat.
Nu exista represalii. Mai demult exista carte de munca, iar daca erai indisciplinat angajatorul iti trecea un I.

Daca nu respecta zilele, isi asuma riscul ca, in afara de taierea zilelor aferente absentelor, sa primeasca si o citatie de la tribunal pentru despagubirea firmei (pana al urma, o lasa descoperita si nu e nimeni obligat sa-i tina locul in conditiile in care pleaca de capul lui...)

#8
Damascus77

Damascus77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,911
  • Înscris: 11.07.2015

 Pololica, on 01 martie 2017 - 18:56, said:

daca ai fi patron si un angajat ti-ar pune sub nas demisia, cum ti s-ar parea daca nu ai acoperire pentru postul respectiv?

Foarte naspa mi s-ar parea.

Inseamna ca sunt un agajator de rahat care nu stie sa-si tina angajatii multumiti.


Corect ar fi sa se faca media.
10 zile lucratoare, si cu asta basta.

La fel, angajatul ala poate sa stea 20 de zile si sa-si bage pixu, sa nu faca nimic tot timpul ala.

Edited by Damascus77, 01 March 2017 - 18:58.


#9
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 dreptatea, on 01 martie 2017 - 18:06, said:

Oare e vreo sansa sa castige ceva; are cineva o idee mai buna.
Asta cu mersul la ITM e cea mai bună, să meargă  și să spună / scrie ce ai zis aici:

 dreptatea, on 01 martie 2017 - 18:06, said:

Intre timp s-a dat avanusul (el nu a primit nimic) si pe data de 1.03 tichetele de masa (el nu a primit - ar fi trebuit sa ia 13).
Am zis sa ceara o explicatie scrisa de ce nu a primit tichete si sa mearga la ITM.

Eu cred că o să-și primească și banii și tichetele de masă.

 dreptatea, on 01 martie 2017 - 18:20, said:

Apropo, am uitat sa precizez ca a vrut sa plece si anul trecut, dar in timp ce era in preaviz si i-a promis ca ii mareste salariul, lucru care nu prea s-a intamplat.
Asta nu contează.

#10
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,796
  • Înscris: 20.10.2015

 dreptatea, on 01 martie 2017 - 18:06, said:


a fost instiintat in scris ca nu-i accepta demisia la zi si ca o sa trebuiasca sa respecte legea si  verbal ca nu o sa-i desfaca contractul dupa 3 absente nemotivate (asa ca sa-l incurce) pana la sfarsitul lunii.


Ala e document serios, sa nu-l piarda.
Sa nu mai vina la servici si sa mearga in instanta sa-si ceara drepturile salariale.
Punct.

#11
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Demisia e act unilateral, doar se comunica agajatorului, nu se cere aprobarea acestuia pe ea, deci agajatorul nu se poate opune.
Daca angajatorul refuza sa dea numar de intrare pe ambele exemplare, ca dovada ca a primit comunicarea, se trimite prin posta cu confirmare de primire si se pastreaza recipisa ca dovada.

Termenul de preaviz, de 20 de zile, trebuie insa respectat, altfel angajatorul poate desface unilateral contractul de munca pentru indisciplina - absenta nemotivata de la serviciu.
In general, lumea isi duce preavizul pana la capat, vine la program, munceste.. iar cand se incheie asta e viata....

#12
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 Tsunnnami, on 01 martie 2017 - 19:40, said:

Ala e document serios, sa nu-l piarda.
Nu prea e, angajatorul are dreptul să refuze demisia fără preaviz.  E obligat doar s-o înregistreze.

#13
zyraxes27

zyraxes27

    connaisseur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,112
  • Înscris: 31.01.2010

 althea, on 01 martie 2017 - 19:08, said:




Eu cred că o să-și primească și banii și tichetele de masă.


EU stiam ca angajatorul nu are nici o obligatiune de a da bonuri de masa. Este la latitudinea lui daca da sau nu da bonuri.

 althea, on 01 martie 2017 - 19:45, said:


Nu prea e, angajatorul are dreptul să refuze demisia fără preaviz.  E obligat doar s-o ĂŽnregistreze.

Nu exista demisie fara preaviz, aia se cheama incetare a contractului cu acordul partilor.

#14
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Trebuie să justifice de ce nu i-a mai dat tocmai lui și fix după ce și-a depus demisia, mă îndoiesc că are ceva scris și înregistrat.

Edited by althea, 01 March 2017 - 19:55.


#15
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,796
  • Înscris: 20.10.2015

 althea, on 01 martie 2017 - 19:45, said:

Nu prea e, angajatorul are dreptul să refuze demisia fără preaviz.  E obligat doar s-o înregistreze.

Oricum nu-i poate face nimic.
E cam out-of line sa nu-i accepte decizia

#16
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 zyraxes27, on 01 martie 2017 - 19:53, said:

Nu exista demisie fara preaviz, aia se cheama incetare a contractului cu acordul partilor.
Eu am scris pentru inițiator, n-am dat lucrare de control. Probabil că așa a scris și prietenul lui pe hârtia aia care i-a băgat-o sub nas patronului, deci nu o cerere de încetare cu acordul părților. Tare vă mai place să cautați jeleuri prin mesaje...

@Tsunnnami
Te referi la decizia de a pleca din firmă?

#17
mihaiduban

mihaiduban

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 24.04.2010
Voi cred ca sunteti constienti ca alea 20 de zile de preaviz le facea moca ?!?!? Si parca erau 15 nu 20...

#18
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 mihaiduban, on 01 martie 2017 - 20:14, said:

Voi cred ca sunteti constienti ca alea 20 de zile de preaviz le facea moca ?!?!? Si parca erau 15 nu 20...

Moka, nemoka e obligat de lege sa vina la munca, in perioada de preaviz, daca firma nu-i acorda incetarea de contract prin acordul partilor.  Daca omul vine la munca, firma e obligata sa plateasca cat scrie in contract, la incheierea contractului, altfel omul se poate adresa in Justitie.  Din pacate s-au tot inmultit anunturile angajatorilor de acest tip, acestia fiind in majoritate TZEPARI, niste escroci la care n-ar trebui sa se angajeze nimeni.

Edited by rosix, 01 March 2017 - 20:33.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate