Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

Imprumut nebancar?

- - - - -
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#55
KateD

KateD

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 12.03.2017

View Post_Smiley_, on 13 martie 2017 - 07:12, said:


din acelasi motiv pentru care cardurile de credit au perioada de gratie Posted Image
statistic s-a demonstrat ca oamenii (in general) vad mai degraba partea buna a lucrurilor, si avand la dispozitie bani sunt sanse mari sa-i cheltuiasca (desi n-au neaparata nevoie de acei bani). asa ca e foarte important sa "agati" clientul cu ceva, chiar si gratuit, pentru ca dupa aia o sa-l poti "mulge" cu dobanzi si comisioane imense.

Nu exclud aceasta varianta! ;)

#56
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017
Aia cu cardurile de credit si perioada de gratie e o prostie.
Castigul la cardurile de credit nu vine din comisionul de administrare anual de maxim 5 lei pe luna.
Si daca toata lumea ar plati tot in perioada de gratie si tot ar fi afacere pentru ei, banii multi se fac din comisioanele percepute la comercianti pentru POS/Tranzactii.
Cu cat plateste mai multa lume cu cardut cu atat mai multi bani :)

#57
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,979
  • Înscris: 24.02.2006
ce spui tu ar avea sens daca nu ar exista si cardurile de debit :)

#58
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Castigurile la cardurile credit vin de la cei care scot 2-3 salarii si apoi platesc suma minima de rambursat in fiecare luna.
Este calculata a.i. banca sa castige dobanda 20-30% din banii impzumutati.

Nu mai vorbesc de cei care intarzie si suma minima si sunt penalizati.

Edited by don_dannielo, 19 March 2017 - 10:25.


#59
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017

View Post_Smiley_, on 19 martie 2017 - 06:54, said:

ce spui tu ar avea sens daca nu ar exista si cardurile de debit Posted Image
Nu chiar, pentru ca la cardurile de debit esti limitat sa platesti doar cat ai lasat in cont, in timp ce la cardurile de credit poti plati mult mai mult, ca stii ca banii sunt disponibili si ca ai cel putin o luna pana sa trebuiasca sa ii inapoiezi.
E chestie si de psihologie... esti motivat sa cheltui mai mult cand stii ca ai ai mult disponibil. Si cu cat e clientul mai prost, cu atat castiga banca mai mult, ca vorba aia, prostia se plateste.

Totusi nu inteleg cine e idiotul care se incurca cu suma minima si alte prostii de genul... de fapt inteleg, ca am vazut ce fel de persoane fac asa ceva pe la casierii la banci. De ce ai plati dobanzi duble/triple la card de credit cand exista alternative mult mai ieftine, la fel si cu Overdraftul...
Am vazut o data una, venise la casierie sa plateasca "rata pentru frigider" (citez din femeia asta)... nu stiu cum naiba, dar individa inteleg ca platise un frigider cu cardul de credit si platea suma minima pentru asta (cel putin asta am inteles eu din discutia cu casiera)... partea trista e ca banca asta avea parteneriat cu lanturile de magazine electro cu plata in rate fara dobanda, dar se pare ca multa lume nu stie sa foloseasca in folosul lor intrumentele de plata.
Chiar m-am mirat cum de nu a folosit plata in rate la magazin, mai ales ca la unul la care ma duc eu des, casiera mereu ma intreaba daca vreau integral sau in rate, chiar si la sume foarte mici. Chiar recent, in ultima luna, m-am dus si am platit cateva mii de lei la ei, se uita casiera ciudat la mine cand a auzit ca vreau integral, cred ca eram singurul om care platea integral cu cardul de cand era ea angajata de a fost surprinsa asa. Posted Image

Edited by rumlegok, 19 March 2017 - 12:23.


#60
Equity

Equity

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 19.03.2017

View Postmihaiduban, on 01 martie 2017 - 18:48, said:

Pfffff tocmai am facut o simulare la un ifn .. pentru 10000 de lei platesti 23000...
Nu credeam asa ceva ...
Cine dracu ia bani in conditiile astea ?

Cine nu poate lua de la banca, in principiu.
A se citi cine are istoric negativ semnificativ in Biroul de Credit.

Edited by Equity, 19 March 2017 - 13:28.


#61
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,979
  • Înscris: 24.02.2006

View Postrumlegok, on 19 martie 2017 - 12:18, said:

Nu chiar, pentru ca la cardurile de debit esti limitat sa platesti doar cat ai lasat in cont, in timp ce la cardurile de credit poti plati mult mai mult, ca stii ca banii sunt disponibili si ca ai cel putin o luna pana sa trebuiasca sa ii inapoiezi.
E chestie si de psihologie... esti motivat sa cheltui mai mult cand stii ca ai ai mult disponibil. ....

pai cand am spus eu asta mai sus, ai sarit repede ca "e o prostie" :)

#62
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017
Ma refeream la faptul ca perioada de gratie nu duce obligatoriu la comisioane/dobanzi dupa cum spuneai tu.
Cei mai multi, care au inteles principiul cardului de credit platesc la timp, fara nici un comision/dobanda ce cheltuiesc.

Edited by rumlegok, 19 March 2017 - 14:29.


#63
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,979
  • Înscris: 24.02.2006
n-am spus ca duce obligatoriu. si eu am card de credit de multi ani si nu tin minte sa fi platit vreodata altceva decat comisionul de administrare.
dar a doua ta fraza e gresita. cei mai multi nu inteleg "principiul cardului de credit" si ajung sa plateasca dobanzi.

ps: uite niste statistici de la unii care folosesc cardurile de credit de mai mult timp decat noi: http://uponarriving....y-credit-cards/

Quote

around 40% of the population not paying off their credit card balances in full each month
din pacate nu am gasit o astfel de statistica pt romania

Edited by _Smiley_, 19 March 2017 - 14:40.


#64
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017
E adevarat ca multi dau si tepe... adica nu platesc nimic, deci banca nu face nici un ban cu ei :D
Apropo de asta, la mine la un card de credit e si imposibil sa ajung sa platesc dobanzi, pentru ca daca nu depun eu suma in contul Cardului de Credit, va fi retrasa automat de catre banca din Contul Curent. Si cum bani exista mereu in Contul Curent, pot nici sa nu mai efectuez eu transfer prin IB sau la casierie, ca ii depunde banca automat in locul meu :D

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate