Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Imprumut nebancar?

- - - - -
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#37
mihaiduban

mihaiduban

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 24.04.2010
Raman tot pe banci !!!
Zisera astia de la otp ca mi-ar da 10 000 de lei , si de restul m-oi descurca eu ....

#38
darcip

darcip

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 413
  • Înscris: 07.01.2016

View Postmihaiduban, on 01 martie 2017 - 17:31, said:


Nu iau in considerare sfaturile care includ vanzare de rinichi sau alte organe , Sile Camataru sau deschisul magazinelor cu ranga ...

Din pacate o sa ajungi sa faci asta pentru a da banii inapoi.

Un prieten la un imprumut de 10.000 eur platea 500 eur lunar. La sfarsit mai ramanea de platit..... 10.000 eur. A ajuns sa-si vanda apartamentul ca sa-si plateasca IFN si Providentul. Asa ca,  GO FOR IT.

#39
mihaiduban

mihaiduban

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 24.04.2010

View Postdarcip, on 02 martie 2017 - 15:49, said:


Din pacate o sa ajungi sa faci asta pentru a da banii inapoi.

Un prieten la un imprumut de 10.000 eur platea 500 eur lunar. La sfarsit mai ramanea de platit..... 10.000 eur. A ajuns sa-si vanda apartamentul ca sa-si plateasca IFN si Providentul. Asa ca,  GO FOR IT.
Nu mai vreau mersi  
Ma duc la banca si belesc bine ochii unde semnez Posted Image

#40
_NeXUS-

_NeXUS-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 693
  • Înscris: 05.02.2017
La bcr ai fost?

#41
mihaiduban

mihaiduban

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 24.04.2010
Da , stiu ca la anaf e declarat 1000 lei net dar doamna de la BCR nu a gasit suma aia ....
Cred ca raman la CEC  , mai putini bani dar mai sigur


Edited by mihaiduban, 03 March 2017 - 17:36.


#42
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006

View Postdarcip, on 02 martie 2017 - 15:49, said:

...Un prieten la un imprumut de 10.000 eur platea 500 eur lunar. La sfarsit mai ramanea de platit..... 10.000 eur.....


asta pare mai degraba a fi un mit urban Posted Image
e imposibil ca la un credit normal (care respecta si legea) sa nu scada deloc principalul.

sau a luat vreun credit promotional (de genul "primii x ani de gratie, platesti doar dobanda"), sau a luat vreun credit in vreo moneda mai exotica (gen credit in franci elvetieni, si cand ti-a povestit a convertit in euro), sau n-ai inteles tu ce ti-a povestit el.

Edited by _Smiley_, 03 March 2017 - 19:27.


#43
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010

View Postmihaiduban, on 02 martie 2017 - 10:42, said:

Mai am cateva banci de incercat , daca nu pot mai bine renunt decat sa ma incurc cu ifn-uri !  Va multimesc ca mi-ati "deschis ochii" .....
Apropo nu are nici unu de pe aici 3-4 mii de euroi in plus ? ��
tu spune ce collateral poti pune si vei primi sfaturi/bani cu siguranta. Totul depinde de tine.

#44
darcip

darcip

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 413
  • Înscris: 07.01.2016

View Post_Smiley_, on 03 martie 2017 - 19:26, said:

asta pare mai degraba a fi un mit urban Posted Image
e imposibil ca la un credit normal (care respecta si legea) sa nu scada deloc principalul.

sau a luat vreun credit promotional (de genul "primii x ani de gratie, platesti doar dobanda"), sau a luat vreun credit in vreo moneda mai exotica (gen credit in franci elvetieni, si cand ti-a povestit a convertit in euro), sau n-ai inteles tu ce ti-a povestit el.

Nu e absolut nici un mit. E prieten de-al meu case si-a vandut apartamentul din cauza asta. Platea 500 eur pe luna iar la sfarsit trebuia sa plateasca toata suma pe care o luase de la IFN. Iar la Provident platea rata la fiecare 2 saptamani.
Nu va jucati cu prostii d-astea ca o sa plangeti amarnic.

#45
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006
sau minti, sau n-ai inteles tu ce ti-a povestit el. spune-ne exact de la ce IFN a luat credit si in ce conditii (dobanda, perioada etc).

nu exista nici un credit "normal" la care principalul sa nu se modifice deloc de la o rata la alta.

#46
darcip

darcip

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 413
  • Înscris: 07.01.2016

View Post_Smiley_, on 05 martie 2017 - 13:36, said:

sau minti, sau n-ai inteles tu ce ti-a povestit el. spune-ne exact de la ce IFN a luat credit si in ce conditii (dobanda, perioada etc).

nu exista nici un credit "normal" la care principalul sa nu se modifice deloc de la o rata la alta.

IFN Easy Credit. Am fost cu el cand le-a platit banii inapoi. Dobanda si perioada nu le stiu. Isi ipotecase apartamentul pentru 10.000 eur.
Ca ma crezi sau nu, mai putin conteaza. Conteaza ca IFN urile sunt niste CAMATARI LEGALI si nu recomand nimanui sub nici o forma.
End of story.

#47
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006
problema e ca atunci cand dai sfaturi pe baza unor exemple "scoase din burta", cu greseli matematice si de logica in ele, tinzi sa nu mai ai nici un soi de credibilitate. ceva de genul "chestia aia e atat de rea, incat a trebuit sa inventeze un exemplu, n-a gasit nici unul real pe care sa ni-l arate" :)

asa cum am explicat mai sus, sunt doar cateva situatii in care principalul creditului (suma pe care o ai de returnat, fara dobanzi sau comisioane) nu se modifica de la o rata la alta.
eu stiu pe cineva care se plangea ca dupa vreo 5 ani de rate, are de dat bancii mai mult decat a luat. dar de fapt el luare credit in franci elvetiei si vorbea in euro (ceva de genul "am luat echivalentul a 90k euro, am platit 5 ani rate, mai am de dat echivalentul a 110k euro").

#48
darcip

darcip

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 413
  • Înscris: 07.01.2016

View Post_Smiley_, on 05 martie 2017 - 14:58, said:

problema e ca atunci cand dai sfaturi pe baza unor exemple "scoase din burta", cu greseli matematice si de logica in ele, tinzi sa nu mai ai nici un soi de credibilitate. ceva de genul "chestia aia e atat de rea, incat a trebuit sa inventeze un exemplu, n-a gasit nici unul real pe care sa ni-l arate" Posted Image

asa cum am explicat mai sus, sunt doar cateva situatii in care principalul creditului (suma pe care o ai de returnat, fara dobanzi sau comisioane) nu se modifica de la o rata la alta.
eu stiu pe cineva care se plangea ca dupa vreo 5 ani de rate, are de dat bancii mai mult decat a luat. dar de fapt el luare credit in franci elvetiei si vorbea in euro (ceva de genul "am luat echivalentul a 90k euro, am platit 5 ani rate, mai am de dat echivalentul a 110k euro").

Atunci cand tu sustii voalat, prin posturile tale, cum ca e mai avantajos sa te imprumuti de la IFN in dauna Bancilor comerciale, incep sa am dubii cu privire la bunele tale intentii.
Imprumuturile prin orice fel de IFN este inceputul sfarsitului din punct de vedere financiar pentru orisicine.

Probabil ca vezi prea multe reclame colorate la Antena 3, gen Provident si Viva Credit IFN.

#49
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006
stimabile, bati campii :)

topicul asta se numeste "imprumut nebancar", deci e de asteptat sa se discute mai mult despre IFN-uri decat despre banci. dar nu am vazut nici un post care sa sugereze (voalat sau altfel) ca la IFN-uri ai gasi, la modul general, conditii mai bune decat la banci.
nu neaga nimeni ca la IFN-uri dobanzile sunt mai mari (sau comisioanele, in unele cazuri), pentru ca au alt mod de business (sume mici pe termen scurt, asta ducand la valori absolute mici ale dobanzilor). dar ne insulti inteligenta daca incerci sa ne arati ca "IFN-urile e rele" cu exemple inventate si neverosimile.

#50
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,767
  • Înscris: 01.11.2005

View Post_Smiley_, on 05 martie 2017 - 14:58, said:

eu stiu pe cineva care se plangea ca dupa vreo 5 ani de rate, are de dat bancii mai mult decat a luat.
Aha, si la IFN cum o fi ? Iti dau aia bani in plus ?
Aici nu e daca primesti sau dai...aici este despre cat de mult dai inapoi...
Intotdeauna vei da bani mai multi decat ai luat, indiferent ca e banca, IFN, camatar...

#51
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006
stiu ca fragmentul citat de tine face parte dintr-o fraza mai lunga si e complicat de citit integral si inteles, dar cred ca poti face totusi un efort :)
ma refeream la principal, nu la suma totala rambursata bancii (care repezinta principal + dobanzi + comisioane).

in plus, am si explicat si care era de fapt problema respectivului: se raporta la o alta moneda decat cea in care luase creditul. desi principalul (in franci elvetieni) ii scazuse, echivalentul in euro crescuse (datorita cursului de schimb).

#52
KateD

KateD

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 12.03.2017
Multe IFN-uri ofera primul imprumut gratuit. Te poti folosi de acest avantaj si contracta imprumuturi de la aceste companii nebancare pana nu strangi suma necesara. Poti analiza ceea ce ofera ele pe website-uri care fac comparatie intre detaliile de baza. Iti recomand sa te ghidezi dupa imprumuturirapide.com.ro deoarece ei au in lista incluse IFN-uri lideri pe piata financiara, parte a Patronatului Creditului IFN.

#53
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Si te-ai inregistrat pe forum ca sa faci apologia cacatilor?
Secretara carui limbric patron de ifn esti?

Edited by don_dannielo, 12 March 2017 - 21:06.


#54
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006

View PostKateD, on 12 martie 2017 - 21:03, said:

Multe IFN-uri ofera primul imprumut gratuit. .....

din acelasi motiv pentru care cardurile de credit au perioada de gratie :)
statistic s-a demonstrat ca oamenii (in general) vad mai degraba partea buna a lucrurilor, si avand la dispozitie bani sunt sanse mari sa-i cheltuiasca (desi n-au neaparata nevoie de acei bani). asa ca e foarte important sa "agati" clientul cu ceva, chiar si gratuit, pentru ca dupa aia o sa-l poti "mulge" cu dobanzi si comisioane imense.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate