Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Declarat inapt la testul ishihara pentru obtinerea dosarului auto..

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
57 replies to this topic

#37
codesmm

codesmm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,022
  • Înscris: 17.11.2015
Ochelari pentru discromati [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/cvU4yNA9LKw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#38
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005

 Dany_Darke, on 01 martie 2017 - 17:43, said:

initiator, nu trebuie sa inclini monitorul ca sa vezi culorile. in trafic ce faci? te intinzi in masina ca sa vezi ce poate fi un semn sau altul?

iar ca idee, acest gen de test, nu e doar pt obtinerea permisului, eu faceam periodic astfel de teste cata vreme am lucrat in aviatie. desi nu eram la bordul avionului. iar acum la actualul job, la vizita anuala, tot teste de genul fac.

asa ca cine se da ranit ca numai la noi se fac testele astea, sa se mai intereseze, ca nu se invarte universul in jurul masinii.

Culoarea nu este o calitate intrinseca a unui obiect ci este determinata de obiect, de sursa de lumina folosita sa ilumineze obiectul si de observator (e.g. ochiul uman).
Deci efectul de "glare" al monitorului impreuna cu lumina incidenta pe monitor schimba semnificativ perceptia.
De asta pentru testele cromatice ar trebui sa se urmeze niste protocoale clare. Dar na... mai sunt si unii care te pun in fata monitorului si zic ca e test ok si relevant.

Apropos: poate initiatorul ne spune cum sa facut testul si daca este facul de mantuiala sa incerce sa il refaca in conditii corecte.

#39
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,240
  • Înscris: 05.06.2002
trec toate testele fluierand, dar inafara de chestia cu semanforul (care e o falsa problema) nu inteleg de ce sunt asa importante culorile. si mai stiam ca cei cu probleme la perceperea culorilor vad mai bine noaptea, ca pe spatiul ramas liber din cauza lipsei celulelor care percep culorile sunt mai multe celule din alea care vad in alb-negru. poate o fi o chestie care-mi scapa mie.

#40
callmescania2

callmescania2

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 01.03.2017

 something00, on 01 martie 2017 - 17:49, said:

Culoarea nu este o calitate intrinseca a unui obiect ci este determinata de obiect, de sursa de lumina folosita sa ilumineze obiectul si de observator (e.g. ochiul uman).
Deci efectul de "glare" al monitorului impreuna cu lumina incidenta pe monitor schimba semnificativ perceptia.
De asta pentru testele cromatice ar trebui sa se urmeze niste protocoale clare. Dar na... mai sunt si unii care te pun in fata monitorului si zic ca e test ok si relevant.

Apropos: poate initiatorul ne spune cum sa facut testul si daca este facul de mantuiala sa incerce sa il refaca in conditii corecte.
intru , iar imediat dupa mi se deschide pe masuta carticica , mentionez ca sunt si numerele , care probabil indica pagina ... cert e ca atunci cand m-am uitat eu la figura   17 le era inspre mine , iar camera nu tocmai luminata ci mediu luminata , mai adaug ca doctora era cam sictirita , dar nu tin cont de asta .

Attached Files


Edited by callmescania2, 01 March 2017 - 17:57.


#41
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005

 callmescania2, on 01 martie 2017 - 17:56, said:

intru , iar imediat dupa mi se deschide pe masuta carticica , mentionez ca sunt si numerele , care probabil indica pagina ... cert e ca atunci cand m-am uitat eu la figura   17 le era inspre mine , iar camera nu tocmai luminata ci mediu luminata , mai adaug ca doctora era cam sictirita , dar nu tin cont de asta .

Nu am mai auzit de multa vreme de testele astea facute pe carticica. :)
Poti sa trisezi deci: inveti raspunsurile in functie de numarul paginii. In mod normal numarul paginii ar trebui acoperit :)

#42
callmescania2

callmescania2

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 01.03.2017

 codesmm, on 01 martie 2017 - 17:49, said:

Ochelari pentru discromati [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/cvU4yNA9LKw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
nu cred ca am impresia gresita dar toate cifrele\numerele pana la ultimul le vad fara ochelari , lentile nu se gasesc ?

Edited by callmescania2, 01 March 2017 - 18:02.


#43
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,240
  • Înscris: 05.06.2002
tu crezi ca gasesti un oftalmolog miop si care sa nu poarte ochelari sa nu-si dea seama ca ai lentile de contact rosii?

#44
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
Intelege ca tu NU ai voie sa conduci tiruri. Punct. Esti inapt, indiferent de ce vrei/ crezi.

Si ochelarii aia nu o sa te ajute, pentru ca problemele cromatice apar NOAPTEA (sau la apus/ rasarit, pe asfalt ud, etc)

Deci nu ii "o nimica toata".

 Fane, on 01 martie 2017 - 17:51, said:

trec toate testele fluierand, dar inafara de chestia cu semanforul (care e o falsa problema) nu inteleg de ce sunt asa importante culorile. si mai stiam ca cei cu probleme la perceperea culorilor vad mai bine noaptea, ca pe spatiul ramas liber din cauza lipsei celulelor care percep culorile sunt mai multe celule din alea care vad in alb-negru. poate o fi o chestie care-mi scapa mie.

O persoana cu discromatopsie are toate celulele si discriminarea spectrului de culoare e mai restransa.
Da, vedem mai bine noaptea.

Dar noaptea apar problemele in trafic: Daca lumina de la Birtul Sapa lu Ion are un anume unghi si o anume proasta culoare alba de neon, atunci semaforul pe timp de noapte va fi confuz.

Sunt multe cazuri. Nu-i ca la daltonism unde rosu/ verde sunt complet discriminate. Aici e vorba de spectrul de culoare, insa sunt cazuri (asfalt ud, alte lumini in trafic, etc) cand perceptia e foarte diferita de realitate.

#45
callmescania2

callmescania2

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 01.03.2017
Sa inteleg ca mi s-a mai luat inca o paine de la gura iar .. nu mi-a ajuns cand eram de 14 ani , munca aproape degeaba + multe de suportat din pacate , inca astept solutii , ..

Edited by callmescania2, 01 March 2017 - 18:25.


#46
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
Cauta altceva...

Nu poti conduce categoria Pro (C, D)
Aviatie (pilot, copilot)

Nu-i un capat de lume. La mine la medicina muncii o sarit duduia aia ca arsa de pe scaun cand o vazut ca-s discromat, desi eu stiam de multa vreme, nu mai era o noutate. Dar o reactionat de parta eram prima persoana pe care o vedea. Desi sunt cam 10% din barbati afectati.

#47
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

 MrReason, on 01 martie 2017 - 17:18, said:

Nu stiu ce 3 vezi tu acolo, eu vad o jumatate de 5 in partea stanga.

Testul cu culorile pentru permis stiu ca testeaza predominant nuantele de rosu si verde(probabil neintamplator, caci sunt culori de semafor).


http://image.prntscr...aed0a23627.jpeg

Poate sa fie si un 3... si un jumatate de 5... e irelevant.

http://image.prntscr...ce9c8b2780.jpeg


Posted Image

#48
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
solutii la ce? medicina nu e vrajitorie, sa te vindeci de chestii care sunt scrise in adn-ul tau.

cat despre restul problemelor .... nu are treaba forumul cu astea, tercutul te priveste, nu suntem la vreo bocitoare online, suntem pe aria de auto si atat. care mai degraba ar trece pe medical, nu pe auto (lex, ti-l pasez)

faptul ca te plangi in caractere boldate, nu schimba cu nimic situatia. priveste situatie ca un barbat si fa ceva ca sa ocolesti situatia si sa te angajezi la ceva ce nu scoate in evidenta aceasta anomalie.

Edited by Dany_Darke, 01 March 2017 - 18:32.


#49
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,367
  • Înscris: 06.02.2008
Dă pentru permis într-o țară unde nu e testul ăsta dacă meseria de tir-ist e așa importantă pentru tine, deși e una din cele mai a naibii pentru sănătate.

#50
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009

 caiuscorneliu, on 01 martie 2017 - 18:29, said:

Dă pentru permis într-o țară unde nu e testul ăsta dacă meseria de tir-ist e așa importantă pentru tine, deși e una din cele mai a naibii pentru sănătate.

Pentru condusul profesionist, pilotaj si alte chestii de genul nu e acceptat nicaieri.

Doar la capitolul Daltonism suntem diferiti (la modul ca daltonistii au voie sa conduca amator in afara republicii babuine, dar nu profesionist)


subiectul a ajuns pe medicina. Daca mai vad pe cineva ca da sfaturi despre trisat ia pauza o zi.

#numazic #avețgrijă

Edited by Lex404, 01 March 2017 - 18:53.


#51
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,367
  • Înscris: 06.02.2008
Atunci rămâne valabila partea a doua, sa treacă peste, oricum e o meserie de rahat desi unii au impresia ca le vine banul pe fereastra de la tir. Am cunostinte care lucreaza afara pe tir si toti spun ca strang bani ca sa se apuce de altceva. Asa ca initiator, tot raul e spre bine, poate te nenoroceai sau nenoroceai pe cineva.

#52
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

 Lex404, on 01 martie 2017 - 18:41, said:

#numazic #avețgrijă


numa* , avet*

Iubesc ardealu  Posted Image

Edited by Lex404, 01 March 2017 - 18:54.
:naughty:


#53
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,240
  • Înscris: 05.06.2002

 Lex404, on 01 martie 2017 - 18:41, said:

#numazic #avețgrijă
#rezist
#amin

scuze lex, dar nu m-am putut abtine. nu dai tu warn unui membru activ din 2002. :)

Edited by Fane, 01 March 2017 - 19:02.


#54
turbocompresor

turbocompresor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 17.06.2013
Un cretinism de test, inutil dupa parerea mea. Nu are nicio importanta. Cand or pune ei cerculete dinalea isi-mă-sa cum le-o fi zicand in loc de semne de circulatie, atunci sa vina si sa zica cine-i apt sau inapt. Gaseste si tu pe cineva, o cunostinta care stie pe cineva la vreun rahat dinala de cabinet si da-i la aia 100 de lei si vezi-ti de viata mai departe. Numa daca faci accident, o faci pe pielea ta

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate