Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Declarat inapt la testul ishihara pentru obtinerea dosarului auto..

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
57 replies to this topic

#1
callmescania2

callmescania2

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 01.03.2017
Asa cum spune si titlul .Am fost declarat inapt la testul ishihara pentru obtinerea dosarului auto..pentru ca nu am putut sa vad nimic pe acele placute,totusi in viata de zi cu zi pot distinge culorile semnelor s.a.m.d , ce m-a durut cel mai rau a fost faptul ca nu am stiut lucrul asta in 18 ani iar singura mea varianta era decat tirul.Ce pot face ? Sunt disperat.

#2
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
fa-ti ochelari

#3
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
de ce esti disperat?
sunt 1000000 de meserii  care nu necesita permis de conducere
mai mult, iti poti gasi nevasta care are permis si conduce Posted Image

#4
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
In limbaj de lemn:

Esti decat discromat.

Nu poti face nimic in privinta asta, nu poti conduce categoria profesionala (tir-uri)

#5
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,651
  • Înscris: 13.06.2011

 TruculMagic, on 01 martie 2017 - 16:52, said:

fa-ti ochelari

pentru daltonism? exitsa asa ceva?

#6
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

 un_dac, on 01 martie 2017 - 16:54, said:


pentru daltonism? exitsa asa ceva?


nu toata lumea vede mizeriile alea si spune-mi cand in viata iti cade sa deosebesti asa ceva cand esti pe sosea ? omul a zis ca vede semaforul, culorile, etc... testul ala e greu, daca esti un pic stresat nu mai vezi nimic, eu le-am vazut pe toate, la una mi-a fost un pic mai greu dar am reusit-o si pe aia. Insa nu te ajuta cu nimic testul ala, niciodata nu o sa ai asa ceva cand esti la volan.

#7
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

 eczorcistul, on 01 martie 2017 - 16:56, said:


Singura lui varianta era decat tirul. Acum ce sa faca, sa-si ia o TIR-ista?

Da tirista il vrea ? Posted Image

#8
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
Sper ca asta nu-i un post la plesneala, de trolleala.
Orice test isi are rolul sau.

Testele mai elimina dintre cei ce pot produce probleme pe sosele.

Acum nu-ti dai seama, dar se poate intampla situatii cand nedistingerea corecta a culorilor te-ar pune pe tine sau pe altii in pericol.
E mai bine asa pentru viata ta si a altora.

Poate nu ar fi rau sa fie introdus si un test de limba, pentru a fi sigur ca cel ce obtine permisul poate citi si intelege legislatia.

Edited by Ciubex, 01 March 2017 - 16:59.


#9
WarpS

WarpS

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,456
  • Înscris: 30.07.2009
http://enchroma.com/technology/
Asa se pare

#10
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009

 TruculMagic, on 01 martie 2017 - 16:56, said:



nu toata lumea vede mizeriile alea si spune-mi cand in viata iti cade sa deosebesti asa ceva cand esti pe sosea ? omul a zis ca vede semaforul, culorile, etc... testul ala e greu, daca esti un pic stresat nu mai vezi nimic, eu le-am vazut pe toate, la una mi-a fost un pic mai greu dar am reusit-o si pe aia. Insa nu te ajuta cu nimic testul ala, niciodata nu o sa ai asa ceva cand esti la volan.

Pentru un om cu vedere normala nu e deloc greu. Daca stii numara.

E ca si cum ai vedea alb pe negru cifrele. Nu exista ca esti obosit, sau alte prostii de genul

El nu le vede deloc.

Testul ishihara e asftfel facut incat sa fie foarte simplu pentru cei apti si imposibil pentru cei inapti.

#11
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,302
  • Înscris: 02.02.2006

 TruculMagic, on 01 martie 2017 - 16:56, said:

niciodata nu o sa ai asa ceva cand esti la volan.
Evident, pentru că e tot aia să vezi roșu sau verde.

De așa ceva n-ai dat niciodată ”pe șosea”? Posted Image
[ http://www.luckystore.ro/produse/semaforsolarrutier/semaforsolarrutier.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]Attached File  semaforsolarrutier.jpg   35.63K   103 downloads

Da, sunt rare. Dar există!

Edited by alexcrist, 01 March 2017 - 17:00.


#12
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
si daca din intamplare, asa cum se intampla pe la noi, ai un semn de circulatie ce sta semet ... ascuns dupa vreo 3 copaci, ce faci? intri ca gheorghe in intersectie, pt ca nu e relevant testul distingerii culorilor atunci cand se intrepatrund?

tu te-ai auzit cand ai spus asta? incearca sa spui asta si cu voce tare, ia vezi, nu suna aberant ceea ce gandesti?

#13
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
http://enchroma.com/...lit_455x376.jpg


Din imaginea asta stupida, daca omul vede culorile ca sunt diferite (si punctele alea violet/mov), de ce ar trebui sa isi imagineze cifra 3 de deasupra ?
E ca si cum ai vedea o gaura si sa zici ca vezi un zero sau unii perversi o sa vada altceva Posted Image)

Iar sub 3-ul din imagine, mai jos ce este ? Posted Image

 alexcrist, on 01 martie 2017 - 17:00, said:

Evident, pentru că e tot aia să vezi roșu sau verde.

De așa ceva n-ai dat niciodată ”pe șosea”? Posted Image
semaforsolarrutier.jpg

Da, sunt rare. Dar există!


Si ce as putea sa vad inafara de rosu si verde ? Sa nu imi zici ca face un rogvaiv si trebuie sa iti dai seama ca e verde, iar apoi trebuie sa pleci de pe loc :)

Edited by TruculMagic, 01 March 2017 - 17:02.


#14
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
Wink wink.

Omul nu e daltonist, atentie. Culorile le vede.

Are discromatopsie.

Asta inseamna ca in functie de un anumit spectru cromatic nu poate identifica nuantele unei culori, insa le vede bine (mai spalacite, mai intense, whatever). Insa orice deficient de vedere delcara inapt candidatul pentru sofatul profesionist.

Persoanele cu discromatopsie pot conduce categ A si B.

#15
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

 Dany_Darke, on 01 martie 2017 - 17:01, said:

si daca din intamplare, asa cum se intampla pe la noi, ai un semn de circulatie ce sta semet ... ascuns dupa vreo 3 copaci, ce faci? intri ca gheorghe in intersectie, pt ca nu e relevant testul distingerii culorilor atunci cand se intrepatrund?

tu te-ai auzit cand ai spus asta? incearca sa spui asta si cu voce tare, ia vezi, nu suna aberant ceea ce gandesti?


In tarile civilizate semnele nu stau ascunse prin copaci, scrie si in legislatie ca nu e voie sa parchezi masina in fata unui semn pe care ceilalti participanti la trafic nu l-ar putea vedea si numai la noi semnele de circulatie (trecerea de pietoni prin oras e dupa duba de la paine, iar pe jos nu e semnalizat nimic), indicatorul cu cedeaza e in copacul de langa, iar din cele mai mari se fura si se fac lopeti pentru zapada Posted Image . In primul rand trebuie civilizatie si o lege dura, sa nu mai fie atatia smecheri la volan si betivi, nu un om ce are probleme cu distingerea unor numere pe care niciodata nu le va intalni in trafic intr-o asemenea situatie.

#16
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
De exemplu, si eu am discromatopsie.

Culorile le vad bine, mai ales rosu/ verde. Verdele maghiar fiind culoarea mea preferata.

Am probleme la anumite nuante de galben sau albastru in schimb. Cele standard le vad bine, dar daca bagi in ele ceva R sau G deja...pentru mine tot galben ii.


La un test Ishihara sunt 2 categorii: Deficienta rosu-verde (daltonism) si discromatopsia. Daca o pici pe prima automat o pici si pe a doua. Insa poti avea discromatopsie fara sa fii daltonist (si asa crezi ca vezi normal toata viata).

#17
csoka2002ro

csoka2002ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 19.04.2010

 un_dac, on 01 martie 2017 - 16:54, said:

pentru daltonism? exitsa asa ceva?

Saptamana trecuta am ascultat o emisiune la radio Budapesta unde o doctorita confirma de acest tip de ochelari speciali pt discromatopsie!
Exista dar sunt mult mai scumpi ca si ochelarii clasici !

Edited by csoka2002ro, 01 March 2017 - 17:11.


#18
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

 TruculMagic, on 01 martie 2017 - 17:06, said:

si o lege dura
Asta include si deficientele de sanatate.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate