Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...
 La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)
 sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...
 Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital
 

Teren intravilan intre case - obligatii

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
kenoby

kenoby

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 31.05.2005
Buna ziua,

Detin un teren intravilan, intre doua case construite, pe care nu am de gand sa construiesc in urmatorii 10 ani.
Vecinii au construit gard de lemn, cu bordura de ciment(pe hotar) si intentioneaza sa toarne si ciment pe drumul de servitute.

Ce obligatii am, pana la momentul in care voi construi si eu casa?
- Mi se solicita bani pe gard, un gard pe care nu il folosesc 10 ani si care doar imi va genera costuri de intretinere (vopsit/ulei etc).
- Mi se solicita bani pe drumul de ciment, desi 10 ani nu il voi folosi (cel mai probabil va fi uzat si macinat pana atunci, si va trebui sa il torn din nou in dreptul terenului meu).

Mentionez ca nu mi-am dat acordul scris in niciunul din cazuri.

Multumesc

#2
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,998
  • Înscris: 14.03.2013
Detinerea unei proprietati genereaza si niste obligatii.
Gardul - pe o parte apartine proprietarului, pe cealalta vecinului.
Drumul de servitude inseamna ca este impartit intre vecini (obligatii si drepturi fifty-fifty).
Teoretic ai datoria sa intretinii proprietatea. Practic...

#3
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,489
  • Înscris: 19.04.2009
Drumul de servitudine nu este cel comun tuturor.

E un drept legal al proprietarilor fara acces direct la drum de a-si face unul orin curtea vecinului cu despagubirea lui.

Eu nu inteleg, gardul de ce trebuie impartit?
Daca se locuieste si se ajunge la un comun acord, inteleg. Dar in cazul asta, vrea gard, sa-si faca.

#4
darcip

darcip

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 413
  • Înscris: 07.01.2016

 kenoby, on 01 martie 2017 - 16:16, said:

Buna ziua,

Detin un teren intravilan, intre doua case construite, pe care nu am de gand sa construiesc in urmatorii 10 ani.
Vecinii au construit gard de lemn, cu bordura de ciment(pe hotar) si intentioneaza sa toarne si ciment pe drumul de servitute.

Ce obligatii am, pana la momentul in care voi construi si eu casa?
- Mi se solicita bani pe gard, un gard pe care nu il folosesc 10 ani si care doar imi va genera costuri de intretinere (vopsit/ulei etc).
- Mi se solicita bani pe drumul de ciment, desi 10 ani nu il voi folosi (cel mai probabil va fi uzat si macinat pana atunci, si va trebui sa il torn din nou in dreptul terenului meu).

Mentionez ca nu mi-am dat acordul scris in niciunul din cazuri.

Multumesc

Parca vad ca dupa ce fac aia gardul si drumul te razgandesti si incepi sa construiesti.
Proprietatea ta e ingradita? In 10 ani nu mai treci pe la teren? Sau o sa mergi pe langa drumul asfaltat de aia.

Edited by darcip, 01 March 2017 - 16:44.


#5
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011
La drumul de acces , servitute , daca il folosesti ca sa ajungi la teren , da trebuie sa cotizezi in parte egala doar daca iti convine cum se modernizeaza , adica : daca doar arunca pietris si tie nu-ti convine , da-le flit , ori il fac cum trebuie ori il fuseresc pe banii lor !
La gard , te doare la banana , legal nu au nici un drept sa-ti ceara bani , la fel cum nici nu au voie sa-l construiasca pe proprietatea ta ci doar pe marginea terenului lor ( din acte ) . Tu poti sa spui ca nu vrei gard , intelegi ?

#6
darcip

darcip

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 413
  • Înscris: 07.01.2016

 cobi1, on 01 martie 2017 - 16:45, said:

La drumul de acces , servitute , daca il folosesti ca sa ajungi la teren , da trebuie sa cotizezi in parte egala doar daca iti convine cum se modernizeaza , adica : daca doar arunca pietris si tie nu-ti convine , da-le flit , ori il fac cum trebuie ori il fuseresc pe banii lor !
La gard , te doare la banana , legal nu au nici un drept sa-ti ceara bani , la fel cum nici nu au voie sa-l construiasca pe proprietatea ta ci doar pe marginea terenului lor ( din acte ) . Tu poti sa spui ca nu vrei gard , intelegi ?


Tare mi-ar place ca atunci cand o sa vrea sa construiasca, sa aiba nevoie de vreun acord de la vecini. Si sa-i doara si pe aia la banana.
Eu in locul lui as juca altfel.

#7
romulus69ro

romulus69ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,003
  • Înscris: 20.08.2012
Proprietarii terenurilor invecinate sunt obligati sa contribuie la granituire prin reconstituirea hotarului si fixarea semnelor corespunzatoare, suportand, in mod egal, cheltuielile ocazionate de aceasta - Art. 561 din noul Cod Covil care prevede ca orice proprietar poate sa isi ingradeasca proprietatea, suportand, in conditiile legii, cheltuielile ocazionate.

Art. 630 Cod civil, stipulează că acela căruia se cuvine o servitute are dreptul a face toate lucrările trebuincioase spre a se sluji cu dânsa spre a o păstra, iar art. 634 cod civil prevede expres că proprietarul fondului supus servituţii nu poate face nimic spre a-i scădea întrebuinţarea sau a i-o îngreuna.
De principiu, documentaţia tehnică pentru autorizarea executării lucrărilor de construire pentru branşament /alimentare cu apă, canalizare, electricitate, gaze, termoficare, telecomunicaţii, salubritate, include printre altele, conform normelor în vigoare (art. 27 din Ordinul ministrului dezvoltării regionale şi locuinţei nr. 839/2009; art.32 lit. d din Regulamentul privind racordarea utilizatorilor la reţelele electrice de interes public, aprobat prin H.G. nr. 90/2008, etc.), acordul prealabil notarial al vecinilor şi proprietarilor imobilelor asupra cărora urmează a se amplasa lucrarea .
Detalii: http://legeaz.net/sp...elari-4563-2012

#8
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
acum, pe bune, la ce te asteptai, sa stea vecinii fara gard pe latura comuna cu terenul tau si fara drum de servitute ? sa le intre hotii/animalele pe proprietate si sa inoate prin noroi in drum spre casa lor ?
fii si tu mai intelegator si mai lasa de la tine din pretentii, pentru ca o sa ai si tu nevoie de cine stie ce acord, de la ambii vecini, si poate o sa ai surprize-surprize.
mai bine vinzi terenul acela, cine stie daca peste 10 ani o sa mai ai bani sa construiesti acea casa, sau vei mai fi sanatos/in putere, sau poate te muti in alta localitate / emigrezi intre timp.

#9
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010
de ce nu vinzi daca tot nu ai planuri de a construe acolo? Poate chiar unuia dintre vecini care ar dori sa se extinda.
Eu sunt intr-o situatie asemanatoare in sensul ca am ambele laturi libere si proprietarii nu vor sa vanda tot pe principiul ca nu cere de mancare terenul. Dar intre timp terenurile stau intr-o stare deplorabila, balarii de 2 metri , etc. Trebuie annual sa le fac eu curat pe terenul lor numai ca sa nu vad balariile alea. M-am oferit sa cumpar ambele terenuri dar ambii proprietary m-au refuzat... Nici macar nu vor sa spuna un pret , pur si simplu nu vor sa vanda. Pana la urma voi gasi o modalitate sa le cumpara dar de ce trebuie sa fie asa bataie de cap nu am sa o inteleg. Frate , daca nu ai de gand sa faci nimic cu terenul, da-l la cineva care are nevoie si faci si tu un ban cinstit. Le-am spus in clar ca voi plati peste pretul pietei deci nu au ce pierde...

#10
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,536
  • Înscris: 30.07.2007
I-auzi, de ce nu vinzi!
Poate vrea omul sa lase mostenire terenul ala. Sau poate a facut o investitie imobiliara. Sau poate de-aia, uite-asa, ca nu vrea.

La subiect: nu exista obligatii legale cu privire la gardul construit de vecin.
Cu privire la drumul de servitute ar fi bine de stiut care este regimul juridic al acestuia: cine este proprietar, se afla sau nu in indiviziune etc.

#11
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 cobi1, on 01 martie 2017 - 16:45, said:

..........
La gard , te doare la banana , legal nu au nici un drept sa-ti ceara bani , la fel cum nici nu au voie sa-l construiasca pe proprietatea ta ci doar pe marginea terenului lor ( din acte ) . Tu poti sa spui ca nu vrei gard , intelegi ?

Legal lucrurile stau cam asa :
Art. 560
Obligaţia de grăniţuire
Proprietarii terenurilor învecinate sunt obligaţi să contribuie la grăniţuire prin reconstituirea hotarului şi fixarea semnelor corespunzătoare, suportând, în mod egal, cheltuielile ocazionate de aceasta.
Art. 584
Orice proprietar poate indatora pe vecinul sau la granituirea proprietatii lipite cu a sa; cheltuielile granituirii se vor face pe jumatate.
...
iar pe de alta parte @initiatorul , este obligat sa imprejmuiasca terenul , administratiile locale aplicind amenzi in caz ca nu .

#12
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
si peste doi ani daca vrei sa-l vinzi ti-ar placea sa spui ca ai gard si drum de servitutea si sa iei un ban in plus pe chestia asta. Dau doar un exemplu ca sa intelegi de ce trebuie sa contribui si tu!

#13
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,536
  • Înscris: 30.07.2007
Legal granituirea inseamna una iar constructia unui gard inseamna alta.

Niciunul dintre coproprietarii terenurilor invecinate nu este insa indreptatit sa ridice un gard despartitor a carui valoare sa fie impovaratoare pentru celalalt vecin, daca acesta nu a consimtit, pentru ca dreptul unui vecin de a-l obliga pe celalalt la granituire nu poate sa constituie o exercitare abuziva a propriului sau drept.

sursa

Edited by crocko.dilul, 01 March 2017 - 19:28.


#14
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 crocko.dilul, on 01 martie 2017 - 19:23, said:

Legal granituirea inseamna una iar constructia unui gard inseamna alta.

Niciunul dintre coproprietarii terenurilor invecinate nu este insa indreptatit sa ridice un gard despartitor a carui valoare sa fie impovaratoare pentru celalalt vecin, daca acesta nu a consimtit, pentru ca dreptul unui vecin de a-l obliga pe celalalt la granituire nu poate sa constituie o exercitare abuziva a propriului sau drept.

sursa
Ai editat ...
Granituire inseamna inclusiv constructia unui gard comun ...

#15
kenoby

kenoby

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 31.05.2005
Precizari:
- am contribuit financiar la drumul de servitute (aflat in coproprietate) initial cu mixtura asfaltică frezată, dar aceasta a fost distrusa de cei care si-au construit casele/sau locuiesc in zona.
- am de gand , daca ma mut/vand,  sa despagubesc gardul sau asfaltul turnat de ei pe partea mea de drum de servitute, la starea in care se afla in momentul mutarii.
- am initiat constructia unui gard de sarma cu stalpi de fier, dar vecinul nu a fost de acord, taindu-mi stalpii de fier si construindu-si propriul gard de beton+lemn in lipsa mea, pe care ma preseaza acum sa-l suport financiar.
Nu mi se pare corect ca ei sa il foloseasca 10 ani, sa-l distruga, eu neavand nici un beneficiu. De fapt voi fi nevoit sa sparg drumul de servitute pentru aducerea utilitatilor...deci cheltuieli suplimentare.

#16
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Nici mie nu mi se pare normal sa impui vecinului tau care locuieste acolo , un stil de viata dezinteresat ca al tau . Normal sa nu accepte gard cu plasa . Pt tine poate este ok financiar , pt el inadmisibil deoarece nu este gard , in sensul de opac .
Alegerea lui este normala.
Peste toate eu zic sa alegi varianta de " buna vecinatate " . Cred ca legal si el te poate face sa accepti si platesti parte la gardul respectiv .

#17
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010

 crocko.dilul, on 01 martie 2017 - 17:48, said:

I-auzi, de ce nu vinzi!
Poate vrea omul sa lase mostenire terenul ala. Sau poate a facut o investitie imobiliara. Sau poate de-aia, uite-asa, ca nu vrea.

La subiect: nu exista obligatii legale cu privire la gardul construit de vecin.
Cu privire la drumul de servitute ar fi bine de stiut care este regimul juridic al acestuia: cine este proprietar, se afla sau nu in indiviziune etc.
Cu atitudinea asta ....
Pai da, de ce nu vinde daca tot nu face nimic cu el? Eu in locul lui as fi mers la vecini sa ii intreb daca nu vrea unul din ei sa imi cimpere terenul si as lua in alta parte daca tot nu am de gand sa construiesc. Nu dpune nimeni ca trebuie sa piarda bani.
Daca initiatorul nu este de acord sa contribuie la chestii normale, atunci e clar ca nu are ce cauta intre acei vecini. Gard de plasa poti lasa la o stana, loc in camp ... nicidecum nu poti sa lasi asa cand ai vecini. Mai ales sa te surprinda de ce nu accepta vecinul rromia ta(plasa plus stalpi).
Asa ca... da, de ce nu vinde?

#18
crstn

crstn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 05.06.2005

 86-APP, on 02 martie 2017 - 20:23, said:

....Normal sa nu accepte gard cu plasa...... Cred ca legal si el te poate face sa accepti si platesti parte la gardul respectiv .

Gard fier forjat cu varfuri din aur masiv si cate un diamant 2k la fiecare 10cm ar fi acceptabil???

Cata vreme nu exista o reglementare clara de cum sa fie granituirea aia ... fiecare intelege ce vrea.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate