Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Primele supermaketuri, hypermarke...

Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...
 Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie
 CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri
 Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul
 

Activare 3d secure brd

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
Se da un card la brd.
Cardul e a lu sormea dar cu el se cumpara de pe net tot familionu.

I-am pus eu acum ceva timp parola 3d secure.

In mod normal se face trecerea de la parola la sms automat. A shimbat brd-ul 3d secure din parola in sms

Dar nu, nu merge sms-ul nu e trimis.

Incerc ieri sa cumpar ceva evident sms-ul nu venea, dar la sfarsit tranzactia a reusit.

Azi se merge la banca sa se verifice si sa se reactiveze si sa se confirme nr de telefon.

Se verifica extrasul de cont nu apare suma platita ieri, dar in cont la payu.ro  apare platita, magazinul confirma plata.

Mda.

Deci se reactiveaza se actualizeaza nr de telefon si iar se incearca plata dar la rds cu o reincarcare de cartele euplatesc.ro   iar la fel nu merge, nu vine sms-ul.

La giseu a zis sa asteptam un pic, astept 2 ore evident sms-ul nu vine. Plata esuata.


O sa mai mergem din nou maine la banca, chiar nu inteleg de ce nu vine sms-ul?

A mai patit cineva sa nu-i meaga sms-ul? nu inteleg unde e problema.

Poate sa fie de la payu.ro  si euplatesc.ro? astia sa aibe probleme cu trimisul sms-ului?

#2
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007
Dar selectezi numarul pe care sa trimita SMS-ul sau doar astepti fara sa fi ales numarul?

Eu primesc SMS fara probleme, desi uneori astept 10-20 secunde...

Nu trebuie mers la banca, doar daca nu aveti ce face, trebuie sunat la numarul de pe card. De multe ori cei de la suport carduri au mai multe informatii si pot ajuta cu mai multe decat cei din agentie.

#3
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,881
  • Înscris: 25.12.2016

 zzhunt, on 01 martie 2017 - 15:35, said:

Incerc ieri sa cumpar ceva evident sms-ul nu venea, dar la sfarsit tranzactia a reusit.
Azi se merge la banca sa se verifice si sa se reactiveze si sa se confirme nr de telefon.
Se verifica extrasul de cont nu apare suma platita ieri, dar in cont la payu.ro  apare platita, magazinul confirma plata.
Daca nu a venit sms cu codul pentru 3D secure, cum a reusit plata? Ai dat pe butonul ala pana a acceptat tranzactia? (asa se intampla cand 3D secure era cu parola, puteau plati si cei care nu aveau setata parola).

Sa sune la banca detinatorul cardului (ca se cer niste detalii la telefon) si sa inregistreze din nou numarul alocat pentru plati cu 3D secure.

#4
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
habar nu am cum a mers. sau daca a mers.  Sa nu fie un bug la payU

Am dat clik pe trimite sms si dupa 4 incercari singuru buton era confirmare, si dupa aia plata reusita

Am fost cu sormea ( titularu) la banca azi pt confirmare inregistrare nr si verificare au reactivat aia sau ce au facu acolo dar tot nu merge.

Edited by zzhunt, 01 March 2017 - 16:02.


#5
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,881
  • Înscris: 25.12.2016
Poate mai dureaza pana se inregistreaza numarul in sistem, mai incearca o plata peste cateva ore, de proba (doar sa vezi daca vine sms, fara sa finalizezi tranzactia).
Daca tot nu merge inseamna ca nu au inregistrat numarul cei de la agentie, mai bine suna si rezolva asa.

Edited by Manasu, 01 March 2017 - 16:10.


#6
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,941
  • Înscris: 24.04.2013
Numarul de telefon in cauza este cumva portat? Daca este de acolo ar putea veni problema si banca ar trebui sa ceara celor care asigura serviciul de trimis SMS-uri sa verifice ce se intampla (concret, pe numarul acela de telefon).

#7
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
nu e portat. E vodafone.

Daca nu isi da drumu pana diseara o sa se duca iar la banca.

Stie cineva daca se pot pune 2 nr de telefon?

Edited by zzhunt, 01 March 2017 - 16:21.


#8
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,715
  • Înscris: 06.07.2005
3D Secure e o gluma proasta cel putin de cand s-a trecut la sms, de cate ori s-a intamplat sa gresesc codul si plata tot s-a facut.

#9
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
Ce căcat de 3d secure.

Am incercat acum seara.

Reîncărcare cartela Digi sms nu vine dar da plata eșuată

Am dat că test o comanda care e cu payU.ro securizată

Dau acolo jos reținute SMS de 4 ori nu vine nici un SMS iar la sfârșit în loc să dea plata eșuată zice plata efectuata.

Ce dreacu securitate e asta.

Au implementat ăștia un rahat cu sms-urile astea.

#10
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,941
  • Înscris: 24.04.2013
Parola dinamica e un mare pas inainte dpdv securitate fata de una statica. Problema e ca aceasta parola dinamica e trimisa prin SMS, deci dependenta de un serviciu care e sau nu disponibil (zona fara semnal/ baterie epuizata/ etc) in momentul respectiv acolo unde te aflii, plus ca genereaza costuri suplimentare (roaming inafara UE). La acestea se adauga si eventuale erori de implementare…

Macar la BRD exista posibilitatea sa ramai la parola statica? Sau vreo alternativa la SMS? Din ce stiu Banca Transilvania a recurs la aceleasi SMS-uri si acolo NU exista alternativa.

Edited by sags, 02 March 2017 - 16:50.


#11
bitiro

bitiro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 07.03.2008
Frecvent plati online (toate utilitatile) plus cumparaturi ocazionale.
Numar portat din Orange la Digi.
SMS-ul vine aproape instant.

#12
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
Am fost la banca din nou.
Cică ei de fapt numai au confirmat ne de telefon la ei in sistem.

Activarea de face pe BRD sau romcard

Am întors siteuruile astea pe toate părțile.

Nimic.


#13
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,881
  • Înscris: 25.12.2016
V-ati complicat inutil cu mersul la banca. Trebuie doar sa sune detinatorul cardului la unul din numerele de aici, si operatorul inregistreaza numarul de telefon dorit. Eu am sunat la asta: 021 302 61 61

#14
andrei_ionut

andrei_ionut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 29.10.2016

 sags, on 02 martie 2017 - 16:49, said:

plus ca genereaza costuri suplimentare (roaming inafara UE).



Fals cat este ziua de lunga. Folosesc acest serviciu in strainatate si cartela a cerei numar este inregistrata in sistemul bancii nu are credit pe ea. Si primesc codurile prin sms.

#15
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,941
  • Înscris: 24.04.2013
De ce nu stiu, dar eu eram convins ca inafara SEE SMS-urile primite se taxeaza. M-am uitat din nou prin tarifele operatorilor si colegul @andrei_ionut are dreptate, nu costa nimic. Restul de probleme insa raman in picioare: dependenta de un serviciu oferit de un tert, situatii cand nu poti primi SMS-uri din varii motive.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate