Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Agentii imobiliare Cluj

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
filiptg

filiptg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 27.06.2015
Buna tuturor,
Sunt in situatia in care doresc sa vand o garsoniera in Cluj-Napoca (proprietate personala), dar nu dispun de timpul necesar de a merge cu fiecare client la vizite sau la intocmirea actelor si trebuie sa apelez la o agentie imobiliara.  Intrebarea mea este ca daca unii dintre voi are vreo experienta personala cu una din agentiile din Cluj, sa ne spuna si noua, cel putin in mod subiectiv, care considerati ca sunt agentiile imobiliare serioase sau mai putin serioase. Desigur, as vrea cateva detalii, nu doar ca x e mai buna si atat. Multumesc!

#2
DONNIE99

DONNIE99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 338
  • Înscris: 05.06.2014
https://www.imobiliare.ro/agentii/cluj

#3
mynameismada

mynameismada

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,743
  • Înscris: 05.09.2005
Omul vrea sa auda o experienta personala cu o agentie de Cluj si tu ii pui link cu TOATE agentiile din Cluj?

#4
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011
Olepix si lajumate cu poze si detalii fara numar , de deranjat te deranjeaza doar clientii seriosi si poti organiza o vizionare cu mai multi potentiali clienti cand ai si tu si ei timp ; nu mai plati comision la agentii de cacao ( in Cj nu stiu nici una serioasa si-s clujean ) . Actele le faci tu oricum la notar iar plata se face prin virament bancar , notarul inmaneaza actele doar dupa ce tranzactia de la banca s-a efectuat , in baza extrasului de cont eliberat special pt asa ceva .Parerea mea e sa nu te complici cu agentii !

#5
arbuneaionut

arbuneaionut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 943
  • Înscris: 17.11.2016
Agentiile astea sunt tepare...mai bine o vinzi pe cont propriu decat sa stai la mana parlitilor imobiliari. Le dai si comision si-n majoritatea cazurilor cumparatorii vor sa discute direct cu proprietarul nu cu agentiile

#6
filiptg

filiptg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 27.06.2015

 DONNIE99, on 01 martie 2017 - 14:15, said:

Multumesc, dar stiu si eu sa caut pe net. Doream niste pareri.

#7
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,664
  • Înscris: 22.05.2011
Am fost in situatia ta,  in alt oras cei drept.
Ce e asa de greu de pus anunt pe net, (cum zicea cobi mai sus)  setat cu potentialii clienti vizionari si discutii o ora-doua in weekend (si comisionul agentiei iti ramane tie) ?

Tre sa cerni bine apelantii, chiar daca specifici ca nu vrei agentii,  tot or sa vina intermediari la greu)

Edited by jakota, 01 March 2017 - 15:35.


#8
filiptg

filiptg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 27.06.2015

 cobi1, on 01 martie 2017 - 14:41, said:

Olepix si lajumate cu poze si detalii fara numar , de deranjat te deranjeaza doar clientii seriosi si poti organiza o vizionare cu mai multi potentiali clienti cand ai si tu si ei timp ; nu mai plati comision la agentii de cacao ( in Cj nu stiu nici una serioasa si-s clujean ) . Actele le faci tu oricum la notar iar plata se face prin virament bancar , notarul inmaneaza actele doar dupa ce tranzactia de la banca s-a efectuat , in baza extrasului de cont eliberat special pt asa ceva .Parerea mea e sa nu te complici cu agentii !
Eu ii inteleg pe toti cei care sunt contrari in apelarea la o agentie, si eu am fost pana acum. Cu toate astea, cand nu ai posibilitatea de a da telefoane, de a vorbi cu fiecare in parte, sa potrivesti programul fiecaruia, sa faci drumuri de cativa km pana la garsoniera, la admin bloc, finante etc., te vezi in ipostaza de a apela la o agentie. Pentru mine este mai avantajos sa dau 2% decat sa ma stresez cu toate astea. Eu caut o agentie care sa se ocupe si de acte, nu doar de dusul de clienti la garsoniera, de aia ceream parerea voastra. Acum am putin timp liber si vreau sa ma scap de drumuri viitoare. Stiu ca comisionul nu e mic, dar e mai bine in general. Cei care accepta colaborarea cu o agentie nu sunt doar cei habarnisti in postarea pe net sau lenesi, ci si oameni care pentru acea suma prefera sa aibe mai mult timp liber.

#9
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 10.10.2011
recent am cumparat si vandut in cluj.sunt toti niste amatori . dar cele mai mare sunt blitz si napoca.

#10
filiptg

filiptg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 27.06.2015

 jakota, on 01 martie 2017 - 15:34, said:

Am fost in situatia ta,  in alt oras cei drept.
Ce e asa de greu de pus anunt pe net, (cum zicea cobi mai sus)  setat cu potentialii clienti vizionari si discutii o ora-doua in weekend (si comisionul agentiei iti ramane tie) ?

Tre sa cerni bine apelantii, chiar daca specifici ca nu vrei agentii,  tot or sa vina intermediari la greu)
Vad ca numai raspunsuri care spun cat de nasoale sunt agentiile. Ce nu vor sa inteleaga unii, este ca am posibilitatea de a castiga mai bine in acel timp decat sa fac toate acele demersuri. Te suna tot felu de oameni cu tot felul de intrebari si cu fiecare trebuie sa vorbesti acelasi lucru. De multe ori sunt ocupat si in weekend, asa ca pica vizitele in weekend. Sa nu imi spuneti ca sa apelez la o ruda. :) Nu sunt la prima vanzare si stiu ce inseamna si cate apeluri primesti inutile. Sa nu mai vorbim de drumurile pt acte la care ar trebui sa le dedic minim o zi.

 zile_san, on 01 martie 2017 - 15:42, said:

recent am cumparat si vandut in cluj.sunt toti niste amatori . dar cele mai mare sunt blitz si napoca.
Multumesc pentru prima parere!

#11
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,595
  • Înscris: 05.12.2005
Oricum o să te deranjeze şi agenţiile cu tot felul de întrebări imbecile, după cum sunt şi clienţii. Ori că vrea negociere faţă în faţă, ba că vrea să vadă nu ştiu ce autorizaţii, dacă ai făcut modificări, etc.
Acum 3 ani am vândut un apartament în Zorilor, l-am pus în Piaţa şi deşi am scris clar în anunţ "FĂRĂ INTERMEDIARI" tot prin agenţie a ajuns să fie vândut, că ăla care a cumpărat nu era în stare să citească direct ziarul. M-a sunat femeia de la agenţie că are clientul la uşă, eu i-am zis că nu-i dau niciun comision că n-am contract cu ei şi până la urmă i-au umflat ăluia preţul peste ce ceream eu. La notar după ce a plătit cumpărătorul şi a plecat nu m-au lăsat să ies până nu le-am dat partea, se temeau să nu ia ţeapă. Cu şi mai mulţi ani în urmă am avut experienţe mai plăcute cu agenţi particulari, nu firme mari ci PFA care sunt mai flexibili şi de încredere, se şi mulţumesc cu mai puţin.

#12
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011

 filiptg, on 01 martie 2017 - 15:36, said:

Eu ii inteleg pe toti cei care sunt contrari in apelarea la o agentie, si eu am fost pana acum. Cu toate astea, cand nu ai posibilitatea de a da telefoane, de a vorbi cu fiecare in parte, sa potrivesti programul fiecaruia, sa faci drumuri de cativa km pana la garsoniera, la admin bloc, finante etc., te vezi in ipostaza de a apela la o agentie. Pentru mine este mai avantajos sa dau 2% decat sa ma stresez cu toate astea. Eu caut o agentie care sa se ocupe si de acte, nu doar de dusul de clienti la garsoniera, de aia ceream parerea voastra. Acum am putin timp liber si vreau sa ma scap de drumuri viitoare. Stiu ca comisionul nu e mic, dar e mai bine in general. Cei care accepta colaborarea cu o agentie nu sunt doar cei habarnisti in postarea pe net sau lenesi, ci si oameni care pentru acea suma prefera sa aibe mai mult timp liber.
Ei mi-am zis parerea si insist sa -ti spun inca ceva : nu tu te pliezi dupa potentialii cumparatori ci ei dupa tine ; daca sunt seriosi o vor face , daca nu , n-ai nimic de pierdut . De sunat pe cine vrei tu sa suni ? Te suna clientii si stabilesti o zi la o ora exacta si cu asta pierzi maxim 1 ora la vizionare , ii chemi pe toti care te suna deodata , astfel ai o sansa in plus sa vinzi .
Agentiile stii ce fac ? Pun anuntul pe olepix si lajumate si apoi , daca ii cauta cineva , o sa-ti f..a creierii sa mergi cu cheile cand li se scoala lor , mai mult o sa te incurce cu prezenta lor . O sa vezi singur despre ce e vorba .
Am vrut doar sa te ajut mai multe nu ma intereseaza . Bafta la vanzare .

#13
filiptg

filiptg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 27.06.2015

 cobi1, on 01 martie 2017 - 16:30, said:

Ei mi-am zis parerea si insist sa -ti spun inca ceva : nu tu te pliezi dupa potentialii cumparatori ci ei dupa tine ; daca sunt seriosi o vor face , daca nu , n-ai nimic de pierdut . De sunat pe cine vrei tu sa suni ? Te suna clientii si stabilesti o zi la o ora exacta si cu asta pierzi maxim 1 ora la vizionare , ii chemi pe toti care te suna deodata , astfel ai o sansa in plus sa vinzi .
Agentiile stii ce fac ? Pun anuntul pe olepix si lajumate si apoi , daca ii cauta cineva , o sa-ti f..a creierii sa mergi cu cheile cand li se scoala lor , mai mult o sa te incurce cu prezenta lor . O sa vezi singur despre ce e vorba .
Am vrut doar sa te ajut mai multe nu ma intereseaza . Bafta la vanzare .
Asa e, se poate intampla si asta, dar eu ceream parerea pentru ca vreau sa gasesc un agent la care sa ii dau si cheile si imputernicire pt acte pana la semnare unde ma duc eu. Nu ma grabesc, deci un agent de incredere e suficient chiar daca nu reuseste sa o vanda in prima luna.

#14
kjz

kjz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 22.11.2005
Eu am vandut anul trecut in Cluj pe cont propriu, cu anunt pe OLX. SIM prepay in telefon (in 2 ore de la postare am avut peste 15 apeluri de la agentii, desi am specificat "fara intermediari"). Plus poze cu watermark.

Si eu eram destul de ocupat, dar mi-am alocat cate o ora dupa servici in 2-3 zile pe saptamana. Cine a fost cu adevarat interesat s-a putut organiza sa ajunga atunci, deci nu am pierdut prea mult timp. In rest la notar/finante etc tot trebuie sa mergi personal.

Ca si recomandare de agentie, am cumparat de 2 ori prin Napoca, si au fost decenti (nu buni). Restul cu care am interactionat au fost PRAF. In cel mai bun caz dezinteresati si nepasatori, unii chiar nesimtiti.

Succes!

#15
filiptg

filiptg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 27.06.2015
Multumesc pentru sfaturi, pana la urma am apelat la Napoca si o voi vinde si pe cont propriu daca sunt cumparatori dispusi sa vina cand le spun.

#16
alex1978as

alex1978as

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 06.02.2019
https://www.vdi.ro/a...are/cluj-napoca

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate