Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...
 

Biblia dezgropata - Israel Finkelstein și Neil Asher Silberman

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
21 replies to this topic

#19
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,088
  • Înscris: 09.01.2007

View Posteuxirius, on 01 martie 2017 - 06:33, said:

Nu. Nu e o versiune a bibliei. Autorii, istorici arheologi, au demonstrat ca, de fapt, ceea ce scrie in biblie, nu are nicio legatura cu ceea ce s-a intamplat in realitate. Demonteaza mitul bibliei si ceea ce scrie in ea. Cauta si citeste fragmente din ea sa te convingi despre ce e vorba.


Am mai auzit-o pe asta cu "cercetatorii au descoperit..." Posted Image
Dupa cum ai formulat, nu cunosti multe despre Biblie. Pun pariu ca stii mai multe despre argumentele contra Bibliei decat despre CE spune Biblia. E un hobby la moda.
Poti incepe sa studiezi semnatura mea.

#20
euxirius

euxirius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 526
  • Înscris: 15.08.2007
Mda, mi-e clar ce fel de personaje au raspuns. Pentru cel care spune ca oamenii aia sunt niste anonimi, te inseli amarnic. Daca ei sunt anonimi, noi cum suntem? Vad ca au iesit crestinii la atac. Nici nu ma asteptam la altceva. Ati transformat o simpla intrebare, intr-o lupta impotriva mea. Si ati inceput sa aruncati cu versete si sa imi demonstrati ca bibilia e mai reala decat mancarea pe care o bagi in gura. Vreti sa ma indoctrinati? Nu am nevoie. Sa crezi ce scrie intr-o carte, care iti spune ca Pamantul a fost creat acum 7500 de ani, cand primul oras locuit permanent dateaza de acum 10000 - 11000 de ani? Abtineti-va de la comentarii care nu isi au locul. Am cerut niste pareri strict despre acea carte. Voi ati transformat asta intr-un razboi religios. Stati calmi, a trecut vremea cruciadelor unde unde puteati sa macelariti "pagani" in voie. Si as vrea sa imi spuna si Hider141, care sunt acei istorici si arheologi care afirma ca datele din biblie sunt reale? Ma intereseaza pentru cultura mea generala aceasta carte, sau oricare alta scrisa de autorii amintiti. Daca voi va sustrageti cultura generala din biblie, nu pot sa va urez decat, sincere felicitari. Sincer, credeam ca imi raspund persoane cu o cultura generala cat de cat buna. Nu indoctrinati religiosi, niste cruciati. Multumesc celor ce mi-au raspuns concret si celor ce simpatizeaza cu mine.

Edited by euxirius, 01 March 2017 - 10:00.


#21
ain

ain

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,458
  • Înscris: 03.11.2006

View Posteuxirius, on 01 martie 2017 - 05:52, said:

Sau orice alta carte scrisa de aceeasi autori e binevenita.
Ai PM

#22
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,088
  • Înscris: 09.01.2007

View PostJurasikMan, on 01 martie 2017 - 09:17, said:

Si ai nevoie de o alta carte ca sa demontezi ...Biblia ? Ce naiba ...Biblia se demonteza singura la fiecare pagina . Trebuie doar sa aplici regulile bunului simt fiecarei , " dezvaluiri " biblice .

Uite un om cinstit. Nu sunt de acord cu el dar pot fi prieten cu el. De ce ? Pentru ca nu-l intereseaza dovezile, nu se ascunde dupa "cercetatori". Nu e de acord cu ce scrie in Scripturi, indiferent de dovezile pro sau contra. E altceva. Nu inventeaza dovezi, nu forteaza evidente. E decizia lui.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate